Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

 

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak teknolojinin insanlara ulaşabilir olma durumunun artması ile gündeme gelen iş kollarından sadece bir tanesidir. Photoshop kullanmayı bilen, illustrator kullanarak görseller çizmeyi seven ve en önemlisi fotoğraf çekmeyi seven kişiler için Online Fotoğraf Satışı adeta biçilmiş kaftandır.  İnsanların geçmiş yıllarda sadece profesyonellerin ve özel bağlantıları olan kişilerin para kazanabildiği alanda ciddi kazançlar elde edebilecekleri günümüzde hayal değildir. Gelir elde edebilmek için yapmanız gereken tek şey online stok fotoğraf siteleri tarafından belirlenen kalite standartlarına uyan işler ortaya çıkarmaktır. Bu iş kolu Stok Fotoğrafçılık olarak geçmektedir.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Profesyonel fotoğrafçı olmasanız bile fotoğraf ile tutkunuz varsa bunu kolaylıkla kazanca dönüştürebilirsiniz. Fotoğrafların belirli bir ücret karşılığında telif haklarının satılması ve alınan fotoğrafların depolamasının yapılması, sonrasında bu görsellerin ihtiyacı olan kullanıcılara satılması olayı Stok Fotoğrafçılığı olarak anılmaktadır. En basit haliyle fotoğraf çekerek para kazanabileceğiniz bir iş kolu olarak tanımlanabilir.

Stok fotoğrafçılığı yaparak bir noktadan sonra ciddi kazançlar elde edebilen pek çok kişi vardır. Bunların özellikle sektöre yeni atılanlara, başarı ihtimalinin artması için verdikleri tavsiyeleri de yazımızın devamında paylaşacağız. Bu sayede giriş için bir adım önde olmanız mümkün olacaktır.

photographer’s desk on which his instruments and cash are located, top view

Stok Fotoğrafçılıkta Başarının Sırları

Stok fotoğrafçılık yaparak para kazanabileceğini öğrenen herkes ilk olarak yeterince iyi olup olmadığını sorgulayacaktır. Sanal ortamda bu sektörü bir kenara bırakıp geleneksel fotoğrafçılığa baktığımızda gelir elde edebilmek için zorlu bir çıraklık döneminden geçmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Fakat stok fotoğrafçılıkta herkesle eşit şartlarda mücadele edebilirsiniz. Portföy ve deneyiminiz az olsa bile profesyonel fotoğrafçılarla rekabet edebilirsiniz. İşe başladığınız andan itibaren kazanç sağlayabileceğiniz için geleneksel fotoğrafçılıktan keskin hatlarla ayrılmaktadır. Başarılı olabilmek her aldığınız iş sonrasında zihniyetinizi geliştirmek ve kategorinin avantajlarına odaklanmak ile mümkündür.

Kopya etmekten kaçınarak farklı fotoğrafçıların görüntülerini kendi merceğinizin altına almalısınız. Ancak bu sayede farklı şeyler öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunu yaparken farklı fotoğrafların kaliteleri sizleri korkutmamalı, umutsuzluğa düşürmemelidir. Tekrarlamakta fayda gördüğümüz en önemli detay ise bunu yaparken kopyalama yapmaktan kesinlikle kaçınmanızdır. Buna dikkate etmezseniz başınız belaya dahi girebilir. Burada ilham alıyor olmaya dikkat etmelisiniz.

Stok Fotoğrafçılık İçin Doğru Platformlar

Çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz pek çok platform vardır. Sektöre ilginin artması nedeniyle sayılarını artırmaktadırlar. Fakat satış yapabilmek için başvuru yapmadan önce seçeceğiniz platform içeriğinde dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Değerlendirmenizin sonucunun olumlu olması durumunda Online Fotoğraf Satmak için platforma başvuru yapabilirsiniz.

Komisyon Oranı: Satacağınız fotoğraflar ile sizler para kazanırken Stok Fotoğraf Siteleri de aldıkları komisyonlar ile görevlerini sürdürmektedirler. Platformların büyük çoğunluğu herkes tarafından yüksek kabul edilebilecek oranlarda komisyon talep etmektedir. Fotoğrafçılara sattıkları fotoğrafın ücretinin % 30 kadarını ödeyen platformlar ile uzun süreli çalışmalar yapıyor olmak çok anlamlı olmayacaktır. % 40 sektör için ideal olmalıdır.

Ayrıca Stok Fotoğrafçılık için seçeceğiniz platforma hem sizin hem de fotoğrafları satabileceğiniz potansiyel müşterilerin kolay erişim sağlayabiliyor olması gerekmektedir. Gün içerisinde onlarca fotoğrafı sisteme yükleyebileceğiniz için bununla çok vakit harcamanıza gerek kalmayan, yükleme kolaylığı sağlayan platformlar tercih edilmelidir. İnsanların sizlerin fotoğraflarına kolaylıkla ulaşabilecekleri arama motorunu sunmalı, satın alma kolaylığı alt yapı olarak sunulmalıdır. Müşterilerin satın almadan platformdan çıkmamaları adına sistemdeki arama işlevlerine önem verilmesinin haricinde küresel yükleme hızı da maksimum seviyede olmalıdır. Sektörde tecrübe edindikçe Popüler Stok Fotoğrafı Siteleri tarafından sizlere farklı komisyon oranları teklif edilebileceğini söyleyebiliriz.

 

“Fotoğraf Satarak Para Kazanmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın