Usta Öğretici Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır 2023

Halk eğitim merkezlerinde, İSMEK kurslarında yada sanat okullarında çalışmak suretiyle devletin belirlediği belirli şartları taşıyan kişiler. usta eğitmen sertifikası verilmiş. Örgün eğitimle sınırı olan kalmamak adına meslek ve sanat kurslarının açılmasıyla beraber her geçen gün daha da kıymet kazanan usta öğreticilik terimi, birçok kişiye istihdam sağlamış olduğu şeklinde her geçen gün popülerliğini korumaktadır.

İsmek Ustalık Eğitimi Sertifikası

İsmek Ustalık Eğitimi Sertifikası

Neredeyse her yıl ortalama 1 milyon şahıs meslek ve sanat kurslarına katılmakta ve bu kurslarda kafi başarı göstermektedir. usta eğitmen sertifikası ile mezun olur. Bu sayede kişiler elde ettikleri resmi usta öğretici belgeleri ile birçok değişik iş kolunda emek verme imkanı bulmaktadırlar. Usta eğitmen sistemi, zaman içinde bazı iş kollarında iş yükünü azaltmaya başladığı için en ümit verici sistemlerden biri olarak da bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere usta öğretici sertifikasını iyi mi ve nereden alacağınızı detaylı olarak anlatacağız.

Okuyun: Duyulmamış Para Kazanma Şekilleri

Usta Öğretici Sertifikası

usta eğitmen sertifikası nasıl ve nereden alınır

usta eğitmen sertifikası iyi mi ve nereden alınır

Usta öğretmenlik mesleğinin ne anlama geldiğinden bahsettikten sonrasında usta öğretici belgesi alabilecek kişiler hakkında daha detaylı data verilebilir. Buna gore usta eğitmen sertifikası Ödüllendirilecek kişilerin çoğu zaman belirli meslek grupları arasından seçildiği belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında usta eğitmen olabilecek kişileri seçerken ilk olarak:

Yükseköğretim kurumlarında vazife meydana getiren okutman yada okutmanlar Yaygın ve örgün eğitim kurumlarında vazife meydana getiren öğretmenler Kamu ve hususi kurum yada kuruluşlarda vazife meydana getiren uzmanlar Emekli öğretim üyeleri Emekli öğretim üyeleri Emekli öğretmenler Bağlı oldukları yaygın eğitim kurumlarında minimum bir ders sürecini başarıyla tamamlamış uzmanlar Kurum ve kuruluşlarda yada kendi adına sigortalı olanlar, bireysel emeklilik yada BAĞKUR iş sigortalıları arasından tercih ettikleri söylenebilir.

İSMEK Usta Öğretici Belgesi Iyi mi Alınır?

İsmek Eğitim Sertifikası

İSMEK Eğitim Sertifikası

Usta öğretici belgesinin alınabilmesi için ilk olarak usta öğretici olma koşullarının sağlanması gerekir. Usta öğretici olma niteliklerini taşıyan kişiler, kendi illerinde yada kendi illerinde değillerse bir mesleki eğitim merkezine giderek lüzumlu belgeleri yanlarında alarak usta öğretici olmak için başvuruda bulunabilirler. Müracaat sonrası kurs açıldığında usta öğretici adayları, değişik kursların verildiği 40 saatlik bir eğitim sürecinden geçirilir. Söz mevzusu kursu başarıyla tamamlayanlar da usta eğitmen sertifikası almaya hak kazanır.

Bu tür bir sertifikayı iyi mi alabileceklerini merak edenlerin yanı sıra usta eğitmenden sertifika alabilmek için kurs sonunda meydana getirilen usta öğretmenlik sınavından minimum 45 puan almaları gerektiği belirtiliyor. dersler.

Bunun haricinde usta öğretmenlik eğitimi esnasında kurs süresince gösterilen dersler aşağıdaki gibidir:

Eğitim Psikolojisi: 3 saat Çıraklık ve Mesleki Eğitim İlkeleri: 4 saat İş Güvenliği: 4 saat Imalathane ve Meslek Kursları Öğretim Şekilleri: 8 saat Mesleki Çözümleme ve Müfredat Hazırlama: 8 saat Eğitimde İletişim ve İletişim Araçları: 4 saat İş Niteliği ve Mesleki İlişkiler Maliyet: 4 saat Öğrenme Ölçme ve Değerlendirme: 3 saat Imtihan Değerlendirme: 2 saat

Not: Parasız sertifika programları Yazıda belirtilen firmalar vasıtasıyla herhangi bir ücret ödemeden sertifika alabilirsiniz.

Usta Öğretici Sertifikası Ne Yapar?

MEB Onaylı Belgesi

MEB Onaylı Belgesi

Eğitim Bakanlığı, İSMEK yada İNANMAK Üniversiteler şeklinde kurum ve kuruluşlar, eğitim çağına gelmiş kişiler için mesleki ve sanatla alakalı kurslar açarlar. Bu kurslarda öğretmen olarak usta öğreticiler kullanılmaktadır. Böylece kendilerine meslek edinmek isteyen kişiler, usta öğretici belgesi alarak bu kurum ve kuruluşlarda bir nevi öğretmen olarak emek verme imkanı bulmaktadırlar. Bunun haricinde usta öğreticilerin görevlerini merak edenler için bu meslek grubunun temel sorumluluklarından bahsedilebilir. Buna gore usta öğreticiler;

Öğrenme mevzularını ve öğretim yöntem ve tekniklerini bilmelidir. Ergonomik ve kuramsal eğitime uygulanmalıdır. Uygulama büyük bir dikkatle planlanmalıdır. Güvenli ve disiplinli bir emek verme ortamı sağlamak. Pozitif ve onurlu davranışlarıyla işyerlerinde örnek olmalıdırlar. Yerinde değişik öğretim araçlarının kullanılmasını ve söz mevzusu araçların temin edilmesini sağlamalıdır. İyi bir gözlemci olarak hareket etmelidir. Öğrencilerini doğru yola sevk etmelidir. Devamlı öğretmeye istekli. Kuramsal ve uygulamalı emekler objektif bir bakış açısıyla değerlendirilmelidir.

İSMEK Öğretmen Maaşları

İsmek Eğitim

İsmek Eğitim

Usta öğreticilerin halk eğitim merkezlerinde devamlı yada sözleşmeli olarak saatlik olarak çalışabilecekleri bilinmektedir. Haftada 40 saati aşan bir müfredat izleyen usta öğretmenlik mesleği, yüksek maaşları yardımıyla her geçen gün daha çok kişinin tercihi haline geliyor. Buna gore İsmek öğretmenlerinin kısaca usta öğreticilerin maaşlarının averaj 6000 TL’den başlayıp, zamlar sonrası an itibariyle 9500 TL’ye kadar çıkabildiği söylenebilir.

Hususi sektörde yada değişik şirketlerde çalışan usta öğreticilerin maaşları, devlette çalışan usta öğreticilere gore farklılık göstermektedir. Buna gore hususi sektörde usta öğreticilerin maaşlarının meydana getirilen anlaşmalara ve tecrübelerine gore oldukca daha yüksek olduğu ifade edilebilir. Zira hususi sektörde çalışan usta öğreticiler 8500 TL’den başlayıp 14500 TL’ye kadar çıkan ciddi kazançlar elde edebilmektedir.

Okuyun: En Fazlaca Satan Kişisel Gelişim Kitapları

Usta Eğitmen Olmak için Gereksinimler

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca açıklanan ve usta eğitmen sertifikası Bu belgeyi alabilmek için lüzumlu şartları merak edenler için bu belgeyi alabilmeleri için taşımaları ihtiyaç duyulan kriterlerden bahsedilebilir. Buna gore usta öğretici olabilmek için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir:

Türk vatandaşı olmak (Yabancı uzmanlar sadece Bakanlar Kurulu sonucu ile öğretmenlik belgesi alabilirler.) 18 yaşından büyük olmak Kamu haklarından yoksun olmamak Askerlik görevini fiilen yapmak yada yedek sınıfa geçmek yada askerlik hizmetini ertelemek Akıl yada Görevin yerine getirilmesini engelleyebilecek herhangi bir hastalığı bulunmamak, malul olmamak

Tüm bu koşulları elde eden kişilerin müracaat yapmadan ilkin aşağıdaki belge ve belgeleri sağlaması gerekmektedir:

Mezuniyet belgesi fotokopisi Nüfus cüzdanı fotokopisi Tahsil belgesi (Okul mezuniyet belgesi yada kurs belgesi fotokopisi yada okul çıkış belgesi fotokopisi) Seminer belgesi fotokopisi (Geçmiş yıllarda alınmış belgelerden herhangi biri) İlçe yada vazife yerinden bulunduğunu gösteren belge Daha ilkin hizmet vermiş 5 tane plastik tel saydam file 5 tane poşet dosya Adli Sicil Müracaat Formu yetkili kurumlardan yada online olarak temin edilebilir

Okuyun: Araştırma Görevlisi Olma Koşulları

Usta Eğitmen Sertifikası Nereden Alınır?

Usta eğitmen sertifikası Mevzuyla ilgili tüm bu bilgilerden sonrasında merak edenler için bu tür bir belgenin nereden temin edilebileceği mevzusunda açıklamalar yapılabilir. Buna gore usta eğitmen sertifikası Nereden alınacağını söyleyenlere, söz mevzusu belgenin Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca onaylanmış mesleki eğitim merkezlerinden temin edilebileceği söylenebilir. Ulusal Eğitim Bakanlığı haricinde ilçelerde İSMEK yada KOMEK olmak suretiyle halk eğitim merkezleri de bulunmaktadır. usta eğitmen sertifikası elde edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak bir işyerinde kalfa yada çırak yetiştirebilmek için aynı işyerinde çalışan ustalardan minimum birinin aranması gerekir. usta eğitmen sertifikasıhaiz olması ihtiyaç duyulan şey. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde işyerinde usta yada çırak yetiştirmek mümkün değildir. Bundan dolayı günümüzde birçok işyeri, bilhassa imalathane seçimi, usta eğitmen sertifikası Personelini eğitim alabilmeleri için eğitime gönderir.

Usta eğitmen sertifikası iyi mi ve nereden alınır başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzular için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Usta Öğretici Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır 2023” üzerine 2 yorum

Yorum yapın