Lavanta Yetiştiriciliği | Nerede ve Ne Zaman Ekilir?

Lavanta, Latince Lavandula ailesinden gelen bir nebat olarak bilinmektedir. Banyo sularında kullanılan ve yoğun aromalı bir nebat olarak malum lavanta, çoğu zaman Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Yabani olan cinsleri ise İspanya, Yunanistan, Yugoslavya, Orta İtalya ve Cenup Fransa’da yaygın olarak görülmektedir. Fakat yabani lavantaların bulunmuş olduğu bölgelerin haricinde Şimal Afrika ülkeleri, Avrupa Birliği Devletleri, İngiltere ve Bulgaristan da yer almıştır. Lavanta yetiştiriciliği son dönemlerde vatanımızda de rağbet gören meslekler içinde yer almıştır; fakat bu mesleğe soyunan kişilerin öncelikli olarak nebat hakkında detaylı informasyon edilmesi gerekmektedir.

Lavanta yetiştirme

Lavanta yetiştirme

Lavanta, 20 ile 60 santim içinde uzayabilen, yarı çalımsı ve çiçekli bir bitkidir. Dört köşeli sapları olan gri yeşil renkleri bulunan tüylü bir nebat olarak bilinmektedir. Hem de nebat yaşlandıkça alt kısmında bulunan dallar odunlaşmaktadır. Aromatik bir nebat olarak malum lavanta; sabun, şampuan, krem ya da duş jeli benzer biçimde pek oldukça ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Hem de lavanta yağı da gene bayanların çoğunlukla tercih etmiş olduğu ürünler içinde yer almıştır. Lavanta oldukça fazla toprak seçmemekte, nerede ise her toprak türünde yetişmektedir.

Çoğu zaman kireç açısından varlıklı ve kuru alanları sevmektedir; sadece toprağın iç kısımlarında bu bitkinin yetişebilmesi için kesinlikle rutubet olmaması gerekmektedir. Soğuk havalara oldukça fazla dayanıklı olmayan lavanta, Orta Avrupa bölgelerinde soğuğa dayanıklı olan türleri ile de bilinmektedir. Lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenen kişiler, bu bitkilerin iyi mi yetiştirilmesi gerektiği mevzusunda detaylı bilgiye haizdir.

Not: Lavanta yetiştiriciliği haricinde değişik fikirler edinmek için Getirisi Yüksek Ziraat Ürünleri başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır

Lavanta yetiştiriciliği iyi mi yapılır

Türkiye’de lavanta yetiştiriciliği yaygın olarak Isparta bölgesinde sağlanmaktadır; bundan dolayı lavantanın en oldukça yetiştiği bölge Isparta olarak bilinmektedir. Devlet tarafınca bağışlama de verilen bu sektör çoğu zaman lavanta yağı üretimi için etkinlik göstermektedir. Generatif ve vegetatif organlar ile meydana gelen lavanta üretimi, tohumlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Tohumla meydana gelen üretimlerde iki değişik yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem tohumların tarlaya direkt olarak ekilmesidir. Pratikte uygulanmayan bu yöntem için kişilerin tohum yatağını en iyi şekilde hazırlaması gerekmektedir.

Lavantanın tohumları ise son aşama minik olduğundan ekim esnasında belli zorluklar ile karşılaşılmaktadır. Çimlenme mevzusunda belli sorunları ortaya koyan lavanta, yabancı otlar ile oldukça acele karışmakta bu da hasat zamanı vardığında lavanta yetiştiriciliği gerçekleştiren kişilere zorluklar çıkarmaktadır. Ekim işlemi gerçekleştirildikten 4-5 hafta sonrasında bitkiler yavaş yavaş toprak yüzüne çıkmaya başlamaktadır; sadece fidelerin mevsim şartlarına alıştırılması gerekmektedir.

Vatanımızda lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenen kişiler dikim işlemlerini mart başından mayıs sonuna kadar olan dönemde gerçekleştirmektedir. Hatta dikim işlemleri yapıldıktan sonrasında ilk yıl kafi verim alınmamakta, hatta oldukça düşük bir verim ile karşılaşılmaktadır. Kaliteli bir verim alınabilmesi için ise dikimlerin en erken zamanda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Lavanta Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği yapabilmek için dikim yerini hazırlamak ve toprak hazırlığı gerçekleştirmek gerekmektedir. Güz döneminde pulluklar aracılığı ile işlenen tarlalar sürülmekte ve tırmık yardımı ile hazırlıklar gerçekleştirilmektedir. Dikim işlemlerinin bu şekilde yapılması mümkün olduğu benzer biçimde değişik yöntemler de uygulanabilmektedir. Dikim işlemi bahsi geçen şekilde gerçekleştirildikten sonrasında her bir lavanta alanı için sulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Lavanta fideleri için alanlar gerçekleştirilip dikim işlemi sağlandıktan sonrasında tohumlara can suyu verilmektedir. İlk yıl lavantaların büyümesi oldukça yavaştır. Hatta kısa saplar ortaya çıkmaktadır; sadece lavantaların çiçek başları olsa dahi son aşama minik kalmaktadır. Gerçek gelişme ise 2. yıldan sonrasında başlamaktadır.

Lavantanın dikimi gerçekleştirildikten sonrasında herhangi bir yabancı ot olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı dikim işlemi gerçekleştirildikten sonrasında devamlı olarak toprağın havalanması ve çapalanması gerekmektedir. Gübreleme ise bu aşamada en mühim faktörler içinde yer almıştır. Lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenen kişiler toprağın kireç açısından varlıklı olmasına ve organik maddelerin olmasına da itina göstermektedir. Normalde gübreleme işlemi dikim ile beraber yapılırken sonraki yıllarda ilkbahar aylarında gerçekleştirilmektedir. Lavanta yetiştiriciliğinde bir öteki mühim nokta hasattır. Hasat işlemi gerçekleştirilirken bitkinin çiçeğinin bulunmuş olduğu yerden 10 santim kadar aşağıdan bıçak ya da orak ile hasat işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kişiler hasatta çiçekleri el aracılığı ile de toplamaktadır. Lavanta, hasat periyodu aşamasında çiçeklenme periyodu olarak da bilinmektedir. Bu zamanda hasat sabahın oldukça erken saatlerinde gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemler gerçekleştirdikten sonrasında toplanan lavantalar 30 aşama sıcaklıkta kurutulmakta ve endüstriyel yağ elde edilebilmesi için sapların kesinlikle ayıklanması gerekmektedir. Sadece pek oldukça lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenen şahıs saplar ayıklamadan da bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Elde edilmiş lavanta yağları kozmetik sanayilerde, sanayi kollarında, parfümerilerde ve romatizmal hastalıklarda kullanılmaktadır. Vatanımızda son dönemlerin en oldukça ilgi gören mesleklerinden kabul edilen lavanta yetiştiriciliği son aşama meşakkatli bir iş olarak da bilinmektedir.

Okuyun: Türkiye’de En Oldukca Para Kazandıran Bitkiler

Lavanta Yetiştiriciliği Bağışlama ve Teşvik

Lavanta yetiştiriciliği

Lavanta yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği için devlet tarafınca bağışlama desteği de sunulmaktadır. Kişiler bu mesleği halletmeye karar verdikleri takdirde KOSGEB’e müracaat yaparak devlet desteği alabilmekte ve faaliyete de geçebilmektedir. En mühim unsur ise kişilere devlet desteğinin belli bir orana kadar veriliyor olmasıdır. Her geçen gün daha da yaygınlaşan lavanta yetiştiriciliği kişilerin işini kolaylaştırmakta ve yüksek kazanç elde etmelerine de olanak sağlamaktadır. Kişilerin ise yapması ihtiyaç duyulan herhangi bir KOSGEB birimine başvuruda bulunmak ve proje sunmaktır.

Öncelikli olarak girişimcilik kursuna çağrı edilen kişiler sonrasında bu kursu tamamlamakta ve girişimcilik sertifikası almaktadır. girişimcilere verilen sertifikalar doğrultusunda girişimciler projelerini sunmaya da hak kazanmaktadır. Bu sayede geriye kalan tek şey ise KOSGEB’in onay sürecinden geçildikten sonrasında artık geriye projeye adım atmak kalmaktadır.

50.000 TL’ye kadar bağışlama sunan KOSGEB, girişimciler ile beraber hanımefendilerin da iş hayatına atılması ve etkinlik gösterebilmesi için emek verme başlatmıştır. Bu sayede hanımefendilerin da artık ülke ekonomisine katkı sağlaması ve kendi ayaklarının üstünde durabilmesi kolaylaşmıştır.

 

Lavanta Yetiştiriciliği Maliyeti

Lavanta yetiştiriciliği aslen o kadar da maliyetli bir iş değildir; sadece kişilerin bu alanda istihdam sağlayabilmesi için belli maliyetleri gözden çıkarması gerekmektedir. Lavanta yetiştiriciliğine adım atmak ve yüksek gelir elde edebilmek için kişilerin minimum 30.000 TL benzer biçimde bir rakamı bu iş için ayırması gerekmektedir. Lavanta yetiştirmek için uygun iklim şartlarının olması da büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Öncelikli olarak bir fizibilite emek vermesi yapılmalı sonrasında ise bu fizibilite çalışmasına uygun olacak şekilde maliyet değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Ufak bir alan ile başlamış olacak olan kişilerin ilk olarak kendilerine minimum 1 dönümlük bir arazi temin etmesi ve üreticiliğe de bu alanda başlaması gerekmektedir. Tohum ve dikim işlemlerinin yanı sıra normal olarak bu alanda lüzumlu değerlendirmelerin de tam olarak sağlanması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Sulama yapabilmek için lüzumlu artezyen alanlarının oluşması da gene yetiştiriciliğin sıhhatli bir halde yapılabilmesi için mühim faktörler içinde yer almıştır.

Lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenmek isteyen kişilerin bu alanda tecrübeli olması gerekmektedir. Normal olarak işin ne kadar ustalaşmış boyutta yapılacağı da maliyeti etkileyen unsurlar içinde yer almıştır. Lüzumlu ekipmanların tedarik edilmesi, sulama kanallarının oluşturulması ve uygun toprağın getirilmesi benzer biçimde mevzular da bu işte oldukça önemlidir.

 

Lavanta Yetiştiriciliği Getirisi

lavanta yetiştiriciliği

lavanta yetiştiriciliği

Lavanta yetiştiriciliği getirisi yüksek olan işler içinde yer almıştır. Kişiler çoğu zaman bu işte yağ üretimi için etkinlik göstermektedir. Pek oldukça alanda kullanımı sağlanan lavanta yağı, kozmetikçilere ve ilaç sanayilerine satılmaktadır.1 kilo lavanta yağı ortalama olarak 60 Euro benzer biçimde bir rakama satılabilmektedir. Hatta lavantalar doğru bir halde yetiştirildiği takdirde 20 yıl süresince bu ürünlerden yağ elde edebilmek de mümkün olmaktadır. Bundan dolayı de lavanta yetiştiriciliği aylık olarak yüksek gelire olanak sağlamaktadır.Ekim ve dikim işlemleri sağlandıktan sonrasında ilk yıl hasat başarıya ulaşmış geçmemektedir. Gerçek verim ise 2. Yıldan itibaren alınmaya başlamaktadır. Bu sebeple de kişilerin ilk yıl için belli bir beklentisinin olmaması gerekmektedir. Lavanta yetiştiriciliği ile aylık minimum 20.000 TL net gelir elde etmek de mümkündür. Kişiler bu gelirleri tüm maliyetleri düştükten sonrasında sağlamaktadır. İşi hakkaten iyi yapabilen ve lavantaların bakımını tertipli olarak sağlayabilen kişiler ise ciddi anlamda gelir sahibi olabilmekte ve işi de aynı oranda büyütebilmektedir. Lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenen kişiler dekar başına minimum 200 Euro benzer biçimde bir sayı kazanmaktadır. Bu da ortalama olarak 15 kilo benzer biçimde bir yağ anlamına gelmektedir. Normal olarak kişilerin ne kadar büyük bir alana haiz oldukları ve bu alanlar üstünden ne kadar gelir elde edebilecekleri de mühim hususlar içinde yer almıştır. Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin personel giderlerini de hesaba katması gerekmektedir. Bilhassa bir tarlada kaç kişinin dikim ve hasat yapacağı da gene mühim unsurlar içinde yer almıştır. Bu faktörler dahilinde günlük ya da aylık olarak ödenecek rakamlar giderlerin bir kısmını belirlemektedir. Böylelikle kişiler fizibilite çalışmasını oldukça daha net bir halde elde etmiş olmaktadır.Lavanta yetiştiriciliği meydana getirecek olan kişilerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bir öteki husus ise KOSGEB’ten alacağı bağışlama desteğinin sonradan geri ödeneceğidir. Kişiler yapmış oldukları tüm bilgileri faturalandırmakta ve faturaları da KOSGEB’e ibraz etmektedir. Meydana getirilen bu faturalandırmadan sonrasında verilen hibeye bakılırsa geri ödemeler parça parça ya da tamamen olacak şekilde KOSGEB tarafınca ödenmektedir. Lavanta yetiştiriciliği yalnız Türkiye’de değil, dünyanın pek oldukça ülkesinde gerçekleştirilmektedir. Bilhassa Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaygın olarak meydana gelen bu etkinlik aracılığı ile ciddi gelirler elde edebilmek de mümkün olmaktadır. Kişilerin kesinlikle bilmesi ihtiyaç duyulan şey ise Türkiye’de üretimi sağlanan lavantaların hakkaten kaliteli olduğu ve ülkemizin bu ürünleri yetiştirmek için son aşama verimli topraklara haiz olduğudur. Kişiler lavanta yetiştiriciliği yapmak mevzusunda kararsız kalmakta ve bu alan ile ilgili detaylı araştırmalara girmektedir. Lavanta yetiştiriciliği hem Türkiye’de hem de dünyada revaçta olan meslekler içinde yer almıştır; fakat Türkiye’de bu alanda faaliyetler yeni yeni fark edilmeye başladığından dolayı kişiler bağışlama kredisi başvurusu için kısa sürede müracaat gerçekleştirmeye adım atmıştır. Bir öteki mühim unsur ise KOSGEB’in de bu alanda kişileri yönlendirmek amacıyla bu hibeyi yeni çıkarmış olmasıdır.Lavanta yetiştiriciliği ile ilgilenmek isteyen kişilerin tereddütte kalmaması ve bu alan ile ilgilenmesi de pek oldukça girişimci tarafınca tavsiye edilmektedir. Herhangi bir bağışlama desteği almadan yatırım icra eden kişiler ise kısa süre içinde maliyetlerini amorti edebilmektedir. Bunun yanı sıra ilk yıldan oldukça yüksek gelirler elde edilemese de uzun vadeli bir meslek olduğundan dolayı kişiler önlerinde bulunan 20 yılı kafi gelir ile tamamlayabilmektedir. Bu durum da lavanta yetiştiriciliğinin kişiler açısından farkını da ortaya koyan faktörler içinde yer almıştır. Bundan dolayı pek oldukça ziraatçi bu alana yönlendirilmektedir.

Lavanta yetiştiriciliği iyi mi yapılır ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Güncelleme: Yazımızda fazla bahsetmesek de, 2022 senesinde lavanta bahçelerinde çekilen fotoğrafların popüler bulunduğunu görmüş olabilirsiniz. Bundan dolayı bir oldukça ziraatçi gezinsel olarak lavanta ekimi halletmeye adım atmıştır. Siz de bu mevzuda yatırım yapacaksanız, kesinlikle lokasyonun uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Mesela; bu biçim bahçeler Tekirdağ benzer biçimde İstanbul’a yakın noktalarda yapılmaktadır. Sizde kent nüfusuna yakın bir lokasyonda yer alıyorsanız, gezinsel amaçlı yatırım yaparak gelirinizi fazlalaştırabilirsiniz.

Yorum yapın