Köpek Çiftliği Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı 2023

Köpek çiftliği oluşturmak, kısa sürede yüksek kazanç elde eden bir iştir. Safkan köpek ırkları ile de kısa sürede sektörde yükselmeniz mümkündür. Doğal olarak ki talep gören ve satışı kolay köpek ırkları ile,köpek çiftliği oluşturmak daha mantıklı.

Fazlaca fazla ana para gerektirmeyen bu iş, Türkiye’de uzun senelerdir birçok girişimci tarafınca yapılmaktadır. Çalışmaya başlamadan ilkin yapmanız ihtiyaç duyulan hangi cins köpek yetiştireceğinize karar vermektir. 60 – 70.000 TL ile başlayabileceğiniz bu işte çiftliğinizin ne olursa olsun geniş bir araziye kurulu olması gerekiyor. Doğal yanınızda bir veterinerin olması da mühim etkenler içinde. Şimdi çiftliği oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğuna bir göz atalım.

Köpek Çiftliği Oluşturmak

köpek yetiştiriciliği

köpek yetiştiriciliği

Bir köpek çiftliği inşa et Ilk olarak her köpek ırkından birer adam ve bir dişi olmak suretiyle birer çift satın almanız gerekmektedir. İlk olarak yavrular ergenliğe ulaşana kadar bakılmalıdır. Sıhhatli yavrular sıhhatli büyüyecek ve size yine sıhhatli yavrular kazandıracaktır. Köpeklerin büyüyeceği çiftlik koşulları, köpeklerin hayatta kalabileceği şekilde olmalıdır. Çiftlik açık ve kapalı bir alana haiz olmalı ve köpekler hem soğuktan hem de sıcaktan korunmalıdır. Köpeklerin enerjik ve sevecen hayvanlar bulunduğunu bilirsiniz. Ek olarak oyunu oldukca seviyorlar. Bundan dolayı çiftlikte onlarla devamlı yazışma halinde olacak ve onlarla ilgilenecek bir kişiyi işe alabilirsiniz. Yavrular ergenliğe girdiğinde kendilerine uygun bir eş seçmek isteyeceklerdir. Safkan yavrulara haiz olmak istiyorsanız, kendi cinsleri ile yetiştirilmeleri gerekecektir. Dişi köpekler eş seçimini yapmış olduğu için adam sayısının birazcık daha çok olması gerekebilir. Alt katta oldukca sayıda köpek çiftliği olduğundan rekabet büyüyor. Şu sebeple köpek çiftliği oluşturmak Eskisi kadar kolay bir iş değil. Erişkin köpeklerin doğum yapabilmeleri için lüzumlu koşulların sağlanması ve doğan yavrularda kayıpların önüne geçilmesi için ortamın iyi ayarlanması gerekir. Bu durumda ısıtıcılar kış aylarında devreye girer. Tüm bu koşullar üst düzeyde sağlanırsa para kazanmamanız için hiçbir niçin yoktur. Erişkin bir köpek yılda 2 yada 3 kez doğum yapar. Her doğumda minimum 5 yavru olduğu düşünülürse doğru yetiştirilirse iyi kazançlar elde edilebilir. Köpek satışları 500 TL benzer biçimde rakamlardan başlamaktadır. Her köpeğin bir soyağacı olmalı ve cinsleri karnelerinde onaylanmalıdır. Sadece bu şekilde satın almak isteyenler köpeklerin safkan olup olmadığını ispatlayabilirler.Köpek Çiftliği Kurmak

Köpek Çiftliği Oluşturmak

Köpek çiftliği ruhsatı iyi mi alınır?

Bir köpek çiftliği inşa et Lüzumlu şartlar sağlandıktan sonrasında doğal olarak ki her işletmede olduğu benzer biçimde ruhsat alınması gerekmektedir. Belediyeler bayındır planı olan ve olmayan alanlara bakılırsa ruhsat vermektedir. Çiftliğin kurulmasından sonrasında tüm işlemleri tamamladıktan sonrasında ilgili yerin belediyesine başvurmanız gerekmektedir. Belediye tapu yada kira sözleşmesi, dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, imza sirküleri benzer biçimde belgeleri isteyecektir. Bu belgelerin tesliminden sonrasında Sıhhat Bakanlığı, Devlet Su İşleri, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Kültür ve Gezim Bakanlığı ile lüzumlu toplantılar yapılmaktadır. Denetçiler, çiftliği oluşturmak istediğiniz alanı gördükten sonrasında, yazışma sonucunda olup olmadığına dair bir rapor vereceklerdir. Doğal olarak bunu yaparken belli bir miktar lisans tutarı yatırmanız gerekecek. Lisans ücretleri belediyeden belediyeye değişmektedir.

Köpek çiftliği kurmaya kararlıysanız ilgili belediyelere başvurarak lüzumlu işlemleri tamamladıktan sonrasında ruhsatınızı alabilirsiniz.

Köpek Yetiştiriciliği için Teşvik Var mı?

Bir köpek çiftliği inşa et Maalesef devlet desteği yok. Gene de; Bazı bankalar bu alanda kredi verirken, ziraat ve hayvancılık alanında destek elde eden büyük firmalar hibelerle girişimcilere destek olabiliyor. Bu hibelerden yararlanmak için firmalar hakkında araştırma yapmalı ve şartlarını öğrenmelisiniz. Şu sebeple her firmanın sunmuş olduğu destek diğerinden farklıdır.

Köpek çiftliği kurarken öteki çiftliklerde olduğu benzer biçimde belirli şartları yerine getirmeli ve belirli belgeleri hazırlamalısınız. Bu şartları yerine getirdiğinizde bağışlama almak oldukca daha kolay olacaktır. Almanız ihtiyaç duyulan belgeler aşağıdaki benzer biçimde listelenmiştir.

Başlangıçta çiftlik için bir biçim doldurmalısınız. SGK’ya kayıt olmalısınız. 50 yada daha çok çalışanınız var ise, işyeri hekimi ve işletme belgesi almanız gerekecektir. İtfaiye raporunu aldıktan sonrasında bir imza sirküleri düzenlemeniz gerekecektir. Çiftliği oluşturmak istediğiniz alanın bayındır durumunu gösteren belgeyi almanız gerekecektir. Sahibi iseniz, bir tapu almanız gerekecektir. Kapasite raporu. Çalışmanızın akışını açıklayan bir diyagram ve rapor oluşturmanız gerekecektir. Yapı kullanma izin belgesi, çevreye zarar vermeyeceğinize dair rapor almalısınız. Bir lisans almak için ihtiyaç duyulan parayı yaratmalısınız. Bir içme suyu kaynağının yakınında kurulmuş bir çiftliğiniz var ise uygunluk raporu almanız gerekecektir.

Bir köpek çiftliği inşa et Oldukça yorucu bir iş. Bundan dolayı uzun vadeli planlar yapmalı ve 10-15 yıl sonrasında çiftliğinize nasıl sonuçlanacağını iyi hesaplamalısınız. Doğru büyümeyi sağlamak için iyi bir çözümleme yapmalısınız.

Köpek Çiftliği Geliri

Bakalım köpek çiftliğini kurup başlattıktan sonrasında iyi mi bir gelir elde edebileceksiniz. Uzun vadeli planlar yaptığınız ve belli bir miktar para harcadığınız için beklentiniz haklı olarak yüksek olacaktır.

Yalnız çiftliğiniz başlangıçta oldukça yüksek getiri sağlamayacaktır. Şu sebeple satın aldığınız yavruların büyümesi, eşini seçmesi ve yavrulaması birazcık vakit alacaktır. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ilk şey, ayrı ırkların birbirleriyle çiftleşmesini önlemektir. Değişik ırkların bir arada yaşamasına izin verirseniz, netice safkanlar yerine karışık ırk yavrular olacaktır. Bu sizin için hem vakit kaybı hem de maddi bir yitik yaratır. Şu sebeple safkan yavrular oldukca daha karlıdır.

Safkan köpek ırkları için ayrı alanlar oluşturmalısınız. Her köpek cinsel kendi alanında yaşayacak, böylece melezleme olmayacak. Safkan yavru köpeklerin 2022 yılı satış tutarları aşağıda listelenmiştir. Tutarları deneyin ve çiftliğin getirisini kendiniz hesaplayın!

1600 TL ile 13000 TL arası Safkan Kangal Yavruları, 1750 TL ile 14200 TL arası Safkan Golden Retriever Yavruları 4000 TL ile 12500 TL arası Safkan Husky Yavruları 6000 TL ile 13000 TL arası Safkan Alman Çoban Köpekleri 10000 TL ile 13500 TL arası Safkan Chow Chow Yavruları Beagle Yavru Köpekler 9000 TL ile 14000 TL Arası Safkan Labrador Yavruları 1750 TL ile 12000 TL arası Safkan Pug Yavruları 10000 TL ile 15000 TL arası Safkan Pug Yavruları 1700 TL ile 11000 TL arası Safkan Amerikan Cocker Yavruları 1900 TL ile 19000 TL arası Safkan Amerikan Cocker Yavruları

Yukarıdaki listede tamamı hayvan çiftliklerinde yetiştirilen köpek ırkları sunulmaktadır. Bir köpek çiftliği inşa et İsteyenler bu satış tutarları üstünden harcadıkları sermayeyi kısa sürede amorti edebilirler.

Okuyun: Bir Kaz Çiftliği Oluşturmak

Köpek Yetiştirme Çiftliği İzinleri

Ilk olarak köpek yetiştirme yerlerinin haiz olması ihtiyaç duyulan şartlardan, peşinden alınması ihtiyaç duyulan izin belgelerinden bahsedelim.

köpek çiftliklerinde EV VE SÜS HAYVANLARININ ÜRETİM, SATIŞ, ÇEKİM VE EĞİTİM YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 3. bölüm hükümlerine bakılırsa

1) Hayvanların konaklayacağı alanda duş, yiyecek ünitesi, baytar, banyo, ofis, yürüyüş alanı ve köpek karantina kısmı bulunmalıdır.

2) Maruz kalan kısımlar rüzgara karşı değil, ters istikamette yapılmalıdır.

3) Kapalı alanlarda hayvanların nefes alabileceği bölgeler yapılmalı, her türlü haşere yada kemirgenlerin girişleri engellenmelidir.

4) Yürüyüş alanı olarak topraktan yapılmış bir alan kullanılmalıdır.

5) Açık yada kapalı alandaki duvarlar dezenfekte ve yıkanabilecek şekilde yapılmalıdır.

6) Platformlar yerden minimum 10 santimetre yükseklikte, hayvanların cinslerine uygun, yatabilecekleri boyutlarda yerleştirilmelidir.

7) Sığınaklar güneşten, yağmurdan ve nemden izole edilmelidir.

8) Her kafeste temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir mama kapları bulunmalıdır.

9) Hayvanların soy detayları kafeslerin önüne asılmalı ve ıslatmayan malzemelerden yapılmalıdır.

10) Bölgede doğan yavrular baytar doktor tarafınca aşılanmalı ve aşılanan ırklar aşılamadan 10 gün sonrasında satış alanına götürülmelidir.

11) Köpeklere yapılacak aşılar Bakanlıkça onaylanmalıdır.

12) Çiftlikte üretilecek hayvanlar ayrı alanlarda olmalıdır.

Köpek Çiftliği İzinleri

Bir köpek çiftliği inşa et Bunun için bazı izin belgelerinin lüzumlu olduğundan bahsetmiştik. Şimdi size hangi belgeleri almanız gerektiği mevzusunda özetlemek gerekirse informasyon vereceğiz.

Müfettiş Emek harcama İzni Dezenfeksiyon Eğitim Belgesi Hizmet İçi Eğitim BelgesiÇiftlik Ruhsatıİmza SirküleriSGK İlk KayıtKöpek Yetiştirme Belgesiİş Yeri Açma ve Etkinlik Ruhsatı İmar PlanıDilekçeKimlik BelgesiEkstra Tecim Sicil Gazetesi Tüzel kişiler için de talep edilmektedir.

Bir köpek çiftliği inşa et Birazcık da köpek yetiştiriciliği ve eğitiminden bahsedelim için lüzumlu belgeler ve koşullardan bahsettik. Bir köpek çiftliğiniz var ise, köpeklerin eğitimiyle ilgilenen bir personel çalıştırmanız gerekeceğini bildiğiniz gibi. Personel maliyetlerini azaltmak istiyorsanız yada ustalaşmış olarak eğitim vermek istiyorsanız eğitmen sertifikası alabilirsiniz.

Köpek çiftlikleri ek olarak köpek sahiplerinin köpeklerini eğiterek gelir elde etmektedir. Kurduğunuz çiftlikte belirli fiyatlara köpek yetiştirebilir ve bu alanda yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Köpek eğitmeni sertifikası almak için www.turkked.org Değişik alanlarda ders veren eğitim birimlerine de başvurabilirsiniz. Temel itaat ve ileri itaat olmak suretiyle 2 bölümden oluşan bu kurslar 4 ile 6 ay içinde sürmektedir.

Köpek Eğitim Uzmanları sertifikalarını aldıktan sonrasında;

Kursa katıldıklarında yetişkinlere ve yavru köpeklere hususi ders alırlar.

Mezun olduktan sonrasında herhangi bir kurumda çalışabilir yada kendi işyerinde eğitmen olabilirler. Dersler hem kuramsal hem de ergonomik olarak uygulanmaktadır. Kurs sonunda kursiyerler yazılı ve sözlü sınava doğal olarak tutulurlar. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere “Köpek Eğitim Uzmanı” sertifikası verilmektedir.

Gördüğün benzer biçimde köpek çiftliği oluşturmak Fazlaca zor bir iş değil. İyi bir gelir elde etmek ve bu işi devamlı yapmak istiyorsanız rehberimiz dahilinde kendi işinizi kurabilirsiniz. Köpek yetiştirmenin sevgi ve sabır isteyen bir iş olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı bu işe başlamadan ilkin iyice düşünülmelidir. Son dönemde köpek çiftliklerinin barınaklara döndüğü ya da hayvanların bakımsızlıktan perişan olduğu haberleri yankılanıyor.

Bundan dolayı xiulian uygulayacak kişiler kendilerinde sevgi ve sabrı göremiyorlarsa bu işe asla kalkışmamalıdırlar. Bu emek harcama yapılırken hayvan hakları göz ardı edilmeden ele alınmalıdır.

Kaynak: Köpek Çiftliği

Yorum yapın