Haşhaş Yetiştiriciliği | Yasal Haşhaş Yetiştirmek

haşhaş üretimi Tarihte eski zamanlara kadar uzanır. 3000 yıl ilkin Asurlular, Hititler ve Sümerler ile haşhaş ekimi yapıldığı kanıtlanmıştır. Çağıl tıpta haşhaş sütü ile kullanılır. Tohumları besin, boya ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Tamam yasal haşhaş üreticisi para kazanıyor yapar? Büyüyen haşhaş karlı bir iş mi? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda detaylı bir halde açıkladık.

haşhaş ekimi

haşhaş ekimi

Devletten lüzumlu izinleri alırsanız yasal haşhaş yetiştirerek para kazanmanız mümkün. Hem besin sektöründe hem de sanayide aranan ziraat ürünleri arasındadır. Türkiye’de en oldukca Afyon ilinde yetiştirilmektedir. İlçe ziraat müdürlükleri büyümek isteyenlere yol haritası sunuyor.

Not: Haşhaş ekimi haricinde değişik fikirler almak için kesinlikle T.Topraksız ziraat Makalemize göz atın.

Yasal Haşhaş Yetiştiriciliği

haşhaş ekimi 2

haşhaş ekimi 2

Günümüzde yasal haşhaş ekimi 13 il ile sınırlıdır. Bu Birleşmiş Milletler kararıyla verildi. eğer sebep haşhaş sütü İlaç tesiri de vardır. Osmanlı tarihinde afyon evleri kurulmuş ve eğlence maddesi olarak kullanılmıştır. Elbet dertlerinden bahsedildi. Hatta VI. Murat tarafınca yasaklanmıştır.

1-Haşhaş Bitkisi Nedir?

Haşhaş Fiyatları 2020 Ne Kadar

Haşhaş Tutarları 2020 Ne Kadar

haşhaş ailesinden bir bitkidir. Yağışlı bölgeleri sever ve Akdeniz ikliminde yetişir. kapsülden ilaç morfin, kodein, tebain, noskopi ilaç şeklinde hammaddeler üretilmektedir. Dünyada sınırı olan sayıda ülkede üretim izni verilmiştir.

2-Haşhaşın Yararları Nedir?

haşhaşın faydaları nelerdir

haşhaşın yararları nedir

Haşhaş yiyecek olarak tüketilirken tohumları kullanılır. Haşhaş tohumları yağda yüksektir. Karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, demir açısından zengindir.. Ağız yaraları, uykusuzluk, astım, mide problemleri, cilt enfeksiyonu, egzama, kalp, böbrek taşı ve sinir sistemini iyileştirir. İlgili problemlerde iyileşme. Ağrı kesici ve ağrı kesicidir.

3-Haşhaş Hangi Bölgelerde Nerelerde Yetişir?

Haşhaş Hangi Bölgelerde Yetiştirilir?

Haşhaş Hangi Bölgelerde Yetiştirilir?

Haşhaş Akdeniz iklimi nerede yetişir. Yağışlı bölgelerde verim yüksektir. Türkiye’nin Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilir ve en oldukca üretildiği yer Afyon’dur. Sırasıyla Burdur, Uşak, Konya, Denizli, Amasya, Çorum, Isparta, Kütahya Afyon’da Alkaloit fabrikası var şeklinde yerlerde yetiştirilmektedir.

4-Haşhaş Nerelerde Kullanılır?

Haşhaş tıbbı dünyasında, besin, kozmetik, boya ve yağ endüstrisinde kullanıldı. Tohumları ağrı kesici özelliği olan morfin, kodein, teboin ve noskopi yapımında ve gıdada kullanılmaktadır. Kozmetik sektöründe cilt, ağız ve el yaralarını iyileştirmek için hammadde olarak kabul edilir.

5-Haşhaş Sütü Ne Yapar?

Islak halde toplanan haşhaşın üstüne kesikler yapılarak çıkan süt kurutularak toz haline getirilir. Bu toz halindeki madde ağrı giderici özelliklere haizdir. Bununla birlikte tüketildiğinde yada sakız olarak kullanıldığında hoş bir maddenin tesirini gösterir. Yasal kullanım yasaktır.

6-Haşhaş Yetiştiriciliği ve Üretimi Iyi mi Yapılır?

Haşhaş tohumları oldukca küçüktür. Bundan dolayı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlar vardır. Elbet ekim yapılacak yerlerde bu işi yapacaksınız. detaylı nebat iyi mi Linki tıkla.

7-Haşhaş Tutarları 2020 Ne Kadar?

Haşhaş kapsül olarak satılmaktadır. Kapsül tutarları 2017 yılı averaj 4,25 TL. Tohum tutarları ise kilosu 25 TL’den alıcı buluyor.

“Haşhaş Yetiştiriciliği | Yasal Haşhaş Yetiştirmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın