Youtube Para Kazanma Şartları 2023

Youtube para kazanma şartları Bu mevzuda birazcık seçici. Normal olarak bu koşullar sizi korkutmasın. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan işi kuralına nazaran yapmak. Youtube’dan para kazanmaya kararlıysanız sizi zorlayacak fazlaca fazla şart yoktur. Youtube’un amacı, reklamverenlerin spam videolara gereksiz para harcamasını engellemektir. İşini kurallarına nazaran meydana getirecek bir youtuber iseniz bu şartlar için endişelenmenize gerek yok. peki bu nedir Youtube para kazanma şartları?

Youtube para kazanma şartları

Youtube para kazanma şartları

Youtube, Google’a ilişkin bir platformdur. Nitekim Google adsense reklam şirketinin videoları Youtube videolarında yayınlanmaktadır. google adsense Şirketlerden reklam alır ve bu tarz şeyleri videolara yerleştirir, sizin kazanmanıza ve reklamverenin kazanmasına olanak tanır. Youtube para kazanma şartları Son yıllarda örneksiz içerik üreten reklamverenleri ve yayıncıları korumak için bir ekip kurallar belirlemiştir. Gelin bu terimleri beraber inceleyelim.

Okuyun: Youtuber Ekipman Sıralaması

Youtube Para Kazanma Şartları

youtube ile para kazanma şartları

youtube ile para kazanma şartları

2017 senesinde reklam veren firmalardan fazlaca sayıda tebligat gelmiştir. Bu reklamcılar, Forbes dergisinin en varlıklı firmalar sıralamasında yer ediniyor. Bu şirketlerin reklamları alakasız, spam içerikli ve terörist görüntüler içeren videolarda kullanılmıştır. Naturel olarak bu firmalar Youtube’u protesto ederek reklamlarını durdurdu.

Netice olarak, Google tarafınca bazı önlemler alınmıştır. Bunlardan en önemlisi:

1. Kanalın son 1 yılda 1000 abonesi ve 4000 saat video izlenme süresi olmalıdır.

Bu, en mühim YouTube para kazanma terimlerinden biridir. Bu kurala uymazsanız videolarınızı reklamlara açamazsınız. Hiçbir şekilde gelir elde etmeniz mümkün değildir. Bizlere sorarsanız fazlaca mantıklı bir kaide. Bazı kanallar kanal silinene kadar her gün on binlerce kopya içerik yükleyerek para kazanıyorlardı. Bu sayede bu hile önlenmiş ve gerçek emekçiler kazanmıştır.

2. Telif hakkını ihlal ettiğinizde kanalınız kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Yalnız bu tehlikeyle karşı karşıya kalmayacaksınız, kanalınız da yakında kapanacak. Youtube telif hakları mevzusunda fazlaca hassastır. Bu şekilde olması düzgüsel. Emek hırsızlığına karşı ilkin uyarı, peşinden kanalı kapatma cezası verilir. YouTube para kazanma açısından en mühim kaide örneksiz içerik üretmektir. Bu kaide esastır.

3. Youtube Reklamları Almak- Bir Google Adsense Hesabınıza Haiz Olmanız Gerekiyor

Youtube para kazanma koşulları böyle de bitmiyor. Yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonrasında bir de Google Adsense hesabınızın olması gerekmektedir. Bu hesap ile videolarınıza reklam alabilirsiniz. Doğal bu sürecin birazcık sancılı olabileceğini şimdiden açıklayalım. Sebebi ise Google’ın bu mevzuda detaylı olması. Adresinize Google tarafınca bir mektup gönderilecektir. Bu mektubun size yetişmesi 2 hafta ile 6 ay içinde sürebilir. YouTube reklam alma kısmı için bu kadar. Adsense onayı aldıysanız, reklamlarınız videolarda gösterilecektir.

4. Youtube Para Kazanma hususi durumunu etkinleştirin

Bu adım kolay kısımdır. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan kanal yönetimi sayfasına girmek. Soldaki menüden kanalınızı para kazanma için açabilirsiniz. Doğal olarak bunu yapabilmek için 1. maddedeki şartı yerine getirmeniz gerekiyor.

5. İçeriğiniz Reklamı Yapılabilecek Bir İçerik Olmalıdır

Bir şirket olsaydınız, erotik bir videonun yada sertlik içeren bir videonun reklamını yapar mıydınız? Youtube’un en fazlaca uğraştığı mevzu bu oldu. Bu tür yasa dışı içerikler için herhangi bir reklam alamazsınız. Birkaç uyarı alacaksınız. Bundan sonrasında kanalınız kapatılacaktır. Youtube para kazanma şartlarında aşağıdaki içerik bazlı kurallara dikkat etmelisiniz. Youtube para kazanmanıza izin verse bile aşağıdaki türdeki içeriklerinize reklam verilmesini engelleyecektir.

Okuyun: Youtube Kazanç Hesaplayıcı

Youtube Para Kazanma Kuralları

youtube para kazanma şartları

Youtube para kazanma şartları

Youtube’dan para kazanmak için hazırlanmış topluluk kuralları da var. Platform daha geniş bir kesime hitap etmiş olduğu için bu kurallar zorunludur.

Tartışmalı ve Kırılgan İçerik

Yaşanmış ağlatısal vakalar yada sansüre açık vakalar için videolarınızda reklam gösterilmeyecektir. Bu bilhassa siyasal ve tartışmalı mevzular için geçerlidir. Reklam verenler bu mevzuda duyarlı olduğundan Youtube bunu bir kaide haline getirmiş ve bu tür videolarda reklam yayınlanmasını engellemiştir.

Uyuşturucu ve Madde Tanıtımı

Bu tür içerikler, belgesel, eğitici ve sanat içerikli videolar olmadıkça sansürlenir. Uyuşturucu kullanımı ülkenizde yasal olsa bile tanıtım videolarının reklamları kapatılacaktır. Buradaki mesuliyet tamamen size aittir. Aksi takdirde Adsense üstünden ban almanız mümkündür.

Nefret Ve Irkçılık Videoları

Kişinin dili, dini, ırkı, görünümü ve benzeri özelliklerinden dolayı aşağılayıcı ve nefret dolu videolar Youtube para kazanma koşullarına aykırıdır. Bu tür videolar huysuz olduklarında bir kural dışı olabilir. Sadece reklamcılar çoğu zaman bu tür videolarda şirket reklamlarının görünmesini istemezler.

Argo ve Sövgü Videoları

İçeriğe hususi reklam engelleme nedir? Ağır ve aşırı sövgü içeren videolarda reklam istenmemektedir. Kendinizi reklam meydana getiren bir firmanın yerine koyarsanız bu mevzuda haklısınız.

Aşağılayıcı Aileler

Youtube’un en duyarlı mevzularından biri olduğu söylenebilir. Cinsel, ırkçı ve sertlik içerikli, hatta aile odaklı gülmece bile reklam için uygun değildir. Uygunsuz sayılan davranışlar YouTube para kazanma şartlarına da aykırıdır.

Cinsel ve Erotik İçerik

Videonun merkezinde cinsellik ve çıplaklık olması reklam yayıncılığı kurallarına aykırıdır. Cinsel oyuncaklar, müstehcen görüntüler ve çıplaklık reklam verenler tarafınca engellenir. Belgesel ve eğitim içinde ne olduğu bu kuralın bir istisnası olabilir.

Sertlik Videoları

Kan, yaralanma ve ölümle sonuçlanabilecek aşırı sertlik içeren videolar Youtube para kazanma şartlarına aykırıdır. Bu tür videolarda sertlik videonun ana mevzusu olmamalıdır. Video muhteviyatında herhangi bir sahnede sertlik bulunması reklam yapılmasına engel teşkil etmez.

Not: Youtube’da reklam verenler için seyirci seçimi diye bir seçenek var. Hedefleme araçları da denir. Reklamların ne tür içeriklerde yayınlanacağı bu aşamada reklam verenler tarafınca belirlenir. Şu demek oluyor ki videolarınız Youtube kurallarına uygun olsa bile reklam verenler tarafınca para kazanmanız engellenebilir.

En Oldukça Kazanan Youtuberlar makalesinde içerik yayıncılarının videolarını inceleyerek ne tür içerikler yayınlayabileceğiniz mevzusunda esin alabilirsiniz.

Bu şartları sağladığınızda Youtube üstünden kolayca para kazanabilirsiniz. Bahsettiğimiz şeklinde Youtube para kazanma koşulları fazlaca oldukça kolay. Daha detaylı informasyon için Youtube’da iyi mi para kazanılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Okuyun: Youtube Abone Arttırma Taktiği

Not: Youtube para kazanma koşulları zor görünüyorsa hazır kanal satın almaya gidebilirsiniz. Şu demek oluyor ki para kazanmak için lüzumlu şartları tamamlamış kanalları 3000 TL’den başlamış olan fiyatlarla satın alabileceksiniz. Bunun için Ytpara.com yada R10.net’i inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın