Yaban Mersini Yetiştiriciliği | Türkiye’de Nerede Yetişir?

Yaban mersini ziraat ürünlerinden para kazanma ve daha azca zahmetli olduğundan en popüler olanıdır. Çoğu zaman dağlık bölgelerde yetişen yaban mersininin anavatanı ABD’dır. Bundan tam 110 yıl ilkin dağlık alanlarda yabani olarak bulunmuş ve kültür bitkilerinin arasına iştirak etmiştir. Dünyada yaban mersini yetiştiriciliği Letonya, Polonya, Hollanda, Litvanya ve ABD’de yüksek düzeydedir. Yaban mersini yetiştiricisi para kazanıyor mu? Bu suali cevaplamak için A’dan Z’ye detaylı bir araştırma yaptık. Bu makaleyi detaylı bir şekilde okursanız, tüm sorularınızın yanıtını bulacaksınız.

yaban mersini Yetiştiriciliği

yaban mersini Yetiştiriciliği

Not: Yaban mersini yetiştiriciliği haricinde birçok ürün bulunmaktadır. Karlı Ziraat Ürünleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

yaban mersini Yetiştiriciliği

yaban mersini yetiştiriciliği

yaban mersini yetiştiriciliği

yaban mersininin yararları sayılmaz. Bilhassa diyabet ve alzheimerİçin iyi. Ağırlığı yaş halde 20 TL, kuru halde 100 TL’dir. Ürün yılda bir tek bir kez satın alınır ve üretim maliyeti oldukca düşüktür. Boyları 20-50 santimetre içinde değişen çalı benzeri ağaçlardan oluşur. Dünyada 20’ye yakın değişik adı var. Bir yaban mersini yetiştiricisi iyi mi para kazanır? maddelere bakalım.

1-Yabanmersini Nedir?, Yaban Mersininin Gıda Kıymeti Nedir?

Yaban mersini, mor ve mavi renklerden oluşan tatlı bir meyvedir. Ek olarak endüstriyel firmalar tarafınca aromatik tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Yaban mersini konservesi, komposto, kurutulmuş, reçel, kek, şarap aroması olarak değerlendirilir. Ek olarak ilaç üretiminde hammadde görevi görür. Kalorisi düşük ve sıhhat alanında yararlı olduğundan tüketimi oldukça yaygındır.

2-Böğürtlen Iyi mi Tüketilir?

Yukarıda yazdığımız şeklinde yaban mersini kuru atıştırmalık, komposto, reçel, aroma ve tatlandırıcı olarak tüketilmektedir. Yaban mersini ile meydana getirilen pastalar da gurmelerden tam not aldı. Yaban mersini tatlı şarap yapmak için de kullanılır. Yaban mersini ile meydana getirilen şarapların tüketim oranları yüksektir.

Okuyun: İş Açma Fikirleri

3-Böğürtlen Nerede Yetişir?

Yaban mersini birçok şehrimizde yetiştirilmektedir. Doğal olarak ki kültür bitkisi değildir, doğada bulunur. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu’da rastlamak mümkündür. Hatta bulunmuş olduğu bölgelerde değişik isimlerle anılmaktadır. Bearberry, itüzümü, kuş üzümü, mors, mosi, mesi, chera, likapa mahalli halk tarafınca verilen adlar. Dünyada anavatanı Şimal ABD olarak bilinir.

4-Yaban Üzümü Yararları Nedir?

Ilk olarak yaban mersini şeker hastalığına oldukca iyi gelir. Ek olarak bolca tüketildiğinde Alzheimer hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Kabızlık, bağırsak sorunları, bitkinlik, miyopi, varisli damarlar, hemoroid Doğal ki şeklinde hastalıklarda da kullanılır, tüketimi hastalığınıza göre farklılık gösterir. Hatta kozmetik sektöründe krem ​​şeklinde bile bulunur.

5-Yabanmersini Üretiminin Yetiştirme Verimi Nasıldır?

Yaban mersini Nisan ve Ekim aylarında ekilebilir. Soğuğa dayanıklı olduğundan tercih edilmektedir. Gevşek toprakta yetişen çalı tipidir. Ek olarak yırtıcı doğada dağ yamaçlarında dikim yapılmadan da bulunabilir. Verimlilik açısından %400 kazanç sağlar.

6-Yabanmersini Fiyatı 2020?

Piyasada yaban mersini 20 TL’ye satılıyor. Ek olarak büyük Brüt pazarlarda da bulabilirsiniz. Sadece çoğu zaman kuru halde atıştırmalık olarak tüketilir. Yaptığımız en fazla araştırma ile Macro Center’da 100 gramlık bir paket 40 TL’ye satılmaktadır.

7-Yaban Üzümü Hangi İllerde Yetiştirilir?

Yaban mersini ekimi hangi illerde yapılır?

Yaban mersini ekimi hangi illerde yapılır?

Yaban mersini ülkemizin iklim koşullarına uygun bir meyvedir. Devletimizde Ardahan, Rize, Trabzon, Artvin, Giresun, Ordu ve Yozgat şeklinde illerde yetiştiği bilinmektedir. Ek olarak Hatay’ın Vakıflı köyünde yaban mersini reçeli yapılmaktadır.

Yaban mersini yetiştirmek para kazandırır ve Yaban mersini yetiştiriciliği ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzular için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın