Yurtdışında Yaşamak için Gerekli Şartlar

2022 senesinde yurtdışına çıkmak ve orada yaşamak isteyenlerin sayısı bundan önceki yılar %60 artmış durumda. Tüm bunların sebebi ekonomik ve siyasal. Peki bu kadar fazlaca şahıs yurtdışında yaşamak istiyorsa ne yapması gerekir. Bu yazımızda yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar, emek verme ve oturma izni şeklinde mevzulara değineceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda yurtdışına yerleşmek için yapılması gerekenleri öğrenmiş olacaksınız.

Dünya üstünde yaşamaya kıymet pek fazlaca ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin yaşam standartları da öteki ülkelere nazaran farklılık gösterebilmektedir. Kişiler daha iyi bir yaşam arzusu ile göç edebilecekleri ülke arayışına girmektedir. Normal olarak yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar  oluşturulması gerekmektedir. Yurtdışında yaşayabilmek için oluşturulması ihtiyaç duyulan ana şartları sizler için bu yazımızda detaylıca inceledik.

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar

Kişiler belli nedenlerden dolayı kendi ülkelerinden değişik ülkelere göç etme talebinde bulunabilmektedir. Göç etme sebepleri içinde ise; coğrafi konum, iklim, şahıs başına düşen ulusal gelir ya da kıtlık şeklinde nedenler yer alabilmektedir. Gelirlerin giderleri yeterince karşılayamaması şeklinde sebepler de gene göç etme sebepleri içinde yer almıştır.

 

Yurtdışında Yaşamak için Lüzumlu Şartlar

Yurtdışında yaşamak için öncelikli olarak oturma iznine haiz olmak gerekmektedir. Oturma iznine haiz olabilmek için lüzumlu olan prosedürler ise ülkelere nazaran farklılık göstermektedir. Bundan dolayı ülkeye ilk olarak emek verme ya da eğitim vizesi ile giriş yapmak ve sonrasında lüzumlu başvuruları gerçekleştirmek gerekmektedir.

Yurtdışı iş olanakları

Yurtdışı iş olanakları

Talebe vizesi ile ülkeye giriş meydana getiren kişiler eğitim süreleri süresince emek verme müsaadesi alabilmektedir. Emek verme müsaadesi alan ve üniversiteden mezun olduktan sonrasında ülkede kalmak isteyen kişiler kalıcı oturma izni başvurusu yapabilmektedir. Kalıcı oturma izni süreleri ülkelere nazaran farklılık göstermektedir.

Emek verme vizesi alarak seçmiş oldukları ülkeye giriş meydana getiren kişiler firmalar arası yazışmaları gerçekleştirdikten sonrasında, çalışacakları süre için geçici oturma iznine haiz olmaktadır. Gene ülkeler arası prosedürlere nazaran aynı iş yerinde belli bir süre çalışan kişilere oturma izni verilmektedir. Kişilerin oturma izni başvurularını ülkede bulunan kolluk kuvvetlerine gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar içinde bir öteki mühim nokta göç edilen ülkenin vatandaşlık hakkının kazanılmasıdır. Değişik bir ülkenin vatandaşlığına geçiş yapabilmek için belli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

Yurtdışı İş Olanakları

Yurtdışında yaşamak ve yaşamının kalan kısmını göç etmiş olduğu ülkede devam ettirmek isteyen kişiler için pek fazlaca iş imkanı bulunmaktadır. Bilhassa Türkiye’den herhangi bir ülkeye çalışmak amacı ile gitmek isteyen kişiler İŞKUR aracılığı ile duyuru takip edeni sağlayabilmektedir. Bunların yanında yabancı kariyer siteleri, çalışılan şirketlerin insan kaynakları ve toplumsal medya aracılığı ile pek fazlaca iş imkanı oluşturulabilmektedir. Dünya genelinde ilgi gören ve işçi arayışı bulunan sektörler ülkelere nazaran aşağıda yer almıştır.

Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Arap ülkeleri bünyesinde inşaat sektöründe pek fazlaca şahıs istihdam ettirilebilmektedir. Gene Türki Cumhuriyetler ve Rusya perakende sektöründe personel arayışına çoğunlukla gitmektedir.

Çin hem üretim hem de ihracat alanında sektörlerde istihdam ettirebileceği personel arayışına girmektedir.Orta Doğu ve Avrupa ülkeleri süratli tüketim sektöründe devamlı olarak personel aramaktadır.

Avrupa ülkeleri bankacılık ve finans alanında hem Türklere hem de yabancı personellere pek fazlaca alanda iş imkanı sunmaktadır.

BBC’nin yapmış olduğu araştırmalara nazaran Avusturya, Hong Kong, Almanya, Yeni Zelanda ve İngiltere yoğun olarak makine mühendisi aramaktadır. Ülkelere nazaran istihdam edilecek meslek grupları aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.

Slovenya, Hindistan, Almanya, Danimarka ve Finlandiya vatanlarında ciddi bir hekim açığı bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti, Almanya, Cenup Afrika, İngiltere ve Avusturya inşaat mühendisliği alanında personel arayışındadır.

İrlanda, Fransa, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’te ciddi anlamda muhasebeci eksikliği bulunmaktadır. Brezilya, İsviçre, Avustralya ve İsveç’te ise elektrik mühendisi eksiği bulunmaktadır.

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar yanı sıra kişiler hangi alanlarda iş bulmaları gerektiği mevzusunda büyük kararsızlık yaşamaktadır. İş arayışında olan pek fazlaca şahıs yukarıdaki iş açıklarını değerlendirmeye alarak ülkelere çalışmak amacı ile giriş yapabilmektedir.

Okuyun: Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

 

Yurtdışında Çalışmak İçin Yapılması Gerekenler

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar

Yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin belli prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu belgeler neredeyse tüm ülkeler için aynı standartlarda belirlenmektedir. Öncelikli olarak emek verme vizesi başvurusu gerçekleştirilmeli ve seçimi meydana getirilen ülkede çalışılacak olan şirketten çağrı mektubu talep edilmelidir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere çalışmak için müracaat meydana getirecek kişilerin emek verme vizesi almaları mecburi tutulmaktadır. Bir Avrupa Birliği ülkesinden başka bir Avrupa Birliği ülkesine çalışmak amacı ile gidecek olan kişilerin temin etmesi ihtiyaç duyulan evraklar farklılık gösterebilmektedir.

 

Emek verme vizesi alabilmek için lüzumlu olan evraklar aşağıda sırasıyla yer almıştır.Kişilerin 6 ay geçerliliği bulunan ve minimum 2 sayfası boş olan bir pasaportu bulunması gerekmektedir. 2 tane biyometrik fotoğraf ibraz edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar içinde yer almıştır.Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar içinde bir öteki mühim husus hususi bir sıhhat sigortası yaptırılması gerektiğidir. Yurtdışında çalışılacak olan ülkede bulunan şirket tarafınca gönderilen çağrı mektubu vize müracaat evrakları içinde yer almalıdır. Vize müracaat formu, son 6 aya ilişik sigorta dökümü, son 6 aya ilişik maaş bordrosu, kredi kartı ve banka kartı fotokopileri ile banka hesap cüzdanları fotokopisi konsolosluklara ibraz edilmelidir. Bu evrakları tamamlayan ve ilgili ülkenin konsolosluğuna teslim eden kişilerin vize neticeleri en geç 1 ay içinde sonuçlanmaktadır. Noksan evrak sebebi ile reddedilen başvurulara itiraz süresi ise 2 haftadır.

Okuyun: Yurtdışında İngilizce Öğrenmenin En Ucuz Yolu

 

Yurtdışında Emek verme Programları

Yurtdışı çalışma programları

Yurtdışı emek verme programları

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar nedir? Sorusunu soran kişiler bununla beraber yurtdışında emek verme programları ile ilgili detaylı informasyon sahibi olmak da istemektedir. Yurtdışında çalışabilmek için pek fazlaca kariyer şirketi detaylı hizmet sunmaktadır. Kişilerin tahsil seviyesine, yabancı dil bilgisine ve sertifikalarına nazaran programlar değişim göstermektedir. Herhangi bir emek verme programına dahil olmak isteyen kişiler yaşadıkları ilde bulunan kariyer şirketlerine başvuruda bulunarak detaylı informasyon edinebilmektedir. Genel olarak yurtdışında çalışmak için lüzumlu olan şartlar aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.

Kişilerin üniversite mezunu olması lüzumlu değildir; sadece bir lisans mezuniyet belgesi sahibi olmak kişilere büyük avantaj sağlamaktadır.

İngiltere, ABD ya da İrlanda şeklinde ülkelerde çalışabilmek için IELTS sınavından minimum 6.5 skor elde etmiş olmak gerekmektedir. Sebebi ise çalışılacak olan ülkede kafi derecede yabancı dil bilgisinin kanıtlanması gerektiğidir. Aracı firmalar kişilerin yetilerine nazaran hangi alanlarda açık bulunduğunu bildirmekte ve lüzumlu başvuruları kişiler için gerçekleştirebilmektedir. Bundan dolayı İngilizceye çevrilmiş bir özgeçmişin aracı şirketlere teslim edilmesi gerekmektedir.

Okuyun: Japonya’da Üniversite Okumak

 

Yurtdışında Yaşamak için En İdeal Ülke

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar nedir? Sorusunu soran kişiler bununla beraber yurtdışında yaşamak için en ideal ülkenin hangisi bulunduğunu da merak etmektedir. Dünya genelinde pek fazlaca şahıs çalışmak ve daha iyi yaşam standartları sağlayabilmek için değişik ülkelere yerleşmektedir. Yurtdışında yaşamak ve çalışmak için en ideal ülkeler içinde İngiltere ilk sırayı almaktadır.

 

İngiltere’ye yerleşmek ve ülkede çalışmak için tercih edilebilecek en iyi şehirler Brighton ve Londra’dır. Ekonominin fazlaca kuvvetli olduğu İngiltere’de çalışabilmek için pek fazlaca alan bulunmaktadır. Eski dönemlerde İngiltere’de çalışabilmek için ”work permit” adında olan işçi vizesi uygulaması bulunmakta idi. Sadece sonrasında firmalar kişilere sponsor olmuş ve teklifte bulunmaya adım atmıştır. Günümüzde bu uygulamaya ”work permit by employer sponsorship visa” adı verilmektedir. Kişiler bu vize yardımıyla ülkeye yerleşerek seçmiş oldukları iş alanlarında çalışmaya başlayabilmektedir.

İngiltere ile Türkiye’nin ilişkileri Ankara anlaşmasına dayanmaktadır. Bundan dolayı kişiler ülkede çalışabilmek için vize başvurusu gerçekleştirdiğinde belli olumsuzluklar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple İngiltere’de çalışmak ve yaşamının geri kalanını burada sürdürmek isteyen kişiler için danışmanlık şirketleri fazlaca daha sıhhatli yönlendirmeler sağlayabilmektedir.

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar nedir? Sorusunu soran kişiler bununla beraber ülkede ticari faaliyetler hakkında da detaylı araştırmalar gerçekleştirmektedir. Emek verme vizesi ile ülkeye giriş meydana getiren kişiler herhangi bir sektörde etkinlik gösterebilecekleri şeklinde ticarete de atılabilmektedir. Türkiye’de şirketi bulunan ve İngiltere’de ticari faaliyetlerine devam etmek isteyen kişilerin ise şansı fazlaca daha yüksektir. Ülkeye ticari etkinlik gerçekleştirmek amacı ile giriş yapmak isteyen kişilerin ticari vize başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ticari vize alabilmek için temin edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.

Ticari vize başvurusu formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir. Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde etkinlik gösteren bir şirketi var ise; etkinlik belgesi, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi ve vergi levhasını konsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir. Banka hesap cüzdanları ve kredi kartları fotokopisinin yanı sıra kişilerin hesaplarında minimum 1000£’luk birikimlerinin bulunması gerekmektedir. (1000£ her ay için geçerlidir.)2 tane biometrik fotoğrafın arkasına isim ve soy isim yazılmalı, konsolosluğa müracaat evrakları ile beraber teslim edilmelidir.

Okuyun: Karadağ’da ne iş Yapılır

 

Yurtdışında Çalışmak İçin Meslekler

yurtdışı imkanı

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartlar yanı sıra kişiler hangi mesleklerin yurtdışında daha geçerli bulunduğunu sorgulamaktadır. Yurtdışında çalışmak ve kendisi için uygun meslekleri seçmek isteyen kişiler için uygun olan meslekler aşağıda bilgileri ile beraber yer almıştır.

Hemşirelik dünya genelinde en fazlaca Avustralya’da açığı bulunan meslekler içinde yer almıştır. Bu mesleğe mensup olan kişiler Avustralya sınırları içinde yılda 55.000$ kazanç elde etmektedir.

Avusturya’da en fazlaca açığı olan meslekler içinde ilk sırayı makine mühendisliği almaktadır. Isıtma, klima cihazları, otomotiv ve havalandırma alanında bu ülke personel arayışlarını sürdürmektedir.

Doktorluk mesleğinde en fazlaca açık Almanya’da yer almıştır. Ortalama 4.500 hekim açığı bulunan Almanya’da bu mesleğe mensup olan kişiler senelik 49.000£ kazanç sağlamaktadır.

Macaristan’da en fazlaca iş gücü eksikliği elektrik mühendisliği alanında bulunmaktadır. Bu ülkede yaşayan ve mühendislik alanında etkinlik gösteren kişiler senelik 30.000£ kazanç sağlamaktadır.

Yurtdışında yaşamak için lüzumlu şartları yerine getiren ve kendisi için en uygun mesleği arayan kişiler Avusturya’yı da tercih etmektedir. Bilgisayar programcılığı, web tasarım ve yazılım alanında bu ülkede fazlaca fazla açık bulunmaktadır.

Hindistan’da inşaat mühendisi arayışı oldukça yüksektir. Türkiye’de inşaat mühendisliği alanından mezun olan ve iş arayışını sürdüren kişiler bu ülkeye gidebilmektedir.

Yunanistan ve İrlanda muhasebecilik alanında açığı devasa yükseklikte olan ülkeler içinde yer almıştır. Gene muhasebe alanında iş arayan ve değişik bir ülkede çalışmak isteyen kişiler İrlanda ya da Yunanistan’ı tercih edebilmektedir.

Eczacılık alanında en büyük açık Yeni Zelanda’da yer almıştır. Türkiye’de eczacılık alanından mezun olup eczane açamayan kişiler Yeni Zelanda’da etkinlik gösterebilmektedir.

Brezilya maden mühendisi açısından son aşama kısır olan ülkelerden biridir. Ülkede uzun yıllardan sonrasında petrol ve maden rezervlerinin ortaya çıkması sebebi ile ülkede yüksek oranda maden mühendisi arayışı bulunmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler ülkeyi tercih edebilmektedir.

kaynak: https://www.outofyourcomfortzone.net/how-to-live-abroad/

“Yurtdışında Yaşamak için Gerekli Şartlar” üzerine 3 yorum

Yorum yapın