Ticaret Nasıl Yapılır | En Karlı Ticaret Türleri 2023

TecimBelirli ürünlerin uzun seneler bir noktadan başka bir noktaya taşınması ve satılması esnasında meydana gelen duruma verilen isimdir. Tecim Bir tek satış ile değil takas yöntemiyle da gerçekleşmektedir. Hele seneler ilkin para buluş edilmediğinde insanoğlu ürünlerini takas yöntemiyle değiştiriyorlardı. Sonrasında paranın icadı ile tecim denen unsur de ortaya çıkmıştır. Peki Iyi mi tecim yapılırEn karlı tecim türleri nedir?

2020 nasıl ticaret yapılır

2022 ticareti iyi mi yapılır

Bugün tecim eskisinden fazlaca değişik. Geçmişte bir tek maddi mallar satılırken, günümüzde hizmetler de alınıp satılabiliyor. Maddi olmayan ürünler de satılabilen ürünler arasındadır. Dünya genelinde tecim yapabilmek için belirli unsurlar vardır. Bu unsurların geçerliliği de neredeyse her ülkede mevcuttur. Iyi mi tecim yapılır? Suali soran kişiler aslına bakarsak işin içeriğini ve prosedürlerini merak etmektedirler.

Not: Tecim yapmak isterim diyenler Yeni iş fikirleribaşlıklı makaleyi okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Iyi mi tecim yapılır?

Nasıl ticaret yapılır

Iyi mi tecim yapılır

Tecim iç tecim ve dış tecim olarak ikiye ayrılır. İç tecim ülke sınırları içinde meydana getirilen ticarettir, dış tecim ise ülke sınırları haricinde meydana getirilen ticarettir. Ülkeler arasındaki ürün alışverişi dış ticarete bir örnektir. Her ülkenin iklimi, coğrafi konumu ve toprak verimliliği aynı olmadığı için tecim bir zorunluluk haline gelmiştir.

Mesela domates Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir üründür; sadece bu ürün değişik ülkelerin topraklarında yetiştirilemez. Dolayısıyla ülkeler içinde tecim vardır. Iyi mi tecim yapılıryaygın olarak sorulmaktadır. Bunun sebebi, insanların bu alanda kafi bilgiye haiz olmamasıdır. Hem yasal hem de yasadışı olarak tecim yapmak mümkündür. Bu yüzden bireylerin yasal ticarette vergi mükellefi olmaları gerekmektedir. Yükümlü olabilmek için belirli şartların sağlanması ve belirli belgelerin sağlanması gerekmektedir.

Ilk olarak kişi şirketi, limited şirket yada anonim şirket oluşturmak gerekir. Her şirket kuruluşu için lüzumlu belgeler farklılık göstermektedir. Ticarete adım atmak için çoğu zaman bir kişi şirketi kurulur. Kişi şirketi oluşturmak için belirli bir adresin bulunması gerekir. Evden çalışmak isteyenler iş yeri adresi olarak ev adreslerini de gösterebilirler. Ofis yada dükkan sahibi olan kişilerin bir sözleşme yada tapu senedi sunmaları gerekmektedir.

Iyi mi tecim yapılır Suali soran kişiler lüzumlu belgelerle ilgili bir ekip sorunlarla karşılaşmaktadır. Kişi şirketi oluşturmak için lüzumlu belgeler aşağıda listelenmiştir.

Adresi gösteren belge (tapu yada sözleşme fotokopisi)imza beyanıKimlik fotokopisiMuhasebeciye verilen vekaletnameİstihdam bildirimi

Kişilerin bu belgeleri alıp vergi dairesine yada muhasebeciye teslim etmesi halinde en fazla 3 gün içinde kişi şirketi kurulur. Kişilerin şirket kurulduktan sonrasında satacakları ürünler için vergi ödemeleri ve satmaca kesmeleri gerekmektedir. Bu aşamada firmaların anlaşmalı olduğu muhasebeciler tüm takipleri yapmaktadır. Şirket kurulduktan sonrasında kişiler yasal olarak satmaca kesebilir, ürün satın alabilir ve satabilir. Yasadışı ticarette bireylerin vergi levhası yada şirketi yoktur. Iyi mi tecim yapılır? Sorusunu merak edenler de yasa dışı tecim hakkında detaylı informasyon sahibi olmayı talep ediyor. Yasadışı ticarette ödemeler çoğu zaman elden yapılır. Kişiler satmaca kesmediği için alıcılar mağduriyet yaşayabilir. Ticaretin yasallaşmasının sebebi hem alıcının hem de satıcının haklarının korunabilmesidir.

Ticarette neler yapılır?

Iyi mi tecim yapılır? Soruyla karşı karşıya kalanlar da iş hayatında ne yapmalı? Sorusuna yanıt bekliyor. Elbet bu aşamada pazar araştırması yapılmalı ve insanların iyi mi bir tecim alanı seçeceği belirlenmelidir. Neler yapılabileceğine dair net bir informasyon, işin yapılacağı alanla yakından ilgilidir.

Ticaret

Iyi mi tecim yapılır

Firmanın kurulduğu yerin iklimi, satın alan potansiyeli, toprağın verimliliği, arz ve talep benzer biçimde birçok unsur ne tür bir iş yapılacağını yakından etkisinde bırakır. Bu yüzden kişiler yaşadıkları bölgeye uygun olmayan işlere girmekte ve kısa sürede kayıplara maruz kalmaktadır. Zarara uğramamak ve karlılığı çoğaltmak için yaygın olarak bilinmeyen ve tecrübesi olan işlerin yapılması tavsiye edilir.

Gelecek yıllarda parlayacak; sadece uzun süre kalıcılığını sağlayabilecek iş fikirleri düşünülmeli ve buna gore adımlar atılmalıdır.

Günümüzde bardakta mısır, pişmemiş köfte, vitamin barları, sosisli sandviç yada salep benzer biçimde birçok düşünce insanları hayal kırıklığına uğratmıştır. Bilhassa son yıllarda her sokakta Çiğköfte mağazalarının bulunması sebebiyle rekabet artmış ve birçok Çiğköfte şirketi kepenklerini indirmek zorunda kalmıştır.

Iyi mi tecim yapılır Suali soranlara bir öteki tavsiye ise yapılacak işin kalıcılığının sağlanması gerektiğidir. Yitirme riskini göze almak istemeyen kişilerin uzun vadeli planlar yapmaları şiddetle tavsiye edilir.

Okuyun: Para Kazanma Şekilleri

En Karlı Tecim Türleri 2022

En karlı tecim nedir? Aslen birçok alandan anlatmak mümkün. Uzun senelerdir meydana getirilen ve asla ölmeyen sektörler aslına bakarsak en karlı ticaretin yapı taşlarını oluşturuyor. Bu aşamada birçok sektörden söz edilebilir. En karlı tecim Alanlar aşağıda detaylandırılmıştır.

Besin endüstrisi

İnsanların devamlı yiyecek yemesi gerektiği birçok şahıs tarafınca bilinmektedir. Her gün yeni tatların ortaya çıkması da insanları kendine çekiyor. Bu yüzden besin sektöründe birçok değişik firmaya rastlamak mümkündür. Düşük maliyetli besin ürünleri ile karlılığı çoğaltmak da mümkündür.

Besin sektöründe yapılabilecek en iyi iş fikirleri; Döner yada köfteci, self servis fast food yada mezeciler olabilir. Bu sektör seneler geçse de ölmeyecek sektörler içinde içeriyor.

Zayıflama Ürünleri

Iyi mi tecim yapılır? Suali soran kişiler de çalışmalarına hangi sektörde devam etmeleri gerektiği mevzusunda kararsız kalıyorlar. Sıhhat sektörü uzun seneler sürecek ve ölmeyecek sektörler içinde içeriyor.

Bilhassa zayıflama ürünleri hem Türkiye’de hem de dünyada birçok kişinin yoğun ilgi gösterdiği ürünler içinde yer verilmiştir. Dönemin problemi olan aşırı kiloluluk sebebiyle insanoğlu spor yapmak yerine kısa yöntemlerle zayıflamaya iş yapmaktadır. Bu yüzden zayıflama ürünleri yatırım yapılacak en iyi alanlar arasındadır.

Şişelenmiş su

İnsanların naturel içeceği olan su, kaynaklar tükenmeye devam etse de yaşamak için son aşama gereklidir. Iyi mi tecim yapılır? Suali soran kişiler bu alanda ne kadar başarıya ulaşmış olabilecekleri de münakaşaya açıktır.

Kaynakların her geçen gün kirlenmesi ve insanların şebeke suyu yerine şişelenmiş suya yönelmesi sebebiyle bu sektör büyük bir canlılık kazanmıştır. Bilhassa damacana suyu ve plastik şişeler neredeyse her evde kullanılan ürünler arasındadır. Bununla birlikte su sektöründe maliyet düşük ve karlılık yüksektir. Bu yüzden iş hayatına atılmak isteyen kişiler bu sektörü göz önünde bulundurabilir.

Tecim Fikirleri

tecim fikirleribirçok şahıs tarafınca değişik bakış açılarıyla karşılanmaktadır. Bundan dolayı her insanın iş anlayışı farklıdır. Iyi mi başlanır ve tecim yapılır? Sorusuna yanıt bulmak isteyenler için değişik tecim fikirleri aşağıda sıralanmıştır.

E-Tecim Sektörü

Online tecim her geçen gün daha yaygın hale geliyor. Birçok şahıs evde ürettikleri ürünleri web üstünden satmaktadır. Hatta bu alanda toptan ürün alıp pazarlayanlar bile var. Bu yüzden iş hayatına atılmak ve kısa yoldan para kazanmak isteyenler için e-ticaret en ideal fikirler içinde yer verilmiştir.

Bu alanda başarıya ulaşmış olmak için vergi mükellefi olmak ve iyi bir web tasarımcısından bir internet sayfasına haiz olmak yeterlidir. İnsanlar satacakları ürünleri evde saklayabilirler ya da ufak bir depo tutabilirler. Bu sayede ürünler satılacağı vakit ev yada depo yolu ile sevk edilebilmektedir.

çoğaltma izle

Iyi mi tecim yapılır? Probleminin bir öteki cevabı da son dönemde yaygın olarak girilen sektörlerden önde gelen replika ürünler. Replikalar, dünyaca meşhur ve tanınmış markaların pahalı ürünlerinin kopyalarıdır. Replika saatler de bu alanda kazancı yüksek sektörler içinde yer verilmiştir.

Replika saatler, orijinalleri kadar ayırt edilemeyecek özelliklere haizdir. Aslen bu saatlerin bir çok İsviçre’de üretiliyor. Mesela 5000 TL civarında satılan orijinal bir ürünün birebir replika modelini 200 TL’ye bulmak mümkün. Bu ürünlerin maliyeti en fazla 30 TL benzer biçimde bir sayı. Kişiler yada firmalar tarafınca iyi bir e-ticaret sitesi kurulması ile bu ürünlerin satışı fazlaca kolay bir halde gerçekleştirilebilmektedir.

Bu alanda etkinlik gösteren birçok e-ticaret şirketi bulunmaktadır. İnternet üstünden birçok ödeme yöntemi ile müşterilerine kargo hizmeti veren firmalar, kısa sürede yüksek karlar elde edebilmektedir.

Ticarette Hangi İşletmede Para Vardır?

Iyi mi tecim yapılır? Suali soran kişiler, hangi alanın en fazlaca kâr getirdiğini de merak ediyor. Pazara sağlam bir bütçeyle girecekleri pek fazlaca iş fikri bekliyor. Bilhassa kar marjı açısından maliyeti düşüktür; sadece satış kıymeti yüksek alanlara odaklanmak gerekiyor. Bu yüzden teknoloji alanına yönelmek fazlaca daha mantıklı.

Bu alanda tekrardan e-ticaret devreye giriyor. E-ticaret yaparak kısa sürede oldukça yüksek gelirler elde etmek mümkündür. E-ticaret sektöründe neredeyse hepimiz tarafınca talep gören ürünlerin satışına odaklanmak fazlaca daha mantıklı. İşte bu aşamada yapılabilecek iş fikirleri.

Otomobil kiralamak

Iyi mi tecim yapılır? sorusuna cevap olarak en fazla kâr getirecek sektörlerden anlatmak mümkün. Vasıta kiralama sektörü kar getirisi yüksek sektörler içinde yer verilmiştir. Bilhassa uzun senelerdir bu sektör bu sektörde etkinlik göstermektedir. Belirli bir fiyata satın alınan araçların günlük kiralama ücretleri minimum 100 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar değişmektedir.

Satın alınan araçlar tertipli olarak kiralanırsa maliyeti fazlaca kısa sürede amorti edilebilmektedir. Hatta filo kiralama ile fazlaca daha yüksek karlar elde etmek mümkün. Bir öteki mühim unsur de bu şekilde bir sektörde tecim olacaksa büyük firmalarla ciddi rekabet olacağını bilmektir.

Rekabetçi piyasada ayakta kalabilmek için e-ticaret sektöründe olduğu benzer biçimde web üstünden kiralama işlemlerinin yapılması ve reklama belirli bir bütçe ayrılması gerekmektedir.

Yorum yapın