İsveç Asgari Ücret 2023 | İsveç’te Yaşam Şartları

İsveç, Şimal Avrupa’da bulunan bir ülkedir. İskandinav yarımadasında yer edinen bu ülkenin resmi adı İsveç Krallığıdır. Bu ülke hakkında oldukça dört gözle beklenen mevzular olsa da en popüler olanları İsveç ekonomisi ve İsveç asgari tutarı konulardır.

İsveç’in komşuları Norveç ve Finlandiya’dır. Yüzölçümü bakımından Avrupa’nın üçüncü büyük ülkesidir. Ülkenin nüfusu şu anki rakamlarla 10,4 milyon. Bu nüfus oldukça geniş bir alana yayıldığından ülkenin nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür.

İsveç ekonomisi oldukca yönlü ve dışa dönük bir ekonomidir. Bu yazımızda İsveç ekonomisinin iyi mi olduğu ve İsveç’teki yaşam koşulları hakkında detaylı bilgiler verdik.

İsveç Yaşam Koşulları

İsveç Yaşam Koşulları

İsveç Yaşam Koşulları

İsveç, enerji sektöründeki büyük başarısının da katkısıyla oldukça gelişmiş ve kuvvetli bir ekonomiye haizdir. Kuvvetli bir ekonomiye gelişmiş bir eğitim sistemi ve yüksek bir refah seviyesi birlikte rol alır. İsveç, kuvvetli ekonomisi yardımıyla oldukça gelişmiş bir eğitim sistemi de uygulamaktadır. Ek olarak halkın refah düzeyi de oldukça yüksektir.

İnsanların refah düzeyi elbet ülkede verilen asgari ücretle doğru orantılıdır. İsveç asgari tutarıİnsanların rahat yaşaması için oldukça kafi. Türkiye’de olduğu benzer biçimde İsveç’te de net bir tek tip asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Ülkede verilen maaşlar kişinin rahat yaşayabileceği rakamlar dikkate alınarak verilmektedir.

İsveç devletinin toplumsal devlet yaklaşımını tatbik eden en başarı göstermiş ülkelerden biri bulunduğunu söyleyebiliriz. Kamu sulh ve güvenliği her alanda kendini gösteren mühim bir mevzudur. Ülkede su tüketimi parasız, eğitim tamamen parasız ve tüm öğrencilere aylık 187 dolar eğitim bursu veriliyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün olduğundan İsveç’in yaşam koşulları açısından oldukça gelişmiş bir ülke bulunduğunu söyleyebiliriz.

İsveç Asgari Tutarı

İsveç Asgari Ücreti

İsveç Asgari Tutarı

İsveç, gelişmiş bir iktisat ve toplumsal devlet anlayışına haiz bir ülke olduğundan birçok şahıs için hayaller ülkesidir. Peki bu ülkenin hakkaten yaşanabilir koşulları var mı?

İsveç, dünyanın en yüksek maaş alan ülkesidir. Durum bu şekilde olunca ülkede yaşayan insanların refah düzeyi ve satın alma gücü yüksek oluyor. Ülkede net bir asgari ücret uygulaması yok. Meslekten mesleğe değişen bir maaş uygulaması vardır.

İsveç’e gidip yaşamak isteyenlerin en oldukca merak etmiş olduğu konulardan biri. İsveç asgari tutarı Meblağ durağan(durgun) olmasa da ülkedeki en düşük maaş 40 bin kron. Ülkede bu maaşla çalışan şahıs sayısı ülke nüfusuna bakılırsa oldukca düşük.

İsveç Averaj Maaş

İsveç asgari tutarı 40 bin kron diyebileceğimiz bir para geçimini sağlamak için oldukça kafi. Ülkede bu maaşla çalışan insan sayısı oldukca azca. İsveç’te averaj maaş ortalama 45 bin kromdur.

Bu sayı meslekten mesleğe değişmektedir. Ülkedeki işverenler maaş mevzusunda oldukca kırılgan. Verilen maaşlar, ülkenin yaşam koşulları dikkate alınarak ve insanların en rahat şekilde yaşaması için kafi olacak şekilde belirlenmektedir.

Ülkede verilen emek sonuna kadar ödenir. Toplumsal devlet anlayışını benimseyen İsveç, Avrupa’nın en yaşanabilir ülkeleri içinde yer verilmiştir.

İsveç’teki Öteki Para Birimlerine Nazaran Asgari Ücret

İsveç ekonomisinden ve İsveç asgari tutarı Miktarı konuştuk. İsveç ekonomisini merak edenler, ülkenin para birimi olan kronu kendi ülkesi yada öteki popüler para birimleriyle karşılaştırıyor. Bu yüzden İsveç’teki asgari ücretin öteki para birimlerine kıyasla iyi mi olduğu hakkında informasyon vermek istedik.

İsveç asgari tutarı olarak tanımlayabileceğimiz 45 bin kron, ortalama 5 bin dolara karşılık ediyor. Euro olarak 4 bin 420 Euro’ya denk geliyor. İsveç’te asgari ücret TL bazında hesaplandığında ortalama 71 bin Türk Lirası’na denk geliyor.

18. paragraftan ilkin

Vatanımızda verilen asgari ücretin 4 bin 250 TL olduğu düşünüldüğünde bu sayı Türkiye’deki asgari ücretin ortalama 16 katına karşılık etmektedir. Yalnız bu duruma bakarak bile İsveç ekonomisinin ülkemiz ekonomisine bakılırsa ne kadar kuvvetli bulunduğunu söyleyebiliriz. İsveç, birçok ülkeden daha yüksek asgari tutara haiz bir ülkedir.

Okuyun: Almanca Asgari Ücret

İsveç’te İş Maaşları

İsveç, ulusal ekonomisi ve çalışanlarına verdiği değerle devamlı örnek bir ülke olmuştur. İsveç, verdiği maaşlarla birçok meslek grubuna dünyanın en yüksek maaşını veriyor. Bu yüzden İsveç en fazla beyin göçü alan ülkeler içinde yer ediniyor. İsveç, informasyon, teknoloji, üretim ve eğitime verdiği ehemmiyet yardımıyla devamlı yaşamak için popüler bir ülke olacaktır. İsveç asgari tutarı Nüfusun fazla olması bile İsveç’in yaşamayı tercih etme sebeplerinden biridir. İsveç’teki ustalaşmış maaşlardan bazılarını sizler için açıkladık.

Öğretmen Maaşı

İsveç eğitim sistemi, dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak görülen Fin eğitim sisteminin birebir uygulanmasına dayanmaktadır. Eğitime verilen ehemmiyet oldukca yüksektir.

Öğrenciler için burs sisteminin yanı sıra İsveç, dünyada en fazla patente haiz ülkedir. Buradan, devletin ülkedeki öğrencilerin yeni fikirlerine oldukca fazla destek verdiğini görebilirsiniz. Elbet eğitime bu kadar ehemmiyet veren bir ülke eğitimcilere kısaca öğretmenlere de büyük ehemmiyet vermektedir.

İsveç asgari tutarı ortalama 4.420 Euro’dur. Ülkede öğretmen maaşı 8 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Bu sayı, asgari ücretin ortalama iki katı.

Hekim Maaşı

İsveç’te tabip maaşlarından bahsetmeden ilkin özetlemek gerekirse İsveç sıhhat sisteminden anlatmak gerekiyor.

İsveç, uyguladığı sıhhat sistemi ile toplumsal devlet terimini ne kadar benimsediğini göstermektedir. Ülkedeki her kişi sıhhat hizmetlerinden eşit olarak yararlanmaktadır. Bu durum kanunla korunmaktadır. Her alanda insanların rahatını gözeten ve korumuş olan devlet, elbet sıhhat çalışanlarına da büyük ehemmiyet vermektedir. Peki, İsveç’te bir doktorun maaşı ne kadar?

İsveç’te tabip maaşları averaj minimum 6.400 Euro ve maksimum 12.800 Euro’dur.

Mühendis Maaşı

İsveç’te mühendis maaşı mühendisten mühendise değişmiş olur. Genel olarak averaj bir ücret belirtmek gerekirse, en düşük mühendis maaşı 4 bin Euro civarındadır. Ülkedeki en yüksek mühendis maaşı averaj 16 bin Euro. Bu numara İsveç asgari tutarı rakamın oldukça üzerindedir. Üretime ve bilgiye kıymet veren bir ülke olan İsveç’te mühendislerin maaşlarının bu kadar yüksek olması planlanıyor.

Ülkede en oldukca maaş alan mühendisler içinde şu mühendisler yer ediniyor; fizik mühendisliği, genetik mühendisliği, uzay mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği ve yazılım mühendisliği.

Geliştirici Maaşı

Yazılım sektörü ülkede oldukca mühim bir alandır.. İsveç asgari tutarı Yazılımcı sayısı birçok ülkeye bakılırsa daha çok iken, ülkedeki yazılımcıların maaşları da birçok ülkeye bakılırsa oldukça yüksektir.

Yazılım mühendisleri, ülkedeki öteki mühendislerin çoğundan daha yüksek maaş alıyor. Bir yazılımcının en düşük maaşı ortalama 8 bin Euro, en yüksek averaj maaş ise 16 bin Euro’dur.

Ülke, bu alanda çalışan mühendislere büyük ehemmiyet veriyor. Bunun sebeplerinden biri de geleceğin meslekleri içinde yer almasıdır. Yazılım oldukca geniş bir sektör ve birçok ülkenin ve doğal ki İsveç’in yatırım yapmış olduğu sektörler içinde yer ediniyor. Geleceğimizde robotların olacağı birçok uzman tarafınca kabul edilen bir gerçektir. Bu ustalaşmış grup oldukca önemlidir zira yazılım, robotların üretim ve yaratma sürecinin merkezinde yer alır.

İsveç’te Ev Kiralama

İsveç asgari tutarı Ülkede insan sayısının rahat yaşamasına izin verdiğini söylemiştik. Peki İsveç’te yaşam maliyetleri iyi mi?

İsveç’te ev kiraları bulundukları yere ve evindeki oda sayısına bakılırsa değişmektedir. Merkezi konumdaki bir evin averaj kirası 13.000 kron civarındadır. Merkezi olmayan bir yerde averaj ev fiyatı ayda 9.300 krondur.

Ülkede bir çok kişinin 45 bin kron maaş almış olduğu düşünülürse bu kiralama tutarları oldukça uygun. Kira tutarları bu kadar uygun olsa da ülkede ev sahibi olmak oldukca kolay olduğundan bir çok insan kendi evinde yaşıyor.

İsveç Yaşam Maliyeti

İsveç ekonomisi yüksek ve refah düzeyi yüksek bir ülkedir. İsveç’te yaşam maliyetlerinin oldukça pahalı olduğu söyleniyor. Sadece gözden kaçan nokta oldukça mühim: Ülkede yaşayan insanoğlu yaşam maliyetlerine bakılırsa oldukça yüksek maaşlar alıyorlar.

Dolayısıyla ülkedeki pahalı yaşam maliyetleri bu yüksek maaşlı insanları etkilemiyor. Bu yüzden ülkedeki pahalılık yanlış değerlendiriliyor.

İsveç Piyasası Tutarları

İsveç piyasa tutarları ilk bakışta oldukça yüksek görünebilir. Sadece İsveç’te yaşayan kişilerin aylık maaşları bu giderleri karşılamakta asla güçlük çekmiyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse:

İsveç’te 12 yumurtanın fiyatı 25 kron. Aynı yumurta Türkiye’de averaj 25 TL. Doğrusu 12 yumurtanın fiyatı her iki ülkede de 25 tane. Fakat İsveç asgari tutarı Türkiye’nin 16 katına eşittir. Bu yüzden piyasa fiyatlarının ucuz olmadığı İsveç’te insanoğlu aldıkları maaş yardımıyla piyasa giderlerini karşılamakta güçlük çekmiyor.

İsveç piyasa fiyatlarından birkaç örnek vermek gerekirse; 1 somun ekmek 10 kron, 1 litre süt 12 kron, 1 kilo peynir 80 kron, 1 kilo domates 27 kron diyebiliriz.

İsveç Otomobil Tutarları

İsveç otomobil tutarları denilince akla gelen ilk otomobil markası şüphesiz Volvo. Volvo, İsveçli bir otomobil markasıdır. Otomobil fiyatlarına örnek vermek istersek 2018 model Volvo v90 İsveç’te ortalama 29 bin Euro, aynı otomobil Türkiye’de ise 1 milyon 460 bin TL.

İsveç asgari tutarı Rakamın ortalama 4 bin Euro bulunduğunu düşünürsek otomobil fiyatlarının oldukça uygun bulunduğunu söyleyebiliriz.

İsveç’te Emek verme Saatleri

İsveç, çalışanlarına oldukca kıymet veren bir ülkedir. Çalışan hepimiz, almış olduğu maaşla emeğinin karşılığını alır. İşçiyi yada çalışanı korumuş olan yasaları ile emek harcama saatlerine oldukca dikkat eden bir ülkedir. Hiçbir çalışan, fazla mesaiye zorlanamaz yada parasız fazla mesai yaptırılamaz.

Kanunda belirtildiği suretiyle bu emek harcama saati haftada en fazla 8 saat olabilir. İsveç’te emek harcama saatleri haftada 40 saattir.

İsveç Asgari Saatlik Ücret

İsveç, dünyadaki öteki ülkelere kıyasla en yüksek maaşa haiz ülkedir. Ülkedeki en düşük ücretli insanlardan birine bakılırsa, bir kasiyer saatte minimum 150 SEK kazanıyor. Elbet bunun en mühim sebebi İsveç asgari tutarı miktar oldukça yüksektir.

İsveç’te Çalışacak Bir İş Bulma

İsveç, dünyaca meşhur ekonomisi ve yüksek yaşam standartları sebebiyle birçok insanoğlunun çalışmak istediği ülkeler içinde yer ediniyor. Birçok insanoğlunun burada çalışmak istemesinin en mühim sebebi ülkedeki maaşlardır.. İsveç asgari tutarı Miktar bir çok ülkeden kat kat fazladır.

Ülkede çalışabilmek için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey emek harcama vizesi almaktır. Emek verme vizesine başvurmanın iki yolu vardır. Birincisi online müracaat yapmak, diğeri ise bulunduğunuz yerdeki İsveç Konsolosluğuna gitmek.

İsveç’te çalışmak için iş bulma mevzusunda Türkiye’deki danışmanlık şirketlerinden yardım isteyebilirsiniz. Yeteneklerinize ve eğitim seviyenize bakılırsa size en uygun işi bulmanıza destek olacaklardır.

kaynak: https://take-profit.org/en/statistics/wages/sweden/

Yorum yapın