Amerika İşçi Alımı ve İş Başvurusu

ABD, derhal her gencin hayallerini süsleyen ülkeler arasındadır. Senelerdir nitelikli ve vasıfsız işçi alımları icra eden bu ülkeye Türkiye’den de oldukca fazla talep bulunur. Bu bakımdan ABD işçi alımı ilanları devamlı oldukca yakından takip edilir. ABD’da yaşam kurarak daha iyi standartlarda yaşamak isteyen şahıs sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Sadece bu durumda kişilerin ABD hakkında da bazı bilgileri bilmesi büyük bir ehemmiyet taşır. Bu ülkeye gidebilmek için ilk olarak yasal olarak çeşitli izinlere haiz olmalısınız.

Amerika İşçi Alımı

ABD İşçi Alımı

ABD vize muafiyetini yalnızca belli ülkelere tanır. Bu işlemler esnasında da en titiz ülkeler içinde yer alır. Bu bakımdan ABD iş başvurusu yapacağınız vakit ülkenin kriterlerini en iyi şekilde karşılamanız büyük bir ehemmiyet taşır. İş olanakları bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Sadece ABD’da yasal olarak emek verme mevzusunda bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

ABD iş olanakları mevzusunda araştırma icra eden kişilerin bu ülkede iyi mi yasal olarak kalabileceklerini de bilmeleri gerekir. Vize, oturum izni, emek verme izni mevzularda son aşama katı kuralları olan ülkeler içinde yer aldığını söylemek mümkündür. Avrupa ülkelerine gore ABD oldukca daha titiz bir halde personel alımı yapar. Bu bakımdan müracaat esnasında belirli noktaları göz önünde bulundurmak gerekir.

 

ABD İşçi Alımı

ABD yaşam standartları bakımından mühim farklılıkları olan ülkeler arasındadır. Ülkede her ne kadar iş bulmak mümkün olsa da zenginlik ve yoksulluk mevzusunda ciddi farklılıklar olabilir. Her şeyden önemlisi ülkede oldukca fazla değişik etnik köken bulunur. Şu sebeple dünyanın en oldukca göç alan ülkeleri arasındadır. Bu ülkede eğitimli, eğitimsiz, deneyimli, deneyimsiz birçok kategoride iş bulabilmek mümkün. Sadece bu iş bulma süreci tamamen sizin çabanıza bağlıdır. ABD’da yaşamak isteyen kişilerin bilhassa şu mevzularda da data sahibi olması gerekir:

ABD’nın yönetim şekli Federal Cumhuriyet’tir.
Başkenti Washington, DC
İdari bölgeleri 50 tanedir.
Para birimi Amerikan Dolarıdır.
Resmi Dili İngilizce
Türkiye ile arasındaki uzaklık 12 saattir.
En mühim şehirleri içinde New York, Washington, DC, Boston, Chicago, Las Vegas, Los Angeles
Türklerin en oldukca yaşamış olduğu bölgeler ise New Jersey, Kaliforniya, New York, Teksas, Illinois, Florida’dır.

ABD geçmişten günümüze dünyanın en kuvvetli ekonomileri içinde yer almayı başarmış bir ülkedir. Dünya siyasetinde mühim bir yer edinmesinin en mühim sebebi de kuvvetli bir ekonomiye haiz olmasıdır. Sadece bu ekonominin kuvvetli kalması için ülkenin mühim iş gücüne ihtiyacı bulunur. Bu iş gücü de kendi vatandaşları yanında yurtdışından gelen kişilerden de sağlanır. Bu bakımdan ABD işçi alımı mevzusunda kişiler belirli meslek dallarında müracaat yapabilirler.

 

ABD İş Başvurusu

ABD iş alımları mevzusunda kişilerin değişik alanlarda müracaat yapabilme imkanı bulunur. Dünya finans piyasalarının merkezi durumunda olan ABD finanstan sıhhat sektörüne kadar oldukca geniş bir iş olanağı sağlar. Ülkede birçok yabancının bulunması da ABD’nın iş olanaklarının fazla olmasından kaynaklıdır. Türk vatandaşları eğitim için gittikleri ABD’da iş başvuruları yaparak kalabilmenin yollarını aramaktadır. Hem de Türkiye’den de iş başvurusu yapılabilir.

ABD iş başvurusu yapmak isteyen kişiler için değişik yöntemler vardır. İnternet iş siteleri, insan kaynakları siteleri, ABD’da yaşayan eş dost, şirketlere birebir CV bırakmak bu yollardandır. İş bulma sürecinde İngilizce benzer biçimde mühim kriterler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sadece bu durum her işte geçerli olan bir kriter değildir. Türk firmaları aracılığı ile ABD’ya giden kişilerde bazen İngilizce aranmayabilir.

İngilizce bilmek birçok yönden faydalıdır. Şu sebeple hem iş ortamında hem de yaşadığınız çevrede bu dili oldukca fazla kullanmanız gerekecek. Bu bakımdan süratli bir halde ülkeye uyarlama sağlayabilmek adına İngilizce bilmek önemlidir. İş başvuruları esnasında bilhassa kurumsal firmalar belli bir seviyenin üstünde yabancı dil isteyebilir. İş başvurusu yaparken ABD’nın oldukca fazla ırk, din ve dile ev sahipliği yaptığını unutmamak gerekir.

 

ABD’da Iyi mi İş Bulunur?

ABD’da iş bulmak için birçok alternatif vardır. En oldukca tercih edilen yöntem ise internetteki kariyer siteleridir. Kariyer sitelerinde nitelikli, vasıfsız, deneyimli, deneyimsiz her türden iş ilanı yayınlanır. Bazı siteler kurumsal olarak hizmet verir. Bazı siteler ise daha bölgesel tarzda iş ilanı yayınlayabilir. Bundan dolayı iş arayışınızı oldukca geniş bir çerçeveden gerçekleştirmeniz gerekir. Hem global hem de bölgesel siteler üstünden arama yapmak iş bulmanızı kolaylaştırır. İş bulabilmek için şu siteler öne çıkar:

Siteleri üstünden başvurular yapılabilir. ABD iş alımı mevzusunda birçok şahıs nereden müracaat yapacağını bilememektedir. Bazı siteler her kategoride iş ilanı yayınlarken bazı siteler yalnızca nitelikli alımlara müracaat yapar. Örnek vermek gerekir ise Monster.com sitesi mühendislik benzer biçimde daha statü isteyen işlerde ilanlar yayınlar. Craigslist adında olan forum sitesinde ise rahat işlere de yer verilir. İş bulma sürecinde bu sitelere üye olarak müracaat yapabilirsiniz.

 

ABD İş İmkanları

ABD dünya ekonomisinde mühim yeri olan ülkeler arasındadır. Eğitim, endüstri, sıhhat, altyapı, maden ve daha birçok alanda mühim gelişmeler olmuştur. Bu bakımdan da gelişen sektörlerde devamlı genç iş gücü ihtiyacı bulunur. İş arama sürecinde kişilerin sektörleri detaylı olarak araştırması gerekir. ABD’da {özel sektör} çalışanları toplam çalışan nüfusun %91 kadarını oluşturur. Devlet sektöründe çalışanların sayısı ise %8 kadardır.

paragraftan ilkin 18

ABD’da ki işletmelerin neredeyse %99’u minik işletmelerdir. Dolayısıyla istihdamın büyük bir kısmı da bu minik işletmelerde yoğunlaşır. ABD iş imkanları araştırılırken bu minik işletmeleri göz önünde bulundurmak gerekir. Sadece ABD’da oldukca büyük firmalar da bulunur. Global bazda büyüyen firmalar birçok kişiye iş imkanı sağlar. Bu şirketlerin başlangıcında da Walmart benzer biçimde global firmalar gelir. Yalnızca Walmart şirketinde ABD genelinde 1.4 milyon insan iş yapmaktadır. Bu da istihdam açısından oldukca ciddi bir rakamdır.

ABD’da kurulan işletmelerin hepsi Amerikalılar tarafınca kurulan iş bölgeleri değildir. Değişik ülkelerden gelen ve buraya yerleşen azınlıklar tarafınca da kurulan işletmelerdir. Son yıllarda bilhassa yurtdışından oldukca ciddi bir yatırımcı ilgisinden bahsedilebilir. Geçmiş istihdam oranlarına bakıldığında hizmet sektöründe %79 civarında bir çalışan vardır. Bu sayı üretim iş kollarında %19 kadardır. Ziraat sektöründe ise %1.1 kadar olarak hesaplanır. Sadece bu oranlar her yıl farklılaşır. Bilhassa son yıllarda ağırlaşan iş kolları sebebiyle birçok işletme eleman bulamama problemi ile uğraşmaktadır.

 

ABD’da Aranan Meslekler

ABD değişen teknolojinin süratli geliştiği ülkeler arasındadır. Bu bakımdan teknoloji alanında oldukca fazla personel alımı oldukça fazladır. İş başvurusu yaparken en oldukca aranan mesleklere yönelmek daha kolay iş bulmanıza destek sağlar. ABD’da aranan meslekler içinde birçok iş türünden anlatmak mümkündür. En oldukca aranan meslekler şu şekildedir:

Web geliştirme
Yazılım mühendisi
Hekimlik
Avukatlık
Informasyon güvenlik mensubu
Satış müdürü
Satış danışmanı
Güvenlik görevlisi
Taksici
Kuyumcu
Garson
Çocuk bakıcısı
Hasta bakıcısı
Satış ve pazarlama mensubu
Mermer ve fayans ustası

Şeklinde alanlarda birçok değişik iş pozisyonu değerlendirilebilir. Tabip, mühendis, hemşire benzer biçimde mesleklerde mezuniyet belgesi ve edinim mühim. Hem de birçok iş türünde kafi İngilizceye haiz olmanız da ehemmiyet taşır. Bilhassa teknoloji çağlarında olunması bu alanda kendini yetiştiren kişilere oldukca güzel iş alanları yaratır. ABD’da iş bulmak istiyorsanız birçok meslek alternatiflerini değerlendirmeniz gerekir.

Okuyun: Yurtdışında Çalışmak İçin nereye Başvurmalıyım?

 

ABD’da İşçi Maaşları

ABD yaşam standartları yanında emek verme karşılığında alınan maaşlar sebebiyle de tercih edilen bir ülkedir. Doların devamlı olarak kıymet kazanması ile beraber insanoğlu artık yurtdışında emek vermeyi daha uygun görüyor. Şu sebeple alım gücü karşısında en kuvvetli para birimlerinden birisi de dolardır. ABD’da işçi maaşları da bu bakımdan müracaat sürecinde en oldukca araştırılan konulardır. Maaşların averaj düzeyi hakkında da şunları söylemek mümkün olabilir:

MESLEK ADI
ORTALAMA MAAŞ DÜZEYİ
Avukat
8497 Dolar
Mimar
5590 Dolar
Garson
2050 Dolar
Muhasebeci
4775 Dolar
Barmen
2565 Dolar
Aşçı
2706 Dolar
Kamyon Şoförü
4460 Dolar
Otomobil Tamircisi
3967 Dolar
Çevirmen
4710 Dolar
İnşaat İşçisi
3095 Dolar
Çatı Ustası
2880 Dolar
Uber Çalışanı
3760 Dolar
Kuaför
3195 Dolar
Bulaşıkçı
1475 Dolar
Tabip
11305 Dolar
Dişçi
13905 Dolar
Cerrah
10955 Dolar
İnşaat Mühendisi
6180 Dolar
Yazılım Mühendisi
6990 Dolar
Elektrik Mühendisi
6635 Dolar
Otomobil Mühendisi
6530 Dolar
Makine Mühendisi
6005 Dolar
Maden Mühendisi
4460 Dolar

 

Maaşlar mesleklere gore farklılık gösterir. Ülkedeki en düşük maaş ise asgari ücrettir. Asgari ücret düzeyi de eyaletlere göre değişiklik gösterir. Hem de ABD’da asgari ücret saatlik olarak verilir. Alabama’da asgari ücret saatlik olarak 7,25 dolardır. Alaska’da ise 10,34 dolar olarak ödenir. Florida’da 8,65 Dolar ödenir. Washington asgari tutarı saatlik olarak 13,69 dolardır.

ABD’daki haftalık emek verme saati toplamda 40 saattir. En düşük asgari ücret ile çalışan 1200 dolar alır. Sadece bu bazı eyaletlerde daha da yüksektir. Saatlik olarak verilen asgari tutarı 40 ile çarptığınızda haftalık asgari tutarı bulmak mümkündür.

Okuyun: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

 

ABD Emek harcama İzni ve Vize Başvurusu

ABD’da çalışmak isteyen kişilerin kesinlikle ilk etapta geçici emek verme vizelerinden birine başvurması gerekiyor. Vize süreci son aşama karmaşık bir süreçtir. Emek harcama vize türleri içinde H1-B, H1B1, H2-A, H2-B, B1, L1 vizeleri bulunur. Emek harcama koşullarınıza gore bu vize türlerinden birine başvurarak ABD’ya gidebilirsiniz. ABD emek verme izni ve vize başvurusu esnasında şu belgeler son aşama önemlidir:

Kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
İçinde iki tane boş sayfa olan geçişlik ve minimum gezi sonrasında 6 ay daha geçerli olmalıdır.
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
DS 160 formu online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır.
I-129 Formu online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır.
I-797 formu
Banka hesap özeti
Gezi sıhhat sigortası
Vize talep dilekçesi
Biyometrik fotoğraf
Sponsor belgeleri
Var ise davetiye

Şeklinde belgelerin güncel olarak hazırlanması gerekir. Bilhassa müracaat formunda yer edinen tüm bilgilerin detaylı olarak hazırlanmasına dikkat etmelisiniz. Yanlış ve tamamlanmamış belge teslim etmek vize başvurusunun iptaline niçin olur. İptal edilen vize sebebiyle harç bedellerini alabilme imkanı da yoktur. Sadece vize başvurusu reddi alırsanız bu süreçte vize reddi itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz.

 

ABD’da Göçmen Olmak

ABD birçok ülkeden göçmen alan büyük bir ülkedir. Bu bakımdan bu ülkeye gitmek isteyen kişiler ülkedeki yaşam standartlarını oldukça merak ediyor. ABD’da göçmen olmak birçok bakımdan mühim avantajlar sağlasa da dezavantajları da bulunuyor. Yaşam standartlarınızın yüksek olması için işinizin ve yaşadığınız muhitin iyi olması gerekiyor.

Çevre geliştirmek, işte başarı göstermek bu ülkede büyük bir ehemmiyet taşır. Tanıdığınız aile üyeleriniz var ise ABD’da yaşamak daha kolay olabilir. ABD’da göçmenlik yasaları kapsamında dört değişik kategori bulunur. Bu kategoriler içinde birinci dereceden akrabalar, aile dayanıklı göçmenler, iş dayanıklı ve yeşil kart kurası kazananlar bulunur. Bu kişilerin göçmenlik işlemlerinin tamamlanabilmesi için sponsora gereksinim vardır.

Sponsorunuzun da ya Amerikan vatandaşı göçmen statüsü taşıyan biri olması gerekir. Emek harcama odaklı olarak göçmen olmak isteyenlere sponsor olacak kişilerin işveren sıfatı taşıması önemlidir. Her yıl binlerce şahıs Green Card başvurusu ile ABD’ya gitme imkanı elde edebiliyor.

 

ABD’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan ABD’ya her yıl binlerce şahıs gidebilmek için vize başvurusu yapmaktadır. Kimisi gezim amacı ile gitmek isterken kimisi çalışmak için müracaat yapıyor. ABD’da çalışmak isteyenlere tavsiyeler kapsamında birçok mühim noktadan anlatmak mümkün olabilir. İngilizceyi akıcı bir halde öğrenmek bu süreçte en oldukca ehemmiyet vermeniz ihtiyaç duyulan bir mevzudur.

Ilk olarak ABD’da çalışmak için vizeye ihtiyacınız bulunur. Bu ülkeye emek verme vizesi ile girmek daha kolay iş bulmanıza destek sağlar. Gitmeden ilkin çalışmak istediğiniz alanı ve yaşam şartlarını araştırmalısınız. Alacağınız maaşın hayatınızı devam ettirebilmesine yetmesi büyük bir ehemmiyet taşır. ABD’da iş bulmak hem kolay hem de zor olsa gerek.

İşin niteliklerine uygunsanız kolayca iş bulabilirsiniz. Hem de bu işlerde kalıcılık da önemlidir. ABD’da uzun seneler kalmak istiyorsanız toplumsal ve kültürel yaşantısına her dam uyum göstermeniz gerekir.

“Amerika İşçi Alımı ve İş Başvurusu” üzerine 2 yorum

Yorum yapın