Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve İşçi Maaşları 2023

Suudi Arabistan'da Asgari Ücret ve Maaşlar 2022

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve Maaşlar 2022

Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2022 yılda ne kadar Sorusu bu ülkeye işçi olarak gitmek isteyenler tarafınca araştırılıyor. Yurtdışında çalışmak ve para kazanmak isteyenlerin seçenekleri içinde Suudi Arabistan da yer ediniyor. Ülkenin emek verme koşulları ve maaşları hakkında detaylı bilgiye ulaşan vatandaşlar, ülkeye giriş için lüzumlu şartları öğrendikten sonrasında çalışmak için bu ülkeye gidebilirler. 2022 yılı güncel asgari ücret ve işçi maaşları hakkında informasyon alarak Suudi Arabistan’da emek verme hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Yaşam Pahalı mı?

Suudi Arabistan, yıl süresince dünyanın dört bir yanından en fazlaca işçinin tercih etmiş olduğu ülkeler içinde yer ediniyor. Ülke hem emek verme koşulları hem de maaşlar açısından birçok ülke vatandaşını memnun ediyor. Kendi ülkesinde asgari ücretle geçimini sağlayamayan vatandaşlar bu ülkede belirli sürelerle çalışabiliyor.

Türkiye’den Suudi Arabistan’a gezi eden vatandaşlar için burada yaşamak Türkiye’den daha pahalı olabilir. Sadece bu ülkede işçi olarak kalırsanız kazandığınız miktar Türkiye’dekinden daha yüksek olacaktır. Suudi Arabistan, dünyanın en kıymetli para birimine haiz ülkeleri içinde yer ediniyor. Bu açıdan bakıldığında burada bir işçi olarak kısa sürede tutum edebilir ve kazancınızla Türkiye’de ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

2022’de Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Suudi Arabistan’da 2002 senesinde asgari ücret ve işçi maaşları ne kadar sorusuna yanıt arıyorsanız ülkedeki güncel asgari ücretin 699 Euro bulunduğunu bilmelisiniz. Suudi Arabistan da kendi para birimini kullanan ülkeler içinde yer ediniyor. Ülkede tüm harcamalar ülkenin resmi para birimi olan Riyal ile yapılıyor. Ülkede asgari ücretin hesaplanmasında kullanılan para birimi Euro’dur. Bu anlamda ülkede asgari ücretle çalışmaya başladığınızda ayda 699 Euro kazanabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da kazanılan parayı Türk Lirası olarak hesapladığınızda aylık asgari ücret 10.980 TL. Harcama hesaplandığında, aylık olarak elinizde çok çok fazla para olacağını bilmelisiniz. Ülkede emek verme fikrine haiz olan vatandaşlar, Türkiye koşullarına gore orada daha çok gelir elde edebiliyor.

Suudi Arabistan’ın Ekonomik Durumu Iyi mi?

Suudi Arabistan öteki Ortadoğu ülkelerine gore oldukça varlıklı. Coğrafi olarak da bu ülke fazlaca avantajlı. Bunun temel sebebi ise ülkedeki petrol yataklarıdır. Bir öteki mühim sebep ise ülkede Mekke ve Medine şeklinde mukaddes ibadethanelerin bulunmasıdır. Bu açıdan ülke, dini ibadetler kanalıyla turistlerden senelik olarak çok çok fazla gelir elde etmektedir.

Suudi Arabistan dünyanın en büyük 20. ekonomisine haiz. İşçi alımı mevzusunda ülkede belirli bir sektörden anlatmak mümkün değil. Ülkede nerede ise her sektörde iş kollarının olduğu bilinmektedir. Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden işçilerin çoğu zaman emek harcamayı tercih ettikleri alan inşaat. Bu açıdan bakıldığında ülkede oldukça büyük Türk inşaat firmalarının olduğu bilinmektedir. Bu firmalardan bazıları şu şekildedir;

Enka İnşaat Gama İnşaat Tekfen İnşaat Rönesans İnşaat

Ülkeye gittiğinizde Türk firmalarında çalışmak isteyenler bu firmalara başvurmayı tercih ediyor. Bunun haricinde aracı firmalar vasıtasıyla birçok değişik iş olanağına haiz olabilirsiniz.

Suudi Arabistan İşçilere Ne Kadar Ödüyor?

Suudi Arabistan’da işçi maaşları, işçilerin durumuna gore değişmektedir. Ülke genelinde fazlaca sayıda iş ilanı gösterildi. İşçiler başvuracakları pozisyona ve işin niteliğine gore değişik ücretler almaktadır. Ülkede standart koşullarda işçi olarak çalışmak isteyenler 1.433 Euro maaş alacak. Çalışanların maaşları devamlılıklarına gore daha da değişmektedir. Pozisyonları yükseldikçe sürekliliği artan işçiler, gelecekte daha değişik ve daha yüksek maaşlar alabilirler. Ülke çapında işçilere verilen en yüksek maaş 2022’de 5.000 Euro’dur.

Suudi Arabistan, ülke genelinde birçok değişik kanaldan iş ilanları yayınlıyor. Bunlardan biri de İŞKUR’dur. İŞKUR haricinde yurt içinde iş ilanı açmak için firmaların tercih etmiş olduğu öteki siteler ise şu şekilde;

Gurbetçiler Naukrigulf Bytes Indeed Gulftalent

Suudi Arabistan’da İşçi Alımlarında Nelere Dikkat Edilir?

Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2022 yıl yukarıda verildiği gibidir. Ülkede çalışmak isteyenler ülke koşullarına uyum sağlamak zorundadır. Suudi Arabistan’da her sektör, işçileri işe alırken değişik işe alma koşulları belirler. İlanlara hususi aranacak kriterler değişkenlik göstermektedir. Suudi Arabistan’da işçi olabilmeniz için uymanız ihtiyaç duyulan genel şartlar şunlardır;

İngilizce bilmek Arapça bilmek İş ilanında gösterilen kriterlere uymak Çalışmaya engel olacak ciddi bir sıhhat problemininin bulunmaması.

Suudi Arabistan’da asgari ücret ve işçi maaşları 2022 Yılla ilgili güncel bilgilere ulaştıktan sonrasında ülkedeki iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Firmanın size verdiği ilanla ilgili yanıtın pozitif yönde olması sonrasında tüm süreçlerin pozitif yönde neticelenmesi durumunda ülkeye giriş için lüzumlu şartları yerine getirerek Suudi Arabistan’da emek verme deneyimine haiz olabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret ve Maaşlar 2022 temalı yazımızın sonuna geldik. En fazlaca sorulan Peynir Babası ile ilgili yazımızı incelemek isterseniz Peynir Babası Bayilik Koşulları Nedir? Komisyon Oranı Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın