Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2023

Pek oldukca şahıs değişik iş fikirleri denemekte ve bu fikirler aracılığı ile gelir elde etmeye iş yapmaktadır; sadece neredeyse her iş fikri bir furyaya dönüştüğünden ve hepimiz tarafınca denendiğinden dolayı da kalıcı bir işe dönüşememektedir. Dünyanın pek oldukca ülkesinde denenmiş olan ve Türkiye’de olmayan iş fikirleri ise kişilere cazip gelmekte ve ilgi uyandırmaktadır.

Türkiye'de olmayan iş fikrileri 2022

Türkiye’de olmayan iş fikirleri

Sizler için yurtdışı bir oldukca deposu detaylıca inceledik. Türkiye’de olmayan iş fikirleri ile ilgili araştırma yaptık ve listeledik. Bir işin Türkiye’de olması ya da olmamasından ziyade, sizin iyi mi yapacağınız önemlidir. Şu demek oluyor ki kısacası başarı tamamen size bağlıdır. Hırs, emek verme ve talih başarınızı etkileyecek en mühim 3 faktördür. Şimdi arkanıza yaslanın ve sizin için en uygun olan denenmemiş girişimleri yorumlayınız.

Not: Listede yer edinen iş fikirleri haricinde En Yeni 75+ İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyerek değişik fikirler edinebilirsiniz.

 

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2022

Türkiye, sektör açısından oldukça varlıklı bir ülkedir; fakat pek oldukca iş fikri ortaya atılmakta ve belli kesimler tarafınca da bu iş fikirleri kontrol edilmektedir. Yüksek kazançlar elde edilmiş işler ise belli bir süre sonrasında büyüsünü kaybetmekte ve yok olmaktadır. Kısa süreli iş fikirleri olarak da adlandırılan bu alanlara pişmeden köfte, bardakta mısır, salep benzer biçimde iş alanları örnek olarak verilebilmektedir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri kişilerin denemeye yönlendiği faktörler içinde yer verilmiştir; sadece bunun için de lüzumlu sektörlerin Türkiye’de etkinlik gösteriyor olması gerekmektedir.

 

Türkiye’de Denenmemiş İş Fikirleri

Pek oldukca şahıs değişik iş fikirlerine yönelmekte ve bilhassa Türkiye’de denenmemiş olanları tercih etmektedir. Sadece bu iş fikirlerinin tutup tutmayacağına dair de kati yargılardan anlatmak mümkün olmamaktadır. Asla denenmeyen ve kişilerin düşünce sahibi dahi olmadığı iş fikirleri ise aşağıda detaylı bir halde yer verilmiştir.

 

Akıllı Robot Üretimi

Akıllı robot üretimi

Daha ilkin denenmemiş iş fikirleri

 

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde akıllı robotlar ilk sıralarda yer verilmiştir. Pek oldukca ülkede üretimi meydana getirilen ve değişik alanlarda kullanılan bu robotların Türkiye’de herhangi bir faaliyeti bulunmamaktadır. Bundan dolayı de kişiler aslen bu alanda denemeler gerçekleştirmeyi düşünmektedir. Bilhassa bu alanda Türkiye çapında araştırma icra eden birkaç şirket bulunmaktadır. Akıllı robot teknolojisi ise bu firmalara herhangi bir gelir sağlamadığından firmalar tarafınca kesinlikle tercih edilmemektedir.

 

Sürücüsü Olmayan Otomobiller

sürüsüz otomobiller

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde otomobil sektörü de yer verilmiştir. Her ne kadar Türkiye otomobil üreticiliği mevzusunda başarı göstermiş olsa da sürücüsüz otomobil emek harcamaları gerçekleştirmemektedir. Daha oldukca Japonya ve ABD’da denemeler gerçekleştirilmekte ve başarı da yakalanmaktadır. Fakat sürücüsüz otomobiller için Türkiye’de sayısız mühendis olmasına karşın bütçe kafi gelmemektedir. Bu durum da teknoloji açısından Türkiye’nin geri planda kalmasına niçin olmaktadır.

 

Kozmetik Sektörü

Türkiye’de kozmetik alanında emekler yapılmaktadır; fakat bu emekler direkt olarak üreticilik anlamında gerçekleştirilmemektedir. Sebebi ise dışarıdan satın alınan kozmetik ürünlerinin üstüne Türk firmalarının isimlerinin yapıştırılması ve sonrasında satışa sunulmasıdır. Bu alanda emek verme sağlanmamasının sebeplerinden biri de gene yatırım maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Bilhassa uzun senelerden beri gül suyu ya da buna benzer ürünler için Türkiye ihracat anlamında emekler elde etmiştir; sadece öteki kozmetik ürünleri için herhangi bir gelişme söz mevzusu değildir.

 

Toplumsal Medya Platformları

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde ilk sıralarda yer edinen toplumsal medya platformları, neredeyse Türkiye’de asla yönelim sağlanmayan işler içinde yer verilmiştir. Dünyadaki tüm toplumsal medya platformları ABD benzer biçimde büyük ülkelerden çıkmış ve dünya geneline de yayılmayı başarmıştır. Sadece ne yazık ki Türkiye’de bu yönde herhangi bir emek verme bulunmamaktadır. Gumroad, Slack ya da buna benzer platformlar ne yazık ki Türkiye’de yer almamaktadır. Bu alanda pek oldukca programcı ya da yazılımcı belli emekler hayata geçirmeye çalışsa da Türkiye’deki emekler kafi gelmemektedir.

Okuyun: Evde Para Kazandıran İşler

Türkiye’de Olmayan Girişimler

Yurt haricinde pek oldukca şirket değişik sektörlerde etkinlik göstermekte ve yatırımlarını da bu sektörlere nazaran arttırmaktadır; sadece rağbet gösterilen bu sektörler Türkiye’de hiçbir şekilde gelişim sağlamamıştır. Hem risk anlamında hem de Türkiye’nin öteki ülkelere nazaran kafi bir sıralamada olması da aslen değişik sektörlere girişim gerçekleştirilmesinin sebepleri içinde yer verilmiştir.Türkiye’de denenmeyen fakat yurt haricinde devamlı olarak gelir elde eden iş fikirleri ise yüksek gelirler elde etmeye de olanak sağlamaktadır. Bunlar ise aşağıda detaylı bir halde yer verilmiştir.

 

Tertipli Olarak Verilen Siparişler

ABD’da ya da İngiltere’de kişilerin hususi gereksinimlerini karşılamak amacıyla belli ürünler satılmaktadır. Bilhassa haftada bigün tertipli olarak sipariş veren kişiler için parfüm çorap ya da hanım pedi benzer biçimde ürünleri paket halinde sunan firmalar bulunmaktadır. Kutu halinde gönderilen bu ürünlerin muhteviyatında siyah çorap, beyaz çorap, şarj aleti, parfüm, hanım pedi, kravat ya da buna benzer ürünler yer verilmiştir. Hatta ABD Birleşik Devletleri’nde etken olarak meydana gelen bu faaliyetlerden minimum 100.000 şahıs faydalanmaktadır. Daha şu anda 8 milyon dolar civarı bir yatırım almayı başarmış olan şirket faaliyetlerini giderek daha da arttırmaktadır. Bu biçim bir boşluğun olduğu Türkiye’de ise bu sektör için herhangi bir yönelim söz mevzusu değildir.

 

Aksesuar Kutusu

Ofis masalarında kargaşalık yaratan şarj aleti, kulaklık, Power Bank ya da akıllı saat benzer biçimde ürünler ABD’da bir kutu içinde saklanmaktadır. Pek oldukca şirket ise bu ürünlerin ofis masalarında kargaşalık sağlamaması için kutu üretimi gerçekleştirmekte ve bu tarz şeyleri da şirketlere pazarlamaktadır. Türkiye’de ne yazık ki hemen hemen bu anlamda herhangi bir emek verme gerçekleştirilmemiştir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde aksesuar kutusu ön planlarda yer verilmiştir.

 

Oyun Sektörü

Dünya ülkeleri hem bilgisayar hem de oyun konsolları için oyun üretimi sağlamaktadır. Hatta pek oldukca şirket oyunlarını dünyaya tanıtmakta ve bu oyunların oynanabilmesi için reklam yatırımı da sağlamaktadır. Türkiye ne yazık ki bu anlamda Metin 2 benzer biçimde oyunlardan daha ileri geçememiştir. Ülke ekonomisine de katkısı bulunan bu oyunlar yazılım geliştirme ile mühendisler tarafınca sağlanmaktadır. Türkiye’de kaliteli mühendislerin sayısı oldukca olmasına karşın bu alanda pek de etkinlik gözlemlenmemektedir. Bilhassa uzun seneler bu sektör için çaba gösterilmiş fakat kişiler daha öteye de geçmeyi başaramamıştır.

 

E-Spor Sektörü

Türkiye'de olmayan iş fikirleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri

E spor, dünyada yoğun ilgi gören sektörler içinde yer verilmiştir. Hatta pek oldukca şirket büyük yatırımlar sağlamakta ve kişilerin desteklenmesine de olanak göstermektedir. Bilhassa yeni takımların kurulması ve firmaların sponsorluk yapması da gene ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde ne olursa olsun değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bu sektör, aslen yüksek getirisi olan sektörler içinde yer verilmiştir. Bu alanda turnuvalar düzenlenmekte ve firmalar da ülkeler de isimlerini tüm dünyaya duyurabilmektedir.

Okuyun: 30+ Tane Yaratıcı Dükkan Açma Fikri

Türkiye’de Olmayan İş Sektörleri

Pek oldukca ülkede değişik sektörler denenmekte ve kişiler bu sektörler yardımıyla yüksek gelirler sağlamaktadır. Gelir elde edebilmek için değişik sektörlere yönelen kişiler hem de büyük yatırımlar da sağlayarak sektörde kalıcı bir hal alabilmektedir. Bilhassa uzun senelerden beri etken emekler elde etmiş ve başarısını kanıtlamış olan firmaların da sayısı oldukça fazladır. Robot, nanoteknoloji, kozmetik, sürücüsüz vasıta ya da buna benzer pek oldukca sektör de gene firmalar için yenilikçi etkinlik alanları içinde yer verilmiştir.

 

Kendi Kendini Temizleyen Umumi Tuvaletler

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde kendi kendini temizleyen umumi tuvaletler de yer verilmiştir. Bu tuvaletler çoğu zaman dışarıda yer almakta ve bozuk para ile iş yapmaktadır. Kişiler hela gereksinimlerini bozuk paralar ile bu tuvaletlerden karşılamakta ve tuvaletler de belli bir süre ile iş yapmaktadır. Belli bir dakika aralığında etkinlik gösteren tuvaletler, süre dolunca açılmakta ve sıradaki müşteriyi beklemektedir. Fıskiyeler yardımı ile kendi kendini yıkama özelliği bulunan bu tuvaletler için herhangi bir temizlik görevlisine de gereksinim duyulmamaktadır. Bu tür ürünlere Türkiye’de herhangi bir ilde rastlamak mümkün değildir.

Maliyeti yüksek olan bu tür ürünler Japon icadı olarak ortaya çıkmıştır. Dünyanın pek oldukca ülkesinde mevcud bu ürünlere Türkiye’de herhangi bir yatırım da sağlanmamıştır.

 

Otel Odası Denetim Sistemi

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde otel odalarının kontrollerinin sağlandığı sistemler de yer verilmiştir. Bu sistemler otel odalarında misafirler için sunulmuş olan ürünlerin kontrolünü uzaktan sağlamaktadır. Maliyeti son aşama düşük olan bu sistem için ise pek oldukca dünya ülkesi yatırım meydana getirecek ülke arayışındadır. Türkiye’nin gezim açısından son aşama gelişmiş olduğu düşünülecek olursa aslen yatırım yapılabilecek alanlar içinde yer verilmiştir.

 

Kinetik Enerjiyi Elektriğe Dönüştürme

Polonyalı bir firmanın projesi olan ve daha ilkin pek oldukca ülkede de denenmiş olan bu proje, Türkiye’de hemen hemen sağlanmamıştır. Proje kapsamında ise insanların kullanmış olduğu taşıtlarda oluşan kinetik enerji elektrik enerjisine çevrilmektedir. Türkiye’de pek oldukca şirket tarafınca sağlanabilecek bu projenin maliyeti düşük; fakat getirisi son aşama yüksektir. Hatta devletimizde bu projeye pozitif yönde bakan değişik firmalar da bulunmaktadır.

 

Vakit Ölçen Aygıt

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde Letonyalı bir firmanın bulmuş olduğu aygıt da yer verilmiştir. Oldukca ufak süre birimlerini ölçmeye yarayan bu aygıt dünyanın pek oldukca ülkesinde kullanılmaktadır. En büyük faydası ise süre ile yarışan ve bu alanda etkinlik gösteren firmalara yarar sağlıyor olmasıdır. Cihazın maliyeti son aşama düşüktür; fakat Türkiye, bu cihazın kullanılabileceği bir alan saptayamadığından dolayı projeye çok da fazla sıcak bakmamıştır. Letonyalı şirket ise bu aygıt yardımıyla ciddi gelirler elde etmiştir.

Okuyun: Para Kazandıran İş Fikirleri

Sporcular İçin Naturel Makyaj Malzemeleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde bir öteki proje ise sporcular için organik makyaj malzemeleridir. Makyaj yapmak mevzusunda problem yaşayan ve zararlarından çekinen sporcular için üreten organik makyaj malzemeleri dünyanın pek oldukca ülkesinde kullanılmaktadır. Sporcular da bu ürünlere oldukca rağbet göstermektedir. Fakat Türkiye hem kendi kozmetik ürünlerini üretmeyi başaramamış olduğundan hem de maliyeti yüksek olduğundan bu tür projelere sıcak bakmamıştır. Aslına bakarsak bu sektör ile ilgilenen sayısız şirket da bulunmaktadır.

 

Şişman Kişiler İçin Oteller

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde şişman kişilerin dinlence yapabileceği oteller de yer verilmiştir. Kilo açısından problem yaşayan kişiler zayıf ve fit kişilerin yanında dinlence yapmaktan çekinebilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için ise pek oldukca ülkede şişmanların dinlence yapabilecekleri oteller açılmıştır. Tüm şişman kişilerin bir arada toplandığı ve çekinmeden dinlence yaptıkları bu otellere ise rağbet oldukça fazladır. Bilhassa ABD, aşırı kiloluluk yönünden varlıklı olan bir ülke olduğundan Amerikalılar bu otelleri daha oldukca tercih etmektedir.

 

Evcil Hayvan Otelleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içinde bir öteki unsur ise evcil hayvanlar için oluşturulan otellerdir. Evcil hayvanların konaklayabileceği ve sahiplerinin rahat edebileceği oteller dünyanın pek oldukca ülkesinde etkinlik göstermektedir. Geliri son aşama yüksek olan bu oteller hem kişilere hem de evcil hayvanlara kolaylık sağlamaktadır.

Türkiye’de eski dönemlerde bu oteller denenmeye çalışılmış; sadece istenen başarı da yakalanamamıştır. Bilhassa büyük şehirlerde çalışan kişilerin dinlence döneminde ya da mesai saatleri içinde evcil hayvanlarını bırakabilecekleri bir alan olması da büyük avantaj sağlamaktadır. Bu sektör ile ilgilenen kişiler firmalar da Türkiye’de bulunmaktadır. Şu demek oluyor ki kısa sürede evcil hayvan otellerini Türkiye’de de görebilmek mümkün olacaktır.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri ” ile ilgili daha detaylı informasyon edinmek için toplumsal medyayı etken olarak takip etmeniz gerekmektedir. Bilhassa Twitter bu aşamada sizlere destek olacaktır. Quora, Twtitter ve Reddit daha ilkin denenmemiş fikirler bulabileceğiniz en iyi platformlar içinde yer verilmiştir.

Yorum yapın