1 Ton Kağıttan Kaç Koli Bardak Çıkar ?

Son zamanlarda ağızlardan düşmeyen bu soru sayesinde bu yazıyı oluşturmak gerekiyordu. Bardak imalatına yönelen binlerce insan artık karton bardak imalatının gerekli olduğunu karlılığını ve önü açık olan bu sektöre girmek için kollarını sıvadı. Ancak akıllarda oluşturulan maliyet hesaplarını hiçbir bilgi bilmeden düzeyli bir yoldan bir ton alırım bir tonda şu kadar bardak çıkar mantığı ile girmek isteyen arkadaşlar için hep söylüyoruz hep te söyleyeceğiz büyük bir hezimet var.

 

Arkadaşlar bardak maliyet hesaplaması bir ton kağıt almakla veyahut da taban kağıdı almak ile bitmiyor. Makine almadan kağıt ton gram hesabı yapmadan maliyet hesaplaması nedir ne iştir anlamıyorum. Bakın değerli okurlarımız. Bizlere sürekli aynı soruyu soruyorsunuz. Biz de sizlere aynı şeyi tekrar ile söylüyoruz. Bir çok kağıt çeşidi var bu kağıtlardan birbirinden farklı özelliklerde ve birbirinden farklı sayıda bardak çıkmaktadır. Bu konudan dolayı sizler bunu düşünmekten vazgeçip sermayenizi düşünmeniz gerekmektedir. Sorularınız ile ilgili olarak birçok arkadaşımıza şu açıklamayı yapmak istiyorum. Bu işte hesaplamam bu şekilde olmaz. Bu şekilde ancak arpa boyu yol alırız. Sizler bir iş hakkında bilgi alalım derken işin gereklerini unutuyorsunuz.

 

Şimdi gelelim sorumuza biz sizlere sitede birçok açıklama yaptık. Örnekler ile hesaplamalar yaptık ama bunlar gerçek fiyatları yansıtmaz. Biz o yazıyı yazdığımızda dolar kaç liraydı şimdi kaç lira orada sadece sizlere bir örnek şema ayarlamaya çalıştık. Siz bir makineyi kurmadan kağıdı dükkana getirip işlemeden koliye bardağı koymadan maliyeti net olarak hesaplayamazsınız.

 

Ancak bir cevap almak istiyorsunuz. Şimdi biz size yalan yanlış bir şeyler söylesek sizi tatmin edecekmidir bilmiyorum ama sizlerin gönlü olsun diye bazı kağıt gramajlarında koli adetlerini vereceğiz.

 

Öncelikle birçok gramaj kağıt bulunmaktadır. sizler için önerimiz 165 gr ile 180 gr arasıdır. Maliyet olarak daha maliyeti düşürecek adetler alınmakta.

bu gramajda fin kağıdı için koli adedi ortalama 95 – 98 kolidir.

Yalnız bu adetleri tekrar söylemek isterim garanti olarak görmeyelim.

 

Yorum yapın