Spotify’dan Para Kazanmak | Şarkı Dinle Kazan

Spotify, 16 senelik tarihin peşinden dünyanın en popüler dijital müzik platformu olmayı başardı. 2021 yılının son çeyreği itibarıyla platformun 406 milyon etken kullanıcısı olduğu açıklandı. Bu da kullanıcı sayısının 6 ayda %15 arttığı anlamına geliyor. Milyonlarca insan bu pazara ulaşıyor Spotify’dan para kazanmak fırsat arıyor.

Spotify'dan Para Kazanmak

Spotify’dan Para Kazanmak

Bir müzik ve podcast platformu olan Spotify’dan müzisyen, besteci, içerik yapımcısı yada yayıncı olarak para kazanabilirsiniz. Gönderilerinizin her biri için Dinleme başına Spotify tutarı öder. Yayınınızı ne kadar oldukca şahıs dinlerse o denli oldukca para kazanabilirsiniz. Piyasadaki müzik platformlarının dinleyici başına ödediği miktar 0,1 dolar ile 0,001 dolar içinde değişmektedir.

Spotify’da izleyiciyi çoğaltmak için birkaç ipucu var. Spotify para kazanma Yöntem olarak adlandırılabilecek bu ipuçlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Not: Spotify’dan para kazanmak haricinde düşünce almak için 115+ Yeni İş Fikri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Akış Başına Spotify Tutarı

Spotify, müzisyenler ve içerik oluşturucular için devasa bir pazar yeridir. Platform, sunmuş olduğu fırsatlarla rakiplerinin önüne geçerek pazar payını her geçen gün artırmaktadır. Spotify’a bilgisayar, telefon, tablet şeklinde herhangi bir elektronik cihazdan erişilebilir. Parasız üyelik pozitif yanları da platformun yaygın kullanımını sağlıyor. Bugün ortalama 250 milyon şahıs Spotify’ın parasız üyeliğinden yararlanıyor. Bu üyelik türü, platformda yer edinen bir reklam içinde ne olduğu türü olduğundan reklam destekli üyelik olarak da adlandırılmaktadır. Reklamsız müzik hazzı isteyenlere premium üyelik seçeneği sunuluyor.

Milyonlarca müzisyen ve yaratıcının Spotify’da hesabı var. Bu bölüme kayıt olmak için Sanatçılar için Spotify kategorisini kullanabilirsiniz. Platform, sanatçılara para kazanmaları için çeşitli fırsatlar sunuyor. Bunlardan en temel Spotify dinleme başına maliyeti ödemedir.

Akış başına ödeme ülkeden ülkeye değişebilir. Platform bu mevzuda herhangi bir resmi informasyon paylaşmasa da dünya genelinde dinleme başına ücretin 0,0033 ile 0,0054 içinde değişmiş olduğu biliniyor. Averaj 0.004 dolar ödediği söylenebilir. Spotify’dan para kazanmak Bu düşük bir miktar şeklinde görünse de kullanım yaygınlığı düşünüldüğünde büyük bir kazanç potansiyeline haizdir.

Spotify Para Kazanma

Spotify’da dinlenecek milyonlarca müzik ve içerik var. Bu içeriklerin üretiminde besteci, sanatçı, yayınevi şeklinde birçok şahıs bulunmaktadır. Spotifybireysel düzeyde değil, kullananların antak kalma yapmış olduğu şirket yada kurum düzeyinde anlaşmalar yapar. Ücretli telif ücretleri ise iki kanaldan yapılmaktadır.

Birincisi, müziği kaydedenlere ödenen telif haklarıdır. Ödemeler, kullananların anlaştığı dağıtım şirketlerine yapılır. İkincisi, şarkıların bestecilerine ödenen telif ücretleridir. Ödemeler yayıncılara yada meslek birliklerine yapılır.

Netice olarak Spotify para kazanma Tekliften yararlanmak için Spotify’a içerik yükleyen şirketlerle anlaşmanız olmalıdır. Spotify, çevrimiçi olmaya ve platformu etken olarak kullanmaya itina gösterir. Mesela, bir dinleyici son 30 gün içinde etken değilse, finansal bir unsur olarak kabul edilmez. Kısaca “Şarkı yaptım, üye olup bir kez dinle, para kazanacağım” anlayışına izin vermiyor. Spotify’dan para kazanmak Gerçek bir seyirci kitlesine ihtiyacınız var.

Spotify Ne Kadar Kazandırır?

Spotify’ın değişik ülkelerde değişik kullanım anlaşmaları olabilir. Mesela, bir ülkede dinleme başına 0,0033 ABD doları, başka bir ülkede 0,0054 ABD doları ücret alabilir. Spotify’ın fiyatlandırma politikası kamuya açık olmasa da piyasa koşulları ile doğru orantılıdır. Sanatçıları platforma çekerek daha çok platform kullanımı elde etmeye çalışır.

Spotify’dan ne kadar para kazanılacağı, çalışmanın platformda ulaşmış olduğu kesime bağlıdır. Platforma ilk kez şarkı yükleyen bir şahıs, bir içerikle averaj 400 dolar kazanabiliyor. Spotify’dan para kazanmak Bu miktar, üstünde daha çok çaba ve süre harcadıkça katlanarak artacaktır.

Platformda kazanma potansiyeline göz atmak için 2021’in en iyi yayıncılarına bir göz atalım. Listenin başlangıcında bir şarkının 117.272.455 kez dinlendirilmiş olduğu görülüyor. Diyelim ki dinleme başına averaj bir gelir var ve tüm komisyonlar dağıtıldığında %70 sanatçıya kalıyor. Bu varsayımlar altında, sanatçının şarkıdan elde etmiş olduğu gelir ortalama 320 bin dolar. Vergi, promosyon ve benzeri harcamaları düşündüğümüzde bu şarkının platformdaki net gelirinin minimum 200 bin dolar olduğu söylenebilir.

Okuyun: Para Kazandıran Uygulamalar

Spotify 1000 Dinleme Ne Kadar Para?

8 Dolar Nasıl Kazanılır

Spotify, dinleme başına ödeme yapar. Çoğu zaman akışlar 1000 akışın altına düşmez. Aracı kurum ve kuruluşların almış olduğu komisyonu düşünürsek 1000 dinlemeden elde edeceğiniz averaj gelir 4 dolar. Spotify’dan para kazanmak Bu sayı kulağa ufak gelebilir. Sadece Spotify’ı açtığınızda bir şarkının milyonlarca kez dinlendiğini görebilirsiniz. Ihmal etmeyin, 1 milyon kez dinlenen bir şarkı ortalama 4.000 dolar kazandırıyor. 356 milyon etken kullanıcısı olan ve herhangi bir cihazdan ücretsiz bir şekilde erişilebilen bir platform ile birazcık çaba gerektirir, sadece bu olanaksız bir sayı değildir.

Spotify Sanatçı Geliri

Sanatçılar için Spotify, sanatçıların kendilerini daha iyi ifade etmeleri için özelleştirilmiştir. Mavi tik onayı, sanatçının özgünlüğünü dinleyiciye gösterir. Profil sayfası fotoğraflarla özelleştirilebilir. Sanatçılara verilen değişik desteklerden yararlanılabilir. Platform ek olarak sanatçılara gelir elde etmek için değişik seçenekler de geliştiriyor. Spotify sanatçı geliri Aşağıdaki öğelerden oluşur.

Spotify’da sanatçıların temel geliri, dinleme başına aldıkları ücrettir. Bu ücret, dinleme başına averaj 0,004 ABD dolarıdır. İzleyicilerden para toplamak, para kazanmanın başka bir yoludur. Bağış seçeneğini kullanmak için profildeki bağış kısmına şarkı yüklenebilir. Platform, meydana getirilen bağışlardan herhangi bir hisse almamaktadır. Profil yapıları vasıtasıyla resmi ürünlerin satışı gelir getirebilir. Spotify’dan konser detayları paylaşılarak tanıtım yapılabilir.

Spotify Gelir Hesaplayıcı

Spotify, direkt sanatçıya değil, aracı bir şirkete yada kuruma ödeme yapar. Sanatçı, ürününün telif hakkı için dağıtıcı yada meslek kuruluşu ile anlaşır. Bu informasyon Spotify gelir hesaplayıcısı Bu sebeple bu şirket ve kurumlar da telif hakkı üstünden belli bir komisyon almaktadır. Dağıtım şirketlerinin sizden talep edeceği ücretler aşağıdaki gibidir:

Şarkınız çalındığında şarkılarınızı Spotify Komisyonu’na yüklemek için senelik abonelik tutarı

Dağıtıcı firmaların güvenilirliği mevzusunda şüpheleriniz var ise Spotify’ın resmi sitesinde tavsiye ettikleri firmaları inceleyebilirsiniz. Bu firmaların şartlarını ve imkanlarını karşılaştırarak güvenle para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Okuyun: Para Kazanan Siteler

Spotify Para Kazanma Taktikleri

Spotify, müzik dünyası için oldukca büyük bir pazar. Konser vererek ulaşamadığınız bir kesime eserlerinizi ulaştırarak para kazanabilirsiniz. Bu kadar kalabalık bir içerik sıralamasında iyi mi öne çıkacağınızı bilmiyorsanız, Spotify para kazanma taktikleri Listemizi inceleyebilirsiniz.

Ilk olarak bir şarkının yada içeriğin para kazanılabilmesi için dinleyici tarafınca 30 saniye yada daha çok dinlenmesi gerekir. Akışlar, çevrimiçi dinlemelere gore sayılır. İndirilen şarkılar hesaplamaya dahil değildir. Dinleyicinin yapmış olduğu etkinliklerin para kazanması için etken bir dinleyici olması beklenir. Etken dinleyici, platformu minimum otuz günde bir kullanan dinleyicidir. Müzisyen olarak yaptığınız remix ve aranjmanlardan da para kazanabilirsiniz. Spotify’da kişilerin yapmış olduğu listeler referanstır. Platformun kendi oluşturduğu listeler kadar dinleyicilerin oluşturduğu listeler de en oldukca dinlenen listeler içinde içeriyor. Popüler bir dinleyici listesine girmek, şarkınızın daha çok kişiye erişmesi anlamına gelir. Bu kişilere ulaşarak onların listelerinde yer bulmaya çalışabilirsiniz. Bilhassa hemen hemen popüler olmayan yayınlar için önerilenler sıralamasında yer almak önemlidir. Spotify’ın Yeni Müzik Radarı özelliği size bu imkanı verebilir. Çalışmanızın yayınlandığı hafta bu radara girerek öne çıkabilirsiniz. Bunun için müziğin, şarkının yayınlanmasından minimum 7 gün ilkin platforma iletilmesi gerekmektedir. Arama sonuçlarında en üstte yer almak önemlidir. Hedef kitleniz ve takipçileriniz arttıkça arama sonuçlarındaki performansınız da artacaktır. Platformdaki takipçilerinizden bağış talep edebilirsiniz. Bu vasıta Spotify’dan para kazanmak Başka kuruluşlara da bağışlayabilirsiniz. 8 Dolar Nasıl Kazanılır

Yorum yapın