Karadağ da Şirket Kurmak 2023

Karadağ da şirket oluşturmak ile ilgili ne olursa olsun reklamlara denk gelmişsinizdir. Tüm reklamlar da Karadağ da oturum izni almanın, şirket kurmanın kolaylığından bahsediliyor. Peki hakikaten o şekilde mi? Sizler için detaylı bir araştırma yaptım ve bu yazımda sizlere en kolay ve en ucuz şekilde Karadağ da iyi mi şirket kurulur ve iyi mi oturum izni alınır onu anlatacağım.

2022 Güncellemesi: Bu yazı yardımıyla bugüne dek bir oldukça şahıs Karadağ’da şirket kurdu. Yorumları okuyarak daha çok informasyon ve edinim sahibi olabilirsiniz.

 

Karadağ da Şirket Oluşturmak

Karadağ Şİrket Kurma

Karadağ Şirket Oluşturmak

Danışmanlık şirketlerinin hepsinin sitesine girip tek tek inceledim. En düşük ücret 2500 Euro dan başlayıp, 10 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Doğal olarak sizin oraya gidip gelmeniz ve extra evraklar için harcayacağınız paralar hariç. Şimdi ben size diyorum ki bu parayı asla vermeyin bu şirketlere. Tamamen kendiniz uğraşarak Karadağ da şirket kurabilir ve oturum izni alabilirsiniz. Doğal olarak İngilizce yada Sırpça bilmeniz koşul. Bilmiyorsanız bile en fena bir tercüman tutmalısınız kendinize. Karadağ da kolaylıkla tercüman bulabilirsiniz. Doğal olarak ilk olarak bir şeye karar vermeniz gerekiyor.

 

Karadağ da şirket kurup, iş yapmak mı istiyorsunuz, yoksa şirket kurma işini sırf oturum izni almak için mi yapacaksınız. Ilkin buna karar vermeniz gerekiyor. Oturum izni almak için yapacaksanız bu yöntemi pek tavsiye etmiyorum size. Aslına bakarsanız Karadağ da 3 ay aralıksız olarak bulunma hakkınız var.3 ayınızı doldurduğunuz vakit da her hangi bir Balkan ülkesine geçip 3 ay da orada kalıp yine Karadağ’a geçebilirsiniz. Doğal olarak bu süreçte dilinizi geliştirip, ülke ile ilgili informasyon sahibi olmuş olmuş olursunuz. Aylık ev kiranız en fazla 200 Euro olacaktır. En kral evi 300 Euro ya kolaylıkla tutabilirsiniz. Bu aşama da bu yöntemi tavsiye ederim size. Öteki türlü şirket kurup iş yapmak isterim diyorsanız, size iyi mi kendi başınıza kolaylıkla şirket kurup iş yapabileceğinizi anlatacağım.

Not: Karadağ da şirket oluşturmak için ihtiyacınız olan ana para yalnız 1 Euro. Şu demek oluyor ki Karadağ da açacağınız banka hesabınızda bulunması ihtiyaç duyulan para.

Karadağ da Şirket Oluşturmak İçin Lüzumlu Evraklar

Karadağ'da Şirket Kurmak

Karadağ’da Şirket Oluşturmak

Karadağ da şirket oluşturmak için ilk olarak sizin oraya gitmeniz gerekiyor.Doğal olarak Karadağ’a gitmeden ilkin Türkiye’den bir ekip evrakları temin etmelisiniz.Aşağıda yazılı olan evrakları temin ettikten sonrasında Türkiye’de bir işiniz kalmıyor.

 

Kaymakamlıktan sabıka kaydıNoter Onaylı Pasaportun Resimli kısmının  fotokopisiNoter Onaylı nüfus suretiNoter Onaylı Mezuniyet belgesi Fotokopisi(Oturum izni için lüzumlu)Türkiye ikametgah belgesi( Mecburi değil fakat lazım olur ileride)Biyometrik Fotoğraf (Burada çektirmeniz daha avantajlı olacaktır)

 

Yukarıda yazılı olanların ilk 3’ünün Apostilli olması gerekiyor. Şu demek oluyor ki başka bir ülkede yasal olarak bu belgeleri kullanmanızı sağlayabilecek onay. Kaymakamlıkta yaptırabilirsiniz bu tarz şeyleri. Doğal olarak ben tüm belgeler için apostil kaydı yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Söylediğim şeklinde ileride herhangi bir sorun yaşamamanız için işinizi garantiye alın. Bu yukarıda yazdığım belgelerden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Okuyun: Ukrayna’da Ne İş Yapılır

Karadağ da Yapılması Gerekenler

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Kurmak için en ideal şehir.Yılın 4 mevsimi faal. Karadağ’da Şirket Kurmak

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Oluşturmak için en ideal kent.Senenin 4 mevsimi etkin. Karadağ’da Şirket Oluşturmak

Şimdi Karadağ da şirket oluşturmak için her şeyi kendi başınıza yapabileceğinizden bahsetmiştim. Güvenli olun zorlanacağınız hiçbir şey yok. En fazla 1-2 gün fazla dan uğraşmış olmuş olursunuz. Danışmanlık şirketlerine o denli parayı kaptıracağınıza kendiniz fazladan uğraşın daha iyi. Orada yaşayacaksanız aslına bakarsan size extra bir maliyeti olmayacaktır. Şansınızı deneyin derim, başarısız olma şansınız yok.

 

### Karadağ da şirket oluşturmak için tek bir yere gitmeniz gerekiyor. O da Karadağ Tecim Mahkemesi merkez kayıt bürosu. İlk aşama da tüm işlemlerinizi orada halledebilirsiniz. Doğal olarak oraya gitmeden ilkin kendinize bir avukatlık ya da muhasebe bürosu bulmanız gerekiyor. Iyi mi Türkiye de bir iş yeri açmak için muhasebeciye gerekseme duyuyorsak orada da aynı.

 

### Muhasebeciye gittiğiniz vakit ilk olarak kendi evraklarınızın yeminli bir Sırpça tercümanına çevirisini yaptırın. Doğal olarak bunu Türkiye’de yaptırabilirsiniz. Sadece orada yaptırmanız daha güvenli ve güvence olur. Muhasebeci bu mevzuda size destek olacaktır.(Tüm tercüme işlemleri 100 Euro tutuyor).Bunu icra eden Karadağ mahkeme tercümanları da bulunmakta.

 

### Şirket kuracağınız vakit sizden şirket adresi ve Karadağ da ev adresi istenecektir. Bu tarz şeyleri gitmeden kendiniz halletmeniz gerekiyor.200 Euro’ya ev ve 300 Euro ya dükkan bulabilirsiniz kendinize. Doğal olarak isterseniz evinizi home office şeklinde de izah edebilirsiniz. Sadece bu belirli işler için geçerli. Yok ikisi de zor diyorsanız muhasebeci sizin için sanal ofis ayarlar.

 

### Hemen sonra muhasebeci size ihtiyacınız olan evrak listesini verecek. Bu evrak listesini doldurmanız gerekiyor.(Doğal olarak muhasebeci meydana getirecek bu tarz şeyleri sizin için).Bu listeler bununla birlikte Karadağ Tecim mahkemesinin internet sayfasında mevcut. Buradan tüm formları indirebilirsiniz. İhtiyacınız olan formların ve tecim mahkemesine belirtmeniz gerekenlerin sıralaması:

 

Kurucu Sıralaması(Minimum 1 şahıs, max 30 şahıs)Bir şirket AdresiSermaye Miktarı(Minimum 1 Euro)Şirket Yönetici Detayları(Yukarıda Türkiye’alacağınız evraklar)İşletme Etkinlik BelgesiGümrük sicil kaydıTicaret mahkemesi hesabına 10 Euro yatırılacak(dekont)Resmi Gazete banka hesabına 12 Euro yatırılacak(dekont)Şirket Statü formuŞirket Tüketim mükellefliğiAKC-P formu

 

Yukarıda yazılı olan belgelerin hepsini Karadağ Tecim merkezi kayıt bürosuna vererek şirket başvurusunda yapabilirsiniz. Doğal olarak bunların hepsini sizin yapmanız zor. Söylediğim şeklinde muhasebeci ile anlaşmanız lazım. Ben muhasebeci araştırması yaptım. Şimdiye kadar bulduğum en ucuz muhasebe şirketi 350 Euro istiyor bunlar için. Doğal olarak pazarlık yapmadım. Inanırım ki birazcık daha araştırsam ve pazarlık yapsam bu tutarı 250 Euro ya kadar indiririm. Eğer şirket adresi ayarlamam zor diyorsanız aylık 60 Euro dan sanal şirket adresi temin ediliyor sizin için. Bana son olarak attıkları E-mail de eğer 1 senelik ödeme yaparsam bunu 40 Euro yapabileceklerini söylediler.

Okuyun: Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler Sıralaması

Özet Olarak Yapmanız Gerekenler

 

Türkiye de evrakları hazırlayın(50 Euro)Muhasebe Tutarı Tüm Kurum Harcamaları (250 Euro)Evrakların Çeviri Edilmesi (100 Euro)Ek olarak çıkabilecek Harcamalar (50 Euro )

 

Toplam şirket kuruluşu için ilk aşama da ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ toplam 450 Euro. Bundan sonraki aşamada masraflarınız devam edecek. Sadece iş yapıyorsanız bu harcamaları kendinize dert etmenize gerek yok. Sonuçta hepimiz bu harcamaları ödeyerek tecim yapıyor. Bu masrafların hepsini yazı içinde belirteceğim sizlere.

 

Şirket Tescil Onayı Aldıktan Sonrasında Yapılması Gerekenler

Karadağ Tecim Mahkemesine başvurunuzu yaptıktan sonrasında en geç 5 gün içinde Şirket Tescil Onay belgenizi ve kaşeyi almış olmuş olursunuz. Bundan sonrasında ki aşamada tüm işlemlerinizi kaşe ve onay belgesi ile yapacaksınız. Yapmanız ihtiyaç duyulan banka hesabı açmak ve vergi dairesine gitmek. Doğal olarak bunu da muhasebeciniz ile beraber yapacaksınız. Vergi dairesine gittiğinizde sizin için vergi numarası verilecek ve KDV kaydı yapılacak. Doğal olarak aynı vakit sıhhat ve emeklilik için kayıt formu doldurulacak.

 

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonrasında yaptığınız iş faaliyetine nazaran Denetim makamına ve ekonomik işlerden görevli belediye yetkilisine gidip bildirimde bulunacaksınız. Eğer yaptığınız  iş ile ilgili hususi durumlar var ise onları yerine getirmeniz gerekiyor. Mesela gezim acentesi açacaksanız bizde ki şeklinde Acente açma belgesi falan ihtiyacınız olacaktır. Bu tarz şeyleri da tamamladığınız da kolaylıkla işiniz başına geçebilirsiniz. Doğal olarak oturum ve emek harcama izni aldıktan sonrasında.

 

Oturum ve Emek verme İzni Kaydı Yaptırmak

Şirket kuruluşunuz onaylandıktan sonrasında Karadağ yabancılar şube müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Yanınızda şirket kayıt tescil evrakı, biyometrik fotoğraf ve kaşeyi alın. Doğal olarak bu aşamada muhasebeciniz de yanınızda olacaktır. Bahsedilen 250 Euro ücretin içinde oturma izni alınması da dahil. Orada sizin parmak iziniz alınacak ve imza atacaksınız. En geç 3 hafta içinde  oturum kartınız onaylanmış olur. Gene yabancılar şube müdürlüğünden kartınızı alabilirsiniz yada istediğiniz posta adresine gönderilmesini talep edebilirsiniz.

 

Şirket Kurulduktan Sonrasında Ödenmesi Ihtiyaç duyulan Ek Harcamalar

### Çalıştırdığınız her şahıs için, bu şahıs yalnız siz bile olsanız sıhhat sigortası ve vergi ödemeniz gerekir.Asgari ücret 198 Euro. Asgari ücretin %67 si vergi ve sigorta harcamaları için her ay ödenecek.

 

### Aylık muhasebe tutarı olarak 50 Euro ödemeniz gerekiyor.

 

### Cironuz senelik 18 bin Euro nun üstüne ise KDV olarak %21 ödersiniz.18 bin Euro nun altında ise KDV ödemenize gerek kalmamıştır.

 

### Senelik Kurumlar Vergisi %9 olarak tanımlanmıştır.

 

### Kendi ev kiranızı ve şirket işletme kiranızı bu sayılara dahil etmiyorum. Sonuçta organik masraflardır bunlar. Sadece sanal şirket üstünden devam ederim diyorsanız aylık 40 Euro dan hesaplayabilirsiniz bunu.

 

### Karadağ da şirket oluşturmak için bununla birlikte İstatistik Kurumuna üye olmanız gerekiyor. Üyelik tutarı yalnız 5 Euro’dur.

 

### Eşiniz ve çocuklarınız için oturum izni almak istiyorsanız herkesi şirket ortağı yapmanız gerekiyor. Türkiye’de onlar için de aynı evrakları almalısınız. Muhasebeci ise benden her extra şahıs için 60 Euro talep etti.

 

Karadağ da Şirket Kurmanın Avantajları

Karadağ da şirket oluşturmak isteyen her insanın Türkiye den kaçış için bir yol aradığını tahmin ediyorum. Tamamımız bu mevzuda aynıyız. Ilk olarak Karadağ da şirket oluşturmak Türkiye’ ye nazaran oldukça avantajlı. Bu avantajları aşağıda size maddeler halinde sıralayacağım. Sadece daha mühim olanı yaşam şartları.

Burası Podgorica merkezde bir cadde.Akşamları tıklım tıklım.Kira fiyatları ise 200 Euro dan başlıyor.Karadağ da şirket kurmak isteyenler için en ideal yer Podgorica.Karadağ da şirket kurmak

Burası Podgorica merkezde bir cadde.Akşamları tıklım tıklım.Kira tutarları ise 200 Euro dan başlıyor.Karadağ da şirket oluşturmak isteyenler için en ideal yer Podgorica.Karadağ da şirket oluşturmak

Karadağ da neredeyse her yere gittim.Tüm şehirleri gezdim.Yaşam standartları inanılmaz yüksek bizlere nazaran.İnsanları oldukça hoş görülü.Ben yabancıyım Karadağ da iş yapsam sorun yaşar mıyım demeyin.Orada her milletten insan var.İnsanlar oldukça hoş görülü.Hepimiz bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında.Daha detaylı bilgili için Karadağ’da yaşam yazımı ne olursa olsun okumanızı tavsiye ederim.Günlük hayatla ilgili aklınızdaki tüm soruların yanıtını bulmuş olmuş olursunuz.Şimdi Karadağ da şirket oluşturmak ve iş yapmak ile ilgili avantajları sıralayım.

 

***Turizmde dünya üstünde en süratli büyüyen ülke.

***Yabancı yatırımcı ile yerli yatırımcı içinde hukuki yönden hiçbir fark yok.

***Devlete ilişik olan bir araziyi gidip kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Kira ücretleri ise inanılmaz düşük.

***Karadağ 2021 senesinde AB üyesi ülke olacak. Avrupa Birliğine girmiş olduğu vakit öteki Avrupa vatanlarında özgür dolaşım hakkı kazanmış olmuş olursunuz. Şu demek oluyor ki Schengen vizesi sahibi olmuş olmuş olursunuz.

***Ülkede her yıl oturum izninizi yenilemeniz gerekiyor.5 yıl sonunda sınırsız olarak oturum izni verilir size. Sonrasında ise vatandaşlık başvuruşu yaparak Karadağ vatandaşı olabilirsiniz.

***Karadağ Avrupa’nın merkezinde yer edinen bir ülkedir. Tüm büyük şehirlere uçakla 1-2 saatlik mesafede yer verilmiştir.

***Dükkan kiraları Türkiye’ye nazaran oldukça ucuz bir ülkedir. Podgorica da şehrin merkezinde aylık 300 Euro’ya bir dükkan kiralayabilirsiniz.

***Karadağ da insanoğlu tecim yapmaktan hoşlanmıyorlar. Hatta bana bizim insanlarımız birazcık tembel diyenler dahi oldu. Bundan dolayı ticari yönden oldukça fırsatlar var.

***Karadağ da bürokratik işlemler oldukça kısa sürüyor. Devlet ülkeye yatırım çekmek için kolaylıklar sağlıyor.

***Ülkenin sıhhat sistemi oldukça iyi.

***İşçilik maliyetleri oldukça ucuz bir ülkedir. Asgari ücret güncel olarak 200 Euro’dur.  Sadece averaj insanoğlu 250 Euro ya iş yapmaktadır.

***En oldukça yatırımcı sırasıyla İtalya, Rusya, Avusturya, Norveç, Slovenya ve Macaristan’dan gelmektedir.

***Şirketiniz etken olsun, iş yapmasanız bile oturum izniniz devam eder.

 

Karadağ da İş İmkanları

Karadağ da şirket oluşturmak isteyenler için, ilk olarak muhteşem fırsatlar bulunduğunu belirteyim.İnsanlar hakikaten emek vermeyi sevmiyor.Günde yalnız 8 saat çalışıp geri kalan vakti kendilerine ayırıyorlar.Şu demek oluyor ki bir nevi tüketim topluluğu diyebiliriz.Bundan dolayı yatırımcıların bir çok yabancı.Devlette bunu bilmiş olduğu için yabancı yatırımcıya kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

Not: Karadağ da Ne İş Yapılır başlıklı yazıyı okursanız daha detaylı informasyon alabilirsiniz.

Podgorica ve Niksic Karadağ’ın en kalabalık iki şehri.Bu iki şehirde iş yaşamı 4 mevsimde etken.Budva, Tivat, Bar, Kotor şeklinde şehirlerde en fazla 4-5 ay iş yapabilirsiniz.Bana nazaran Karadağ da şirket oluşturmak için en ideal yer Podgorica.İşletme maliyetleri öteki saydığım bölgelere nazaran oldukça ucuz.En meşhur caddesi olan Hercegovacka caddesinde kiralar 200 Euro ile 800 Euro arası değişiyor.Bu caddede genel anlamda ya yiyecek ya da içki üstüne işletmeler bulabilirsiniz.Yiyecek mevzusunda ise bizim yanımızdan geçemezler diyebilirim.Aşçılığınız var ise yapabilirim diyorsanız ne olursa olsun tavsiye ederim.Podgorica da yalnız 1 tane dönerci gördüm.O da tıklım tıklım.Bir de kar marjını anlatayım size.Etin kilosu 4 Euro Podgorica da.Bir dürüm döner ise 3,5 Euro.Şu demek oluyor ki hizmet sektörü oldukça kazançlı.

 

Örnek olarak size taksilerden örnek vereyim.Otomobil tutarları ve benzin tutarları bizlerden ucuz bir ülke.Taksi plakası da bizlerden ucuz.Fakat düşünün taksi ücretleri bizim ülkeye nazaran 2 misli.Şu demek oluyor ki burada kazanan taksi şoförü.İşin özeti yaptığınız işin hakkını alıyorsunuz bu ülkede.İnsan emeği hakikaten kıymetli.

 

İçkili bir mekan mı açacaksınız.Bizdeki şeklinde o şekilde evrak derdine girmenize gerek yok.Belediye’ye gidip bildirimde bulunmanız kafi.Bundan dolayı neredeyse her yerde içki bulabilirsiniz.Düzgüsel gazete bayileri bile içki satıyor.Doğal olarak bu mevzuda tercih size kalmış.

Karadağ da Yaşamak başlıklı bir yazı oluşturdum.Yeni hazırladığım makaleyi okuyarak, aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

” Karadağ da şirket oluşturmak ” ile ilgili aklıma gelenleri yazdım size, ümit ederim başlangıç için size bir düşünce verebilmişimdir.

Yorum yapın