Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

Bilhassa 90’lı yıllardan bu yana yaşananlara baktığımız süre yaşantımızda pek oldukça değişim bulunduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Maddi bağımlılık, maddeci yaklaşımlar insanlarda her geçen gün artan bir baskı oluşturmuştur. İnsanı değerlere yüz çevrilmeye başlanması ise bu dönemle beraber ortaya çıkmıştır. Günümüz şartları insanların dertleri ile başa çıkamayacak duruma gelmesine niçin olmuş ve mutsuzluk terimi bununla beraber gelmiştir. Bu yüzden insanların geçmişe nazaran oldukça daha çok desteğe gerekseme duyduklarını söyleyebiliriz. Desteğe duyulan gerekseme ise Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanmak terimini ortaya çıkarmıştır.

Son dönemlerin popüler meslekleri olan yaşam koçluğu bu benzer biçimde durumlarda devreye girmektedir. Günlük hayatımızda pek oldukça kez karşınıza çıkan yaşam koçluğu terimi zannedildiği kadar rahat olmasa da edinilmesi zorluk derecesi yüksek meslekler içinde da değildir. Meslek hakkında araştırma yapanlar için ilk olarak üniversitelerin bu alanda mesleki eğitim veren bir kısmı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat bu mesleğin yapılabilmesi için eğitim alınması gerekliliği gerçeğini değiştirmemektedir. Yaşam Koçluğu Sertifikası Almak mesleği yapabilmek için lüzumlu olan ön şartlardan bir tanesidir. Bunların haricinde her ne kadar Yaşam Koçluğu yapabilmek için üniversite mezunu olma gerekliliği olmasa da insanların sizleri talep etmesi, söylediklerinizi ciddiye alması için yazılı bir kaide olmasa da üniversite mezunu olmanız gerekliliğini söylememiz gerekiyor.

Yaşam Koçu Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Ilk olarak Yaşam Koçluğu Sertifikası almanız gerekmektedir. Fakat sertifika haricinde de başarıya ulaşmış olabilmek, para kazanabilmek için bazı şartları sağlamanız icap ettiğini bilmeniz gerekiyor. Ilk olarak sektörde talep edilen ve kalıcı birisi olabilmek için kendinizi devamlı olarak geliştirmeniz gerekmektedir. Kendisi desteğe gereksinim duyan birisinin insanların yardımına koşuyor olması pek anlamlı olmayacaktır. Sertifika sonrasında yoğun olabileceğiniz işler alabiliyor olmak için zamana ihtiyacınız olacağından dolayı kendinizi geliştirmeye ara vermeden devam etmeniz yararınıza olacaktır.

Kendinizi geliştirmek için Başarıya ulaşmış Yaşam Koçları tarafınca hazırlanan blogları takip edebilir ve bu sayede emek verme stillerini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Yaşam Koçluğu Seminerleri araştırmaları yaparak bunlara katılmayı tercih edebilirsiniz. Satın alan memnuniyeti her sektörde olduğu benzer biçimde bu alanda da eğer olmazsa olmazlar içinde yer verilmiştir. Bunun için her müşteriyi doygunluk edebilecek deneyime haiz olmalı ve bunu çoğunlukla daha oldukça müşteriyle emek harcayarak sağlamalısınız. Ek olarak yaşam koçluğunun genel bir kavram bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. İlişki koçluğu, nefes koçluğu, kariyer koçluğu, kurumsal koçluk alt kategorilerde yer verilmiştir. Genel olarak hepsine odaklanarak hizmet verebileceğiniz benzer biçimde birisine odaklanarak hizmet vermeyi de tercih edebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Kazanç pek oldukça sektörde olduğu benzer biçimde elbet kişiden kişiye değişim gösterecektir. Ne kadar deneyimli olduğunuz, insanların sizi ne kadar talep etmiş olduğu kazanacağınız aylık tutarı direkt olarak etkileyen faktörler içinde yer verilmiştir. Kazanabileceğiniz miktarı etkileyen faktörler içinde emek verme stiliniz de vardır. Bazı yaşam koçları seans başına ücret alarak emek harcamayı tercih ederken, bazıları haftalık, bazıları aylık ücretlendirme yapmaktadır. Averaj olarak kazanç miktarı hakkında düşünce sahibi olunabilmesi için saat tutarı ile çalışan yaşam koçlarının çoğu zaman seans başına 200 – 250 TL aralığında değişen ücretler talep ettiklerini söyleyebiliriz. Bu da satın alan kitlenizi geliştirmenize bağlı olarak değişen ücretler elde edebileceğinizi göstermektedir. Buluşma almak noktasında insanların yarıştığı ve zorlandıkları birisi olmanız durumunda aylık kazancınız on binlerce TL ile ölçülebilecektir. Bu kazancın haricinde insanların sorunlarını çözebiliyor olmanın size getireceği tinsel hazzı da göz ardı etmemek gerekiyor. Fakat sorunları bilgili bir halde çözebilmenin önemi ve para kazanmanın haricinde ciddi sorumlulukların altına giriyor olduğunuz bir sektörde araştırma yapıyor olduğunuzu kesinlikle ihmal etmeyin.

Yorum yapın