Karton Bardak Maliyeti!

Karton bardak imalatında maliyetler nedir ? Bu yazımız da birçok karton bardak üreticisinin bile merak ettiği ve yanlış hesapladığı bir konudan yani maliyet konusundan bahsedeceğiz. Birçok Yorumdan yola çıkarak işletmecilerin en büyük yanlışları maliyet hesaplar iken yaptığını anlıyoruz. Hep söylediğimiz gibi öncelikle maliyet hesaplaması yapmayı öğrenmemiz gerekiyor. Doğru hesaplama ile öğreneceğiz ki zararına ürün satıyormuşuz. 

 

Karton Bardak hammaddesi dolar kurlarında değişiklik ile sürekli değişken olan bir yapıya sahip. Önceden stok yapanlar için kur değişse de maliyet değişmeyecektir. Ancak kurun yükselmesi başka imalatçılar da zam anlamına geldiği için sizde ürünlerinizde zam yaparak kârlılığınızı arttırmanız ticaretin içinde olanlar için büyük bir fırsattır. Çünkü bir ürünü satmadan çok alırken kazanmak ilk doğru hareket olacaktır. Şimdi gelelim maliyet hesabımıza.

Karton Bardak Koli Maliyeti Hesaplama ?

 

Şu an da bir işletme için örnek tablo oluşturalım. Buradaki unsurları sürekli kullanabilirsiniz.

 

A işletmesi için Karton Bardak Maliyeti :

Güncel Ortalama Kağıt Ton Fiyatı : 1200 dolar

1 ton Hammadde ile çıkarılacak ortalama Koli Adedi : 83

Yan Kağıt maliyeti Ton Başına : 250 kg Tutarı = 300 dolar 

Günlük / Aylık Tek Makine Masrafı : GünlüK Elk Gideri: 11,5 tl Aylık = 300 tl

Aylık İşçi Gideri : İşçi çalıştıranlar için : 2300 Asgari ücret + sigorta 500 tl + : yemek 250 tl

Koli Gideri 83 Kolide Koli  maliyet : 332 tl

Poşet Gideri : Kolide poşet gider = 0,0375 krş Koli içi adet : 60 * 0,0375 = 2,25 tl

Kira = 1000 tl

Küçük Maliyet Tablosu Bu Şekilde. Bu hesaplamalara göre  Koli Fiyatı ve adet fiyatı çıkaralım.

 

Toplam Gider : Hammadde kağıt Yan Kağıt Dahil= 10,050 tl

Koli Maliyeti :332 tl 

Poşet 83 koli = 186,75 tl

Fatura + işçi = 3050

Kira = 1000 tl 

Toplam = 14.618.75 

Toplam gideri Koli Adedine Bölüyoruz 14,618.75 / 83 = 176 tl

 

Gördüğünüz Gibi Tek Makine de 83 Kolide Koli başı maliyetimiz 176 tl oldu. Bu fiyata karşı gelecek arkadaşlar bir daha düşünsünler. Bu örnek tek makineli bir çalışanlı bir işletme için ayda 83 koli üretim fiyatıdır. Siz burada koli sayısını yükseltip maliyeti düşürebilirsiniz. Burada amaç maliyet hesaplama için örnek. Mesela bu örnekte 1 ton kağıt işledik. Siz bir ay içerisinde 2 ton yaparsanız maliyetiniz şu şekilde olacaktır. 

Toplam gider 25.186 tl oluyor ancak kira işçi ve gider puuslamızda bir tek hammadde alışlarda tutarlar değişecek. Kira işçi ve fatura giderleri aynı olacak elk dışında.Buna örnek olarak toplamda 25,186 tl ile baz alırsak :

 

toplam : 25,186 / 166 koliye bölersek = 152 tl ye maliyet düşmüş oluyor. Maliyetlerimiz üretim bandında yaptığımız mesai ile doğru orantılı. Bir işçi ile 2 makine hesaplaması yapalım birde.

 

2 makine ile makine başına 2 ton üretim hesaplaması ile :

 

Toplam maliyet herşey dahil = 46,322 tl

 

Toplam Turatımızı koli adedine bölüyoruz.

46,322 / 332 = 140 tl 

 

Gördüğümüz gibi üretimde artış maliyetlerde düşüş demek anlamına geliyor. Burada önemli olan ne kadar az gider o kadar kâr anlamına gelir. İşletmenizde dikkat edilmesi gereken maliyetler Kira , elk , Diğer faturalar. Bu kalemlere de özellikle kiranızı düşük tutarak büyük maliyet düşüşü yapabilirsiniz.

Karton Bardak İle ilgili Bilgi ve fikir edinmek için yeni kitabımız çıktı. Sizler bu eşsiz kitaptan faydalanmak için hemen satın alabilirsiniz.

 

N11 üzerinden satın almak için link aşağıda :

https://urun.n11.com/kaynak-kitaplar/karton-bardak-imalati-kilavuzu-P453330295

“Karton Bardak Maliyeti!” üzerine 11 yorum

 1. Kardeşim ayda tek makine 3 ton hammadde işlese maliyet bugün güncel olarak koli maliyeti ne kadar ilgine teşekkür ederim [email protected] istersen mail ata bilirsin koskep başvurusu yapicam ona göre saol ilgine

  Cevapla
  • merhaba bu konularda yoğunluklardan dolayı cevap veremiyoruz. Kağıt fiyatları ve çıkan koli sayısını öğrenerek maliyet hesabına ufaktan başlayabilirsiniz

   Cevapla
 2. Hammadde ihtiyacını türkiye neden karşılamıyor bu bir ikinciai bu makineler türkiye de neden üretilmiyor bu konuda bilgi verebilir misiniz

  Cevapla

Yorum yapın