En Karlı Tarım Ürünleri 2023

Ziraat ürünlerinde yaşanmış olan maliyet artışı ile beraber bir oldukca ziraatçi zor günler geçirmektedir. Mazot, gübre, tohum ve sulama maliyetleri en büyük dezavantaj. Sadece bunun yanında, karlı bir halde susuz ziraat ürünleri ile gelirini arttırmayı başaran girişimcilerde mevcut. Yeni teknolojilerle beraber en karlı ziraat ürünleri ekilerek, mevcut durum avantaja çevrilmektedir. Evet, sizde tarlaya ekilecek getirisi yüksek olan ve dönüm başına en oldukca kazandıran ziraat ürünlerini araştırıyor olabilirsiniz. Doğru yöntemi ya da alternatif ziraat ürünlerini bu yazıda sizlerle paylaşacağız. Doğal olarak para eden ziraat ürünlerinden ziyade, ilk olarak mevcut geleneksel ziraat yöntemlerini terk etmekte kesin olmalısınız.

En Karlı Tarım Ürünleri - Susuz Tarım Ürünleri

En Karlı Ziraat Ürünleri – Susuz Ziraat Ürünleri

Maalesef büyük ya da ufak ziraatçi fark etmeksizin, halâ toprak analizi yaptırmadan ekim icra eden çiftçiler mevcut. Ya da uygun maliyetlerle kurulabilecek olan damla sulama sistemi yerine, geleneksel sulama  yöntemlerini tercih edenler var. Durum bu şekilde olunca en karlı ziraat ürünleri nedir ya da susuz ekilebilecek ziraat ürünleri benzer biçimde mevzularda araştırma yapanların sayısı artıyor. Aslen görülmesi ihtiyaç duyulan durum verimli ziraat üretimi yapmak adına yatırım yapmak olacaktır. Kısaca patates bile ekseniz, para kazanmanız ve dönüm başına yüksek getiri elde etmeniz mümkün. Bunun için en yeni tarımsal şekilleri kullanmalısınız.

Doğal olarak maliyetlerin devamlı artması, düşük fiyatlar ve ziraat destek ödemelerinin gecikmesi büyük problem olarak görülebilir. Sadece bu sorunları aşmaktan başka çarenizin olmadığını da bilmelisiniz. Ürün ekmeden ilkin nereye ve iyi mi satacağınızı araştırmanız oldukça mühim. Zira NASA tarafınca tavsiye edilen bir ziraat ürünü olan kinoa, bir oldukca ziraatçi tarafınca ekilmiş, sadece satılacak bir yapınak bulunamamıştır. Peki ziraat yaparak para kazanmak için ne yapılabilir?

En büyük problem market tutarları ile çiftçiden alınan fiyatlar arasındaki büyük fark. Evet, aracılar oldukca kazanıyor olabilir. Sadece lojistik maliyetlerinin ve soğuk hava deposu ücretlerinin fazladan maliyet oluşturduğu da bir gerçek. Organik ziraat, susuz ziraat ya da topraksız ziraat yapsanız dahi bu gerçek değişmeyecek. Sadece tarladan sofraya tarzında girişim projeleri üretmeniz, otomasyon ile işçilik maliyetlerini düşürmeniz ve toprak için en uygun ürünü bulmanız kazancınızı minimum 2-3 katına çıkaracaktır. Şimdi sizlere para kazandıracak en karlı ziraat ürünleri 2021 listesini sıralayalım.

 

En Karlı Ziraat Ürünleri 2022

Getirisi Yüksek En Karlı Tarım Ürünleri Listesi

Getirisi Yüksek En Karlı Ziraat Ürünleri Sıralaması

Getirisi yüksek ziraat ürünleri araştırmasında olan girişimciler için, tarımsal iş fikirlerini aşağıda sıraladık. Bu listede yer edinen ürünleri tamamen susuz olarak yetiştiremezsiniz. Yalnız yetiştiricilik teknolojisini değişik bir halde gerçekleştirmeniz mümkün. Mesela; tarlada çilek yetiştirebileceğiniz benzer biçimde, topraksız çilek yetiştiriciliği de yapabilirsiniz. Sadece susuz ziraat ürünleri mevzusunda araştırma yapıyorsanız, aşağıda yer edinen ziraat ürünleri içinde suya minimum gereksinim duyan ürünler bulabilirsiniz. Şimdi tarımsal girişimciler için esin verecek olan ürünleri paylaşalım. En karlı ziraat ürünleri 2022 sıralaması:

 

1.Muz Yetiştiriciliği

Muz Yetiştiriciliği

Muz Yetiştiriciliği

Vatanımızda ithal ve yerli olarak satılan muz, çiftçilere en oldukca kazandıran ziraat ürünleri içinde yer alır. Anavatanı Hindistan, Cenup Çin ve Avustralya olan Muz, Alanya bölgesine 1750 yıllarında süs bitkisi olarak gelmiştir. Tropikal iklime gerekseme duyan bu meyve, subtropikal iklim koşullarında da yetiştirilebilir. Vatanımızda Mersin ile Antalya kıyı şeridi içinde serada muz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hasadın yüksek olduğu dönemlerde 7 TL’ye kadar düşen muz tutarları, kış aylarında 15 TL’ye kadar alıcı bulmaktadır. Bilhassa seralardan alım icra eden oteller, rekoltesi yüksek olan ürünler için tatminkar ödemeler yapmaktadır.

 
Dolar Kazanma Yöntemi 8

 

2.Zencefil Yetiştiriciliği

Zencefil Yetiştiriciliği

Zencefil Yetiştiriciliği

Satış fiyatı 175 TL’den başlamış olan zencefil, en pahalı ziraat ürünleri içinde yer verilmiştir. Tropikal iklimi seven bu bitkiyi, lüzumlu iklim şartlarını sağladığınız taktirde yetiştirebilirsiniz. Sadece susuz ziraat ürünleri içinde yer almadığını da bilmelisiniz. Zira Çin ve Hindistan’da deniz seviyesinden 1000-1500 metre benzer biçimde yüksek noktalarda yetiştir. Işığı seven bu nebat için lüzumlu sulama şartlarını sağladığınızda yüksek rekolteli ürün yetiştirebilirsiniz. Şubat ayında ekimi yapılabilecek olan bu ürünün yetiştirilmesi, patates ve havuçla aynıdır. Zencefilin güncel hal tutarları ise 65-95 TL içinde değişim göstermektedir.

 

3.Trüf Mantarı Toplayıcılığı

Trüf Mantarı

Trüf Mantarı

Dünyanın en pahalı mantar türleri içinde yer alır. Hatta en karlı ziraat ürünleri sıralamasında 1. sırada yer aldığını söyleyebilirim. Doğada meşe ağaçlarının 5 ile 20 santimetre altında bulunmaktadır. Bu mantarlar domuzlar tarafınca kokusu ile bulunarak tüketilmektedir. Doğal olarak Akdeniz, İtalyan ve Fransa mutfağının en oldukca aranan lezzeti olması ile beraber toplayıcılığı da yapılır. Hususi köpekler yardımı ile vatanımızda bazı çiftçiler tarafınca aranmaktadır. Hatta Antalya yöresinde hususi olarak kurulmuş trüf mantarı çiftlikleri görebilirsiniz. Lüzumlu ortamı sağladığınız taktirde, trüf mantarı yetiştiriciliği yapmanız mümkün. KG fiyatı ise 300 Euro ile 1500 Euro içinde kalitesine gore değişim göstermektedir.

 

4.Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği

Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği

Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği

Trüf mantarından sonrasında gelen en pahalı ikinci mantarı türü kuzu göbeğidir. Doğada çoğu zaman orman yangınları sonrası ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde kurumuş ve çürümüş olan ağaç diplerinde görmek mümkün. Evcilleştirme ve tohum alma çalışmalarında 1980 yılından sonrasında başlanmıştır. Bilhassa Çin’de meydana getirilen emek harcamalar verimli netice alınmasını elde etmiştir. Kilosu 500 TL ile 2000 TL içinde değişen bu mantar çeşidinin tohumlarına web üstünden ulaşabilirsiniz. Mevcut kuzu göbeği mantarını alarak, sporlarını ortaya çıkarıp kendiniz de ekim yapabilirsiniz. Sadece hazır olarak satın almanız başarı oranını arttıracaktır.

 

5.Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Hem soğuğa hem de sıcağa olan dayanıklılığı sebebiyle yetiştiriciler açısında oldukça avantajlı bir bitkidir. Sevilmiş olduğu averaj ısı değerleri ise 14 Cº ile 28 Cº içinde değişmektedir. Toprak PH kıymeti ise averaj 6.3 ile 6.7 içinde değişim gösterir. KG fiyatı toptan olarak50 TL ile 100 TL içinde değişim gösterir. Gübrelemesi ve hasadı emek isteyen bir nebat olduğundan, yüksek fiyatlardan alıcı bulur. Avrupa ve Asya mutfağının olmazsa olmaz ürünleri arasındadır. Son yıllarda devlet desteği ve bağışlama verilmesi ile beraber Muğla, Aydın ve Manisa benzer biçimde illerde yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır. Toprak analizi için bulunduğunuz ilçenin Ziraat Müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

6.Aloevera Yetiştiriciliği

Aloevera Yetiştiriciliği

Aloevera Yetiştiriciliği

 
Dolar Kazanma Yöntemi 8

Su istemeyen ziraat ürünlerinin başlangıcında aloe vera yetiştiriciliği gelmektedir. Anavatanı Afrika olan bu nebat bilhassa kozmetik sektörü başta olmakta suretiyle sıhhat, besin ve değişik endüstrilerde kullanılmaktadır. Fide şeklinde ekimi meydana getirilen aloevera vatanımızda Akdeniz, Ege, Marmara ve kış aylarında sıcaklığın 5 derecenin altına düşmediği yerlerde yetiştirilebilir. Hasat sonrasında içinde yer edinen jel şeklindeki sıvının satılması ile yüksek getiri sağlayacak ziraat ürünüdür. Bu jel şeklindeki sıvı kuraklık esnasında bitkinin su ihtiyacını karşılamaktadır.

 

7.Pitaya Yetiştiriciliği

Pitaya Yetiştiriciliği

Pitaya Yetiştiriciliği

ABD ve Meksika’nın tropikal ormanlarında yetişen bir nebat türüdür. Son yıllarda pazarda dahi satılan serada yetiştirilebilecek en karlı ziraat ürünleri içinde yer alır. Günümüzde en oldukca Vietnam, Tayland ve İsrail benzer biçimde yerlerde yetişmektedir. Susuz ziraat ürünleri arayanlar için en ideal meyveler içinde yer alır. Doğal olarak uç sıcaklıkları dikkat edilmesi gerekiyor. Zira -20º ile -40º’lik sıcaklıklara dayanıklı olsa da, bu durum rekoltenin düşmesine ve nebat hastalıklarına niçin olacaktır. Kendi başına dik duramayan bu nebat için ağaç destek sunar kurmanız gerekiyor. ¹

 

8.Ananas Yetiştiriciliği

Ananas Yetiştiriciliği

Ananas Yetiştiriciliği

Nemli ve ılıman iklim şartlarını seven ananas, dünyada en oldukca Hindistan, Malezya ve Filipinler benzer biçimde ülkelerde yetiştirilmektedir. Humusça varlıklı ve iyi drene edilmiş topraklarda  ananas yüksek toplam ürün verecektir. Vatanımızda Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bodur ağaçlar olarak yetiştirilen bu meyve, bolca suya gerekseme duymaktadır .Senelik 1500 mm yağış alan bölgelerde elverişli bir halde yetiştirilir. 1 hektar araziden 60 Bin ile 100.000 Bin içinde ananas hasadı yapabilirsiniz. Getirisi yüksek ziraat ürünleri içinde yer alır. Çiftçiden averaj olarak 7 TL ile 20 TL içinde satın alınmaktadır.

 

9.Enginar Yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliği

Enginar, pazarda satılan en pahalı sebzeler içinde yer alır. Bakımı ve yetiştiriciliği oldukça zahmetli olan bu nebat, yetiştiricisi için de oldukça karlıdır. Ilık iklim bitkisi olduğundan İzmir, İstanbul ve Bursa benzer biçimde ilerimizde yetiştiriciliği yapılır. Aşırı soğuk ya da sıcak iklimlerden hoşlanmaz.  Mart ve Nisan ayında dikimi, başka köklerden alınan dip sürgünleri ile yapılır. İyi drene edilmiş ve bakımı devamlı meydana getirilen topraklarda verim artışı yaşanacaktır. Gelişme bölümünde fazla su ister. Doğal olarak gelişme periyodu son bahara denk geldiği için bu açıdan pek problem yaşanmayacaktır.

 

10.Guava Yetiştiriciliği 

Guava Yetiştiriciliği 

Guava Yetiştiriciliği

En karlı meyve ağaçları içinde yer verilmiştir. Vatanımızda ekimi ve hasadı meydana getirilen en popüler meyvedir. Vitamin değerlerinin yüksek ve sıhhatli olması ile beraber talep devamlı artmaktadır. Nebat yetiştiriciliği açısından tropikal iklimleri sevilmiş olduğu bilinmektedir. Bolca yağış alan ılıman iklimlerde en yüksek verim elde edilir. Vatanımızda ise Antalya, Muğla ve bazı ilçelerde tecrübe etme dikimleri yapılmış ve başarıya ulaşmış sonuçlar elde edilmiştir.

 

11.Mango Yetiştiriciliği

Mango Yetiştiriciliği

Mango Yetiştiriciliği

Cenup Asya, Doğu Asya ve Afrika’da yüzlerce senedir yetiştirilen bir bitkidir. Boyu 35 metreye kadar çıkabilen bazı türlerde, toprak altı derinliği 6 metreye kadar inebilmektedir. Tropik ve ılıman iklim bitkisidir. Eksi derecelerde yetiştirilmesi pek mümkün değildir. Bundan dolayı averaj olarak kış aylarında 5º’lik minimum ısı şartlarını karşılamalısınız. Ekimi sonrası, meyve verme aşamasında 300 yıl kadar meyve veren türleri mevcuttur. Türkiye’de bodur olarak serada yetiştirilen türleri mevcut. Anamur’da devlet destekli olarak tecrübe etme ekimleri ve yetiştiriciliği yapılarak lüzumlu başarı sağlanmıştır.

 

12.Çilek Yetiştiriciliği

Çilek Yetiştiriciliği

Çilek Yetiştiriciliği

Türkiye dünyada en oldukca çilek yetiştiriciliği icra eden 4. ülkedir. Senelik üretim kapasitesi 400 Bin ton civarındadır. Üretimin büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilirken, bir kısmı da ekildiği seralardan direkt olarak otellere satılmaktadır. Bilhassa Akdeniz ikliminin bulunmuş olduğu bölgelerde serada çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yaz aylarının başlangıcında ve kış aylarına girildiğinde, kilogramı 25-50 TL içinde tarladan alıcı bulmaktadır. Devlet desteğinin bulunmuş olduğu bu ziraat faaliyetinde, sulama oldukça önemlidir. Ek olarak hidroponik doğrusu topraksız ziraat yapmanız sizin için daha avantajlı olabilir.

 

13.Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan Yetiştiriciliği

Sıcak iklimlere ilişik ziraat ürünü olan patlıcan, senenin belirli dönemlerinde üreticisinin yüzünü güldürmektedir. En oldukca kazandıran ziraat ürünleri içinde olmasa da, verim oranının yüksek olması, patlıcan yetiştiriciliğini avantajlı kılmaktadır. Sıcak iklimi seven bu nebat, eksi derecelere gelindiğinde hastalanma dönemine girer.  Bundan dolayı gündüz sıcaklığı averaj olarak 25-35º, gece sıcaklığı ise minimum 10º olmalıdır. Killi ve humuslu topraktan hoşlanmaz. İyi drenaj yapılmış olan topraklarda, yanmış çiftlik gübresi serpilerek yüksek verim elde edilir.

 

14.Ayçiçek Yetiştiriciliği

Ayçiçek Yetiştiriciliği

Ayçiçek Yetiştiriciliği

Mühim yağ üretimi bitkileri içinde yer alır. Vatanımızda ayçiçek yetiştiriciliğinin %73’lük kısmı Trakya ve Marmara bölgelerinde yapılmaktadır. Karasal iklim ve ılıman iklim kuşağında yetişen bu nebat, toprak yönünden oldukca seçici değildir. Sadece mineral bölümünden varlıklı olan topraklarda yüksek verim elde edilmesi mümkündür. Sizde ayçiçek yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, üretim yerlerine yakın olmalısınız. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinde bu ziraat türünün yoğun olarak yapılmasının sebebi, yağ fabrikalarına yakın olmalarından doğar. Zira üretim noktalarına yakın olmak, bu ürünü en karlı ziraat ürünleri arasına koyacaktır.

 

15.Domates Yetiştiriciliği 

Domates Yetiştiriciliği 

Domates Yetiştiriciliği

Türkiye’de en oldukca Mersin, Antalya ve Muğla illerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Doğal olarak Çanakkale benzer biçimde illerimizi de unutmamak gerekir. Sadece domates yetiştiriciliği ile para kazanmak istiyorsanız, ektiğiniz domates türü oldukça mühim. Eğer salçalık domates yetiştirecekseniz, yüksek gelirler elde etmeyi bekleyemeyin. Antalya bölgesinde olduğu benzer biçimde serada çeri domates yetiştirmek, daha yüksek kazançlar elde etmenizi elde edecektir. Senenin belli dönemlerinde çeri domatesin kilogram fiyatı 50 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yüksek verim elde etmek için sulu ziraat doğrusu topraksız ziraat yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 

16.Üzüm Yetiştiriciliği

Üzüm Yetiştiriciliği

Üzüm Yetiştiriciliği

Dünya üstünde yetiştiriciliği yapılmış en eski meyvelerden birisidir. En oldukca şarap yapımı için üretilen bu meyve, vatanımızda 20’den fazla çeşide haizdir. Karasal ve ılıman iklimde yetişen üzüm, toprak ve iklim bakımından oldukca seçici değildir. Eksi sıcaklıklara düşmediği taktirde bir oldukca iklimde yetiştirilmesi mümkündür. Asma üzümler ekiminden itibaren 40-50 senelik ömre haizdir. Başlangıç aşamasında kuracağınız bir asma ile uzun seneler verim alabilirsiniz. Bu da sizin için oldukça karlı bir seçim olacaktır.

 

17.Karpuz Yetiştiriciliği

Karpuz Yetiştiriciliği

Karpuz Yetiştiriciliği

Susuz ziraat ürünleri içinde yer edinen karpuz, ılıman iklimde verimli bir halde yetiştirilebilir. Vatanımızda Diyarbakır, Adana ve Tekirdağ illerinde yoğun bir halde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Toprak yüzeyine saçak kökler ile bağlanan karpuz, sulu ziraat yapılması ile beraber daha verimli olacaktır. Dünyada Çin’den sonrasında en oldukca karpuz Türkiye’de yetiştirilmektedir. Kapuz yetiştirmek için toprak PH kıymeti averaj 6-7 aralığında olmalıdır. KG olarak ağır gelen bu ürün yaz aylarının başlangıcında ve sonbahara girilirken, çiftçinin yüzünü güldürmektedir.

 

18.Tıbbi Nebat Yetiştiriciliği

Tıbbi Bitki Yetiştiriciliği

Tıbbi Nebat Yetiştiriciliği

En karlı ziraat ürünleri nedir diyenler için, tıbbi nebat yetiştiriciliğini önermekteyiz. Bilhassa nebat çayları, ilaç ve kozmetik endüstri için meydana getirilen üretimler yüksek gelir sağlamaktadır. Ziraat odaları tarafınca çitçilerin yönlendirilmesi ile beraber kantaron, ekinezya, anason, ardıç, biberiye vb. benzer biçimde ürünler üretilmektedir. Tarlada para kazandıran bu bitkileri ekmek için ilk olarak toprak analizi yaptırmalısınız. Toprakta yer edinen azot, fosfor, magnezyum, kükürt ve kalsiyum benzer biçimde maddeler, yüksek verim almanızda oldukça mühim olacaktır. Son yıllarda Tekirdağ bölgesinde başlatılan tıbbi nebat yetiştiriciliğini örnek olarak gösterebiliriz.

 

19.Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Yetiştiriciliği

Varlıklı protein deposu sebebiyle astronot bitkisi olarak da bilinir. Protein kaynağının yüksek olması ile beraber lif ve vitamin bakımında oldukça zengindir. Her ne kadar nebat olarak bilinse de, mutfaklarda tahıl ürünü olarak kullanılmaktadır. Üniversitelerin yardımıyla tecrübe etme üretimleri yapılmış ve başarıya ulaşmış olunmuştur. Sadece vatanımızda bazı çiftçiler alıcı bulmadan bu ürünü ürettiği için mağdur olmuştur. Bu üründe devlet desteği, öteki ziraat ürünlerine gore %20 daha yüksektir. En karlı ziraat ürünleri arsında yer edinen bu ürünün kilogram fiyatı, perakende olarak 80 TL’den satılmaktadır.

 

20.Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği

Tıbbi aromatik bitkiler içinde en oldukca kazandıran bitkidir. Kuraklığa ve soğuğa dayanaklı olan lavanta kalkerli toprakları sevmektedir. Kısaca kireçli ve PH derecesi yüksel olan topraklarda en yüksek verimin alınması mümkündür. Susuz ziraat ürünleri seçimi için en idealidir. Hasadı meydana getirilen lavantaların toplanıp, kurutulması ile yağ alma aşamasında geçilir. Kurutulma sonrasında bitkide yer edinen yağ değerleri %3-6 içinde değişim gösterir. Sadece bu ziraat ürününden para kazanmak için ilk olarak alım icra eden bir yer ile anlaşmalısınız. Doğal olarak öteki ziraat ürünlerine gore, lavantada alıcı bulmak oldukça kolay olacaktır. Alınan devlet yardımıyla beraber oldukça kazançlı bir ziraat fırsatıdır.

 

21.Gül Yetiştiriciliği

Gül Yetiştiriciliği

Gül Yetiştiriciliği

Hollanda’nın dünyanın en iyi ziraat ihracatçısı olmasına elde eden ziraat ürünlerinin büyük bir kısmı güllerden oluştur. Vatanımızda ise gül yetiştiriciliği mevzusunda Isparta ve çevre illeri ilk sırada gelmektedir. Yalova ve İstanbul illerinde ise peyzaj olarak gül yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bir oldukca firmanın alım garantili gül yetiştiriciliği programlarını duymuş olabilirsiniz. Evet, ziraat ürünleri içinde satışı en kolay ve dönüm başına en karlı ziraat ürünleri içinde yer alır. Oluşturulan gül borsalarına ürünlerinizi göndererek, yaptığınız yatırımı amorti edebilirsiniz. Gül yetiştirmek için toprağın mineral bakımından oldukça varlıklı olması gerekir. Bundan dolayı satın alacağınız gübre, en büyük maliyet kaleminizi oluşturacaktır.

 

22.Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Öteki bir adı mavi yemiş olan bu meyve, kurutulmuş olarak aktarlarda ve kuruyemişçilerde satılmaktadır. Sadece aslolan kullanım alanı ilaç endüstri ve kozmetik endüstrisidir. Yüksek rakımlı alanlarda ve düşük PH aralığında yetişir. Dünya yaban mersini üretiminin %90’lık kısmı anavatanı olan ABD’da yetiştirilmektedir. Vatanımızda yetiştiriciliği için oldukça verimli olan iklim ve toprak şartları mevcut. Sadece uzun bir yatırım periyodu gerektiren bu ürünün yetiştiriciliği oldukça zahmetlidir. Doğal olarak bu zahmetin sonucunda kurutulmuş halini minimum 80 TL’den satabileceksiniz.

 

23.Avokado Yetiştiriciliği

Avokado Yetiştiriciliği

Avokado Yetiştiriciliği

Son yılların en popüler ürünleri içinde yer alır. Ağaçta en karlı hangi ürün yetişir derseniz, buna avokado cevabı verebiliriz. Marketlerde tane olarak satılan bu ürün, ısı değişimlerine karşı oldukça hassastır. En ideal iklim ise Akdeniz bölgesinde yer alır. Mart ve haziran aralığında yapılacak olan dikimle beraber, kök diplerine alüvyonlu toprak eklemeniz gerekir. Her bir genç avokado ağacının yılda 250 gram kadar gübreye ihtiyacı olacaktır. Lüzumlu tüm şartları karşıladıktan sonrasında 3 metre boya ulaşan ağaç yılda 12-25 kilogram aralığında meyve verecektir.

 

24.Sarımsak Yetiştiriciliği

Sarımsak Yetiştiriciliği

Sarımsak Yetiştiriciliği

Sarımsak kilogram fiyatı senenin belirli dönemlerinde değişim göstermektedir. 20 TL ile 150 TL içinde değişen fiyatların en mühim sebebi hem hasat periyodu hem de ürün kalitesidir. Bilinmiş olduğu suretiyle en pahalı olan Kastamonu sarımsağıdır. Rekoltesi yüksek olan bu ürünün kilogram 60 TL’den aşağı bulunması zor olsa gerek. Doğal olarak bunun yanında üreticiler tarafınca siyah sarımsak dönüştürme işlemi yapılarak daha yüksek gelir de elde edilir. Sarımsak ılıman iklimleri sever. Toprak ihtiyacı olarak da kumlu ve humuslu alanlarda yetiştirilmesi yüksek verim alınmasını elde edecektir.

 

25.Stevia Yetiştiriciliği

Stevia Yetiştiriciliği

Stevia Yetiştiriciliği

Şeker yerine kullanılan bu nebat, bilhassa tatlandırıcı yapımında tercih edilmektedir. Doğal olarak bunun yanında bir oldukca içecek şirketi, ürünlerini stevia üretmeyi denemektedir. Bu bitkiyi sadece ılıman ve nemli iklim kuşağına haiz olunan yerlerde yetiştirebilirsiniz. Güneş alması, bitkinin şeker seviyesinin yükselmesini elde edecektir. Sıfırın altına düşen sıcaklarda ise, stevia bitkisinin gelişimi durarak, hastalıklar üremeye adım atar. Üretimini yaptığınız bu ürün için, dönüm başına devlet desteği verilmektedir. Ek olarak girişimciler KOSGEB desteğinden de faydalanabilir. Son zamanlarında en karlı ziraat ürünleri içinde yer alır.

 

26.Haşhaş Yetiştiriciliği

Haşhaş Yetiştiriciliği

Haşhaş Yetiştiriciliği

Haşhaş ekimi izne doğal olarak olan bir bitkidir. Tıbbi alanlarda kullanıldığı benzer biçimde hem de besin sektöründe de kullanılmaktadır. Türkiye’de en oldukca Afyon ilinde yetiştirilmektedir. Toprağı dinlendirici özelliği haizdir. Kısaca nadas yerine geçer. Tahıl ekilen alanlara ekilmektedir. Toprak ve iklim isteği bakımından seçici değildir. Haşhaş tohumları öteki ziraat ürünlerinin tohumlarına gore oldukça küçüktür. Bundan dolayı ekim yapılmadan ilkin toprağın drene edilmesi gerekir. Doğal olarak bunun yanında gübreleme yüksek verim alınabilmesi için en mühim unsur.

 

27.Kenevir Yetiştiriciliği

Kenevir Yetiştiriciliği

Kenevir Yetiştiriciliği

Bir üst başlıkta olduğu benzer biçimde kenevir de izne bağlı olarak üretimi meydana getirilen bitkidir. Endüstriyel alanda yüzlerce üründe kenevir hammadde olarak kullanılabilmektedir. Son yıllarda devlet tarafınca verilen teşvik sayıları da arttırılmıştır. Kenevir için ideal iklim şartları hazırlandığı taktirde, 3 aylık benzer biçimde kısa bir sürede olgunluğa erişip, hasat için kafi seviyeye gelecektir. İplik dokuma, ilaç endüstri ve kağıt yapımı en geniş kullanım alanlarıdır. Getirisi yüksek olan ziraat ürünleri içinde ilk sıralarda yer alır.

 

28.Fasulye Yetiştiriciliği

Fasulye Yetiştiriciliği

Fasulye Yetiştiriciliği

Anavatanı Orta ABD olan fasulye, 1 yıl benzer biçimde bir sürede yetişen otsu bir nebat türüdür. Soğuğa dayanaklı olması vatanımızda bir oldukca yerde yetiştirilebileceği anlamına gelir. Kendiliğinden ayakta duramayan bu ürün, çevresinde desteklere gerekseme duymaktadır. Çalı fasulyesi, Bombay ve Ayşe hanım olan cinsleri, Türkiye’de en oldukca talep edilen türler arasındadır. Fasulye yetiştiriciliğine adım atmak için, ilk olarak toprağı drene etmeli ve yatay bir halde sürmelisiniz. Arkasından her 30 santimetre 1 tane olacak şekilde dikimleri gerçekleştirebilirsiniz. Dikim sonrasında sağlayacağınız nemli ortam ile filizlenme gerçekleşecektir.

 

29.Badem Yetiştiriciliği

Badem Yetiştiriciliği

Badem Yetiştiriciliği

Hem devlet desteği olan hem de getirisi en yüksek ziraat ürünleri içinde yer alır. Vatanımızda bilhassa Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılır. Türkiye ise, dünyada en oldukca badem üretimi icra eden 4. ülke konumundadır. Kışları yağışlı ve yazları ılıman olan bölgelerde yetişmeye elverişlidir. Bundan dolayı en ideal iklim şartları Akdeniz bölgesindedir. – 7 dereceye kadar dayanaklı olsa da, daha düşük sıcaklıklarda gelişim duracak ve ağaç zarar görmeye başlayacaktır. Devlet desteğinin bulunmuş olduğu bu üründe, alıcı sıkıntısı yaşamazsınız. Kabuklu olarak kilogram fiyatı 55 TL’den alıcı bulmaktadır.

 

30.Nohut Yetiştiriciliği

Nohut Yetiştiriciliği

Nohut Yetiştiriciliği

7000 yıldan beri tarımı meydana getirilen en eski ziraat ürünleri içinde yer alır. Anavatanı Türkiye’nin Güneydoğu bölgesidir. Hindistan FAO verilerine gore dünya nohut üretiminin %68’ine sahipken, Türkiye %7’lik üretim ile 4. sıradır. 9 değişik çeşidi olan nohut en karlı ziraat ürünleri sıralamasında ilk 10’da yer verilmiştir. Soğuk iklim şartlarına elverişli olması ve yüksek sıcaklıkları dayanaklı olması yetiştiricileri için oldukça avantajlıdır. Yetiştirmiş olduğunuz ürünler aracılar vasıtasıyla kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. 

 

31.Papatya Yetiştiriciliği

Papatya Yetiştiriciliği

Papatya Yetiştiriciliği

Tıbbi bitkisel ürün yetiştiriciliği en karlı nebat üretimleri içinde yer alır. Papatya ise, bu karlılıktan en oldukca yararlanmış olan bitkidir. Yetiştiriciliği için toprak, iklim ve sulama açısından oldukca fazla gereksinimleri yoktur. Bilhassa çay yapımında ve kozmetik endüstrisinde gerekseme duyular. Ekimini ve hasadını yapacağınız papatyaları kurutup satışını gerçekleştirebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak nebat çayı haline getirebilir ya da yağını çıkartarak online satışını yapabilirsiniz.

 

32.İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Son yıllarda yetiştiriciliği en popüler olan ziraat ürünlerinden birisidir. Tüketilen elektrik maliyeti, işçilik ve mantar kompostları haricinde maliyet kalemleri oldukça düşük denilebilir. Bu sektörde yatırım yapmak için mantar çadırları kurulumu icra eden firmalar ile iletişime geçebilir ya da kapalı bir alanda sıfırdan kurulum yaptırabilirsiniz. 3 haftada bir hasadı meydana getirilen mantarlar ile kısa zamanda yatırımınızı amorti edebilirsiniz. Eğer bu işi İstanbul, İzmir ve Ankara  benzer biçimde metropol şehirlerde yapacaksanız, hem satış fiyatınız yüksek olacak hem de lojistik maliyetleriniz düşecektir.

 

33.Bamya Yetiştiriciliği

Bamya Yetiştiriciliği

Bamya Yetiştiriciliği

En pahalı sebzeler içinde yer edinen bamya, sıcak iklim bitkisidir. Ekimi ve ot temizliği fazla olmadığı için, çiftçilerin bahçelerine dahi ektiklerini görebilirsiniz. Yalnız hastalanması ve yapraklarının bitlenmesi açısından çiftçilere sorun çıkarabilmektedir. Senesinde belirli dönemlerinde fiyatı 20 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ustalaşmış bir halde bamya yetiştiriciliği yaptığınızda, bir oldukca ziraat ürününe gore daha yüksek getiri elde edebilirsiniz. Ekimini fide şeklinde Nisan ortası benzer biçimde yaptığınızda, daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

 

34.Kiraz Yetiştiriciliği

Kiraz Yetiştiriciliği

Kiraz Yetiştiriciliği

İklim şartlarına en dayanıklı meyve ağaçları içinde yer alır. -20 dereceye kadar yetiştiriciliğini yapmak mümkünüdür. Soğuklama ihtiyacı averaj 1000 saattir. Senelik gübreleme ve ilaçlanması yapıldığı taktirde 10 yaşlarında bir kiraz ağacından averaj 25 kilogram meyve alınabilir. Türkiye’de senelik 250.000 ton üstü kiraz üretimi yapılırken, bunların %10’luk bir kısmı yurtdışına ihraç edilir. Öteki üretimi meydana getirilen ürünlerde başta meyve suyu üretimi olmak suretiyle, aracılar vasıtasıyla satılır. Toplanması oldukça zahmetli olduğundan, fiyatı öteki meyve türlerine gore yüksektir.

 

35.Yer Fıstığı Yetiştiriciliği

Yer Fıstığı Yetiştiriciliği

Yer Fıstığı Yetiştiriciliği

Anavatanı Cenup ABD olan, baklagiller familyasından bir nebat türüdür. 1600’lü yıllarda Avrupa ve Afrika’ya yayılırken, Türkiye’de 1850’li yıllarda görülmeye başlanmıştır. Türkiye’de üretimin büyük bir kısmı Adana’nın Çukurova ilçesinde yapılır. Köklerde kapsül şeklinde çıktığında, hasadı yapılmaya başlanır. İklim istekleri bakımından sıcağa oldukça dayanıklıdır. Bundan dolayı, susuz ziraat ürünleri arayışı yapanlar için ideal bir ziraat ürünüdür.  Yağ üretimi, sporcu besini, kuruyemiş vb. benzer biçimde bir oldukca üründe kullanılır. Verilen devlet yardımıyla beraber, en karlı ziraat ürünleri sıralamasında üst sıralarda yer alır.

 

36.Bambu Yetiştiriciliği

Bambu Yetiştiriciliği

Bambu Yetiştiriciliği

Bambu ağacı çoğu zaman Çin ve öteki Asya vatanlarında yetiştirilmektedir. Sulak alanları seven bu ağaçlar, 5. senesinde günde 2 metre benzer biçimde uzama eğilimindedirler. Bir oldukca çeşidi olan bu bitkinin vatanımızda yetiştiriciliği denemeye başlanmıştır. Sadece çoğu zaman talih bambusu isminde olan süs bitkisi olarak üretimi yapılır. Zira mobilya sanayisinde kullanılan ağaç türlerinin yetiştirilebilmesi oldukça zahmetlidir. Doğal olarak bu doğrultuda üretim icra eden firmalar olmadığı için, yetiştirenler için satışı da zor olacaktır.

 

37.Kivi Yetiştiriciliği

Kivi Yetiştiriciliği

Kivi Yetiştiriciliği

Kışları ılık, yazları da sıcak ve nemli bölgelerde yetişen, asma formunda bir meyve türüdür. Anavatanı Çin olan bu ürün 1970 sonrası dünyaya yayılmaya başlanmıştır. Vatanımızda Karadeniz sahilinde, Marmara ve Ege’nin yüksek yerlerinde yetiştirilir. Geç yaşanmış olan donların meyve üretimine büyük zarar verir. Bundan dolayı ılıman ve nemli iklim kuşağında en yüksek verim elde edilir. Hafifçe ve iyi drene edilmiş olan topraklar yetiştirilmesi için oldukça idealdir. Asitli toprağı sevilmiş olduğu için, killi topraklarda yetiştirilmesi negatif olacaktır.

 

38.Safran Yetiştiriciliği

Safran Yetiştiriciliği

Safran Yetiştiriciliği

En karlı ziraat ürünleri listesinin ilk sıralarında yer alır. Yetiştiriciliğinden ziyade, toplanması oldukça zahmetlidir. Rüzgara karşı korunmuş olan Cenup yamaçlarda iyi yetişir. Ek olarak safran yetiştirilecek olan toprağın 1 yıl kadar nadasa bırakılmış olması gerekir. Bu kadar zahmet sonucunda kilogram fiyatı kalitesine gore 1000 TL – 10.000 içinde değişim şov. İran safranı ise bunlar içinde en pahalı olanıdır. Dünya mutfağında kullanılmasının yanı sıra, boya endüstrisinde renk verici olarak kullanılır.

 

39.Ginseng Yetiştiriciliği

Ginseng Yetiştiriciliği

Ginseng Yetiştiriciliği

Türkiye’de Adam Otu olarak adlandırılan, şifa deposu olarak malum nebat türüdür. Çin’de 5000 yıldan beri kullanımı yapılmaktadır. Kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanımı oldukça yaygındır. Yetiştirilmesi zahmetli ve uzun sürdüğü için fiyatı yüksektir. Filizlenmesi 18 ay, hasadı ise 5 yıl sonrasında yapılır. Bundan dolayı fiyatı 3500 TL ile 45 Bin TL içinde değişim gösterir. Bu bitkinin tohumlarını almak için güvenilir sitelerle iletişime geçmelisiniz. Aksi taktirde değişik türlerin verilmesi sonucunda, harcadığınız emek boşa gitmiş olacaktır.

 

40.Fide Yetiştiriciliği

Fide Yetiştiriciliği

Fide Yetiştiriciliği

Bir ziraat ürünü yetiştirilebilmesi için, ya tohumdan ekim yapılır ya da fide ile ekilir. Tohumdan ekmek çiftçinin başarı oranını düşürür. Zira bu ortan averaj olarak %60’dır. Fide ile ekim yaptığınızda, tutma şansı %96’dır. Bu doğrultuda bir oldukca ziraatçi ekimi fide ile yapmaktadır. Sertifikalı fide yetiştiricileri ise, en oldukca para kazanan ziraat yetiştiricileridir. Fide yetiştiriciliği yapmak öteki ziraat ürünlerine gore oldukça maliyetlidir. Başarıya ulaşmış olabilmek için ziraat mühendisi, tohum uzmanı ve pazarlama uzmanı istihdam etmelisiniz.

”Susuz Ziraat Ürünleri, Tarlada Para Edecek Ürünler, Serada Ekilecek Karlı Ziraat Ürünleri ve En karlı ziraat ürünleri” ile ilgili tüm detaylı listeyi sizlerle paylaştık. Bu ürünlerin yetiştiriciliğini ustalaşmış bir halde yaptığınız taktirde para kazanabilirsiniz. Bir oldukca şahıs domatesten ya da patlıcandan para mı kazanılır diye sorabilir. Para kazanmak için ekmiş olduğunuz ürünün kilogram fiyatından ziyade, verim oranına bakmalısınız.

“En Karlı Tarım Ürünleri 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın