İçerik Oluşturarak Para Kazanmak

İçerik Oluşturarak Para Kazanmak konusu internet kullanım oranlarının artması ve insanların sanal ortamda ek gelir elde etmek isteğiyle paralel olarak fazlasıyla gündeme gelmektedir. Teknoloji elbette birçok alışkanlığın değişmesine neden olmuştur. Artılarının ve eksilerinin tartışıldığı uzun yazılar yazmak mümkündür. Fakat bilinçli kullanımda ek gelir elde edilebiliyor olması, hatta direkt olarak ev geçindirmeye dahi imkân veriyor olması en büyük artıları arasında yer almaktadır.

Genelde ek gelir elde etmek için makale yazmak istiyorum diye arayışa giren insanlar planlı, disiplinli ve sabırlı olmaları durumunda evinden dahi çıkmadan yatırım yapabilecekleri tutarları dahi aylık olarak hesaplarında görebiliyorlar. Günümüz şartlarında bu alanda ciddi kazanç fırsatları olduğunu gören bazı girişimciler ise yanlarında ev kadınlarını, üniversite öğrencilerini yarı zamanlı istihdam ederek şirketleşme yolunda ilerleme dahi kaydedebiliyorlar.

İnternetin işletmelerin ilgisini her geçen gün daha da çekiyor olması her geçen gün muazzam bir içerik eksikliğini gündeme getirmektedir. Gazete okuma alışkanlıklarının günümüzde e-gazete kategorisine kayıyor olması işletmelerin haricinde gün geçtikçe artan içerik yazarı ihtiyacı doğurmaktadır. Bilgisayar kullanmayı bilen, yazım hızına ve Türkçe dil bilgisine güvenen herkesin herhangi bir ekstra yatırıma ihtiyaç duymadan makale yazabiliyor olması elbette işverenler için ekonomik çözümler sunuyor olsa da verilen paranın karşılığında kaliteli iş alabilmeyi bir o kadar zorlaştırmaktadır.

İçerik Oluşturarak Günde Ne Kadar Kazanırım?

Makale piyasasında ortalama fiyatlar üç aşağı beş yukarı belirlenmiştir. Herhangi bir akademik beklenti olmayan, düz bir araştırmayla dahi yazılabilecek konulara elbette alt limitlerde ödeme yapılmaktadır. Fakat piyasada hazırladığınız yazıların kalitesi ile tanınmaya başladığınızda, aldığınız siparişleri vaat ettiğiniz sürelerde teslim ettiğinizde kazanç miktarınız doğru orantılı olarak artacaktır. Elbette hazırladığınız içeriklerin sattığınız kişiye, firmaya size ödenen ücretten çok daha fazla getirisi olması, siteyi ziyaret eden kullanıcıyı doyuruyor olması da kazanacağınız ücrette artış yaşamanıza olanak sağlar. Yazdığınız yazı kadar para kazabileceğiniz sektörde sabırlı olmanız durumunda minimum asgari ücret elde edebilmeniz inanın hayal değildir. Farklı kişilere aldığınız işlerin bir kısmını vererek daha çok teslimat yaparak kazanç miktarınızın artmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

İçeriklerimden Uzun Süre Gelir Elde Edebilir Miyim?

İnternetten makale yazarak para kazanmak kişiye uzun süreli bir getiri sağlamaz. Örneğin; 500 kelime yazdığınız bir yazı için 15 TL aldığınızda bu yazıdan sonradan elde edilebilecek olası gelirlerden feragat etmiş olursunuz. Genel geçer, günlük konuları içermeyen bir konu olması durumunda yazıyı satın alıp, platformunda yayınlayan kişinin yıllar içerisinde yüzlerce TL kazanması mümkünken siz bunun üzerinde bir hak iddia edemezsiniz. Elbette anlaşma şeklinize göre bu durum değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak sektörde anlaşmalar yazılan yazının tüm haklarının alınan ücret karşılığında devrediliyor olması şeklinde sürdürülmektedir.

Günde Kaç Makale Yazabilirim?

Herhangi bir yatırım yapmanıza gerek kalmadan, genellikle herkesin evinde bulunan bir bilgisayarla hazırlanabiliyor olması nedeniyle ilgi çeken kategori aslında çok kolay değildir. Yazımızın bir bölümünde bahsettiğimiz gibi müşterinizi tatmin edebilmek çoğu zaman ciddi araştırma, emek ve sabır gerektirmektedir. Elbette bunları sağladığınız durumda gün geçtikçe daha hızlı yazı yazabiliyor, müşterilerinizi daha kolay tatmin edebiliyor olacaksınız. Günde yazılabilecek makale miktarı kişiden kişiye değişiyor olsa da kendinizi çok sıkmadan 4000 – 5000 kelime aralığını görebilirsiniz. Bu da sektör verilerine göre ortalama 100 – 150 TL aralığında günlük kazancınız olacaktır anlamına gelmektedir. Bu rakamları görebilmek ve tercih edilen bir makale yazarı olmak için içerik oluşturacağınız kategorileri iyi seçiyor olmanız gerekmektedir. Bu da zaman içerinde edineceğiniz tecrübelerle alakalıdır.

Yorum yapın