Güney Kore İşçi Maaşları ve Asgari Ücret 2023

Güney Kore Maaş ve Asgari Ücret 2022

Cenup Kore Maaş ve Asgari Ücret 2022

Cenup Kore işçi maaşları ve asgari ücret 2022 Bir yılda ne kadar sorusu bu ülkede çalışmak isteyenler tarafınca araştırılıyor. Türkiye’den daha yüksek gelir düzeyine haiz ülkelerde çalışmak birçok yurttaş için oldukça caziptir. Bu doğrultuda vatandaşlar değişik ülkelerdeki emek harcama koşulları ve işçi maaşları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır.

İşçi maaşları ve emek harcama koşulları açısından cazip ülkeler içinde yer edinen Cenup Kore, bu özelliği ile devamlı olarak değişik ülkelerden işçi kabul etmektedir. Cenup Kore’de işçi maaşları ne kadar sorusuna yanıt bulduktan sonrasında bu ülkeye giriş için öteki mevzular hakkında data alabilir ve bu ülkedeki çalışanlar içinde yerinizi alabilirsiniz.

2022’de Cenup Kore’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Cenup Kore işçi maaşları ve asgari ücret 2022 Bir yılda ne kadar sorusunun yanıtını yazının sonunda bulabilirsiniz. Cenup Kore’nin resmi para birimi Won’dur. Ülkede asgari ücret ve maaş ödemeleri Won para birimi üstünden yapılıyor. Bu para dolar cinsinden de ödenebilir. Cenup Kore’de asgari ücret ve ödeme koşulları şu şekildedir;

Ülke genelinde asgari tutara karşılık eden işçilere ödenen saatlik ücret 9.160 Won’dur. Yurt genelinde ödenen ücretin TL karşılığı 118 TL’dir. Cenup Kore’de asgari ücretli bir işçi ayda 1.360 dolar kazanıyor. Bu ücret 2022 senesinde Türk Lirası olarak 23.500 TL olacaktır. Ülkedeki işçilerin averaj maaşları 2000 ile 2500 dolar içinde. Bu sayı sektörlere ve iş pozisyonlarına bakılırsa değişmektedir.

Öteki Asya ülkeleri ile karşılaştırıldığında Cenup Kore, çalışanlar için her açıdan rahat bir emek harcama ortamı sunmaktadır. Ülke, asgari ücret açısından dünyada 13. sırada yer ediniyor.

Cenup Kore’de asgari ücret ve öteki ücretlerin ülkemize bakılırsa oldukça yüksek bulunduğunu bilmelisiniz. Cenup Kore işçi maaşları ve asgari ücret 2022 Bir yılda ne kadar sorusuna yanıt bulduktan sonrasında eğer rakamlar sizi doyum ediyorsa ülkede çalışmak için lüzumlu olacak öteki şartları da sağlayarak bu ülkede çalışmaya başlayabilirsiniz.

Cenup Kore’de yaşam koşulları iyi mi?

Cenup Kore, refah açısından en rahat ülkelerden biridir. Toplumsal yaşam açısından oldukça gelişmiş olan bu ülkede vatandaşlar maddi sorun çekmeden bir yaşam sürebilmektedir. Ülke genelinde yabancı işçi kabul eden sektörleri araştırarak uygun iş pozisyonlarına başvurabilirsiniz.

Cenup Kore işçi maaşları ve asgari ücret 2022 Yılda ne kadar sorusuna yanıt verdikten sonrasında ülkede yaşam giderlerinin ne kadar olduğu mevzusunda da data sahibi olmalısınız. Bu sayede at olarak kazancınızın ne kadarının sizde kalabileceği mevzusunda düşünce sahibi olabilirsiniz. Cenup Kore’de yaşam giderleri hakkında bilmenizde fayda olacak mühim detaylar şu şekildedir;

Ülke genelinde ev kiraları averaj 400-1200 Euro içinde değişiyor. Averaj olarak 80 metrekarelik bir evde satmaca giderleri (elektrik, su, doğalgaz) 100-150 Euro arasındadır. Ülkede aylık market alışverişinizi temel besin üstüne yapıyorsanız averaj 250-300 Euro bütçe ayırmanız gerekiyor. Cenup Kore’de ulaşım için taksi tercih ederseniz averaj 1 saatlik seyahat 9 Euro’dur. Taksi açılışı 2.40 Euro üstünden yapılıyor. Aylık geçiş bileti tutarı 40 Euro’dur. Ek olarak toplu taşıma bileti için her seferinde 0,94 Euro ödüyorsunuz. Ülke genelinde giyim alışveriş sayıları orta düzeyde. Bunun haricinde toplumsal aktivitelere katılmak istiyorsanız ortalama 400-500 Euro şeklinde bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Cenup Kore’de 31 Aralık 1986’da yeni bir yasa yürürlüğe girdi. Bu kapsamda ülkede asgari ücret hesaplamaları güne bakılırsa değil saate bakılırsa yapılıyor. Çalışanların kazandıkları saatlik ücretler ay sonunda hesaplanarak aylık ödeme sayıları elde edilmektedir. Dolayısıyla sektörlerin emek harcama saatleri, alınacak ücret asgari düzeyde olsa bile bu rakamların değişmesine niçin oluyor. Daha çok emek harcama saati olan şirketlerde asgari ücret seviyesinde bile oldukca kazanabilirsiniz.

Cenup Kore’de Ne Yapılır?

Cenup Kore’de çalışmak için birçok değişik iş arasından seçim yapabilirsiniz. Her açıdan yüksek bir gelişmişlik düzeyine haiz olan ülkede Türk işçilerinin çalmış olduğu birçok değişik sektör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Yiyecek Hizmet Sıhhat İnşaat Pazarlama Muhasebe Gezim

Sektörler arasından size uygun olanları seçerek firmaların bu doğrultuda açmış olduğu iş ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Cenup Kore Maaşları ve Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik. En oldukca sorulan peynir babası yazımızı incelemek isterseniz Suudi Arabistan 2022 Asgari Ücret ve Maaşları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın