Karadağ’da Ne İş Yapılır | Karadağ’da İş Kurmak 2023

Karadağ, Türk Vatandaşlarının en kolay yerleşebileceği ülke. Hem naturel güzelliği, hem ekonomik fırsatları hem de toplumsal yaşam açısından muhteşem bir tabiat harikası. Peki Karadağ da ne iş yapılır, Karadağ da iş imkanları nedir, Karadağ da iş oluşturmak kolay mı? Sizler için bu mevzuda detaylı bir araştırma yaptık. Hatta daha ilkin  Karadağ’a yerleşip iş kurmuş olan yurttaşlarımızın görüşlerini aldık. Yazımızı okuduktan sonrasında güvenilir olun aklınızda en küçük bir sual işareti kalmayacak.

Karadağ da Ne İş Yapılır

Karadağ da Ne İş Yapılır

Karadağ’a daha ilkin yerleşmiş olan yurttaşlarımızdan mutsuz olan yada pişman olmuş olan yok. Karadağ gezinsel açıdan oldukça canlı bir ülke. Sırbistan’dan ayrıldıktan sonrasında adı sıkça duyulmaya başladı. Gezinsel sektörlerin haricinde yer edinen öteki sektörler yeni yeni gelişmeye başladı. Doğal olarak ülke nüfusunun yeni gelişen sektörlere katkısı yok. Bundan dolayı Karadağ insanı emek vermeyi sevmiyor diyebiliriz. Bu yüzden Karadağ da ne iş yapılır diyen yurttaşlarımıza oldukça büyük fırsatlar doğuyor.

Not: Karadağ da Şirket Oluşturmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz detaylı yazı ile danışmanlık almadan kolaylıkla kendi şirketinizi kurabilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek her şey yazı içinde yer verilmiştir.

Karadağ da Ne iş Yapılır?

Karadağ da Ne iş yapılır

Karadağ da ne iş yapılır

Karadağ da asgari ücret 250 Euro. Bu ücret en düşük maaş alanların kısaca süper marketlerde çalışanların kazanılmış olduğu ücretler .Düzgüsel şartlarda averaj ücret ise 700 Euro civarında. Doğrusu bir fast food büfesinde ya da barda, kafede çalışan insanların maaşı. Aylık 700 Euro maaş ile insanoğlu günde 8 saat emek harcayarak geçimlerini kolaylıkla sağlıyor. Bu yüzden Karadağ vatandaşları tecim işine atılmak istemiyor. Boş zamanlarını arkadaşları ile kafelerde söyleşi ederek değerlendirmeyi tercih ediyor. Bir Karadağlı ile söyleşi ettiğiniz vakit aynı sözleri onlardan da duyabilirsiniz.

 

Bu yüzden Karadağ da ne iş yapılır diyenler için büyük fırsatlar var. Sadece ne iş yapacağınız, nerede iş yapacağınıza göre farklılık gösterir. Karadağ da sezonluk olan kent sayısı oldukça. Mesela, Budva, Tivat, Bar şeklinde şehirlerde yalnız 5 aylık bir sezonda iş yapabilirsiniz. Başkent Podgorica ve Niksic’te 4 sürem süresince iş yapabilirsiniz. Bu iki kent Karadağ’ın yerleşik nüfusu en kalabalık olan iki şehridir. Şimdi bu şehirleri ayrı olarak inceleyelim.

 

Karadağ da Yaşamak başlıklı en güncel yazımı okuyarak, tüm şehirler ile ilgili daha detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

 

Karadağ Budva da Ne iş Yapılır?

Budva’nın  temmuzda nüfusu 2 milyona kadar çıkmaktadır. Bilhassa İtalyan, Rus, Ukrayna, Sırbistan ve Türkiye şeklinde ülkelerden yoğun gezgin akımına uğramaktadır. Kışlık nüfusu ise 15 bin. Kışın terk edilmiş bir kent havası vardır. Fakat yaz olduğu vakit ortalık cıvıl cıvıl.

 

Budva da ne iş yapılır diye oldukça spesifik düşünmenize gerek yok. Muğla da, Antalya da ne iş yapılırsa güvenilir olun Budva da da o iş yapılır. Farkı ise fazla rekabet olmaması. Ek olarak işletme kiraları, harcamalar ve kurum aşaması daha kolay. Bilhassa size dönercilerden bahsedelim. Doğal olarak oradaki adı Gyros. Yunan döneri. Eğer giderseniz Karadağ’a bu dönercilerin önündeki kuyrukları görmüş olacaksınız. Krepten meydana getirilen lavaşa sarılan dönerin fiyatı 4 Euro. Doğal olarak domuz eti ve tavuk eti karışımından oluşmakta. Sırf tavuk döner yada et döner yapanların sayısı oldukça azca.

Budva da en işlek cadde de satılan Gyros Döner.Bir günde 200 kilogram üstünde döner satılıyor.

Budva da bir çok mekanının önünde kuyruklar görebilirsiniz. Ya da boş mekanlar bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun sebebi işletme sayısının azca olması. Karadağ da ne iş yapılır diyenler için kesinlikle değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bir yer. Bilhassa Türk yatırımcıların gözdesi. Şimdi yapabileceğiniz işleri sıralayalım.

Dönerci Dükkanı AçmakFast Food Büfe AçmakMarket AçmakHediyelik Eşya Dükkanı AçmakPub AçmakDondurma TezgahıBijuteri Mağazası

 

Yukarıdaki sıralaması oldukça genişletilebilir. Bunun için bizim yazlık bölgeleri örnek almanız işinizi kolaylaştıracak. Sadece hesaplamanız ihtiyaç duyulan kışın işletmenizin kapalı olacağı. Bu yüzden yazlık kazancınız giderinizi karşılamalı.

 

Tivat ve Bar da Ne İş Yapılır?

Tivat ve Bar, Budva ile neredeyse aynı diyebiliriz. Sadece nüfusu birazcık daha zengindir. Ek olarak Bar bir liman kentidir. İthalat, ihracat yapanların geneli orada yaşamaktadır. Eğer bu biçim bir iş kuracaksanız, Bar sizin için avantajlı olur. Tivat ise büyük markaların yer almış olduğu kent. Bizim Alaçatı ile aynı diyebiliriz. Ek olarak Karadağ da hava limanı olan ikinci şehirdir. Yiyecek sektörü bu iki şehirde de güzel iş yapar. Karadağ da ne iş yapılır diyenler için oldukça avantajlı sayılmaz. Sebebi ise gezinsel satın alan sayısının Budva kadar fazla olmaması. Güvenilir olun Budva’da avantajlar daha çok.

Okuyun: Yurtdışında İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolu

 

Karadağ, Podgorica da Ne İş Yapılır?

Podgorica Karadağ’ın başkenti. Türkiye den tayyare biletler, Tivat’a nazaran oldukça uygun. Ek olarak havalimanı ile kent arasındaki mesafe yakın denilebilir. Halkı ise %40 Karadağlı, %40 Sırp, %20 lik kısım ise çeşitli ülkelerden oluşmaktadır.

 

İlk gittiğiniz vakit size terk edilmiş bir kent şeklinde gelecek. Sadece kent merkezi kısaca bokeska  caddesinin olduğu bölgelere gittiğiniz vakit muhteşem bir canlılık sizi karşılayacak. Bununla birlikte Delta City de buna dahil. İnsanları parkta, cafelerde yada barlarda görebilirsiniz. Hepimiz söyleşi halinde. İnanılmaz bir refah sizi bekliyor.

 

İş mevzusunda ise oldukça aç bir şehir. Doğrusu insanlarda para var. Sadece harcayacak yer hakikaten sıkıntılı. Yiyecek yiyecekseniz iki seçeneğiniz var. Ya pizza, ya da hamburger. Öteki seçenekler yok denecek kadar azca. Hatta dönerci yada çay içebileceğiniz bir yer yok. İşletme kiraları oldukça uygun. Karadağ da ne iş yapılır diyenler için en oldukça tavsiye ettiğimiz şehir Podgorica’dır. Bilhassa üniversitenin olduğu yer, City Kvart en iyi iş yapabileceğiniz lokasyon. Doğal olarak kira tutarları orada birazcık yüksek.800 Euro ile 3000 Euro içinde değişmekte. Sadece güvenilir olun oldukça rahat kazanabilirsiniz.

 

Karadağ da İş Oluşturmak

Türkiye de aklınıza gelen her işi Karadağ da yapabilirsiniz. Tek farkı Karadağ da rekabet yok. Bu yüzden elinizi acele tutmanız avantajınıza olacaktır. Bir şirket oluşturmak en fazla 5 gün, oturum izni ise 15 gününüzü alıyor. İş oluşturmak için göstermeniz ihtiyaç duyulan şirket sermayesi ise yalnız 1 Euro. İster home office, isterseniz bir dükkan açın. Fark yok.

Karadağ devleti ülkeyi kalkındırmak için girişimcilere teşvikler veriyor. Mesela, kent merkezinde devlete ilişkin boş bir arsa buldunuz. Gidin belediye ile irtibata geçin. O arsayı aylık 100 Euro şeklinde bir rakama kiralarsanız şaşırmayın. Bu informasyon Karadağ Maliye Bakanlığı sitesinde içeriyor. Yabancılar de ilgilendiriyor bu.

Siz yeter ki verginizi ödeyin, istihdam sağlayın, sigorta ödemelerinizi eksiksiz yapın. Doğrusu işin kurallarına uyun. Gerisi kolay. Devlet her mevzuda size destek olacaktır. Tüm işlemlerinizi tek bir yerde, Karadağ Tecim Mahkemesinde halledebiliyorsunuz. İhtiyacınız olan her yer birbirine yakın aslına bakarsan.

 

Karadağ da İş İmkanları

Karadağ da iş imkanlarının sınırsız olduğundan bahsettik size. Bu mevzuda bilginiz yok ise danışmanlık almanız da yarar var. Türkiye de bunu yapmış olursanız size birazcık maliyetli olabilir. İnternet reklamlarına bakmış olduğunuzda 10.000 Euro’ya dahi danışmanlık hizmeti verenler var. Doğal olarak şirket kurulumu ve oturum izni içinde. Bunun için eğer Karadağ’a gitme fırsatınız var ise orada bir danışmanlık şirketi ile anlaşın. Onlardan bu hizmeti 500 Euro’ya dahi alabilirsiniz.

 

Karadağ da ne iş yapılır diyenler için olanak oldukça. Sadece güvenilir olun 2 yıl içinde Karadağ da şimdi olmasıyla birlikte talihli olmayacaksınız. Devlet ne kadar teşvik verse de bunun sonu gelecektir.2018 yılı Nisan ayında kanunlarda bir ekip değişimler yapılmış oldu. Şirket ortak sayısına limit uygulaması ve ortak olanlar için oturum izni limiti eklendi. Doğrusu ileriki zamanlarda daha da zor olacak. Bilhassa Karadağ Avrupa Birliğine girdiğinde bu kapı kapanabilir.

 

Karadağ da iş yaptığınız vakit en büyük avantajınız kar marjınızın yüksek olması olacak. Hizmet ülkede oldukça kıymetli. Mesela 1 kilo et fiyatı 5 Euro iken, 200 gram etten yapılmış hamburger fiyatı 4 Euro. Doğrusu etin maliyeti 1 Euro, 3 Euro ise hizmet bedeli tamamen. Aynı kar marjını Türkiye de yakalamanız olanaksız. Marka bir restoran olursanız bu şekilde kar edebilirsiniz.

Okuyun: Yurtdışında Emek harcama İmkanı Olan Meslekler

 

Karadağ da İş İlanları

Karadağ’a çalışan olarak gelmek istiyorsanız işiniz birazcık zor. Bundan dolayı devlet ilkin kendi halkına istihdam yaratmak istiyor. Bu yüzden çalışmak için işiniz kolay değil. Sadece Türk bir yatırımcının yanında çalışırsanız iş bulabilirsiniz. Öteki türlü ise yazılımcı, mühendislik şeklinde mesleklere haiz olmanız gerekiyor.

Karadağ da Türk inşaat şirketleriyle karşı karşıya gelme ihtimaliniz yüksek. Şirketlerde çalışanların bir çok Türk. Doğal olarak işler dönemsel işler. Doğrusu size herhangi bir pozitif yanları olmayacak. Karadağ da yaşamak için en iyi yöntem şirket oluşturmak.

 

Karadağ da Şirket Oluşturmak

Karadağ da şirket oluşturmak kolay. Bir tek 1 Euro şirket sermayenizin olması kafi. Doğal olarak bu ilk aşama. Şirketi 1 Euro ile kurdunuz  iş bitti sanmayın. Şirketi kurduktan sonrasında, devamlı etken olması lazım. Doğrusu şirket çalışanı siz iseniz her ay sigorta primi yatırmalısınız. Bir de muhasebe tutarı var doğal olarak. 130 Euro çalışan primi+ 70 Euro muhasebe tutarı 200 Euro aylık harcamanız. Eğer gerçek bir işletme iseniz KDV + işletme maliyetleriniz de olacaktır.

Şirket kurum işlemlerini danışmanlık şirketleri gerçekleştirmektedir. Sadece o denli bütçem yok diyorsanız, işinizi Karadağ da halletmenizi tavsiye ederiz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan Türkiye den ihtiyacınız olan evrakları almak.

 

Karadağ da Şirket Oluşturmak İçin Lüzumlu Evraklar 

Bunlar Türkiye den alacağınız evraklar. Doğal olarak extra mezuniyet belgesi şeklinde belgelerinizi de almanızı tavsiye ederiz.

Kaymakamlıktan sabıka kaydı(apostilli)Nüfus Suretiİkametkah belgesiGeçişlik Fotokopisi(Noter Onaylı)Biometrik Fotoğraf

Bu belgeleri aldıktan sonrasında Podgorica’ya gidin.”Advocat” yazılı bir oldukça tabela görmüş olacaksınız. Bunlar avukatlık yada muhasebe şirketleri. İngilizceniz var ise konuşup anlaşın. Bazılarının Türkçe tercümanları da var. Averaj tüm işlerinizi 500 Euro’ya halledebilirsiniz. Üstelik isterseniz sanal ofis şeklinde hizmetleri de var. Sanal ofis kirası aylık 50 Euro.5 günde şirket kuruluma yapmanızı sağlayacaklar.

 

Eğer aklınızda gene sual işareti var ise, Google dan İngilizce olarak araştırın. Karadağ da ne iş yapılır diye yazdığınızda o firmalar karşınıza çıkacak. Karadağ da ki muhasebe şirketlerinin ilanları ile karşılaşacaksınız. Mail ile informasyon talep ettiğiniz de direkt size detaylı fiyat sıralaması atarlar. Gene bulamazsanız yorumlar bölümünden talep edin.

 

Karadağ da Oturum İzni

Şirket kuruluşunuz en fazla 5 gününüzü alacaktır. Ondan sonrasında oturum izni için başvurmanız gerekiyor. Oturum izni süresi ise 16 gün. Karadağ yabancılar şube müdürlüğünden alabilirsiniz. Size bahsettiğimiz muhasebe ve avukatlık şirketleri her şey dahil bu mevzuda hizmet veriyorlar. Eğer Sırpça konuşmuyorsanız, bu mevzuda sorun yaşayabilirsiniz. Bu mevzuda danışmanlık almanız avantajınıza olacaktır.

 

Karadağ Yatırım Fırsatları

Karadağ da emlak ve arazi tutarları oldukça uygun. İş mevzusunda iyi mi fırsatlar var ise, emlak mevzusunda da aynı. İnternetten araştırma yaptığınız vakit, danışmanlık firmalarının 70, 80 bin Euro dan süregelen ev ilanlarını görmüş olacaksınız. Ya da arsa fiyatlarını. Sadece Karadağ’a gittiğiniz vakit bu fiyatların 2 kat şişirilmiş bulunduğunu anlayacaksınız.

Karadağ da ev

Budva ile Podgorica içinde yer edinen bölgede ki bu evin fiyatı 20.000 Euro. Deniz manzaralı ve Müstakil. Montenegro emlak sitesinde bunun şeklinde oldukça ev var. Yorumlar bölümünden informasyon isteyin.

Başkent Podgorica da 40 bin Euro ya bir apartman dairesi alıp, oturum izni alabilirsiniz. Ya da Kotor da 5 dönüm araziyi 20 bin Euro’ya satın alabilirsiniz. Doğal olarak arazi  için oturum izni şartları değişik. Yatırım yönünden ise muhteşem bir fırsat. Sadece arsa yatırımı yapıyorsanız iki seçeneğiniz var.

Yabancı vatandaşlara arsa satış limiti 5 dönüm. Doğrusu bu  5 dönümden büyük bir arazi alamazsınız. Eğer şirket sahibi iseniz firmanın üzerine düzgüsel bir Karadağ vatandaşı şeklinde istediğiniz büyüklükte arasa alabilirsiniz. Karadağ da ne iş yapılır diyenler bununla beraber bu biçim yatırım fırsatlarını değerlendirebilir.

 

Karadağ, Montenegro ile İlgili Tavsiyeler

Karadağ mevzusunda aklınızda hala sual işaretleri var ise, bunu gidermenin en iyi yolu o ülkeyi ziyaret etmek olacak. Eğer ziyaret etme fırsatınız yok ise güvenilir olun gidenlerin %90’ı mutlu. Bunu Feysbuk gruplarında görebilirsiniz. Karadağ da yaşayan Türkler grubunu araştırın ve orada yazılanları okuyun.

İş kuracak paranız var ise, Karadağ da ne iş yapılır, iyi mi yapılır diye derdiniz olmasın. Gittiğiniz vakit aklınızda sual işareti kalmayacak. Her şey tahmin ettiğinizden daha kolay. Biz Türkler, Türkiye de her şeyin zor olmasına alışmışız. Bu yüzden bu kadar kolay olması inandırıcı gelmiyor bizlere.

Peki şirket kuracak paranız yok ise? Hala Karadağ da ne iş yapılır diye soruyorsanız, gezici satıcılık yapabilirsiniz diyelim. Budva da gezici satıcılar karşınıza oldukça çıkacak. O şekilde zabıtalardan köşe nahiye gizlenen tarzdan değil. Bildiğiniz bijuteri satan, ya da sokak yiyecekleri satan gezici satıcılar ile karşılaşacaksınız. Yapabilirim diyorsanız bu da sizin için bir seçenek. Yeter ki satacağınız ürünü belirleyin.

Karadağ da ne iş yapılır diyenler için yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden iletişime geçebilir, paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2022 Güncellemesi: Rusya – Ukrayna savaşı sonrasında Karadağ’ın bilhassa Budva şehri başta olmak suretiyle yoğun göç almaya adım atmıştır. Bu durum yaşam maliyetlerini yükseltse de, yatırımın artmasında mühim rol oynamıştır. Ek olarak 2022’de meydana getirilen seçimlerde seçilen yeni başbakan, Avrupa Birliğine giriş sürecini hızlandırmak adına yeni kararlar alacağından bahsetti. Bu kararlar içinde oturum izninin daha sıkıntılı bir hale getirileceği yer verilmiştir. Avrupa Birliğine ise bu mevzuda yıl sonuna kadar adım atılacağı mevzusunda güvence verilmiştir.

Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yurtdışında Yaşamak İçin Lüzumlu Şartlar

Kaynak : http://www.mek.gov.me/en/ministry

“Karadağ’da Ne İş Yapılır | Karadağ’da İş Kurmak 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın