Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler 2023

Ülkemizdeki hem ekonomik hem de toplumsal imkansızlıklar ve problemler sebebiyle yurt haricinde çalışmak isteyen yurttaşlarımızın sayısı son yıllarda artış göstermiştir. Bu yazımızda da artan bu sayı ve sizlerden gelen talepler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yurtdışında emek harcama imkanı olan mesleklerYurtdışında çalışmanızı sağlayacak yöntemlerden bahsettik. Bu kapsamlı makaleyi sonuna kadar okuyan okuyucularımızın her birinin kendine uygun bir yurt dışı seçeneği bulacağından eminiz.

Yurtdışında Emek verme İmkanı Olan Meslekler Sıralaması

Yurtdışında Çalışmak

Yurtdışında Çalışmak

Günümüzün küresel iş dünyası devamlı değişmekte ve gelişmektedir. Buna gore tüm dünyada her yıl yeni iş olanakları doğmakta, bazı mesleklere gereksinim duyulmakta ve bazı mesleklere olan gereksinim sona ermektedir. Bundan dolayı yurt haricinde emek harcama imkanı olan meslekler arayan okuyucularımız devamlı tetikte olmalı ve kendi imkanları çerçevesinde küresel pazarı araştırmalıdır. Araştırmamıza gore, son yıllarda yurtdışında çalışmak için en büyük fırsatlar aşağıdaki gibidir.

İlaç

Tıp ya da genel olarak tıp, devamlı yurt haricinde emek harcama imkanı olan meslekler arasındadır. Dünyada birçok ülkenin yaş averajı hızla artıyor. Bu, yaşlı nüfusun daha uzun yaşamış olduğu, sadece genç nüfusun çocuk doğurma oranının düşmüş olduğu anlamına gelir. Sıhhat alanında oldukca gereksinim duyan yaşlı nüfusun giderek arttığı ve her yıl daha azca doktorun bulunmuş olduğu ülkelerde yurt dışından gelen hekim ihtiyacı da artıyor.

Avusturya, İngiltere, Belçika, Almanya, Yeni Zelanda ve ABD Birleşik Devletleri son yıllarda yurt dışından doktora gereksinim duyan, kısaca tıp uzmanlarımızın yurt haricinde emek harcama imkanı bulabilecekleri ülkeler içinde yer verilmiştir.

Diş doktoru

Diş hekimliği yurt haricinde tıpla aynı imkanlara haiz bir meslektir. Diş sağlığı dünya genelinde giderek daha çok ilgi görüyor ve bazı ülkelerde diş hekimlerine duyulan gereksinim oldukca büyük.

Diş hekimine gereksinim duyan en büyük iki ülke, kalabalık nüfuslarıyla Çin ve Hindistan’dır. Bu ülkelerden sonrasında yaşlanan nüfusuyla Finlandiya şeklinde Şimal Avrupa ülkelerinin de diş hekimi sıkıntısı çekmiş olduğu biliniyor.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği hepimizin tahmin edebileceği şeklinde her ülkenin talep etmiş olduğu bir meslektir. Beyin göçünün en yaygın olduğu meslek olarak bilinir. ABD, İngiltere, Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda şeklinde ülkelerde başarıya ulaşmış bilgisayar mühendislerine devamlı yer vardır.

Yiyecek pişirme

Aşçılık izahat gerektirmeyen bir meslektir. Başarı göstermiş, kendini kanıtlamış aşçılara dünya genelinde gereksinim vardır. Internasyonal geçerliliği olan vatanımızda kolay edinilen aşçılık sertifikalarının varlığı ile ülkemizden aşçı olarak başka ülkelerde işe gitmek oldukca kolay.

İnşaat mühendisliği

İnşaat mühendisliği, yurtdışında emek harcama imkanı en kolay olan mesleklerden biridir. Ülkemizin inşaatta dünyada öncü olduğu düşünülürse, her yıl ülkemizden başka ülkelere gidip çeşitli projelerde çalışmak suretiyle gelen binlerce mühendisin niçin tercih edilmiş olduğu anlaşılabilir.

Bugün Arap yarımadasındaki ülkeler Türk mühendislerine rağbet görüyor. Suudi Arabistan başta olmak suretiyle Irak, İran ve Katar şeklinde ülkeler her yıl binlerce Türk mühendise ev sahipliği yapıyor.

Enerji Mühendisliği

Dünyanın kesişim noktasında yer edinen ülkemiz, jeopolitik konumu sebebiyle her türlü enerji seçeneğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum vatanımızda eğitim gören enerji mühendislerinin her türlü enerji seçenekleri mevzusunda tecrübe sahibi olmasına niçin olmaktadır. Güneş enerjisinden petrole, rüzgardan doğalgaza kadar enerji mühendislerimiz dünya averajlarına gore birçok değişik alanda deneyim sahibi olabiliyorlar.

Bundan dolayı Avusturya, Singapur, Rusya, İngiltere, Macaristan, Suudi Arabistan şeklinde bizlere yakın birçok ülke enerji mühendislerimize büyük fırsatlar sunuyor.

Muhasebe

Muhasebe listemizdeki en şaşırtıcı meslek olabilir. Yurtdışında emek harcama imkanı olan meslekler içinde yer almasına şaşıracağımız bu meslek, aslına bakarsak uygun koşullarda en oldukca tercih edilen mesleklerden biri olabilir. Muhasebecilerin sizi yurtdışına sürpriz olarak gönderme ihtimalinin arkasında sosyolojik ve ruhsal nedenler var. Bu niçin krizden çıkmış insanların sezmek istediği ekonomik istikrar arzusudur.

Küresel araştırmalar, krizden çıkan tüm ülkelerde muhasebe branşlarında çalışan insan sayısında artış bulunduğunu bizlere göstermiştir. Ekonomik çalkantılardan çıktıktan sonraki yıllarda kişilerin ve şirketlerin muhasebe mesleğine ilgi ve ihtiyacı vardır. Geçtiğimiz yıllarda krizden çıkan komşumuz Yunanistan’ın ülkelerine getirmiş olduğu binlerce yabancı muhasebeci bunun son olarak örneğidir.

Sanayi Mühendisliği

Geçmişten günümüze sanayi mühendisliği devamlı yurt haricinde emek harcama imkanı olan meslekler içinde yerini almıştır. Küreselleşen iş dünyası ile rekabetin dünya genelinde bulunduğunu fark eden her meslek ve her şirket kendini geliştirmek için çaba göstermeye adım atmıştır. Günümüzde firmalar devamlı kendilerini iyi mi daha etkili ve verimli hale getirebileceklerini düşünüyorlar. Bu durum kendini kanıtlamış bir sanayi mühendisinin istediği her kıtada iş bulmasının önünü açıyor.

Son yıllarda sanayi mühendisine gereksinim duyan ülkeler içinde Avustralya, Belçika, Yeni Zelanda, İrlanda, Norveç, Singapur, Cenup Afrika, İspanya ve İngiltere dikkat çekiyor.

Okuyun: Bulması En Kolay İşlerin Bulunmuş olduğu Mesleklerin Sıralaması

Oldukça Uluslu Şirketlerde Çalışmak

Kimi zaman yurt haricinde emek harcama imkanı olan meslekleri bizlere oldukca yakın olmalarına karşın fark edemeyebiliriz. Bu durumlardan biri de Türkiye’deki oldukca uluslu şirketlerden birinde çalışmaktır.

Birden fazla ülkede etkinlik gösteren internasyonal firmalar, devamlı daha azca başarıya ulaşmış şirketlerine yetkin ve başarıya ulaşmış çalışanları gönderme arayışındadır. Kısaca Türkiye şubesinde kendinizi başarıya ulaşmış bir halde gösterdiğiniz şirkette yabancı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Yeterince başarılıysanız ve yabancı dil bilginiz uygunsa, öteki ülkelerdeki şubelerde açık var ise, transferinizin gerçekleşme olasılığı düşündüğünüzden oldukca daha yüksektir.

Okuyun: Yolcu Gemilerinde Iyi mi İş Bulunur?

Yurtdışı Eğitim Programları

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler

Yurtdışında emek harcama imkanı olan meslekler

Yurtdışında çalışmanın yolu devamlı lisans diplomasından geçmeyebilir. Dünyanın dört bir tarafındaki birçok emek harcama programı, sizi lisans derecesi olmadan işe alabilir.

mesela uğraşmak Program ile dünyanın çeşitli yerlerinde size uygun olan işlere başvurabilirsiniz. Çeşitli ülkelerde yetimhaneler, çiftlikler, yoga kampları şeklinde çeşitli alanlarda çalışabilirsiniz.

Yada WWOOFing Program ile dünyanın her yerindeki organik çiftlikler de çalışabilir. Bir taraftan araziyi tanırken bir taraftan da boş günlerinizde ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Konaklama ve yiyecek imkanlarının sağlandığı bu ve bunun şeklinde onlarca yurt dışı eğitim programı son yıllarda vatanımızda giderek yaygınlaşan bir seçenek. Başka kültürleri tanıma ve para kazanma fırsatı elde eden bu projelerin gelecek günlerde daha da fazla tercih edileceğini göz önünde bulundurarak bu projelerden birine erken başvurmanızı tavsiye ederiz.

vücut işçisi

Yurtdışında emek harcama imkanı bulunan meslekler içinde fizyolojik emek devamlı geçerliliğini sakınan bir seçenektir. Birçok varlıklı ülke, ekonomik olarak daha fena ülkelerden işçileri daha uygun fiyatlı, daha düşük ücretler karşılığında işe almayı tercih ediyor. İnşaat işi, yapınak işçiliği, yurt haricinde ziraat işçiliği şeklinde seçenekler diplomasız okuyucularımıza devamlı açık duracak seçenekler içinde içeriyor.

Pek oldukca gelişmiş ülkenin yaşlanan nüfusu ve azalan doğum oranlarını hesaba katarsak, yurt haricinde fizyolojik emeğin gelecekte oldukca daha çok ülkede aranan bir iş kolu olacağını görebiliriz.

Okuyun: Yurtdışında Yaşama Gereksinimleri

Yurtdışında Kendi İşinizi Oluşturmak

yurt dışında okumak

yurt haricinde okumak

Pek oldukca kişinin atlamış olduğu bir öteki seçenek ise yurtdışında kendi mesleğini kurmaktır. Ülkemizin başta İngiltere olmak suretiyle birçok ülke ile iş kurma mevzusunda internasyonal anlaşmaları bulunmaktadır.

Mesela, bir iş oluşturmayı güvence ediyorsanız, Birleşik Krallık’ta 1 senelik emek harcama izni almak oldukca kolaydır. İş planlarınızı ve bu iş için kuracağınız mali güvenceyi bankada gösterirseniz kolaylıkla 1 senelik emek harcama izni alabilirsiniz.

1 senelik işletme izniniz süresince işletme kurduğunuzu ve o işletmenin vergilerini ödediğinizi kanıtlayabilirseniz, İngiltere’den 3 senelik işletme izninizi uzatabilirsiniz. Önümüzdeki 3 yıl içinde işinizin geliştiğini ve büyüdüğünü İngiltere’ye kanıtladığınız takdirde sınırsız emek harcama izni almaya hak kazanacaksınız. İngiltere’de çalıştığınız 4 yıl süresince 450 günden fazla yurtdışında kalmamış olmanız şartıyla sınırsız emek harcama izni alabilirsiniz. Sınırsız emek harcama izninizle İngiltere’de 1 yıl daha işinize devam edip 5 senelik emek harcama süresine ulaşırsanız bu sefer İngiliz vatandaşlığına başvurma hakkınız olacaktır. Yalnız İngiltere üstünden göstermiş olduğumuz bu örnek, dünyanın birçok ülkesine uygulanabilir. Belirli bir süre için başvurduğunuz ülkeye vergi ödeyerek katkıda bulunursanız, o ülkelerin vatandaşı olma hakkına haiz olarak yurtdışında bir yaşam kurabilirsiniz.

Yurtdışında emek harcama imkanı olan meslekler Yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzular için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın