Finlandiya İşçi Alımı ve İş Başvurusu

Yurtdışındaki iş fırsatlarını araştıran kişilerin karşısına çıkan ülkeler içinde Finlandiya mühim bir yere haizdir. Finlandiya işçi alımı şartlarını elde eden kişiler başvurularını gerçekleştirerek bu ülkede güzel bir yaşam kurabilirler. Son yıllarda iş başvuruları açısından Avrupa ülkeleri oldukca revaçta. Nitelikli vasıfsız birçok alanda personel gereksinimi bulunan bu ülkeler içinde Finlandiya da bulunmaktadır.

Finlandiya işçi Alımı

Finlandiya işçi Alımı

Finlandiya iş başvurusu esnasında kişiler nereye ve iyi mi başvuracaklarını bilmek zorundadır. Hem vize şartlarını hem de emek harcama koşullarını araştırmak bu süreci sizin için daha kolay hale getirir. Bilhassa belirli meslek dallarına oldukça büyük bir ilgi bulunur. Ülkedeki personel ve işçi açıkları sebebiyle her yıl yurtdışından mühim sayıda alımlar yapılmaktadır.

Finlandiya refah düzeyi yüksek olan ülkeler içinde yer alır. Fakat son yıllarda nüfusunda ciddi anlamda azalmalar görüldüğü söylenebilir. Bilhassa genç nüfusun giderek azalması ile beraber ülkede birçok alanda mühim personel açıklarının meydana gelmesine niçin olmuştur. Bu durum da on binlerce işçi alımlarının başka ülkelerden sağlanması gereksinimi ortaya çıkarmıştır. Finlandiya işçi alımı da bu bakımdan birçok kişinin araştırmış olduğu bir mevzudur.

 

Finlandiya İşçi Alımı

Finlandiya yaşanması kolay Avrupa ülkeleri içinde yer alır. Eğitim, sıhhat ve iş bulma mevzularında iyi fırsatlar ortaya çıkarması bilhassa gençleri oldukça cezp eder. Sadece Finlandiya işçi alımı mevzusunda müracaat yapılabilmesi için ülkenin ilk olarak bu mevzuda Türkiye’den bir talebi olmalıdır. Ülkeler başka bir ülkeden işçi alımı yapmadan ilkin çeşitli ilanlar yayınlar. Bununla beraber Türk firmaları da bu ülkeye ara sıra işçi gönderebilir.

Yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin ne olursa olsun bilmesi ihtiyaç duyulan mevzu emek harcama izni gerekliliğidir. Bu emek harcama izni ve vizesi olmadan Finlandiya’da ki işlere müracaat yapma şansınız olmaz. Bu şekilde durumlarda ilkin emek harcama vizesi koşullarını araştırmanız gerekir. Finlandiya konsoloslukları bu mevzuda sizlere ihtiyaç duyulan hizmeti verir. Sadece sizin de bu süreçte bazı belgeler hazırlamanız gerekir.

Finlandiya iş başvurusu meydana getirecek olan kişilerin ilk olarak vize işlemlerini tamamlayarak bu ülkeye gezi etmeleri gerekmektedir. Sonrasında değişik iş bulma kanalları üstünden lüzumlu başvurularını gerçekleştirebilirler. Yurtdışına gitmeden de iş bulma şansınız bulunur. Türk firmalar aracılığı ile Finlandiya’ya gidebilme imkanı da vardır. Sadece ister yurtdışındaki bir şirket ister yurt içindeki bir şirket olsun emek harcama izni alınması oldukça mühim bir detaydır.

 

Finlandiya iş Başvurusu

İş arayışı içinde olan kişiler webin elde etmiş olduğu tüm olanaklardan geniş seviyede yararlanabilir. Bilhassa yabancı ülkelerdeki yaşam ve iş fırsatlarını oldukca rahat bir halde değerlendirebilirler. Sadece bunun için ilanı oluşturulan işlerin tüm şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Finlandiya iş başvurusu yaparken de bu şartları göz önünde bulundurmak ehemmiyet taşır. İş başvurusu esnasında şu detaylar ne olursa olsun göz önünde bulundurulmalıdır:

İş başvurusu yaparken aranan dil kriterleri hakkında informasyon sahibi olmalısınız.
Dil kriteri var ise hangi seviyede istenildiğini bilmelisiniz.
İş başvurusunda hususi şartları göz önünde bulundurmalısınız.
Emek verme vizesi şartlarını göz önünde bulundurmalısınız.
Mesleğin gerektirdiği deneyim, sertifika ve mezuniyet belgesi şartlarını araştırmalısınız.
Maaş tutarlarını öğrenmelisiniz.

Bunların yanında en önemlisi de Finlandiya’daki yaşam şartlarıdır. Buradaki toplumsal yaşantıya uyum sağlayıp sağlayamayacağınızı bilmeniz ilerleyen süreçlerde zorlanmamanız açısından oldukça mühim. Her ülkenin kültürü, yaşam pahalılığı, insan ilişkileri farklıdır. Türkiye’de doğup büyüdükten sonrasında Avrupa kültürüne uyum sağlayabileceğinizden güvenli olmalısınız.

 

Finlandiya’da Iyi mi İş Bulunur?

Finlandiya’da işe girmek istiyorsanız değişik iş bulma yayınlarını değerlendirmelisiniz. İnternet bu mevzuda en mühim destekçidir. Eskiden yalnızca bu ülkelerde yaşayan tanıdıklar vasıtasıyla gidip iş bulunurken artık başkalarına gerekseme duyulmadan iş bulunabilir. İnternette yurtdışındaki iş ilanlarını gösteren birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlarda işlerin niteliği, emek harcama koşulları, maaş tutarları benzer biçimde bilgiler yer alır.

Bunların yanında hangi alanlarda personel gereksinimi olduğu da tüm bilgileri ile yer alır. Kendinize en uygun ilanları bu siteler aracılığı ile bulabilirsiniz. Bunun yanında yurtdışı bağlantılı firmalara da başvurular yapabilirsiniz. İnşaat, tekstil, besin benzer biçimde sektörlerde büyük firmalar yurtdışına kendi bünyelerine işçi gönderimi gerçekleştirmektedir. Sadece bunu yaparken firmaların güvenilir olduğundan ne olursa olsun güvenli olmanız gerekir. Finlandiya’ya gittikten sonrasında iş bulma mevzusunda şu sitelerden yararlanabilirsiniz:

Bilhassa TE-Palvelut sitesi Finlandiya’nın ulusal iş bulma servisi olarak bilinir. Finlandiya işçi alımı mevzusunda önde gelen ülkelerden biridir. Rusya, İsveç ve Norveç benzer biçimde mühim ülkelerle komşu olması da popüler bir ülke olmasını elde etmiştir. Başkenti Helsinki olan ülkede iş imkanları da her geçen gün daha da artış gösterir. Bundan dolayı Avrupa’daki nüfus miktarı giderek düşmektedir. Genç ve dinamik bir çalışan nüfusa Avrupa ülkelerinin ciddi anlamda gereksinimi vardır.

 

Finlandiya İş İmkanları

Finlandiya değişik ülkelerden işçi alımı meydana getiren ülkeler içinde yer alır. Sadece bu süreçte işverenlerin ve çalışanların uymaları ihtiyaç duyulan birçok mühim kaide vardır. Finlandiya iş imkanları mevzusunda araştırma yaparken kanunlar ve toplu sözleşmeler hakkında detaylı informasyon edinmek gerekir. Bunun yanında emek harcama saatleri, asgari ücret, hastalık döneminde verilen maaş önemi noktalar içinde bulunur. En önemlisi de ülkedeki işten çıkarılma şartlarını bilmek Finlandiya emek harcama şartları bakımından bilinmesi gerekenlerdir.

Finlandiya’daki şahıs başına düşen ulusal gelir 2022 verilerine bakılırsa 48.756 dolardır. Bu veriler IMF tarafınca yayınlanmıştır. Dünyada üstünde şahıs başına düşen ulusal gelir sıralamasında Finlandiya 16. sırada yer alır. Son aşama iyi bir ekonomisi olduğundan da bahsedilebilir. Ülkede asgari ücret düzeyi de birçok Avrupa ülkesinden daha yüksektir. Asgari ücret her yıl kanunlar çerçevesinde belirlenmez. Aksine işverenler ve sendikaların ortaklık çerçevesinde belirlenir. Bununla beraber bu ülkedeki asgari ücret her sektörde farklılık izah edebilir.

Ülkede asgari ücret saatlik 13.8 Euro’dur. Averaj olarak ise 27 Euro olarak hesaplanmıştır. Bir işçi averaj olarak bu ülkede ayda 160 saat çalışır. Finlandiya’da maaşlar kişilerin işlerindeki tecrübelerine, verimliliklerine ve işin coğrafi şartlarına bakılırsa farklılık gösterir. Bunların yanında tüm yasal hükümlerde yerli yabancı hepimiz için eşit şekilde uygulanır.

 

Finlandiya’da Aranan Meslekler

Finlandiya birçok değişik meslek branşında personel arayışında olan ülkelerdendir. Nitelikli vasıfsız birçok alanda işçi alımı meydana getiren ülkede ücretler genel olarak yüksektir. Bunun yanında toplumsal yaşam da rahat denilebilecek düzeydedir. Bundan dolayı birçok meslek grubundan şahıs bu ülkede çalışmak için müracaat yapabilir. Finlandiya’da aranan meslekler ise şu şekildedir:

Hasta bakıcı
Hekim
Hemşire
Metal işçileri
Denizcilik alanında personeller
Elektronik alanında çalışacak kişiler
Yazılımcılar
Bilişim sektörü
Muhasebeci ve iktisatçı
Ofis çalışanı
Denetim görevlisi
Bahçıvan ve endüstri işçileri
İnşaat işçileri

Şeklinde alanlarda birçok değişik açık bulunmaktadır. Bunların yanında öğretmen, yazman, çiftliklerde çalışacak personeller olmak suretiyle geniş bir işçi gereksinimi bulunur. Finlandiya işçi alımı için ilanlar açıklandığında bu alanlara müracaat meydana getirecek olan kişilerin kriterleri tam olarak sağlaması önemlidir. Bazı mesleklerde oldukca akıcı Fince ya da İsveççe istenebilir. Fakat Türk şirketi bünyesinde gidecekseniz dil kriteri olmayabilir.

 

Finlandiya’da İşçi Maaşları

Finlandiya’da çalışmak istiyorsanız maaş koşullarını iyi araştırmalısınız. Burada yapacağınız işin niteliklerinin alacağınız maaşa uygun olması gerekir. Bununla beraber alacağınız maaş ile Finlandiya’da iyi bir yaşam sürebilmeniz de önemlidir. Bu bakımdan Finlandiya’da işçi maaşları araştırılmadan başvurular yapılmamalıdır. Bazı mesleklerde otalama işçi maaşları hakkında şu tablodan yararlanılabilir:

MESLEK
ORTALAMA MAAŞ DÜZEYİ
Avukat
4.500- 9.000 Euro
Bankacı
3.800- 7.500 Euro
Bilgisayar Mühendisi
5.300- 10.500 Euro
Biyolog
4.500- 9.000 Euro
Hekim
6.000- 12.000 Euro
Diş Doktoru
6.000- 12.000 Euro
Elektronik Mühendisi
5.300- 10.500 Euro
Hemşire
3.800- 7.500 Euro
İnşaat Mühendisi
3.800- 7.500 Euro
Kimya Mühendisi
3.800- 9.000 Euro
Makine Mühendisi
4.500- 9.000 Euro
Mimar
5.300- 10.500 Euro
Psikolog
5.300- 11.000 Euro
Bulaşıkçı
3.000- 4.500 Euro
Döner Ustası
4.500- 6.800 Euro
Elektrik Teknisyeni
4.500- 6.800 Euro
Ekmek imalatçısı Ustası
5.300- 7.900 Euro
Hasta Bakıcısı
3.800-5.700 Euro

 

Maaşlar işin kriterlerine göre değişiklik gösterir. Ülke genelinde uygulanan asgari ücrette sektörden sektöre değişebilir. Genel anlamda asgari tutarı işverenler ve sendikalar ortak karar ile belirler. Sadece genel anlamda asgari ücretten fazla maaş ödemeleri yapılır. Saat başı ücretlendirmeye bakılırsa kişilerin ay içinde çalmış olduğu saate bakılırsa bir maaş ödemesi yapılır. Bunların yanında ek gelirler, toplumsal haklar, hastalık dönemindeki ödemeler de öncesinden bilinmesi gerekenler arasındadır.

Müracaat yaparken en oldukca dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mevzu çalışacağınız şirket ile birebir görüşmektir. Sizlerden ne istendiğini ve istenilenler karşısında sizlere neler vaat ettiklerini en iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir. Maaşlar hem de ülkedeki meslek gruplarına bakılırsa de farklılık gösterir. Hemşire, tabip, muhasebeci, yapınak işçisi değişik maaşlar alırlar.

Okuyun: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

 

Finlandiya Emek verme İzni ve Vize Başvurusu

Finlandiya hükümeti işçi alımlarında emek harcama izinleri mevzusunda son aşama hassastır. Eğer bu ülkede bir işte uzun seneler çalışmak istiyorsanız ne olursa olsun emek harcama izni almanız gerekir. Finlandiya emek harcama izni ve vize başvurusu esnasında sizlerden bazı belgeler istenmektedir. Bu izni aldığınızda otomatikman oturma izni hakkı da elde edersiniz. Sadece oturma izni olan kişilerin emek harcama izinleri bulunmaz. Vize başvuruları esnasında istenilen belgeler şu şekildedir:

Son on yıl içinde alınmış ve içinde iki boş sayfası olan bir geçişlik
Fince ya da İsveççe doldurulmuş bir müracaat formu
Çalışacağınız şirketten alınmış bir çağrı mektubu
30 bin Euro güvence içeren bir gezi sıhhat sigortası
Vize müracaat tutarının yatırıldığını gösteren dekont
Sponsor var ise sponsor detayları
Türkiye’deki bir şirket gönderiyor ise şirket detayları
Kimlik belgesi fotokopisi
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
2 tane Biyometrik fotoğraf
Evli olanların evlenme cüzdanları
Var ise eski pasaportlarınız

Şeklinde birçok belgenin zamanında hazırlanarak teslim edilmesi gerekir. Bu belgelerin güncel ve tamamen doğru bilgiler içermesine dikkat etmelisiniz. Emek verme vizesi alınacağı süre çağrı mektubunuz ne olursa olsun olmalıdır. Müracaat formunda ne olursa olsun vize türünün işaretlenmesi gerekir. Bunlara ek olarak tüm belgelerinizin de kendi içinde tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Vize randevusuna eksiksiz bir dosya ile gitmeniz büyük bir ehemmiyet taşır.

 

Finlandiya’da Göçmen Olmak

Finlandiya iş imkanları bakımından oldukça avantajlı ülkeler içinde yer alır. Ülkenin başkenti olan Helsinki nüfus miktarının fazla olduğu bölgeler içinde bulunur. Öteki kalabalık şehirler içinde Lahti, Oulu, Kotka, Tampere ve Turku bulunur. Ülkedeki yabancılar genel anlamda bu büyük şehirlere dağılmıştır. Finlandiya’da göçmen olmak benzer biçimde bir düşünceniz var ise ne olursa olsun belirli süreçleri takip etmeniz gerekir. Bu işlemler için şu aşamalara dikkat etmek gerekir:

Finlandiya’ya varış tarihinden sonrasında en geç 3 ay içinde ne olursa olsun Finlandiya Göçmenlik Bürosu’ndan uygun bir tarihe buluşma almanız gerekir.
Göçmen müracaat formu, başvuran şahıs tarafınca doldurularak imzalanmalıdır.
Lüzumlu belgeler hazırlanmalıdır.
Müracaat tarihinde Göçmenlik Bürosu’na gidilmelidir.
Büroda karşı karşıya kimlik kontrolünden geçmeniz gerekir.
Eğer ülkedeki göçmenlik süreciniz hiçbir şekilde 5 yıl süresince kesintiye uğramaz ise uzun soluklu oturum izni alınabilir.

Bu aşamalar göçmenlik için oldukça önemlidir. Finlandiya’da göçmenlik eğitim, girişimci, aile birleşimi, sığınmacı benzer biçimde şartlara bağlanmıştır.

 

Finlandiya’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Finlandiya yaşam standartları iyi olan ülkeler içinde yer alır. Bu ülkede çalışmak istiyorsanız yaşam şartlarına uygun hareket etmeniz gerek. Bununla beraber kendinizi yönetim edebilecek durumda olmalısınız. Kültürel yapıya uygun olmalı, ülkenin dilini kendinizi ifade edecek kadar konuşabilmelisiniz.

Finlandiya’da çalışmak isteyenlere tavsiyeler içinde en önemlisi de işinizi en doğru şekilde yapmaktır. Çalıştığınız süre süresince iş yerinde, yaşadığınız çevrede uyumlu olmaya çalışmanız gerekir. Ailenizi de bu ülkeye getirmek isterseniz ne olursa olsun kafi maddi güce haiz olmanız gerekir. İş başvurularını araştırırken de kendi standartlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Müracaat esnasında her daim doğru beyanlarda bulunmanız gerekir.

Yorum yapın