Youtuber Ekipmanları Listesi | Youtuber Olmak için Gerekli Ekipmanlar

Youtube üstünden para kazanmaya adım atmak istiyorsanız Youtuber ekipmanları listesini gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu işten ustalaşmış olarak para kazanmak isterim diyorsanız bu malzemeler eğer olmazsa olmaz. Sizin için A’dan Z’ye ihtiyacınız olabilecek bir sıralama düzenledik. Araştırmamızı yaparken en oldukça kazanan youtuberların görüşlerini de dikkate alarak bir sıralama hazırladık.

Youtuber Ekipmanları 2020

Youtuber Ekipmanları 2020

Youtuber ekipmanları üstüne yazılmış bir oldukça siteyi inceledik. Bu sitelerin %95’inden bir şey öğrenemeyeceğinizi aklınıza sokmanız gerekir. Şundan dolayı bir çok site referanslı bağlantı kullanarak anlaşmalı olduğu malzemeleri tavsiye etmişler. Bizim hiçbir şirket ile antak kalmamız bulunmamaktadır. Gayemiz sizin için en uygun ve ideal olabilecek youtuber malzemelerini bir araya toplamak. 

Şimdi arkanıza yaslanın ve yazımızı sonuna kadar okuyun. Bir şey almak için hiçbir vakit acil etmeyiniz. Sayfamızın altında yorumlar kısmında ekipmanlar için atılacak yorumları ne olursa olsun takip ediniz. Sizin karşınıza uygun fiyatlı reklamlar çıkacaktır. Onlara da bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Yazımızı yararlı bulduysanız da paylaşmanız bizi mutlu edecektir. Youtube’dan iyi mi para kazanılır başlıklı yazımızı okuyarak da daha detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Youtuber Ekipmanları 

Youtuber Malzemeleri 2020

Youtuber Malzemeleri 2020

En mühim mevzu bu dostlar. Youtube kanalı açacaksınız fakat ne üstüne açacaksınız. Alanınız ne olacak? Bu tarz şeyleri belirlemeden ekipman satın alamazsınız. Ilkin ne işi yapacağınızı bilmelisiniz ki sonrasında alacağınız ekipmanlardan haberiniz olsun.

Vlog, ev videoları, oyun videoları, aksiyon videoları, ürün araştırma videoları, latife videoları, prunk videoları ve daha bir oldukça video çekebileceğiniz mevzu var. Sizin ne olursa olsun birisini seçmiş olmanız lazım. Ondan sonrasında sıra youtuber ekipmanları listesini araştırmaya gelecektir.

Ev videosu çekiyorsanız ona gore mikrofon, kulaklık, aksiyon videosu için Gopro Hero  seçimi kameralar, oyun videoları için Logitech kameraları, Vlog için yaka mikrofonu. Şu demek oluyor ki uğraşacağınız işinizin tarzına gore Youtuber ekipmanları sıralaması oldukça kabarık.

 

Youtuber Ekipmanları İçin Bütçeniz Ne Kadar?

Youtube Ekipmanları Bütçe

Youtube Ekipmanları Bütçe

En mühim ikinci mevzu ise bütçenizdir. Youtuber malzemelerini 300 TL’ye de bulabilirsiniz 30 bin TL’ye de. Burada sizin bütçeniz alacağınız ekipmanları belirleyecektir. Doğal olarak bütçe arttıkça videolarınız çekim kalitesi de artacaktır. Oldukça yüksek bir bütçeniz yok ise endişelenmeyin. Mühim olan düşünce ve özgünlüktür. Başlangıç için averaj bir bütçe ile başlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bizim size tavsiyemiz bu işi asla bilmiyorsanız fazla bir bütçe ayırmayınız. Öğrenmek için işe en küçükten başlamanız gerekiyor. Bir ihtimal ilerde bu işi sevmeyebilirsiniz yada caymak isteyebilirsiniz. Bu yüzden ilk başta kendinizi denemelisiniz. Eğer başarıya ulaşmış olursanız, kazandığınız parayla daha iyi ekipmanlara geçiş yapabilirsiniz.

Okuyun: Youtube Kazanç Hesaplama

Youtuber Ekipmanlarını Nerenden Alsam Ucuz Olur

Youtuber ekipmanları için bir oldukça siteye göz atabilirsiniz. Sadece bizim size tavsiyemiz sabırlı davranmanız ve Gearbest sitesi üstünden sipariş  vermenizdir.15  gün benzer biçimde kargo bekleme süreniz olacaktır fakat ürün maliyetiniz yarıya kadar düşecektir.

 

Youtuber Ekipmanları Sıralaması

youtuber ekipmanları

Youtuber ekipmanları

İlk başlangıçta cep telefonu ile de denemeler yapabilirsiniz. Sadece bu oldukça verimli olmayacaktır. Bu işe ustalaşmış olarak adım atmak istiyorsanız bu ekipmanlara ne olursa olsun gereksinim duyacaksınız. Cep telefonu ile tecrübe etme yaptığınız vakit ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız.(ses sorunları, sallantı vs.)Doğal olarak cep telefonunda yaşayacağınız sorunları fazladan telefon aparatlarıyla da giderebilirsiniz.

 

1.En Azca 720p Çekim Özelliğine Haiz Youtuber Kamera

Kamera eğer olmazsa olmaz olan ekipmanların başlangıcında gelmektedir. Doğal olarak Youtube ile ilgili harcadığınız bütçenin en temel gideridir. Video çekmeye adım atmak için kameranızın bazı özelliklere haiz olması gerekiyor. Bunlardan biriside çekim kalitesidir. Minimum 1080p çekim kalitesine haiz bir kamerayla video çekmiyorsanız bu işe asla başlamamalısınız.

Alacağınız kamera yaptığınız Youtuber’lık modeline gore değişecektir. Ev, bilgisayar, oyun, dış ortam ve vlog çekimleri için değişik kameralara haiz olmanız gerekiyor  .Şimdi bu tarz şeyleri sizin için sıralayalım.

 

Aksiyon Kamerası-Kask Kamerası

Dış ortamda yada kapalı ortamda hareketli videolar çekecekseniz ne olursa olsun ihtiyacınız olan bir ekipmandır. Kafa kamerası, kask kamerası ve omuz kamerası olarak değişim göstermektedir. Bu alanda öncü olan marka Gopro’dur ve ne olursa olsun duymuşsunuz. Bu kamera ile su altında, bisikletle ve gezerken oldukça rahat videolar çekebilirsiniz.

 

Drone Kamerası

Drone’lar popüler olmaya başladığından beri havadan çekilen videolar da bir o denli oldukça izleniyor. Sizde havadan yaptığınız çekimler ile videolarınızı çeşitlendirmeyi düşünebilirsiniz. Drone tutarları ise 1000 TL den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Tamamen hava çekimlerinden oluşan videolar çekmeyi düşünüyorsanız iyi bir drone ekipmanına yatırım yapabilirsiniz.

Not: Drone ile profesyoneller çekiler yapmak istiyorsanız Diji Mini FLY 3 modelini inceleyebilirsiniz

 

Oyun Kamerası

Youtube’dan en oldukça kazanan kanal Minecraft oyun videoları çeken bir kanaldır. Oyun videoları çekerek para kazanan oldukça youtuber vardır. Bunun sebebi ise tamamen bağımlılık yapması ve sadık bir kitlesi olmasıdır. Sizin de oyunlarla aranız iyiyse Logitech C922X Pro Stream seçimi bir kamerayla başlamanız gerekiyor. Doğal olarak fiyatlar tüm ekipmanlarda olduğu benzer biçimde değişiyor.

 

Vlog Kamerası

Vlog çekmek isteyenler bunun için hususi bir kamera alması gerekiyor. Sebebi ise vlog kameralarının bir ekip özelliklere haiz olması gerekir. Şu demek oluyor ki hafifçe, görüntü soruşturma kapasitesi yüksek, görüntü sabitleme ve minimum 1080p çekim yapıyor olması gerekir. Vloggerlar içinde en popüler olan kamera markası ise Canon powershot seçimi kameralardır.

 

DSLR Kamera

dslr fotoğraf makinesi

DSLR fotoğraf makinesi

Bu işte ustalaşmış olmak isteyenler için fiyatı yükselten kamera seçeneğidir. DSLR kameralar ile en ustalaşmış videolarınızı çekebilirsiniz. Dslr kameralar için fiyatlar 6000 TL’den başlayıp 200 BİN TL’ye kadar çıkmaktadır. Kamera kalitesine gore DSLR kamera ile film bile çekebilirsiniz. En popüler Youtuber DSLR kameraları Canon, Nikon ve Sony markasıdır.

 

4K Video Kamera

Kısa sürede tüm videolar 4k kalitesinde olacak diyebiliriz. Bir çok youtuber şimdiden 4k videolar çekmektedir.4k tamamen çözünürlükle ilgilidir ve anlamı görüntü kalitesinin 4096p den yüksek olmasını ifade etmektedir. Youtuber ekipmanları olarak genel anlamda sony 4k kameralar kullanılmaktadır. Doğal olarak daha detaylı araştırmayı sizin yapmanız gerekiyor.4k kameralar ile aklınıza gelebilecek her türlü ustalaşmış çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

 

360° VR Kamera

Sanal gerçekçilik gözlüklerinin çıkmasıyla popüler olmuş bir video çekim tarzıdır. Bu kameralar ile geniş açılı videolar çekebilirsiniz. VR kameralar ile çekilen videolar Feysbuk ve Youtube tarafınca desteklenmektedir. Eğer bu işe yeni başlayacaksınız ne olursa olsun bu seçeneği değerlendirmelisiniz. İlerleyen zamanlarda sanal gerçekçilik yaygınlaşacağı için, bu biçim çekilmiş videolarda oldukça popüler olacaktır.

Okuyun: Youtube Abone Arttırma Şekilleri

2.Kaliteli Bir Youtuber Mikrofonu Almalısınız.

Youtube’da videolar ne kadar mühim ise seste bir o denli mühim. Ses problemi yaşanmış olan videolar en fazla 6-7 saniye izlenildikten sonrasında kapatılıyor.O yüzden aldığınız mikrofonun kaliteli olması ve işinizi görmesi gerekiyor. Yapacağınız çekimlere gore de mikrofonlar farklılık göstermektedir.

 

Ev Tipi Youtuber Mikrofonu

Bu mikrofon ile evde yaptığınız çekimlerde arka plandan gelen seslerden ve cızırtıdan tamamen kurtulacaksınız. Ev tipi mikrofonlar için oldukça para harcamanıza gerek kalmamıştır.600-700 TL civarındaki mikrofonlar işinizi oldukça iyi görecektir.

 

Youtuber Yaka Mikrofonu

Bu mikrofonu uzaktan yaptığınız çekimlerde kullanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz wireless yaka mikrofonu satın almanızdır. Kablolarla uğraşmamak adına size büyük avantaj elde edecektir. Yaka mikrofonu ile uzak çekimler, tripodlu çekimler ve karşılıklı söyleşi seçimi vloglar çekebilirsiniz.

 

DSLR Kamera Mikrofonu

Çekim yaparken kamera ile beraber koşuyorsanız, DSLR makinenizin üstüne monte edebileceğiniz mikrofon çeşitleridir. Bu biçim mikrofonlar ile yaptığınız yakın çekim videolarda fazladan bir dış mikrofon kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bu alanda en iyi olan mikrofonlar ise shure vp83 shotgun markasıdır.

 

Oyun Videoları Youtuber Kulaklık ve Mikrofon

Oyun oynarken videolar çekip hem de kulaklıklı mikrofon ile yorumlarda bulunmanız gerekecek. Buna hususi dayanıklı bir Youtuber ekipmanı kullanmanız gerekiyor. Size bu alanda en iyi olanlardan Rode Nt markasını tavsiye edebiliriz. Youtuber ekipmanları listesinin en iyi mikrofon markasıdır diyebiliriz.

 

3.Aydınlatma-Youtuberlar İçin Işık

Kaliteli videolar çekmek istiyorsanız ışık vakası bu işin eğer olmazsa olmazıdır. Video kameralar ışıktan oldukça çok etkilenmektedir. Sizde bu mevzuda çözüm bulmak için kesinlikle bir ışık aparatına haiz olmalısınız. Işık için oldukça bir marka belirtmeye gerek yok dostlar. Youtuber ekipmanları satan herhangi bir siteden işinizi görecek bütçenize gore bir ışık perdesi sipariş edebilirsiniz.

 

Ayrıcı çekim yaparken cep telefonu kullanıyor olabilirsiniz. Cep telefonları için hususi üretilmiş ışıklara ve selfie çubuğu ışık halkalarına bakmalısınız. Telefonlarla meydana getirilen çekimler dahi ışık kullanmayı dikkatsizlik etmeyiniz.

 

4.Youtuberlar İçin Tripod

Hareketsiz ve durağan(durgun) görüntü formatında videolara çekmek ve titremelere engel olmak için ne olursa olsun bir tripota haiz olmanız gerekiyor. Sizde iyi bilirsiniz ki titreşimli çekilen videolar belirli bir süre sonrasında göze hastalık veremeye başlamaktadır. Bunun sonucunda ise çektiğiniz video 10. saniyeden sonrasında kapatılmaya başlanacaktır.

Tripodlar için oldukça oldukça seçeneğe sahipsiniz. Yukarıda sizinle paylaştığımız tüm kameralara ilişik tripod seçenekleri vardır. Doğal olarak burada seçim yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan çoklu kullanım seçeneğinizin olmasıdır. Şu demek oluyor ki ayarlanabilir ve sabitlenebilir tripodlar sizin her türlü işinizi görecektir. Hafifçe olması ise fazladan bir avantaj elde edecektir.

 

5.Durağan(durgun) Disk En Azca 2 Terabyte

Videolarınızı depolamak ve güvenliğini sağlamak adına ne olursa olsun bir durağan(durgun) diske haiz olmanız gerekiyor. Şimdilik gereksiz benzer biçimde gözükebilir size sadece durağan(durgun) diskiniz sizin cüzdanınız gibidir. Tüm videolarınızı kısaca gelir kaynağınızı harici olarak diske kaydetmeniz, ileride doğacak küçük bir arızadan dolayı yara almanızı engelleyecektir. Hem de videolarınız için telefon, bilgisayar ve SD karttaki hafıza kapasiteniz yetersiz gelecektir.

 

6.MasaüstüBilgisayar yada Laptop

Video çekme işini telefondan yaptım yüklemeyi de telefondan yaparım diyorsanız yanılıyorsunuz. Bu işin eğer olmazsa olmazı bilgisayardır. Ram hızı minimum 8 gb olan bir bilgisayara haiz olmanız gerekiyor. Videolarınızı çektikten sonrasında düzenlemeniz ve eklemeler yapmanız için kaliteli bir bilgisayara gereksinim duyacaksınız.

 

7.Video Editleme Programı

Youtuber ekipmanları sıralaması oldukça kabarıkmış kabul edebilirsiniz. Sadece güvenilir olun ki bunların hepsine gereksinim duyacaksınız. Bu malzemelerin sizin  sermayeniz bulunduğunu unutmayınız. Editleme programlarının bir çok parayla ücretli abonelik şeklinde satılmaktadır. Doğal olarak siz ilk olarak parasız programlar ile denemeler yapabilirsiniz. Sadece ileriki zamanlarda Adobe After Effect benzer biçimde video düzenleme programlarına ihtiyacınıza olacaktır.

 

8.Ses Yalıtım Sistemi

Youtube videolarınızı çekerken sesinizin tok ve müdahalesiz bir halde aktarılıyor olması gerekiyor. Bunun için mikrofon arkası yalıtım süngeri kullanmanız gerekiyor. Yalıtım vakasını dışarıda yapmanız zor olsa gerek sadece evde çekim yapacaklarını haiz olması avantajına olacaktır. Bunun için Youtube da çekilmiş videolara göz atabilirsiniz.

 

9.HD Oyun Kayıt Aleti

Oyun kayıtları yapıyorsanız XBOX, Playstation, PC ve MAC için kullanabileceğiniz bir oyun kayıt aletine ihtiyacınız var. Bu aygıt olmadan oyunlardan görüntü alamazsınız. Doğal olarak dışardan çekim yapmıyorsanız. Bunun için Elagato Game Capture hd markasını size tavsiye edebiliriz.

 

10.Selfie Çubuğu- El Sabitleyici

dslr sabitleyici

dslr sabitleyici

Selfie çubuğunu cep telefonları için sabitleyici olarak kullanabilirsiniz. DSLR makineler için hususi olarak yapılmış bir el sabitleyici almanız gerekiyor. Bu tarz şeyleri için marka tavsiye etmemize gerek yok. Yurt dışı kaynaklı bir siteden oldukça ucuz fiyatlara tedarik edebilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Şartları

Youtuber Ekipman Tutarları

Youtuber ekipmanları tutarları sizin bütçenize ve yaptığınız işin modeline gore değişim gösterecektir. Size hangi ekipmanın ne için kullanacağını anlattık. Ekipman fiyatlarını siz kendiniz için çıkarırsanız daha gerçekçi sayılara ulaşacaksınız.

Youtuber ekipmanları listemizin sonuna geldik dostlar. Araç-gereç sıralaması 10 tane gözüküyor fakat işin detayına girdikçe araç-gereç ve marka sayısı artacaktır. Doğal olarak bunun için daha oldukça erken. Şimdilik bütçenize ve işinizin mevzusuna gore bunlardan birer tane almanız başlangıç için ideal olacaktır.

 

Ürünleri almadan ilkin ne olursa olsun yurt dışı kaynaklı sitelerden fiyat karşılaştırması yapın. Oldukça büyük farklar var ise 15 gün bekleyip Amazon.de benzer biçimde bir siteden almak sizin için daha karlı olabilir. Youtuber ekipmanları paketlerine ise güvenmeyiniz. Tek tek ihtiyacınız olan ekipmanları almanız sizin faydanıza olacaktır.

kaynak: https://taketones.com/blog/basic-equipment-to-start-a-youtube-channel

Yorum yapın