Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir | Yurt Dışı Kargo Ücretleri 2023

Yurtiçi kargo gönderimi kolay. Bu mevzuda sorun yaşayan yok. Sadece mevzu yurtdışına kargo göndermeye ulaşınca iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Aliexpress sitesinden alışveriş yapmışsınızdır yada araştırma fırsatınız olmuştur.1 dolarlık bir ürün parasız kargo fırsatıyla gönderilebiliyor. Peki iyi mi bu kadar ucuz. Devletimizde de durumlar aynı mı? Yurtdışına kargo iyi mi gönderilir? Yurtdışına kargo göndermenin en ucuz yolu nedir?

Yurtdışına kargo nasıl gönderilir

Yurtdışına kargo iyi mi gönderilir

Eğer web üstünden satış yapıyorsanız, yada yurtdışına armağan göndermek istiyorsanız, bunu en ucuz iyi mi yapabileceğinizin yanıtını bulacaksınız. PTT kargo en ucuz kargo şirketi olarak bilinir.Bu kısmen doğru kısmen yanlış. PTT yurtdışı kargo ücretleri, en ucuz firmalar ile yarışabilir bu işin doğru kısmı. Sadece kargonun karşı tarafa erişmesi 15 gün ile 2 ay içinde değişmiş olur. Eğer tecim yapıyorsanız, müşteriniz bu durumdan hoşlanmayacak. İnternetten satış yapıyorsanız öteki satıcılar ile rekabet edemeyeceksiniz. Hatta bu size negatif yorum olarak geri dönecektir.

Okuyun: Yurtdışına İhracat Iyi mi Yapılır

Yurtdışına Kargo Iyi mi Gönderilir?

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir

Yurtdışına Kargo Iyi mi Gönderilir

Yurtdışına ”PTT, UPS, DHL, THT, FEDEX, MNG, ARAS” ya da bir fazlaca bilindik şirket ile kargo gönderebilirsiniz. Fakat ihmal etmeyin ki bu firmalar ile ucuz gönderi yapma imkanınız yok. Ek olarak bazı firmalar size kargo takip numarası vermez. Ne siz, ne de karşı taraf kargonun nerede bulunduğunu öğrenemezsiniz .Bu durum bilhassa PTT yurtdışı kargo gönderiminde geçerlidir. Yurtdışına kargo iyi mi gönderilir sorunuzun cevabı web kargo firmalarında yatmaktadır.

 

Yurtdışına kargo göndermek ve öteki firmalar ile rekabet etmek için web kargo firmalarını kullanmalısınız. İnternet kargo şirketleri Türkiye’de durağan(durgun) bir adrese haizdir. Siz bu adrese ücretsiz bir şekilde anlaşmalı olunan firmadan kargonuzu gönderirsiniz. Bu yer Bursa diyelim. Bursa’ya kargonuzu gönderdiniz. Sonrasında web kargo şirketi gelen gönderileri tek bir koliye sığdırıp, anlaşmalı olduğu şirket ile yurtdışına gönderir. Yurtdışına oluşturulan paket ise antak kalma olunan şirket tarafınca  açık adreslere dağıtılır. İnternet kargo şirketleri ile yurtdışına kargo iyi mi gönderilir daha detaylı olarak yazı sonunda örnekler verilecek. Şimdi ücret karşılaştıralım ve bu firmaları öğrenelim.

Okuyun: Etsy’de Satış Yapmak Sıfırdan Detaylı Ifade

Yurtdışı Kargo Ücretleri

Yurtdışı Kargo Ücretleri

Yurtdışı Kargo Ücretleri

Aşağıda firmaların fiyatlarını aynı örnek ile karşılaştıralım. Almanya’ya 0-0,5 kilogram ağırlığındaki bir paket taşımak için bu firmalar ne kadar ücret talep ediyor? Ağırlık hesabı tüm firmalar için standart tutulmuştur.G önderi uzunluğu ve genişliği standart dışıysa fiyat farkı ne olursa olsun olacaktır.

 

1.UPS Kargo Yurtdışı Kargo Tutarı

UPS ile Almanya’ya kargo göndermek istiyorsanız ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 86 dolar. Doğal olarak toplu olarak gönderi yapıyorsanız hususi indirim alabilirsiniz. Sadece güvenli olun bu fiyat ile rekabet etmeniz yada avantaj sağlamanız mümkün değil. UPS kargo ile güvenli bir halde gönderiniz alıcıya ulaşır. Problem yaşamazsınız. Kargo takip numarası da verilir size. Tek sıkıntınız kargo tutarı olacaktır.

 

2.PTT Yurtdışı Kargo Ücretleri

PTT ile hususi şirketlere gore daha ucuza kargo gönderebilirsiniz. Evrak boyutunda Almanya’ya gönder tutarı 321 TL civarında. Kargo daha da ucuza maal edilebilir. Sadece sitede kargonuz 1-3 ay içinde gider yazısı vardır. Birde kargo yurtdışına çıktıktan sonrasında takip edemezsiniz. Forum sitelerinde bu mevzu ile ilgili yorumlara denk geleceksiniz. PTT de kaybolan kargolar diye. Hem risk hem de vakit açısından avantajlı bir şirket değil.

 

3.Aras Kargo Yurtdışı Gönderi Ücretleri

Bilindik firmaların hepsinin ücretleri birbirine yakın. En ucuz yurtdışına kargo iyi mi gönderilir öğrenmeniz için bu firmaların fiyatlarını bilmeniz gerekir. Aras kargo ile aynı gönderi tutarı 195 TL. Dolar arttıkça bu ücretlerde değişecektir. Hatta bazı firmalar TL olarak fiyat vermekten vazgeçti.Yurtdışına satış yapanlar için dolar olarak ücret vermesi satın alan açısından bir sorun olmayacak.

 

4.TNT Kargo Yurtdışı Gönderi Tutarı

Tnt  ile Almanya’ya gönderi yapmak istiyorsanız en ucuz 27 Euro ödemeniz gerekiyor. Eğer acelem var acele gitmesini isterim diyorsanız ödemeniz ihtiyaç duyulan sayı 130 Euro! FEDEX, DHL, MNG şeklinde öteki firmalarda da aynı fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Doğrusu en ucuz yurtdışına kargo iyi mi gönderilir diyorsanız bu firmaların dışına çıkmanız lazım.

NOT: Yukarıdaki firmalar ile hususi antak kalma yaparak daha ucuza gönderi yapabilirsiniz. Sadece anlaştığınız rakamlar size pek bir avantaj sağlamayacaktır.

 

Yurtdışına Kargo Göndermenin En Ucuz Yolu

Şimdi aradığınız probleminin aslolan cevabına geçelim. İnternet kargo şirketleri. Siz 1 yada 50 kargo için DHL ile antak kalma yapmış olup fiyat alırsınız. Fakat bu kargo şirketleri 5 bin hatta 10 bin kargo için DHL ve FEDEX şeklinde firmalarla antak kalma yapmışlardır. Üstelik ürünleri tek bir koliye sığdırdıkları için maliyet daha da düşük olur. Tek bir koliye 10 kişinin gönderisi yerleştirilir ve ürün Almanya’ya gider. Almanya da anlaşmalı olan DHL çalışanları tarafında paket açılır ve adreslere dağıtım yapılır. Üstelik kargo takip edeni de yapabilirsiniz.

 

1.KargoGO 

İnternet üstünden en ucuz kargo gönderim hizmeti veren şirket KargoGo şirketi. Üstelik kampanyalara denk geldiğiniz vakit daha da ucuza gönderi yapabilirsiniz. Eğer devamlı kargo gönderiyorsanız, indirim almalısınız. Firmanın internet sayfasına girdiğiniz vakit, toplu kargo indirimi alın diye fiyat görmüş olacaksınız. Firmanın merkezi Bursa da. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, kargonuzu sürat kargo ile ücretsiz bir şekilde Bursa’ya gönderebilirsiniz. Şirket kargoyu teslim aldıktan sonrasında en geç 3 gün içinde kargonuz adrese ulaşmış olur. ABD da dahil buna.

 

2.ShipZip Kargo

Shipzip şirketi bir tek Türkiye ABD içinde gönderi hizmeti vermektedir. Eğer gönderi sayınız fazla ise indirim alabilirsiniz. Firmanın New Jersey ve İstanbul da ofisi var. Kargo dağıtımını bu iki adres üstünden yürütmektedir. ABD’ya için verdiği kargo tutarı öteki firmalara gore uygundur. KargoGO şirketinin ABD için talep etmiş olduğu fiyat ise 18,90 $.

 

3.KargomKolay

KargomKolay bilindik firmalar ile aynı ücretlere haiz. Sadece Almaya şeklinde bir ülkeye kargonuzu 1 günde, ABD’ya ise 2 günde gönderebilirsiniz. Süratli kargo gönderisi yapmak istediğinizde bu şirket ile irtibata geçebilirsiniz.Öteki firmalar şeklinde toplu gönderilerde indirim almayı deneyin.

 

4.KargoWeb

KargoWeb 8 senelik bir şirket. Oldukça güvenilir bir firmadır.19 £ öteki şirketlere gore pahalıdır. Sadece toplu gönderilerde indirim oranı da yüksektir. Doğrusu KargoGo şirketi ile rekabet edebilir. Üşenmeden aynı indirim mailini tüm firmalara atın. Sizi gün içinde tüm firmalar geri dönüş yapar.

 

Öteki Yurtdışı Uluslarası Kargo Şirketleri

5.Kargomhizli.com

6.NavlunGo

7.İnterco.com

8.Ekspreskargo.com

9.Easykargo.com

10.Kargoevi.com

11.Fsckargo.com

 

Yurtdışı Kargo Yasaklı Ürünler

Yukarıdaki firmaların %90’ı kargoları uçaklara teslim ederek gönderi yapar. Doğrusu kendilerine ilişkin uçakları yoktur. Düzgüsel hava limanında iyi mi valiz teslim ediyorsanız, onlar da bagaja koli teslimi yapar. Bundan dolayı kargoların bazı prosedürlere uygun olması lazım. Aşağıdaki listenin bir tek yukarıdaki firmaların %90’ında geçerli bulunduğunu ihmal etmeyin. Bazı firmalar bu istisnanın dışındadır. Güvenli bir halde yurtdışına kargo iyi mi gönderilir aşağıdaki listeyi dikkati alın.

Aerosol, traş kremi, parfüm, losyonSilah ve patlayıcı ürünlerNeodyum mıknatısı içeren malzemelerCanlı HayvanRadyoaktif malzemelerİnsan iskeleti Tıbbi ve kimyasal atıklarTütün Mamülleri ve öykünmek ürünlerNakit para yada kredi kartıEt, yiyecek ve içecek

Not: Yukarıdaki ürünlerin hepsi yasak değildir. Sadece bazı firmalar kendi prosedürleri gereği yasak listesine eklemiştir. Bu malzemeler bir çok vakit denetimsiz olarak geçer.

 

Yurtdışına Armağan Gönderme

Yurtdışına armağan göndermek için kargo firmalarından indirim alamazsınız. Bu durumda en uygun şirket KargoGo şirketi. Göndereceğiniz armağan gümrükte sorun yaşayabilir diyorsanız yapmanız gerekenler var. Ne olursa olsun hediyenin üstüne ”GİFT” etiketi yapıştırın. Bunu düzgüsel el yazısı ile kolinin üstünde yazabilirsiniz. Kutu bir tek X-RAY aletinden geçer ve paket açılmaz.

 

”GİFT” vakası yurtdışından ülkemize gelen ürünlerde fazlaca yapılır. Aliexpress’te yüksek fiyata alınan ürün, faturasız olarak talep edilir. Hem de satıcı da ürünün üstüne gift etiketi yapıştırır. Bu şekilde ürün vergisiz olarak yurtdışından, Türkiye’ye giriş yapmış olur. Normalde alıcı 30 £ üstündeki ürünlere %20 vergi ödemek zorundadır. Bu şekilde ödeyeceği vergiden kaçar. Doğal olarak ürün fazlaca göze çarpan bir şey ise gümrük memurları duruma el atar. Çoğu zaman Çin’den gelen ürünlerde armağan etiketi bir iş yaramaz. Bu sebeple Türk vatandaşının, Çin’de akrabasının bulunması sık sık rastlanılacak bir durum değil.

Okuyun: Yurtdışına Para Gönderme Şekilleri

 

Yurtdışı Kargo Takip edeni Iyi mi Yapılır?

Kargo gönderen ve alıcı için en mühim sual. Yurtdışına kargo iyi mi gönderilir sorusundan fazlaca takip hizmeti var mı yok mu ona dikkat etmelisiniz. PTT kargonun takip hizmeti verdiğinden yukarıda bahsettik. İnternet kargo şirketleri size bu hizmeti verir. Onlardan alacağınız ”Tracking Number” numarası kargonuzu takip etmenizi sağlar. Bilhassa alışveriş yaptığınız vakit, satıcının bu numarayı verip vermediğine dikkat edin. Hatta bazı satıcılar sizden bu numara için extra para talep edebilir. Çinli satıcılar bunu fazlaca yapar.

 

Eğer sizde satış yapıyorsanız kargo takip numarasına haiz olmanız fazlaca mühim. Yurtdışına satış yaptığınız müşteriler güvenli olun bu mevzuda fazlaca tecrübeli. Rekabetin olduğu bir alanda iseniz, en küçük bir eksiklikte sizden alışveriş yapmayı tercih etmeyecekler. KargoGo şirketi bu mevzuda size destek olacaktır.

Not: Site üstündeki kargo şirket tutarları devamlı güncellenecek. Daha ucuz bir şirket olursa yada kampanya yapılırsa güncelleme ile beraber ekleme yapılacaktır.

 

ABD’dan ve Almanya’ya Türkiye’den Kargo Tutarı İndirimi

Türkiye’den en fazlaca bu iki ülkeye kargo yapılmaktadır. Yurtdışı sitelerinde satış yapanların müşterilerinin yaşamış olduğu ülke çoğu zaman ABD. Almanya’da ise Türk akrabası olan fazlaca. Bu iki ülkeye devamlı kargo transferi olduğundan, ücretleri daha da düşük tutma şansınız var. Bunun için bir tek bu iki ülkeye hususi taşımacılık meydana getiren şirketleri araştırabilirsiniz.

Eğer aceleniz yok ise büyük vapur yada tır ile taşımacılık meydana getiren şirketleri tercih edebilirsiniz. Kilo taşıma fiyatı bu durumda 0,50 ile 1 £ içinde değişmektedir. Doğal olarak extra olarak belge düzenlemeniz lazım. Bunun için gümrük müşavirleri size yardım edecektir. En ucuz yurtdışına kargo iyi mi gönderilir diye merak ediyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

 

Yurtdışına En Ucuz Kargo Göndermenin Başka Yolu

Feysbuk gruplarını inceleyerek bu sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Feysbuk’ta yer edinen ETSY, Amazon, Ebay, Aliexpress şeklinde satış grupları toplu kargo anlaşması yapmış durumdalar. Grup yöneticisine bildiri atarak, sizi kargo indirim listesine eklemesini isteyin. Mesela; ETSY satış grubunda Almanya’ya 9 Dolar şeklinde ücret ile kargo gönderebilirsiniz. Yurtdışına devamlı armağan gönderimi yapıyorsanız bile size destek olurlar.

 

Tayyare Kargo Tutarları

Yurtdışına en süratli ekspres gönderimi meydana getiren kargo şirketleridir. Bu şirketlerin kargo uçakları ile anlaşmaları vardır. Kendine ilişkin uçağı olan şirketlerde var doğal olarak aralarında. Tayyare kargo tutarları Almanya için en ucuz 20 £ dan başlamaktadır. Kargonuz 1 gün içinde Almanya’da ki adrese ulaşmaktadır .Tayyare kargo hizmeti sınırı olan ülkelere verilmektedir. Yukarıdaki örnekte olduğu şeklinde Almanya ve ABD ilk sırada yer almıştır. ABD’ya tayyare kargo hizmeti ise merkez bir ülke üstünden yapılır. Kargo Almanya’ya gider ve oradan aktarma edilir.

Yurtdışına uçakla kargo göndermek

Yurtdışına uçakla kargo göndermek

Yurtdışına Kargo Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışına kargo iyi mi gönderilir mevzusunda tüm sorularınızı cevapladık. Doğal olarak iş bu kısımla bitmiyor. Bazı mevzularda dikkat ederseniz, hem sorun yaşamazsınız, hem de avantaj yakalarsınız. Yurtdışına kargo iyi mi gönderilir diyenlerin ne olursa olsun bu tarz şeyleri bilmesi lüzumlu.

Tecim yapıyorsanız mikro ihracat teşviğinden faydalanmayı ihmal etmeyin.Gönderdiğiniz ürünlerin gümrük kurallarına uygun olup olmadığını inceleyin.Dönemsel olarak kargo kampanyalarını incelemeyi ihmal etmeyin.Gönderdiğiniz ürünler bir tek Türkiye gümrüğüne değil, karşı ülkedeki gümrüğe de takılabilir. Bundan dolayı o ülkenin gümrük yasaları hakkında data alın.Ambalaj mevzusunda rahat davranmayın. Ürünün paketlenmesi ile ilgili firmalardan yardım alabilirsiniz.

Yorum yapın