Büyükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur 2023

Türkiye’de hayvancılığın verimli olması sebebiyle çiftlik kurarak üretim oldukça yaygındır. Bilhassa Doğu Anadolu Bölgesi’nde geçim çoğu zaman hayvan çiftliklerinden sağlanmaktadır. Bilhassa büyükbaş hayvancılık oldukça iyi kazançlar sağlamaktadır. Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Sorusuna yanıt vermeden ilkin birazcık üremesinden ve hayvan çeşitliliğinden bahsedelim.

sığır çiftliği nasıl kurulur

sığır çiftliği iyi mi kurulur

Not:sığır yetiştiriciliği Değişik fikirler almak istiyorsanız En Yeni 75+ İş Fikri Makalemize göz atın.

Sığır Çiftliği Iyi mi Kurulur?

Sığır, manda ve buzağı şeklinde hayvanlar, eti, sütü ve tüyü kullanılabilen büyükbaş hayvanlardır. Çiftlik sahibine üç şekilde karlılık sağlar. Sığırların sıhhatli büyüyüp üretken olabilmeleri için elbet belirli koşullar altında yaşamaları gerekir. Türkiye’nin her bölgesi büyükbaş hayvancılığa yatkın şeklinde görünse de en yüksek verim doğu bölgelerindedir. Genel anlamda büyükbaş hayvancılığın üstünde durulan vatanımızda maliyeti yüksek olmadığı için derhal her kesim tarafınca rahatça yapılabilmektedir.

sığır yetiştiriciliği

sığır yetiştiriciliği

Ege ve Marmara bölgelerinde kentleşme yaşandığı için sığırlar çoğu zaman yapınak usulü yapay yemlerle besleniyor. Naturel ortamda yetişmeyen hayvanların üretimi naturel olmadığı şeklinde verecekleri ürünler de maalesef naturel olmayacaktır. Bu yüzden Ege ve Marmara’ya gelen hayvansal gıdalar çoğu zaman doğu bölgelerinde yetiştirilen hayvanlardan elde edilmektedir. Kısacası naturel gıdalarla beslenmek istiyorsanız doğu illerinden et ve süt satın alabilirsiniz. Son dönemdeki “özgür gezen tavuk” örneğinde olduğu şeklinde doğudaki hayvanlar da naturel ortamlarında otlatılıyor. şimdi gelelim Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Sorunuzun cevabına.

Sığır Çiftliği Nasıl Kurulur

Sığır Çiftliği Iyi mi Kurulur

Sığır çiftliği oluşturmak Belli bir miktar tasarrufa ihtiyacınız olacak. Hayvan alımı, yem, personel giderleri, hayvanlara ayrılan arazinin bakımı vb. giderler iyi hesaplanmalıdır. Elbet bunlara ek olarak bir de ahır yapılması gerekecek. Ek olarak arazinin size ilişik olup olmadığı da hesaplamalara dahil edilir. İyi bir çiftlik oluşturmak için elbet iyi bir yatırım yapılmalı ve hangi hayvanın yetiştirileceğine iyi bir vurgu yapılmalıdır.

sığır çiftliği Yetiştirilebilir hayvanlar hakkında birazcık informasyon verelim.

Buzağı yetiştirmeye karar verirseniz daha azca yem tüketirsiniz, dolayısıyla yem gideriniz daha azca olur. Böylece etini satarak kar elde edebilirsiniz. İnek yetiştirmeye karar verirseniz, ineğin yem maliyeti buzağıya bakılırsa oldukça daha fazladır; Günlük süt üretimi devasa yükseklikte olacağından oldukça fazla kazanç elde edebilirsiniz. Üstelik ineğin tüm yavruları sizin için karlı olacaktır. Sığır yetiştiriciliği ülkemizdeki en büyük sığır yetiştiriciliğidir. Damızlık için yetiştirilen sığırlar talep üstüne satılır ve yüksek kar getirir.

Sığır Çiftliği Oluşturmak İçin Neler Gereklidir?

Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Sorudan sonrasında bu alanda gereksinim duyulan şeylerden bahsedelim. Çiftlik kurulumuna başlamadan ilkin belirli bir fizibilite çalışmasının yapılması gerekecektir. Bu sayede maliyetlerle doğru orantılı olarak rapor oluşturulacak ve ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçilecektir. Çiftliği kurmaya karar verdikten sonrasında yapmanız gerekenler:

Sığır seçimi yapmalısınız. Süt veriminizin yüksek olmasını istiyorsanız Holstein cinsini tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Günde 80 LT süt üreten bu sığırlar kısa sürede kar etmenize destek olacaktır. 18 aylık Holstein sığırı 25000 TL’ye satın almak mümkün. Süt üretimine öncelik verir sadece; Holstein ırkının maliyetli olacağını düşünüyorsanız Frieze ırkı sığır satın almanız mümkündür. Bu ırklar ek olarak günde 30 LT süt üretimi sağlar. Şu demek oluyor ki kâr oranınızı çoğaltmak için iyi bir seçim bulunduğunu söyleyebiliriz. 18 aylık Friz sığırı 13500 TL civarındadır. Ortalama 20 metrekarelik bir alanda 1 inek yetiştirilmektedir. Alacağınız sığır sayısına bakılırsa her inek için 20 metrekarelik bir ahır oluşturmanız gerekecektir. Bir inşaat tercih ederseniz, maliyet de düşük olacaktır. Elle süt sağmak mümkün olmayacağı için elbet bir makine satın almanız gerekecek. Hayvanlara zarar vermeden sağım için uygun makineler tercih edilmelidir. 100 büyükbaş sağım için 10 makine yeterlidir. Makinelerin her biri 4200 TL fiyatla satılmaktadır. Hayvanlar arpa ile beslendiği için alacağınız hayvan sayısına bakılırsa belli bir ton yem almanız gerekecektir. 100 büyükbaş hayvanlı bir çiftlik kurduğunuzu varsayarsak 10 personele ihtiyacınız olacaktır. Çalıştıracağınız personel, tüm hayvanlarınızla ilgileneceği için deneyimli kişiler olmalıdır. Son olarak, çiftliğiniz için temiz bir araziye ihtiyacınız olacak. 100 büyükbaş hayvanla bir başlangıç ​​olacağını düşünürsek 10 dönüm arazi ihtiyacınız olan şeyi karşılayacaktır.

Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Sorunuzun yanıtını azca oldukça vermeye çalıştık. Şimdi birazcık sığır çiftliği kurmanın maliyetinden bahsedelim.

Sığır Çiftliği Müessese Maliyeti

100’ün üstünde büyükbaş hayvan çiftliğinin kurulabilmesi için sizinle beraber bir fizibilite emek harcaması yapacağız. İlk aşamada maliyetin hangi alanda ne kadar olacağını detaylı olarak inceleyelim.

sığır çiftliği kurulum maliyeti

sığır çiftliği kurulum maliyeti

100 büyükbaş hayvan satın almadan ilkin hangi türü alacağınıza karar vermelisiniz. Hayvan başına averaj 20.000 TL değerlendirdik. Bu durumda 100 büyükbaş hayvanın maliyeti 400.000 TL’dir. Hayvanlar için oluşturacağınız ahır için 10 dönüm arazinin ideal olacağından bahsetmiştik. Ahır için ihtiyaç duyulan maliyet 300.000 TL’dir. Buna çatı örtüsü, zemin ve inşaat şeklinde malzemeler dahildir.

Sığırlarınızı sağmak için bir makineye ihtiyacınız olacak. 100 büyükbaş hayvan için alabileceğiniz ideal makine sayısı 10’dur. Şu demek oluyor ki makine başına 1200 TL dersek sağım makinesi için 12.000 TL ana para ayırmanız gerekir.

Hayvanlarınızı beslemek için 20 tona kadar yem ihtiyacınız olacak. Arpanın ağırlığının 0.80 TL bulunduğunu düşünürsek, yem için ayırmanız ihtiyaç duyulan ana para 16.000 TL’dir.

Sizinle çalışacak çalışanı dikkatli seçmelisiniz. 10 şahıs 100 büyükbaş hayvana rahatça bakabilecek fakat; Ustalaşmış bir bakıcı 1750 TL maaşla çalışıyor. Bu da personel maliyeti olarak 17.500 TL anlama gelir.

Son olarak çiftliğinizin kurulacağı araziyi almalısınız. 10 dönüm arazide dönüm başına 20.000 TL şeklinde bir sayı ödemeniz gerekiyor. Bunun için 10 dönüm arazi için 200.000 TL ana para gerekecek.

Tüm bu giderler toplandığında ortaya 995.000 TL şeklinde bir sayı çıkıyor. İyi bir çiftliğe haiz olmak ve iyi bir kazanç elde etmek istiyorsanız 995.000 TL’ye açıkladığımız koşullarda üretiminize başlayabilirsiniz.

Sığır Ahır Maliyeti

Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Sorudan sonrasında ahır için harcamanız ihtiyaç duyulan miktardan bahsedelim. Bildiğiniz şeklinde ahır hayvanlarınızın barınacağı, besleneceği ve gezineceği yerdir. Bu sebeple ahır mevzusunda oldukça dikkatli olmalısınız.

sığır maliyeti

sığır maliyeti

Ahırınız temiz, haşerelerden korunmuş, sıcağa ve soğuğa dayanıklı olmalıdır. 1 büyükbaş hayvanın rahat yaşaması için lüzumlu olan alanın 20 metrekare olduğundan bahsetmiştik. 3000 metrekarelik bir ahıra haiz olmak tüm ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacaktır. Ahırlarda çelik konstrüksiyon oldukça tercih edilmiş olduğu için bu şekilde yaptırabilirsiniz.

Toplam 3000 metrekare olan tek bir ahır, hayvanlarınızı kolayca denetim altında tutmakla kalmayacak, bununla beraber maliyet açısından da size büyük bir avantaj elde edecektir. Isıtma, zemin konstrüksiyonu, çatı kaplamaları, demir profiller, bina duvarları şeklinde birçok maliyet aynı anda hesaplanmaktadır. 300.000 TL maliyet ile istediğiniz ahırı yaptırmanız mümkün.

Ahır inşaatına başlamadan ilkin birkaç değişik firmadan fiyat teklifi almanız yararınıza olacaktır. Böylece yapmış olduğumuz fizibilite çalışmalarından oldukça daha uygun fiyatlara ahırınızı yaptırmanız mümkün olabilir.

Okuyun: İstiridye Mantarı Iyi mi Yetiştirilir

Hayvancılık Çiftliği Oluşturmak İçin Devlet Yardımları

Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Mevzuyla ilgili detaylı bir bilgilendirme sunumu yaptık. Şimdi devletin hayvancılık alanında sunmuş olduğu hibelerden bahsedelim.

Çiftlik oluşturmak istiyorsanız devlet size birçok mevzuda destek oluyor. Hayvan satın alan yada alacak olan kişiler devlet desteğinden 5 yıl süreyle geri ödemesiz yararlanabilmektedir. 2017 yılı itibarıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler istedikleri süre bu desteği talep edebilmektedir. Kırsal alanda üremek isteyen girişimciler için bağışlama sonucu 11 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Devlet koyun, buzağı, keçi ve düve şeklinde hayvanların alımına %100 bağışlama desteği vermektedir.

Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı, vatanımızda hayvancılığın daha da gelişmesi için girişimcilere birçok fırsat sunmaktadır. Bunlara hibeler dahildir. Sadece hibeden yararlanabilmek için girişimcilerin ilk olarak lüzumlu harcamaları yapması gerekiyor. Hibeler devlet tarafınca 2017-2019 yılları aralığında verilecek olup, başvuruların belirtilen tarihler içinde yapılması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Bağışlama Koşulları

Sığırlara devlet desteği %100. Girişimciler ÇKS’ye kayıtlı olmalıdır. Girişimciler, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca belirlenen tarihler içinde bağışlama başvurusunda bulunmalıdır. Girişimciler yapmak istedikleri işle ilgili projelerini il müdürlüklerine teslim etmelidirler. Bağışlama desteği kapsamında şartları yerine getiren ve lüzumlu şartları elde eden 150 Girişimci lüzumlu harcamaları yaptıktan sonrasında faturaları il müdürlüklerine teslim edecek ve proje onaylandıktan sonrasında maliyet ödemesi girişimcilere kısım kısım ödenecektir. .

Sığır çiftliği iyi mi kurulur? İnsanların sorudan oldukça merak etmiş olduğu mevzu bağışlama mevzusu. Bu işi hibesiz yapmak yüksek maliyetlere niçin olduğundan hepimiz devlet desteği almanın bir yolunu bulmaya çalışıyor. Bağışlama desteği alamayan girişimciler de hayvancılık alanında bankaların sunmuş olduğu kredilerden faydalanabiliyor. Şimdi kredi veren bankalara ve koşullarına bir göz atalım.

Sığır çiftliği kurulumu Ziraat Bankası başlangıçta büyük destek sağlıyor Ziraat Bankası, Ziraat ve Kredi kooperatifi vasıtasıyla girişimcilere destek sağlıyor.

Ziraat Bankası 10 baş ve üstü hayvancılık için kredi vermektedir. Doğal 100 hayvan için kredi çekmek oldukça zor fakat; Başlangıçta ufak bir çiftlik oluşturmak isteyen girişimciler bu krediyi tercih edebilirler.

Her bankanın hayvancılık alanında değişik kredi seçenekleri bulunmaktadır. Dileyen girişimciler kendilerine uygun kredi şartlarını değerlendirerek bankalara başvurabilir, uygun taksit seçenekleri ile çiftliklerini kurabilirler.

Sığır çiftliği iyi mi kurulur? Yazımızın sonuna geldik. Çiftlik maliyetinden hayvan alımına kadar birçok bilgiyi sizler için paylaşmaya çalıştık. Sizde çiftliğinizi kurup bu sektörde ciddi kazançlar elde etmek istiyorsanız size vermiş olduğumuz yönlendirmeleri takip edip uygulayabilirsiniz. Doğru ve kendi bütçenizi de göz önünde bulundurarak yapacağınız fizibilite emekleri, doğru proje hazırlama ve daha azca risk ile hayal ettiğiniz kazancı elde edebileceğinizi ihmal etmeyin.

Hibeler ve banka kredileri hakkında detaylı informasyon için www.kosgeb.gov.tr Internet sayfasını ziyaret edebileceğiniz şeklinde, bankaların internet sayfalarını inceleyebilir, sorularınızı ilgili web sitelerinden arayabilirsiniz. Verdiğimiz bilgilerin başlayacağınız sektörde işinize yarayacağını umuyoruz. Girişimcilik alanında size iyi şanslar ve iyi şanslar diliyoruz. İyi şanlar!

kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/Mevzular/Hayvancilik/Buyukbas-Hayvancilik

Yorum yapın