Dubai’de Asgari Ücret ve İşçi  Maaşları 2023

Dubai Arap Emirlikleri içinde en kalabalık emirlik olarak anılmaktadır. Dubai başlangıçta balıkçı kasabası olarak kurulsa da şehir zaman içinde ticari ve kültürel bir kıymet kazanmıştır. Dubai kenti hakkında en oldukça dört gözle beklenen sual ise Dubai’de asgari ücret tutarının ne kadar olduğudur.

Dubai zenginliği ile tüm dünyada ünlenmiş bir kenttir. Dubai 7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bir kenttir. Dubai’de petrol keşfedilmesi ile beraber kentin ekonomisi zirve yapmıştır. Petrol ihracatına bağlı olarak gelişen ekonomisi kıymetli yatırımlarla beraber Dubai’yi bit gezim durağı haline getirmiştir.

Dubai 2 ortalama 2 milyon nüfusuyla en kalabalık emirliktir. Bu nüfus yoğunluğunun sebebi elbet ki iş olanaklarının gelişmiş olmasıdır. Dubai’de asgari ücret tutarı ve meslek maaşlarının pek oldukça ülkeye bakılırsa daha çok olması, Dubai’nin kalabalık bir nüfusa haiz olmasına niçin olmuştur. Her yıl binlerce şahıs Dubai’yi gezinsel amaçla ziyaret etse de bir bu kadar kişide Dubai’ye çalışmak için gitmektedir.

 Dubai’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Dubai'de Asgari Ücret

Dubai’de Asgari Ücret

Dubai Arap Emirlikleri içinde en kalabalık nüfusa haiz emirliktir. Kent nüfusunun fazla olması gelişmiş ekonomisine bağlıdır. Şehre her yıl yüzlerce şahıs çalışmak için gitmektedir. Ülke çalışılmak için ideal ülkelerden biri olsa da her yıl Dubai’ye gezinsel amaçlı giden de oldukça fazla insan bulunmaktadır.

Ülke ekonomisi başta gezim olmak suretiyle birçok sektöründeki başarısı yardımıyla gelişmiş bir ekonomidir. Dubai zenginliği ile dünyadaki en varlıklı ülkeler içinde bulunmaktadır. Bu varlıklı ülkede verilen maaşlarda elbet ki yüksektir.

Dubai’de asgari ücret tutarı öteki emirliklere ve çevresindeki ülkelere bakılırsa daha fazladır. Bunun sebebi Dubai ekonomisinin kuvvetli ve gelişmiş bir iktisat olmasıdır. Bir öteki sebebi ise Dubai’nin yaşam maliyetleri açısından pahalı bir kent olmasındandır. Dubai’de asgari ücret tutarı 4810 dirhemdir. Dolar bazında ortalama 1300 dolar asgari ücret güncel kurla beraber 19 bin TL’ye denk gelmekledir. Türkiye’deki asgari ücretin 4250 TL olduğu düşünülürse Dubai’deki asgari ücret Türkiye’deki asgari ücretin neredeyse 5 katıdır.

Dubai Meslek Maaşları

Dubai Meslek Maaşları

Dubai Meslek Maaşları

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık şehridir. Dubai hem de Dubai Emirliği’nin başkenti olma özelliğine haizdir. Popüler olan bu kent ekonomisi ve Dubai’de asgari ücret tutarının yüksek oluşu sebebiyle dikkatleri üstüne çekmiştir.

Dubai’de asgari ücret uygulaması yalnızca Dubai vatandaşlarını ilgilendiren bir mevzudur. Dubai’de çalışan yabancı uyruklu çalışanlar değişik maaşlar almaktadır. Dubai’de meslek maaşları çoğu zaman yüksektir. İş deneyenimi ve dil hâkimiyeti alınan maaşları etkileyen unsurdur. Dubai’de averaj maaş ise averaj maaş ise 3399,61dolardır. 214 bin dirhem olan averaj maaş Türk parası olarak 50 bin TL’ye denk gelmektedir.

Dubai vatandaşları için geçerli olan asgari ücret tutarı öteki maaşlara bakılırsa düşük kalasa da ülkede nerdeyse asla kimse asgari ücretle çalışmamaktadır. Askeri ücret ortalama olarak 4810 dirhem doğrusu 13069 dolara denk gelmektedir. Türk parsı ile hesaplayacak olursak, asgari ücret ortalama 19 bin TL’ye denk gelmektedir. Verilen bu maaşlar birazcık astronomik benzer biçimde görünse de Dubai ucuz bir kent olmadığı için verilen maaşlarda o denli yüksektir.

Dubai Ekonomisi

Dubai başlangıçta balıkçı ve sahil kasabası olarak kurulmuştur. 1969’da Dubai’de petrol keşfedilmesi ile beraber petrol ihracatı yapılmaya başlanmıştır. Dubai’nin ham petrol ihracatı, toplam ihraçtın %36’sını kapsamaktadır. Bu sebeple keşfedilen petrol ve doğalgaz yatakları ülke ekonomisinin temelini oluşturmuştur.

Dubai ekonomisi dünyanın en kuvvetli ekonomileri içinde yer verilmiştir. Pensilvanya Üniversitesinin hazırlamış olduğu dünyanın en kuvvetli ülkeleri sıralamasında Dubai üst sıralarda yer verilmiştir. Dubai petrol ve doğalgaz zengini bir şehir olsa da kente yapılmış ve yapılmakta olan değişik sektörlere hitap eden yatırımlar yardımıyla kent oldukça yönlü bir ekonomiye haiz olmuştur.

Dubai gezim, inşaat ve finans benzer biçimde sektörlerde de kendini tüm dünyaya ispatlamış bir kenttir. Dünya Bankası’nın açıklamış olduğu verilere bakılırsa iş yapma kolaylığı açısından Dubai, öteki devletlerinde bulunmuş olduğu listede 16. Sırada yer verilmiştir. Dubai meydana getirilen çeşitli zekice yatırımlar yardımıyla bir gezim ve tecim şehri haline gelmiştir. Gelişen iktisat Dubai’de asgari ücret tutarına da yansımıştır.

Teknik Ressam Maaşları

Dubai dünyanın en oldukça gezgin çeken şehirlerinden biridir. Dubai başta balıkçı şehri olarak kurulmuşsa da zaman içinde gelişen mimarinin de katıklarıyla gezim şehri haline gelmiştir. Gelişen mimarinin Dubai’nin gezim şehri olmasında oranı büyüktür. Bu sebeple de Dubai ‘de teknik ressam maaşları öteki mesleklere bakılırsa küçümsenemeyecek bir seviyededir.

Ülkedeki mimarinin gezim üstünde tesiri bulunduğunu söylemiştik. Her yıl binlerce şahıs ülkede meşhur yapıları görmek için Dubai’yi ziyaret ediyor. Bu gezinsel amaçlı meydana getirilen ziyaretlerin ülke ekonomisine katkısı büyük. Kuvvetli ülke ekonomisi bununla beraber Dubai’de asgari ücret rakamlarının da yükselmesini elde etmiştir.

Teknik ressamlık mesleğin genel bir adlandırmasıdır Teknik ressamlık kendi içinde 9 alt meslek dalına ayrılmaktadır. Bu meslekler şöyledir;

İnşaat Teknik Ressamı
Bilgisayar Destekli Makine Ressamı
Elektrik Teknik Ressamı
Vapur Ressamı
Harita Teknik Ressamı
Statik Yapı Teknik Ressamı
İç Mekân Teknik Ressamı
Endüstriyel Borulama Teknik Ressamı
Mobilya Teknik Ressamı

İnşaat sektörü Dubai’de mühim bir sektör olduğundan Teknik ressam maaşlarının yüksek bulunduğunu söyleyebiliriz.

Fotoğrafçı Maaşları

Dubai’nin dünyanın en popüler gezim şehirlerinden biri olduğundan bahsetmiştik. Dünyanın her yerinden insanoğlu bu garip çöl şehrini görmek için Dubai’ye gelmektedir. Gelen insanların derhal hepsi bu seyahatlerini ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeyi dikkatsizlik etmemektedir.

Şehrin belirli bölgeleri fotoğraf çekmek yada fotoğrafını çektirmek isteyen kişiler içinde popülerdir. Dubai gelişmiş bir gezim şehridir. Bu sebeple şehirdeki fotoğrafçılar aylık iyi kazançlar elde etmektedirler. Dubai’de asgari ücret tutarının öteki ülkelere bakılırsa yüksek bulunduğunu söylemiştik. Peki, Dubai’de fotografçılar aylık ne kadar kazanıyor?

Dubai’deki fotoğrafçılar günün derhal her saati kendine alan kişi bulabiliyor. Şehirdeki manzaralar dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz atmosfere haizdir. Bu sebeple Dubai’ye gelen birçok şahıs bu güzel anları hatıra olarak saklamak istiyor. Çöl fotoğrafları bunlar içinde en popüler olanları. Dubai’deki fotoğrafçı maaşları aylık 4131 dolardır. Bu meblağ Dubai parasıyla 15bin 173 dirheme karşılık gelmektedir. Dubai’deki fotoğrafçıların aylık averaj kazanıcını Türk parası ile ifade etmek istersek ortalama 60bin TL bulunduğunu söyleyebiliriz.

Garson Maaşları

Dubai Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bir federal devlettir. Dubai şehrinin ekonomisini bu denli kuvvetli kılan iki büyük ana sektör vardır. Bu sektörlerden ilki gezim sektörüdür. Gezim ülke ekonomisinin adeta kalbi konumundadır. Ülke ekonomisinin kuvvetli olmasında gezim sektörünün katkısı büyüktür. Dubai’de asgari ücret tutarının öteki Arap ülkelerine yüksek olduğundan bahsetmiştik. Şehirde uygulanan asgari ücret yalnızca Dubai vatandaşları için geçerlidir. Dubai’ye çalışmak için gelen yabancı uyruklu vatandaşlar için belirlenen bir asgari ücret tutarı bulunmamaktadır.

Dubai’de en popüler sektörün gezim bulunduğunu söylemiştik. Bu sebeple Dubai’de çalışmak isteyen kişiler içinde en oldukça dört gözle beklenen mevzu garson maaşları mevzusudur. Dubai’de çalışan yabancı uyruklu garsonlar aylık averaj 900 – 2000 dolar arası maaş almaktadır. Bu rakamı Türk parası olarak hesaplamak istersek Dubai’de çalışan bir garson maaşı aylık 13 bin -29 bin TL aralığındadır.

Dubai’de garson olarak çalışan kişiler maaşlardan ziyade verilen bahşişlerle yaşamlarını devam ettirirler. Çalışılan yere bakılırsa değişmekte olup çoğu zaman haftalık olarak dağıtılan bahşişler kazanılan maaştan kat kat fazla olmaktadır. Arapçanızı ve İngilizcenizi geliştirerek daha çok bahşiş almanız mümkündür.

Tabip Maaşları

 
Dolar Kazanma Yöntemi 8

Dubai’de tabip maaşları konuna değinmeden ilkin Dubai’deki sıhhat sistemi hakkında bazı bilgiler vermek isterim. Dubai nüfusunun açıklanan verilere bakılırsa %90‘nı yabancı uyruklu kişilerden oluşmaktadır. Dubai’deki mahalli halkın sayısı tüm nüfusun yalnızca %11 ‘ine karşılık etmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin sayısının bu denli fazla olması sebebiyle ülkede yoğun olarak hususi sıhhat sigortası üstüne kurulu bir sıhhat sistemi vardır.

Yalnızca Dubai halkının sıhhat işlemleri devlet tarafınca karşılanmaktadır. Nüfusun %90‘nı hususi sıhhat sigortası kapsamında sıhhat hizmeti alabilmektedir. Bundan dolayı ülkedeki hususi hastanelerin sayısı fazladır. Dubai’de sıhhat sektöründe çalışan sıhhat mensuplarının %95’i yabancı uyruklu kişilerden oluşmaktadır. Bundan dolayı Dubai’deki tabip maaşları en oldukça dört gözle beklenen sorulardan biridir. Dubai’de asgari ücret uygulaması yalnızca Dubai vatandaşları için geçerli olan bir sistemdir. Ülkede çalışan yabancı uyruklu kişiler maaşlarını işverenlerle beraber aldıkları karara bakılırsa belirlerler.

Dubai’de uzman doktorlar 35-60 bin dirhem arası maaş almaktadırlar. Pratisyen doktorlar ise 15 -25 bin dirhem aralığında maaş almaktadırlar. Pratisyen hekimler yatırdıkları hasta başına prim aldıkları için maaşları uzman maaşına yaklaşmaktadır.

Mühendis Maaşları

Dubai her ne kadar bir gezim şehri olsa da inşaat sektöründe meydana getirilen yatırımlarla birlikte bu mevzuda da başarıl bir şehirdir. Şehrin en dikkat çekici unsurlarından biri şüphesiz mimarı yapısıdır. İnşaat sektörü ülkede en oldukça istihdam alanı yaratan sektörlerin önderlik yapar. Başta Türkiye olmak suretiyle birçok ülke Dubai’de inşaat sektörü alanında yüzlerce yatırım yapmıştır.

Şehirdeki meslek maaşları Dubai’de asgari ücret tutarınındın fazladır. Dubai’de en oldukça dört gözle beklenen mesleklerin biride mühendisliktir. Dubai’deki mühendis maaşları alanına bakılırsa değişmektedir. Dubai’de başlıca popüler mühendislik alanları şöyledir;

İnşaat Mühendisliği
Elektrik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği
Makine Mühendisliği

İnşaat mühendisliği öteki mühendislik alanlarına bakılırsa daha popüler ve daha çok maaş alan mühendislik dalıdır. Bunun sebebi ülkede inşaat sektörü alanında büyük yatırımların yapılıyor oluşudur. Türk firmalarının da Dubai yapmış olduğu büyük inşaat projeleri her yıl yüzlerce inşaat mühendisi için emek verme alanı yaratmaktadır. Dubai’de bir inşaat mühendisi aylık averaj 5 – 10 bin dolar arası maaş almaktadır.

Dubai’de Yaşam Şartları

Dubai varlıklı petrol rezervleri ve kuvvetli ekonomisi ile ön planda olan bir kenttir. Dubai’de asgari ücret tutarının öteki ülkelere nazaran fazla olduğundan bahsetmiştik. Peki, Dubai’de asgari ücret uygulaması Dubai’de yaşam şartları için kafi midir? Bu yazımızda Dubai yaşam şartları ve maliyetleri hakkında data vermek istedik.

Dubai her ne kadar kuvvetli bir ekonomiye haiz olsa da pahalı bir şehirdir. Kentte verilen her türlü hizmet komşu ülkelere kıyasla daha fazladır. Dubai’de verilen maaşlar bu koşullar dikkate alınarak verilmektedir. Bu sebeple çalışmaya başlamadan ilkin maaş aralığınızı net bir halde belirtmenizde yarar var.

Dubai’de en büyük masraflardan biri soğutma sistemlerine harcanan paradır. Dubai, iklimi sebebiyle yazları oldukça yüksek sıcaklıklarla karşılaşmaktadır. Aylık averaj soğutma için ödeyeceğiniz satmaca tutarı (1+1 daire için ) 150 -300 AED. Bu sayı Türk lirası olarak aylık averaj 600 -1200 TL içinde bir satmaca anlama gelir. Soğutma harcaması Dubai yaşamından minik bir örnektir. Dubai’de en pahalı şeylerden birde market alışverişidir. Dubai genel olarak Türkiye’ye kıyasla pahalı bir ülkedir.

Dubai Market Tutarları

Bir üst yazımızda Dubai market fiyatlarının kentteki en masraflı temel gerekseme olduğundan bahsetmiştik. Dubai’de aylık mutfak harcaması averaj 2 bin AED tutarında olmaktadır. Türk parası ile söyleyecek olursak 8 bin TL’ye karşılık gelmektedir. Dubai’de market fiyatlarına daha detaylı göz atmak istersek;

1kg muz 7 AED (28 TL )
330 ml Kutu kola 2,5 AED (10 TL)
400 ml kahvaltılık çikolata (nutella) 17 AED (68 TL)
70 gram Pringless 5 AED ( 45 TL)
1lt süt 6 AED (24 TL)
Ekmek 5 AED (20 TL)
1 Kilo Tavuk Göğsü 25 AED (100 TL)
1 Kilo Kırmızı et 44 AED (176 TL )

Örneklerden de anlaşılacağı suretiyle Dubai’de rahat bir halde yaşam sürmek istiyorsanız alacağınız maaş oldukça mühim bir faktördür. Dubai pahalı bir kent olmakla birlikte asgari ücretle geçinilmesi zor bir kenttir.

Dubai’de İş İmkânları

Dubai her ne kadar balıkçı kasabası olarak kurulmuşsa da zaman içinde güçlenen ekonomisi yardımıyla gezim ve tecim noktası haline gelmiş bir kenttir. Kentteki iş imkânlarının temelinde ve büyük çoğunluğunda gezim sektörü yer verilmiştir. Dubai her yıl binlerce insan tarafınca gezinsel amaçlı ziyaret edilmektedir. Bu sebeple de kentte derhal daima gezim alanında eleman ihtiyacı vardır.

Dubai’de garson maaşları 900 -2000 dolar içinde değişmektedir. Bu sayı gözünüze birazcık azca benzer biçimde gözüktüyse Dubai’de garsonluk meydana getiren kişiler oldukça yüksek bahşişler aldığından anlatmak isterim. Aylık yada haftalık olarak dağıtılan bu bahşişler çalışan kişilerin maaşlarına asla dokunmadan birikim yapmalarına olanak sağlıyor.

Dubai de iş imkânları İnşaat sektörü ile de paralel olarak ilerlemiştir. Kentte dünyaca meşhur birçok yapı bulunmaktadır. Türk firmalarının da yapmış olduğu yatırımlar yardımıyla birçok Türk vatandaşa inşaat sektöründe istihdam sağlanmaktadır.

Okuyun: Dubai haricinde değişik ülkelerle ilgili de araştırma yapıyorsanız, Almaya Asgari Ücret başlıklı yazımızda emek verme imkanı ile ilgili daha detaylı data edinebilirsiniz.

Dubai’de Dolar Kazanan Meslekler

Dubai kuvvetli ekonomisi ile anılan bir kenttir. Ülkede verilen maaşlar ve Dubai’de dolar kazanan meslekler her daim merak mevzusu olmuştur. Bu yazımızda Dubai’de yüksek gelir elde eden meslek gruplarına değineceğiz.

1.Mühendislik

Dubai ekonomisi Dubai’de petrol keşfedilmesi ile beraber mühim derecede büyümeye başladı. Ekonominin temelini oluşturan petrol ihracatının yanı sıra petrolden elde edilmiş ürünlerin ihracatı da şehir için mühim bir gelir deposu. Bu sebeple kentteki Petro – kimya alanın uzmanlaşmış mühendisler yüksek gelirler elde etmektedir.

Bunun yanı sıra yazılım mühendislileri Dubai’de popüler olan öteki bir mühendislik alanıdır. Gelişen teknoloji ile beraber dünyanın her yerinde ehemmiyet kazanan Yazılım sistemleri Dubai içinde büyük ehemmiyet teşkil etmektedir.

2.Muhasebecilik

Dubai lüks yaşamın ve buna paralel dev harcamaların yapıldığı bir kenttir. Para hesabını yapmak yaşamsal bir ehemmiyet taşımış olduğu için Dubai vatandaşları tarafınca muhasebecilere büyük ehemmiyet verilir.

3.İnşaat İşçisi

Gelirlerini dolar üstünden kazana bir öteki meslek gurubu inşaat içliğidir. Ülkede inşaat sektörünün gelişmiş olması en büyük nedendir.

Dubai’de Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Dubai de çalışmak isteyenlere birkaç öneride bulunmak isterim.

İngilizcenizin iyi bir düzeyde olduğundan güvenilir olun. Dubai’ye gitmeden ilkin yada gittikten sonrasında İngilizce öğrenmeye ağırlık verin
Dubai’de en oldukça konuşulan ikinci dil Arapça olduğundan temel düzey Arapça bilmenizde yarar var.
Emek verme izni alma işlemini bir danışman şirket aracılığı ile yapın. Bu işlemler kimi süre karmaşık olabilmektedir.
Maaş aralığınızı en başta belirtin.
Dubai pahalı bir ülke olduğundan işvereninizin sağlamış olduğu barınma olanaklarını iyi değerlendirin.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Dubai

https://www.moec.gov.ae/en/home

Yorum yapın