Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

Özellikle 90’lı yıllardan bu yana yaşananlara baktığımız zaman yaşantımızda pek çok değişiklik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maddi bağımlılık, materyalist yaklaşımlar insanlarda gün geçtikçe artan bir baskı oluşturmuştur. İnsanı değerlere yüz çevrilmeye başlanması ise bu dönemle birlikte ortaya çıkmıştır. Günümüz şartları insanların dertleri ile başa çıkamayacak duruma gelmesine neden olmuş ve mutsuzluk kavramı beraberinde gelmiştir. Bu nedenle insanların geçmişe nazaran çok daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz. Desteğe duyulan ihtiyaç ise Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak kavramını ortaya çıkarmıştır.

Son dönemlerin popüler meslekleri olan yaşam koçluğu bu gibi durumlarda devreye girmektedir. Günlük hayatımızda pek çok kez karşınıza çıkan yaşam koçluğu kavramı sanıldığı kadar basit olmasa da edinilmesi zor olan meslekler arasında da değildir. Meslek hakkında araştırma yapanlar için öncelikle üniversitelerin bu alanda mesleki eğitim veren bir bölümü olmadığını söyleyebiliriz. Fakat bu mesleğin yapılabilmesi için eğitim alınması gerekliliği gerçeğini değiştirmemektedir. Yaşam Koçluğu Sertifikası Almak mesleği yapabilmek için gerekli olan ön şartlardan bir tanesidir. Bunların haricinde her ne kadar Yaşam Koçluğu yapabilmek için üniversite mezunu olma gerekliliği olmasa da insanların sizleri talep etmesi, söylediklerinizi ciddiye alması için yazılı bir kural olmasa da üniversite mezunu olmanız gerekliliğini söylememiz gerekiyor.

Yaşam Koçu Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle Yaşam Koçluğu Sertifikası almanız gerekmektedir. Fakat sertifika haricinde de başarılı olabilmek, para kazanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Öncelikle sektörde talep edilen ve kalıcı birisi olabilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekmektedir. Kendisi yardıma ihtiyacı olan birisinin insanların yardımına koşuyor olması pek anlamlı olmayacaktır. Sertifika sonrasında yoğun olabileceğiniz işler alabiliyor olmak için zamana ihtiyacınız olacağından dolayı kendinizi geliştirmeye ara vermeden devam etmeniz yararınıza olacaktır.

Kendinizi geliştirmek için Başarılı Yaşam Koçları tarafından hazırlanan blogları takip edebilir ve bu sayede çalışma stillerini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Yaşam Koçluğu Seminerleri araştırmaları yaparak bunlara katılmayı tercih edebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti her sektörde olduğu gibi bu alanda da olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bunun için her müşteriyi tatmin edebilecek deneyime sahip olmalı ve bunu çoğunlukla daha çok müşteriyle çalışarak sağlamalısınız. Ayrıca yaşam koçluğunun genel bir kavram olduğunu bilmeniz gerekiyor. İlişki koçluğu, nefes koçluğu, kariyer koçluğu, kurumsal koçluk alt kategorilerde yer almaktadır. Genel olarak hepsine odaklanarak hizmet verebileceğiniz gibi birisine odaklanarak hizmet vermeyi de tercih edebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Kazanç pek çok sektörde olduğu gibi elbette kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Ne kadar deneyimli olduğunuz, insanların sizi ne kadar talep ettiği kazanacağınız aylık ücreti direkt olarak etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kazanabileceğiniz miktarı etkileyen faktörler arasında çalışma stiliniz de vardır. Bazı yaşam koçları seans başına ücret alarak çalışmayı tercih ederken, bazıları haftalık, bazıları aylık ücretlendirme yapmaktadır. Ortalama olarak kazanç miktarı hakkında fikir sahibi olunabilmesi için saat ücreti ile çalışan yaşam koçlarının genellikle seans başına 200 – 250 TL aralığında değişen ücretler talep ettiklerini söyleyebiliriz. Bu da müşteri kitlenizi geliştirmenize bağlı olarak değişen ücretler kazanabileceğinizi göstermektedir. Randevu almak noktasında insanların yarıştığı ve zorlandıkları birisi olmanız durumunda aylık kazancınız on binlerce TL ile ölçülebilecektir. Bu kazancın haricinde insanların sorunlarını çözebiliyor olmanın size getireceği manevi hazzı da göz ardı etmemek gerekiyor. Fakat sorunları bilinçli bir şekilde çözebilmenin önemi ve para kazanmanın haricinde ciddi sorumlulukların altına giriyor olduğunuz bir sektörde araştırma yapıyor olduğunuzu kesinlikle unutmayın.

Yorum yapın