Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti ve Ruhsatı 2023

Son 2 senenin en popüler iş fikriyle karşı karşıyayız: Tütün dükkanı aç! Sigara fiyatlarındaki artışlar sebebiyle tütün tüketiminin beklenenden fazla arttığını söyleyebiliriz.

Yasal, etiketli sigara paketlerinin fiyatlarının 20 TL olduğu günümüzde tutarları 5 TL ile 10 TL içinde değişen açık tütünle yapılmış bir paket sigarayı kim almaz ki? Ve müşterinize aynı sigara içimini ve sigaradaki memnuniyeti sağlayabilirseniz, müşterinizin size sigaradan daha çok bağımlı olması kaçınılmazdır.

Milyonlarca vatandaşımız vatanımızda aylık 3.000 TL’nin altında gelirle yaşıyor. Sigara fiyatlarının artması sonucunda bu vatandaşların bandrollü sigara tüketmesi olanaksız hale geldi. Son yıllarda tütün dükkânlarının yaygınlaşması bu durumun naturel bir sonucudur.

tamam fakat bir tütün dükkanı açma maliyeti 2021 yılda ne kadar yüksek ana paraya mi ihtiyacınız var? Tütün dükkanı açmak yasadışı mı? Tütün dükkanı ruhsatı iyi mi alabiliriz? Tütün dükkanı açarken nelere dikkat etmeliyiz? Bir tütüncü ne kadar kazanır? Kar marjı nedir? Kârlı bir sektör mü?

Tütün dükkanı açmak istiyorsanız bu rehbere kesinlikle göz atmalısınız.

Tütün dükkanı açmak karlı mı?

Tütün dükkanı açmak oldukça karlı bir iş fikri. Kar marjının %400’lere kadar yükseldiğini söylemek yanlış olmaz.

Açık tütün ürünlerini paketleyip satarsanız ve yüksek satış rakamlarına sahipseniz, aylık olarak kayda kıymet kazançlar elde edebilirsiniz.

2021 yılı itibari ile 1 kilo açık tütün tutarları 20 TL ile 70 TL içinde değişebilmektedir. Kalite farkına gore fiyatlar bu aralıklar içinde değişim izah edebilir.

Sadece 1 kilo açık tütünden kaç sigara dalı çıkabilir?

1 kilo açık tütünden averaj 50-60 paket sigara elde edilebilir. Bu da bizlere gösteriyor ki 1 kilo açık tütünden averaj 1.000 ila 1.200 sigara dalı çıkıyor.

Not: Son zamanlarda satışlar çoğu zaman hazır paketlerle yapılmaktadır. Kendi sigarasını sarabildiğini söyleyen yurttaş sayısı oldukça azca. Kimse kaplama ile uğraşmak istemiyor. Açık tütünü gram bazında satsanız bile kazancınız ciddi olacaktır.

Bu bizlere şunu gösteriyor:

1 kilo en kaliteli tütün ile averaj 50 paket sigara üretilmektedir. En kaliteli tütünün kilosu 70 TL olduğu düşünüldüğünde, 50 paket sigaranın tütün fiyatı 70 TL oluyor. Paketin hazırlanması için oldukça fazla başka harcamanız olmayacak. Öteki harcamaları düşündüğümüzde 50 paket sigaranın maliyeti 100 TL’yi geçmeyecektir.

Peki açık tütünle üretilen 1 paket sigaranın piyasada fiyatı nedir?

Açık tütünle üretilen paketli sigaraların fiyatlarının 5 TL ile 10 TL içinde değişmiş olduğu görülmektedir.

Size maksimum maliyeti 100 TL olan 50 paket sigara satılırsa 250 TL ile 500 TL içinde bir ciro elde edebileceğimizi söyleyebiliriz. (Sarma işlemi için süre maliyetinizi atladım. Sarma işlemini gece gündüz meydana getiren tütüncüler bulunduğunu biliyoruz. Hatta bazı tütüncülerin bugün müşterilerine gelip alsınlar zira işi bitiremediklerini söylediklerini duydum. sarma işlemi.)

Burada mühim olan işi elinizde tutmanız ve salıvermenizdir. günlük averaj ise 1-2 kilo tütün Eğer satarsanız oldukça mühim karlar elde edebileceğiniz aşikar.

Sigaralar tütüncülerde satılmaz. Ek olarak nargile ürünleri, ithal marka tütünler, sigara sarma için lüzumlu aparatlar, çakmak, pipo, puro vb. ürünlerin de satışı yapılabilmektedir.

Tütüncü dükkanının karlılığı şüphesiz sizin satışlarınıza bağlıdır. Bu yüzden karlılık mevzusundaki şüphelerinizi bir kenara bırakıp tütün dükkanı açtıktan sonrasında satışlarımı iyi mi artırabilirim sorusunun cevabına odaklanmanızı tavsiye ederim.

tamam fakat Bir tütüncü dükkanı ne kadar kazanıyor? Aylık olarak 5.000 TL – 25.000 TL içinde kazanmak mümkündür. (Tamamen ciroya bağlı. Bu yüzden girişimcilerin satışları artıracak bir stratejiye haiz olmaları oldukça mühim.)

Karsız bir sektörde bu kadar oldukça yeni işyerinin ardı ardına açılması sizce düzgüsel mi?

Oluşturulan işletmeler kadar kapanan işletmeleri de göz önünde bulundurarak heyecanlanmadan plan yapmak ve bu plana uymak oldukça önemlidir.

Girişimciliği unutmamalıyız; Kişiden kişiye, bölgeden bölgeye, mağazadan mağazaya değişmiş olur.

2022’de bir tütün dükkanı açmanın maliyeti ne kadar olacak?

2021’de tam kapsamlı ve görünürlük sıkıntısı olmayan bir tütün dükkanı açmanın maliyeti 30.000 TL – 50.000 TL içinde değişmiş olur

İhtiyacınız olacak öğeler şunlar olacaktır:

Minik tadilatlar (Alçıpan, sıva, boya vb.) Raf sistemi ve düzeni Tütün ve satılacak öteki ürünler Reklam ve promosyon malzemeleri (Giyim, tabela, totem tabela, dikili bayrak vb.)

Bu giderlerin haricinde kira, elektrik, su, ısınma vb. işletme giderleriniz olacaktır. Bu giderler açılış maliyetine dahil olmadığı ve işletme giderleri mağazadan mağazaya değişmiş olduğu için dahil etmedim.

Bu tutarların altında yada üstünde maliyetlerle tütün dükkanı açmak mümkün olsa da averaj maliyetler bu aralıktadır.

Tütün dükkânı açmayı mantıklı kılan temel unsur, düşük ana para gereksinimi. Sermayesi yüksek, iyi işleyen bir mağazaya haiz olmak sizin elinizde!

Bu maliyetlerle oluşturulan tütün dükkânlarının birkaç ayda kendini bile amorti etmiş olduğu görülmektedir.

Başka bir iş fikri: Spor salonu açmanın maliyeti nedir?

Tütün dükkanı açmak yasadışı mı?

Yasal düzenlemelere gore tütün dükkânı açmak yasak değildir. Fakat açıkta tütün satmak YASAKTIR.

Dikkat ederseniz tütün dükkânı açmanın yasak olmadığını belirtmiştim. Zira kapalı ve etiketli tütün ürünleri, sigara ve puro vb. Ürünlerin satışı yasaldır ve bu ürünlerin satışı için tütün dükkanı açılması gerekir. Tütün dükkanı ruhsatıbu ürünleri satacağımı göstererek belediyelerden temin edebilirsiniz.

Fakat iyi mi oluyor da bu kadar oldukça tütüncü açıkta tütün satıyor?

Açıkçası bu riski girişimciler alıyor zira cezalar pek caydırıcı değil.

Açıkta tütün satarken yakalanmamak için de tedbir almanız gerekiyor.

Açıkta tütün satışına ilişkin yönetimsel para cezaları aşağıdaki gibidir:

4733 sayılı Kanunun 8 inci maddesine 25/02/2011 tarihinde “o” bendi ile eklenmiştir.

“o) (Ek: 13/2/2011-6111/175 md.) Ticari amaçla kıyılmış tütünü üreten, satanlar yada satışa sunanlara ürettikleri, sattıkları yada satışa sundukları tütünleri;

Ağırlığı 50 kilograma kadar ise (50 kilogram dahil) 250 TL50 kilogramdan 100 kilograma kadar (100 kilogram dahil) 500 TL100 kilogramdan 250 kilograma kadar (250 kilogram dahil) 1.500 TL250 kilogramdan 500 kilograma kadar (500 kilogram dahil) 3.000 TLAğırlığı 500 kilogramdan fazlaysa 5.000 TL yönetimsel para cezası.” yargı getirilmiştir.

Denetimlerde açık tütün sattığı tespit edilen işletmelere para cezası kesiliyor. Satışın devam etmesi halinde işletmelerin tütünlerine el konulur ve imha edilir. Öte taraftan satışına devam eden işletmelerin lisansları iptal ediliyor.

Tütün dükkanı açmak için lüzumlu belgeler nedir?

Tütün dükkanı açmak için kişi şirketi kurmanız gerekir. Ek olarak limited yada anonim şirket de kurabilirsiniz sadece bu maliyetler açısından oldukça mantıksız olacaktır.

Tütün dükkanı açmak için herhangi bir ek müracaat yapmanıza yada izin almanıza gerek kalmamıştır. Düzgüsel bayağı bir iş kurulmuş benzer biçimde bu prosedürlerin tamamlanması kafi olacaktır.

Kişi şirketi oluşturmayı bilmiyorsanız, Kişi şirketi kurmanın aşamaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tütün dükkanı açarken nelere dikkat etmeliyiz?

Kontrollere karşı uyanık olmalısınız. Hedef kitleniz yüksek gelirli gruplardan ziyade düşük gelirli derslik olmalıdır. Dükkanınızı yaya ve vasıta trafiğinin yoğun olduğu bir sokakta kiralamanız gerekmektedir. Bir reklam ve tanıtım planınız olmalıdır. İşletme görünürlüğünü yüksek seviyede tutmalısınız. Kaliteli tütün ürünleri satmalısınız. Ürünleriniz kesinlikle sağlam olmalıdır. Edinim oldukça önemlidir. Açık tütünü saklamayı bilmeyenler bile sektöre girdi. Ortaklık fikrinden uzak durun. Ana para maliyetleri aslına bakarsan oldukça düşük. İleride sorun yaşamanız ihtimaller içindedir. İşyeri açmadan ilkin tütüncüleri ziyaret edin ve düşünce alın. Bir tedarik zinciri oluşturduğunuzdan güvenilir olun. Ürünleri nereden ve hangi fiyata alacağınızı bilmelisiniz. Bu mevzuda sağlam bir yazışma ağına haiz olmalısınız.

Yorum yapın