Kaz Çiftliği Kurmak | Kaz Çiftliği Kurma Maliyeti 2023

2022 senesinde enflasyon ve fiyat artışları sebebiyle besin ürünlerine olan talep artmıştır. O şekilde ki haneler gelirlerinin çoğunu gıdaya harcıyor. kaz yetiştiriciliği Besin sektörüne girmek için yapılabilecek en iyi iş fikirleri içinde yer verilmiştir. İçin kaz çiftliği oluşturmak Hem maliyet hem de kâr açısından avantajlıdır. Kaz yetiştirmek ve çiftlik oluşturmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazımızda aktaracağız.

kaz çiftliği kurmak

kaz çiftliği oluşturmak

Bu işi öğrenmek ve para kazanmak için kafi bilgiye haiz olmak da insanların en fazlaca zorlandıkları unsurlar içinde yer verilmiştir. Sadece vatanımızda pek fazlaca kişinin bilmediği ve yüksek kazanç sağlayabilecek unsurlardan biri de kaz yetiştiriciliğidir. kaz yetiştiriciliği Tarlada ciddi birikimleri olan kişiler de çiftlik kurarak kazançlarını kısa vadede ikiye katlama fırsatına haiz olabilirler.

Normal olarak bu alanda detaylı informasyon sahibi olmak ve üretim aşamasında son aşama kırılgan olmak da önemlidir. Kaz yetiştiriciliği için uygun alanların sağlanması da yüksek gelir elde etmek için mühim faktörler arasındadır.

Okuyun: Saanen Keçisi Yetiştiriciliği

Kaz Çiftliği Oluşturmak

kazlar nasıl yetiştirilir

kazlar iyi mi yetiştirilir

kaz çiftliği iyi mi kurulur Suali yanıtlamadan ilkin bu alanda kâr oranının ne kadar yüksek olduğundan anlatmak gerekiyor. Kaz yetiştiriciliği meydana getiren kişiler fazlaca kısa sürede yüksek kazançlar elde edebilirler. Bilhassa son 10 yılda birçok şahıs kaz yetiştirmek ve kaz çiftliği oluşturmak için girişimlerde bulunmuştur. Her geçen gün yaygınlaşan kaz yetiştiriciliğinin doğru bir halde yapılması ve kazlar için sıhhatli ortamlar oluşturularak üretime sunulması gerekmektedir.

kaz çiftliği iyi mi kurulur Probleminin ilk cevabı uygun koşullarda arazi seçiminin yapılması gerektiğidir. Bu arazinin ormanlara ve naturel alanlara yakın olması ve kazların naturel yaşamlarını sürdürebilmeleri için fazlaca önemlidir. Bundan dolayı kent dışı bölgeler seçilmeli ve ana yollara yakın yerlerden kaçınılmalıdır. Doğal bir öteki mühim unsur de avcıların kesinlikle kaz çiftliğine yakın yerlerde bulunmamaları gerektiğidir.

kaz çiftliği iyi mi kurulur Probleminin ikinci cevabı evin özellikleridir. 1 metrekarelik bir alana kaç kaz düşeceği kati olarak hesaplanmalı ve uygun kümes seçilmelidir. Kazlar hareketsiz olduklarında şişmanlarlar ve bu yüzden tertipli yumurta bırakmaları yaygındır. Kafi gıda alamayan ve su ihtiyacını karşılayamayan kazlarda da aynı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. kaz çiftliği iyi mi kurulur Probleminin bir başka cevabı da ekipman ve lüzumlu makinelerin sağlanmasıdır.

Kazlar son aşama kırılgan hayvanlar oldukları için soğuk hava koşullarından etkilenmemeleri gerekir. Bunun için kaliteli bir ısıtma sistemi oluşturmak gerekir. Bilhassa kuluçka döneminde son aşama sıhhatli yavrular elde etmek ve yavruların başarıya ulaşmış bir halde yumurtadan çıkmasını sağlamak için bir kuluçka sistemi de kurulmalıdır. Ek olarak birçok ekipman ve makine satışı meydana getiren bir firmadan kuluçka mekanizması satın almak da mümkündür. Kaz yetiştiriciliğinde bir öteki mühim nokta ise temizlik ve yem seçiminin sağlanmasıdır.

Kazların aç kalmaması ve sıhhatli gelişmesi için uygun yemler seçilmeli ve kazlara tertipli olarak verilmelidir. Bunun için anlaşmalı bir baytar temin edilmelidir ve tüm bu işlemlerin baytar kontrolünde yapılmasında yarar vardır. Bununla beraber tesiste günlük temizliğin sağlanabilmesi için temizlik mensubunun bulunması gerekmektedir. kaz yetiştiriciliği Doğal ki yasal izinler de kapsama dahildir. Ilk olarak bir kaz çiftliği oluşturmak için, Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan lüzumlu izinler alınmalıdır. Bakanlık, belirli dönemlerde çiftlik sahiplerinden numune talep etmektedir. Bundan dolayı numune teslim işlemleri tertipli olarak yapılmalı ve kazların sağlığı tertipli denetim altında tutulmalıdır. Yasal izinde bir öteki mühim unsur de belediyeye ruhsat başvurusunda bulunulmasıdır.

Okuyun: En Karlı Ziraat Ürünleri

Kaz Üretimi Iyi mi Yapılır?

kaz çiftliği iyi mi kurulur Soruya ek olarak, insanoğlu kazların iyi mi üretildiğini de merak ediyor. Gazlardan verimli yumurta alabilmek için belli periyotlar vardır. Ocak ve Şubat aylarında süregelen ve Haziran – Temmuz aylarına kadar devam eden bu zamanda ortalama 130 günlük bir yumurtlama evresi adım atar.

Çiftlik sahiplerinin yumurta üretimini desteklemek için her gün ortalama 14 saat aydınlatma sağlaması gerekiyor. Bu, yumurtaların daha erken yumurtadan çıkmasını sağlar. Birçok insan, kazların çiftleşme aşamasına ulaşmak için bir gölete yada gölete ihtiyacı bulunduğunu düşünür. Sadece kazlar çoğu zaman kuru zeminde çiftleşirler. Ek olarak aynı aileden dişi ve adam bireyler bir arada tutulduğu için iyi şişman yavrular elde etmek daha kolaydır. Tesisin sağlığına ve kalitesine bakılırsa 20 ile 50 arası damızlık kaz ortalama 5 yıl bir arada tutulabilmektedir.

Bununla beraber üretimin fazlaca daha sıhhatli olması ve kazların telef olmaması için tesis çevresine 1 metre yüksekliğinde tel çit yapılması da tavsiyeler içinde içeriyor. birçok insan kaz yetiştiriciliği Tarladaki hayvanları mısır şeklinde ürünlerle besler. Bu tür ürünler yumurta ve doğurganlığın azalması sebebiyle uzmanlar tarafınca önerilmemektedir.

Kaz Çiftliği Kurulum Maliyeti

Bir kaz çiftliği inşa et isteyenler de kaz çiftliği kurmanın maliyeti da yakından ilgilenmektedir. Kaz yetiştiriciliği yapabilmek için minimum 2 dönüm araziye gerekseme vardır. Bu tesisler iyi havalandırılmalı ve üstü örtülmelidir. Kaz çiftliği oluşturmak için araziye ekipman kurulmalı ve kazlar dahil minimum 50.000 TL maliyet gerekmektedir.

fazlaca büyük tesisler yapılmadan ilkin minik bir alanda insanoğlu. kaz yetiştiriciliği işe başlayabilir. Normal olarak bu bağlamda metrekareye bakılırsa tesiste kaç tane kaz olması icap ettiğini hesaplamak gerekiyor. Erişkin kazlardan biri 1 metrekarelik bir alanda kolaylıkla yaşayabilir. Beş ila altı haftalık kazlardan ikisi, 34 haftalık kazlardan 5’i ve 12 haftalık kazlardan 10’u 1 metrekarelik bir alanda rahatça yaşayabilir. Kazlar ortalama 130 gün içinde yumurtlamaya adım atar. Sadece bir tek bu hayvanların yumurtaları değil; Karaciğerinden, tüylerinden ve etinden de yararlanmak mümkündür. Aslına bakarsak birçok şahıs bu alanda da gelir elde etmek istiyor. kaz çiftliği iyi mi kurulur sorusuna cevap arar. Ek olarak kaz çiftliğinde minimum 3 personel istihdam edilmelidir. Bu personelden biri temizlik mevzusunda, biri sıhhat, diğeri ise ekipman mevzusunda detaylı bilgiye haiz kişiler olmalıdır.

Kazlar Ne Kadar Yumurtlar?

kaz çiftliği kurmak

kaz çiftliği oluşturmak

kaz yetiştiriciliği Tarlada pek fazlaca kişinin merak etmiş olduğu sorulardan biri de kazların yumurtlamayı ne vakit yapacağıdır. Ocak ve Şubat aylarında süregelen yumurtlama aşaması Temmuz ayına kadar devam eder. Bu süre ortalama 130 güne karşılık etmektedir. Bazı kazlar 7 aylıkken yumurtlamaya bile başlayabilir. Sadece kazlardan alınabilecek en verimli yumurtalar 1 yaşından sonrasında elde edilmektedir.

Daha verimli yumurtalar elde etmek için iyi bir aydınlatma sağlamak, sıhhatli beslenmeleri sağlamak ve en iyi temizliği sağlamak gerekir.

Kaz Yetiştiriciliği Karlı mı?

Kaz çiftliği iyi mi kurulur sorusunun yanında, kaz yetiştiriciliğinin karlılığı Bununla ilgili birçok sual soruluyor. Tavukçuluk alanında en yüksek kazanç kaz yetiştiriciliğinden elde edilmektedir. Bu anlamda ciddi kazançlar elde edebilmek için minimum 2 dönümlük bir araziye haiz olmak gerekiyor.

Mera, çiftlik şeklinde tarlalara haiz olmak da kar miktarını artıran etkenler içinde içeriyor. Bir tek yumurtalar yardımıyla kaz yetiştiriciliği meydana getiren işletmeler kar etmemektedir. Kazların etlerini, tüylerini yada öteki gelir kaynaklarını satmak, kar alanında yüksek bölgelere ulaşmalarını sağlar. Averaj olarak, ayda yüzde seksen civarında bir kâr elde etmek mümkündür.

Kaz Etini Nerede Satabilirim?

Bir kaz çiftliği inşa et Kazlarını nerede satabileceklerini araştırmak isteyenler. Kaz eti, tavuk etinden fazlaca daha yağlı ve enerjisi yüksek bir besindir. Bundan dolayı hem derisinden hem de etinden birçok lezzet elde edilebilir.

Kaz eti satan birçok yer var. Bilhassa kaz etinin yaygın olarak tüketildiği bölgelerde kasaplar yoğun alımlar yapmaktadır. Genel anlamda Türkiye’nin doğu bölgesinde bulunan kaz eti, günümüzde web üstünden kolaylıkla satılan ürünler içinde yer verilmiştir. Bundan dolayı insanoğlu ürettikleri kaz etini de birçok ticari site vesilesiyle satabilmektedir.

Kaz Yetiştiriciliği Bağışlama, Teşvik ve Devlet Desteği

kaz çiftliği iyi mi kurulur Soruya ek olarak, insanoğlu devlet desteğini de merak ediyor. kaz yetiştiriciliği Sahada bağışlama alabilmeleri için belirli prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bağışlama kapsamına kümes ve kuluçkahanelerin inşası, alet, makine ve teçhizat alımı ve kümes inşaatı dahildir. Bireylerin bu alanda destek alabilmeleri için Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvurmaları gerekmektedir. Ziraat İl Müdürlüklerine şahsen yapılacak başvurular sonrasında lüzumlu değerlendirmeler yapılarak projeler incelenir. Bağışlama başvurusunda bulunmak için bireylerin alması ihtiyaç duyulan belgeler aşağıda detaylandırılmıştır:

Ilk olarak insanoğlu kaz yetiştiriciliği için bağışlama Müracaat formunu eksiksiz doldurmaları ve ikametgah belgelerini dosyaya eklemeleri gerekmektedir. Tüzel kişiler için yetkilendirme sonucu verilmesi ihtiyaç duyulan belgeler arasındadır. Kişilerin müracaat esnasında nüfus cüzdanlarının fotokopisini de yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Kimlik fotokopisi görüşme esnasında yetkililer tarafınca onaylanır. Tüzel kişiler için imza sirküleri lüzumlu belgeler arasındadır. Müracaat dosyasına termin, plan tabloları ve durağan(durgun) yatırım tutarları da eklenmelidir.

Arazilerin iyelik belgesinin tecim sicil gazetesi örneği de il müdürlükleri tarafınca istenen belgeler arasındadır. Bir öteki mühim nokta ise çiftliğin kurulacağı alanın yatırımcıya ilişik olması gerektiğidir. İnşaat işlemi eşlerden birinin yada 1. aşama akrabaların rızası ile gerçekleştirilebilir. Hisseli arsalarda, hisse sahiplerinin inşaata muvafakat ettiklerini gösteren noter tasdikli belge ibraz edilmelidir.

Kişiler tüm bu belgeleri doldurup il müdürlüklerine başvurduktan sonrasında belgeleri incelenir ve değerlendirme süreci yürütülür. Çiftlikler incelendikten sonrasında kişilere bağışlama verilip verilmeyeceği mevzusunda yazılı olarak informasyon verilir. Bu süreç doğrultusunda kişiler il müdürlüklerini ziyaret ederek detaylı informasyon alabilirler. Tertipli ziyaretlerle netice derhal öğrenilebilir.

Bir kaz çiftliği inşa etTüm bilgileri sizlere” başlıklı yazımızda verdik. Aklınıza takılan herhangi bir mevzu için yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Kaz Çiftliği Kurmak | Kaz Çiftliği Kurma Maliyeti 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın