İran Asgari Ücret 2023 | İran’da Yaşam Şartları

İran, Güneybatı Asya’da bulunan bir ülkedir. İran, haiz olduğu geniş petrol ve doğalgaz rezervleri sebebiyle dünya ekonomisi için oldukça mühim bir ülkedir. Dünya ekonomisi için bu kadar büyük bir öneme haiz olan İran’la ilgili en dört gözle beklenen sual şu: iran asgari tutarı ne kadar? Bu yazımızda İran ekonomisi hakkında dört gözle beklenen mevzuları ve asgari ücretin ne kadar bulunduğunu detaylı olarak inceledik.

İran Asgari Ücret

İran Asgari Ücret

İran, konumu itibariyle Avrasya’nın merkezinde yer verilmiştir. Bundan dolayı İran’ın jeostratejik öneme haiz bir ülke bulunduğunu söyleyebiliriz. İran’ın güneyinde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyinde Hazar Denizi var. Kara komşuları içinde; Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Türkiye, Afganistan, Pakistan ve Türkmenistan’da bulunur. İran, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Böylesine köklü bir geçmişe haiz bir ülke olan İran, ekonomisindeki çelişkilerle dikkat çekiyor. İran hakkında dört gözle beklenen öteki şeyler; İran’da yaşam koşulları, benrand asgari ücret ve kur farkı sebebiyle İran’da değişik para birimlerine bakılırsa asgari ücret ne kadar?

İran Yaşam Koşulları

İran Yaşam Koşulları

İran Yaşam Koşulları

İran, ara sıra yaşamış olduğu iç karışıklıklar sebebiyle dikkat çeken bir ülke olmuştur. Ülkedeki iç karışıklıkların yanı sıra İran’ın dış politikada da ciddi sorunları var. Hem iç hem de dış çalkantılar yaşayan bir ülkenin ekonomisinden bahsedecek olursak, yapılabilecek ilk tespit, ekonomisinin oldukça kuvvetli olmadığıdır. Kuvvetli ekonomilere haiz ülkeler devasa yükseklikte bir refah düzeyine haizdir. İran ekonomisi oldukça kuvvetli olmadığı için İran yaşam koşullarını araştıranlar için hayal kırıklığı olabilir.

İran’da ciddi bir işsizlik ve enflasyon problemi var. Ülkenin ortalama yüzde 11’i işi olmayan. Bunun en büyük sebebi elbet ülke ekonomisinin ciddi bir problem yaşıyor olması. İran bu kadar büyük enerji kaynaklarına ev sahipliği yapsa da insanoğlu gelişmiş ülkelere bakılırsa oldukça zor şartlar altında yaşıyor. Bu mevzuya örnek vermek gerekirse İran’daki aileler en fazla 2 çocuk sahibi olmayı savunuyorlar. Bunun sebebini İran’da yaşamın oldukça pahalı olması olarak gösteriyorlar.

İran ekonomisinin fena seyri, yaşam koşullarını da negatif etkiliyor. Ülkede kazanılan para benrand asgari ücret Para miktarının giderleri karşılamaya yetmediğini söyleyebiliriz. İran’daki yaşam koşulları, Avrupa’ya yada öteki gelişmiş ülkelere kıyasla oldukça iç karartıcı. İran yaşam koşulları detaylı bir şekilde incelenmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Bundan dolayı ekonomik olumsuzlukların yanında bazı toplumsal yasaklar da vardır. İran’ı daha ilkin ziyaret etmemiş olanlar için ülkenin yönetilme şeklinden dolayı bazı zorluklar var. Ülkede giyim tarzınızdan sokakta adım atma şeklinize kadar birçok kısıtlayıcı yasa var. İran, ekonomisi ve yönetim seçimi sebebiyle yaşam koşulları açısından oldukça zor bir ülkedir.

İran Asgari Ücret

İran Asgari Ücret 2

İran Asgari Ücret 2

İran hükümetinin yanlış ve agresif dış politikası sebebiyle İran ekonomisi birçok ülke tarafınca ambargoya doğal olarak tutulmaktadır. Engelleme tatbik eden ülkeler içinde ABD Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği üyesi olan tüm ülkeler bulunmaktadır. Engelleme, kelime anlamı olarak bir malın satın alınmasını yada satılmasını engellemek anlamına gelir. Buradan da anlaşılacağı benzer biçimde İran ekonomisine uygulanan bu engelleme sebebiyle ülkede etkin dış tecim, şu demek oluyor ki ihracat yapılamamaktadır. Bu durum ülkenin birçok problem yaşamasına niçin olmaktadır. Mesela, benrand asgari ücret Türkiye ve öteki Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük bir miktardır.

İran’da asgari ücretler mesleğe bakılırsa değişmektedir. Sadece bir örnek vermek gerekirse, İran’da yaşayan ve vasıfsız işçi olarak çalışan bir kişinin maliyeti ortalama 9.105.250,00 riyaldir. Bu miktar ne kadar görünür olursa olsun İran parası dünya piyasasında oldukça değersiz bir para birimidir. Bunun sebeplerinden biri de ambargolar sebebiyle İran riyalinin kıymet kaybetmesi. irAsgari ücret Meblağ 215 $ ‘a eşittir.

İran halkı ülkede uygulanan asgari ücretten memnun değil. Bundan dolayı ekonomik faaliyetler ülkedeki insanoğlu tarafınca çoğunlukla yürütülmektedir. İnsanların büyük çoğunluğu asgari ücret alıyor. İran halkının mühim bir kısmı aldıkları asgari ücretle geçinemeyeceklerini belirtiyor. Röportajlara ve gazete haberlerine baktığımızda orta derslik bir ailenin ayakta kalabilmesi için aile bireylerinin bir değil birden fazla işte emek harcaması icap ettiğini görmek mümkündür.

İran’da Değişik Para Birimlerine Bakılırsa Asgari Ücret

Son verilere bakılırsa İran’da asgari ücret 9.105.250,00 riyal. İlk bakışta bu rakamlar oldukça yüksek bir asgari ücret benzer biçimde görünebilir. Sadece ülke ekonomisi büyük yaptırımlar altında olduğundan İran riyali oldukça değersiz bir para birimi haline geldi. Öyleki ki 9.105.250,00 riyal olan asgari ücret yalnız 215 dolara karşılık ediyor. Peki, değişik para birimlerine bakılırsa İran’da asgari ücret nedir?

benrand asgari ücret Ne yazık ki, sayılar birçok gelişmiş ülkeye kıyasla oldukça düşük. 9.105.250,00 riyal olan asgari ücret, Türk Lirası olarak yalnız 400 TL. İran’da uygulanan asgari ücret Euro olarak 196,69 Euro’dur.

İran’da İş Maaşları

ABD Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı ciddi yaptırımlar sebebiyle İran ekonomisi uzun senelerdir zor günler yaşıyor. İran ekonomisi, son yıllarda yaşamımıza giren ve her şeyi alt üst eden Covid-19 salgını ve ekonomiye uygulanan ağır yaptırımlar sebebiyle ciddi şekilde ziyan oldu. Ülkede işsizlik oranı giderek artmış ve İran riyalinin kıymet kaybetmesi sebebiyle birçok meslek zor durumda kalmıştır.

İran’da mesleki maaşlar, İran para biriminin kıymet kaybetmesi ve artan enflasyon, halkın giderek artan bir geçim kaynağıyla karşı karşıya kalmasına niçin oldu. Peki, İran’da ustalaşmış maaşlar ne kadar?

Öğretmen Maaşı

İran’da öğretmenler maaşlarını çoğaltmak için geçtiğimiz günlerde harekete geçti. Bu eylemin temel sebebi İran’daki öğretmen maaşlarının yetersiz olmasıdır. Öğretmenler maddi sıkıntılar yaşıyor ve benrand asgari ücret Miktarın oldukça düşük bulunduğunu protesto ettiler.

İran’da yaşayan ve öğretmenlik yapanların maaşı ortalama 1.142,76 Euro’dur. Bu kıymeti Avrupa ile karşılaştırırsak İngiltere’de bir öğretmenin maaşı ortalama olarak 23.720 ile 35.008 Euro arasındadır. Kabaca söylemek gerekirse, İngiltere’deki bir öğretmen, İran’daki bir öğretmenin maaşının averaj 25 katı kadar kazanıyor.

Hekim Maaşı

İran’da bir doktorun maaşı ortalama 2.647.75 Euro’dur. Türkiye’de çalışan uzman bir doktorun maaşı 6.200 – 8.100 Euro arasındadır. Netice olarak İran’da maaşlar oldukça düşük.

İşçi Maaşı

İran’da işçiler aldıkları ücretler sebebiyle sık sık işbırakımı yapıyorlar. İşçileri isyan noktasına getiren unsur elbet ülke ekonomisinin dengesiz olmasına bağlıdır. Yönetim seçimi gereği ülke gelirinin %2’si Molla isminde olan kişilere ayrılmıştır. Bu kişiler öteki meslek gruplarından oldukça daha çok kazanırken, en düşük tutarı işçiler almaktadır. İran’da işçi maaşı ortalama 216 dolar. Bu ücret bununla birlikte iran asgari tutarı sayıdır.

İran Piyasa Tutarları

İran ekonomisinin oldukça fena durumda olduğu malum bir gerçektir. Bundan dolayı ülkede büyük bir geçim sıkıntısı var. İnsanlar temel gıdaya ulaşmakta büyük güçlük çekiyor.. iran asgari tutarı miktar İran piyasa fiyatlarına bakılırsa oldukça düşük. Bundan dolayı birçok işçi aynı anda iki iş yapmaktadır.

Ekmek Fiyatı

İran’da bir somun ekmeğin fiyatı 0,53 Euro’dur. Bu sayı 8,60 TL’ye karşılık ediyor. Türkiye’de ekmek fiyatı son zamlarla beraber 2,75 TL. İran’da ekmek fiyatı Türkiye’den ortalama 4 kat daha pahalı. Ekmek en temel gıdalardan biri olarak kabul edilir. Bundan dolayı İran’da asgari ücretle yaşayan bir kişinin geçim sıkıntısı yaşaması oldukça ihtimaller içindedir.. iran asgari tutarı Miktar son aşama yetersiz.

Su Fiyatı

İran’da su fiyatı Türkiye’ye bakılırsa oldukça yüksek. 1,5 litre suyun fiyatı 8,60 TL. Sıhhatli bir insan günde 3.5 litre su tüketmelidir. İran’da bir aile averaj 4 kişiden oluşuyor. Kısa bir hesap yaparsak bir ailenin günlük su ihtiyacı 14 litredir. Bu hesaba bakılırsa İran’da bir ailenin günlük yalnız su maliyeti 120,4 TL. Bu numara iran asgari tutarı rakamdan oldukça yüksektir.

Okuyun: Almanca Asgari Ücret

İran’da Ev Kiraları

İran’daki en büyük sorunlardan biri de ülkedeki konut problemi. Averaj bir ev kirası 400$ ile 1000$ içinde değişmektedir. Bu fiyat evin konumuna ve metrekaresine bakılırsa değişmektedir.

İran’da Asgari Ücretle Yaşamak Mümkün mü?

benİran’da asgari ücret Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeye bakılırsa düşük bulunduğunu söylemiştik. İran’da genel fiyatlar Türkiye’ye bakılırsa daha pahalı olmasına karşın bazı şeyler, bilhassa elektronik cihazlar, elektrik tutarları, doğalgaz ve petrol tutarları Türkiye’den daha ucuz. Tüm bunlara karşın İran halkı asgari ücretten memnun değil.

İnsanlar ara sıra asgari tutarı yükseltmek için gösteriler yapıyor. Tüm bu tarz şeyleri göz önünde bulundurarak İran’da asgari ücretle hayata devam etmenin kolay bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Yorum yapın