Telefon Dolandırıcılığı Yöntemleri ve Şikayet Hattı 2023

Telefon dolandırıcıları son dönemde pek fazlaca insandan para sızdırmanın yollarını daha da geliştiriyor. Bilhassa yaşlıları hedef alan dolandırıcılar, para talebinde bulunarak insanları her geçen gün daha da mağdur etmekte. Hatta o denli profesyonelce hareket ediyorlar ki, bir çok şahıs ne yazık ki dolandırıldığının farkına bile varamıyor. Hatta bu dolandırıcıların içinde kendisini son dönem polis, savcı ya da asker şeklinde tanıtanlar da bulunuyor. Telefon dolandırıcılığı şekilleri ile ilgili tam kapsamlı informasyon sahibi olmak için makalemizi sonuna kadar okuyun.

Telefon Dolandırıcılığı Şekilleri

telefon dolandırıcılığı yöntemleri ve şikayet hattı

telefon dolandırıcılığı şekilleri ve yakınma hattı

Telefon dolandırıcılığı şekilleri de geniş bir yelpaze oluşturuyor. Akıllara durgunluk verecek, yok artık bu kadar da olmaz denilecek yöntemlerle insanların paraları kendi rızaları ile hesaplarına geçirme ettiriliyor. Banka hesap ya da kredi kartı bilgilerini telefonda paylaşan mağdurlar da bir iki gün içinde tüm varlıklarının yok bulunduğunu görünce, soluğu güvenlik müdürlüklerinde ya da karakollarda alıyor.

Bundan bir iki yıl öncesine kadar çıkan yasa ile beraber kredi dosya masraflarının iadesi alanında pek fazlaca şahıs dolandırılmıştı. Dolandırıcılar paravan bir şirket ve davet merkezi kurarak bu işi en ustalaşmış şekilde yapmışlardı. Mağdurları telefon ile arıyor, kredi dosya harcamalarını geri alabileceklerini söylüyor ve kapılarına bir dosya gönderiyorlardı. Dosyayı kapıdan teslim alan mağdur 80 TL ile 100 TL arası bir ödemeyi paravan şirkete gerçekleştiriyordu. Oluşturulan kargonun içinde ise, internetten bile kolaylıkla temin edebileceğiniz dosya harcama talebi dilekçe örneği bulunuyordu.

Telefon dolandırıcılığı şekilleri seçerken yasaları da takip eden dolandırıcılar, sınırlarını aşmış durumda. Bunların yanında sigorta satışı, KOSGEB teşviki, TV programlarına katılım, otomatik ödeme talimatı, armağan paketi benzer biçimde pek fazlaca dolandırıcılık yöntemi bulunmaktadır. Tüketiciler olarak bizlere düşen en büyük vazife, arama meydana getirilen numaranın kurumsallığı ve doğruluğu ile ilgili araştırma yapılması olacaktır. Şimdi birazcık bu yöntemlerden ve sonunda doğacak olumsuzluklardan bahsedelim.

 

Otomatik Ödeme Talimatı İle Dolandırıcılık

 Dolandırıcılar, mağdurlara telefon yöntemiyle ulaşmakta ve kendilerini herhangi bir banka adıyla tanıtmaktadır. Otomatik ödeme talimatı ile faturalarını kolayca ödeyebileceklerini belirtmektedir. Mağdurlar onay verdiği anda dolandırıcılar kredi kartı ya da banka kartı numarasına kadar pek fazlaca bilgiyi elde etmeye iş koşturmacasındadır. Kredi kartının görüntüsünü arkalı önlü olacak şekilde web üstünden gönderilmesini talep eden dolandırıcılar dahi bulunmaktadır. Böylece kart bilgilerini eline geçiren dolandırıcılar, mağdurların banka hesaplarını boşaltmakta, kredi kartlarından diledikleri benzer biçimde çekim yapabilmektedir.

 

Sigorta Dolandırıcılığı

Telefon dolandırıcılığı şekilleri içinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Yaşam boyu sigorta, sıhhat sigortası, emeklilik sigortası ya da ferdi kaza sigortası benzer biçimde yalanlar ile mağdurları telefonla aramakta ve para talebinde bulunmaktadırlar. Bu dolandırıcılar değişik hesap numaraları vererek paraları ayrı hesaplarda toplamaktadır. Arama meydana getirilen numaralar da voip telefon olduğundan, aranan numara geri arandığında telefon çalmamakta ya da hiçbir şekilde bağlantı kurulamamaktadır.

 

KOSGEB Dolandırıcılığı 

Dolandırıcılar, KOSGEB’e bağışlama için başvuruda bulunan kişileri hedef almaktadır. Telefonla yaptıkları aramada kişilere, “başvurunuz kabul edildi sadece; kargo harcamaları için … hesap numarasına ödeme yapmanız gerekmektedir” şeklinde informasyon aktarımı gerçekleştirmektedir. Mağdurlar KOSGEB başvurularının kabul edildiğine inanarak verilen hesap numarasına para transferi gerçekleştirmektedir. Gene aynı şekilde değişik hesap numaralarına gönderilen paralar tek bir elde toplanmakta ve kişiler kısa sürede mağdur edilmektedir.

 

Armağan Paketi Dolandırıcılığı 

Bir devrin furyası olan bu dolandırıcılık yöntemi, pek fazlaca kişiyi mağdur etmiştir. Kişilerin cep telefonlarına kısa bildiri gönderimi elde eden dolandırıcılar, armağan paketi kazandıklarını ve kargoyu teslim almazlarsa kargonun iade edileceğini anlatmaktadır. Kişiler de kargoyu teslim alabilmek için ödeme yapar ve ne yazık ki kargodan hayal kırıklığına sebep olacak şeyler çıkar. Kısacası dolandırıcılar paket karşılığı yüksek miktarlar ödemekte ve belli bir hak da talep edememektedir. Telefon dolandırıcılığı şekilleri içinde en uzun süre kullanılan ve etkili bulunan yöntem bu olmuştur.

 

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat! 

Bahsettiğimiz benzer biçimde son dönemde telefon dolandırıcılıkları bir fazlaca arttı. Pek fazlaca vatandaşımız da bu yöntemler ile mağdur edildi. Kişilerin dolandırılmamak için kesinlikle dikkatli olması gerekiyor. Kendisini polis, savcı ya da asker şeklinde tanıtan kişilerin bu biçim aramaları telefon ile yapmadıkları mevzusunda halk bilinçlendirilmelidir. Sadece; ne yazık ki yaşlı kesim gündemi çok da fazla takip edemediği için bu kişiler fazlaca acele dolandırılıyor. Bilhassa teknoloji alanında fazla informasyon sahibi olmayan yaşlı kesim, teknoloji mevzusundaki açıklarından yararlanılarak dolandırılıyor.

Hatta Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün ve Türkiye’nin kısa mesajlarını cep telefonlarımızda ara ara görmekteyiz. Kendilerini polis, savcı ya da asker olarak tanıtan ve sizden para talebinde bulunan kişilere saygınlık etmemeniz mevzusunda bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Telefon dolandırıcılığı şekilleri hakkında ne kadar informasyon sahibi olunursa, halk birbirini ne kadar fazla bilinçlendirirse mağduriyetler de o denli azalacaktır. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında yapılması ihtiyaç duyulan de derhal 155 Polis İmdat hattının aranması olacaktır. Bu olaylardan dolayı mağdur olan kimseler, yaşadıklarını toplumsal medya üstünden paylaşmış olduğu takdirde de halkın bir nebze olsun bilinçlenmesi sağlanacaktır.

 

Telefon Dolandırıcıları Numaraları Iyi mi Olur?

 Değişen teknolojinin de gelişmesi ile beraber dolandırıcılık şekillerinin gelişmesinden bahsettik. Normal olarak bir de dolandırıcıların kullanmakta olduğu belli telefon numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar çoğu zaman geri arandığında ulaşılmayan ve voip altyapılı telefonlardır. Kısaca davet merkezlerinde bankaların, gsm operatörlerinin ya da büyük firmaların kullandığı sistemle aynıdır. Tek fark, aradığınız numaraya tekrar ulaşamamanızdır. Numaralar alan kodları ile başlayabileceği benzer biçimde, ülke kodları ya da 0850 ile de başlayabilmektedir. Bu şekilde bir numara aradığında elbet ki hepsi dolandırıcıdır diyemeyiz sadece, numaranın sorgulamasını bilinmeyen numaralar servisinden ya da internetten sorgulamak yerinde olacaktır.

Lüzumlu sorgulamaların yapılması ile beraber herhangi bir şahıs adına ulaşılamıyorsa ya da bu numara daha ilkin başka bir mağdur tarafınca paylaşılmışsa derhal 155 polis imdat aranmalı ve numaranın paylaşımı gerçekleştirilmelidir.

 

Telefon Dolandırıcılığı Yakınma Hattı

telefon dolandırıcılığı ihbar hattı

telefon dolandırıcılığı suç duyurusu hattı

 Telefon dolandırıcılığı şekilleri içinde en fazlaca kullanılanın armağan paketi olduğundan bahsetmiştik. Bu furyadan sonrasında dolandırıcılığın önlenmesi için büyük emekler başlatılmıştır. Mağdur olabilecek ya da mağdur olan kişiler, dolandırıcılık ile ilgili bir durumla karşılaştığında derhal 155 polis imdat ile irtibata geçebileceği benzer biçimde,  https://www.egm.gov.tr/koruma/telefon-dolandiriciligi linkine tıklayarak ilgili alandan ihbarda bulunabilmektedir. Bilhassa bu linkte kanıt yerine geçebilecek resimlerin de paylaşımı yapılabilmektedir. Mesela dolandırıcıların size göndermiş olduğu bir kısa mesajın ekran görüntüsünü bu alan yardımıyla polisler ile paylaşabilir, lüzumlu şikayette bulunabilirsiniz. EGM İhbara ilişik mobil uygulama da bulunmaktadır. Vatandaşlar App Store ya da Google Play Store’dan uygulamayı indirerek dışardayken bile ihbarda bulunabilmektedir.

 

Mesajla Telefon Dolandırıcılığı

 Telefon dolandırıcılığı şekilleri içinde yer alanlardan bir diğeri de kuşkusuz kısa bildiri gönderimidir. Bilhassa herhangi bir icra borcu bulunan kişilere yönelik bir dolandırma yöntemidir. Vergi ödemesi meydana getiren kişileri de hedef alabilmektedir. Kişilerin cep telefonlarına kısa bildiri ile “… nolu dosyanızın … tutarda borcu bulunmaktadır. Borcu … nolu hesap numarasına ödemeniz gerekmektedir” şeklinde ibare gönderilmektedir. Korkuya kapılan vatandaşların bir çok araştırmaya gerek duymadan ilgili hesap numarasına ödeme sağlamaktadır. Kısa sürede bu yöntem ile pek fazlaca insan mağdur edilmiştir ve edilmeye de devam etmektedir. 

Arama bildirme yöntemi ile de kısa bildiri yöntemiyle dolandırıcılıklar yapılmaktadır. Aslen sizi hiçi aramamış olan bir kişinin numarası size bildiri olarak gönderilmektedir. “05xx xxx xx xx” nolu telefon sizi … saatinde aradı şeklinde. Siz de merak edip geri aradığınızda para tuzağına düşmüş olmaktasınız. Bu telefon numaraları belli bilgisayar programları ile arama yaptığınızda sizden belli tutarlar öğrenim etmektedir. Telefon faturasında ya da kontörlü hatlarda acı sürprizler ile karşılaşılmaktadır.

 

Telefon Dolandırıcılığı Nereye Yakınma Edilir? 

Pek fazlaca telefon dolandırıcılığı şekilleri ile karşınıza çıkılsa dahi bu dolandırıcılıkların yaptırımı ne yazık ki yüksek değildir. Mağdur olan ya da mağdur olabileceğini hisseden kişiler kesinlikle polis imdat ile irtibata geçmelidir. 155 arandığında ilgili cep telefonu numarası verilmeli ve numara hakkında araştırma yapılması talep edilmelidir. Elinizde herhangi bir bildiri ya da ekran görüntüsü bulunuyorsa kanıt olarak da polise sunabilirsiniz.

Hemen hemen bu alanda herhangi bir suç duyurusu hattı bulunmamakla birlikte polis ve savcılık bu işlemler ile ilgilnemektedir. Dolandırıcılık ile ilgili bir durumla karşı karşıya kaldığınız takdirde savcılığa kabahat duyurusunda da bulunabilmektesiniz. Hatta savcılık daha acele harekete geçeceğinden çözüm de daha acele sağlanacaktır.

 

Numaralarınızı dolandırıcılar iyi mi buluyor?

Dolandırıcılık ile ilgili en fazlaca dört gözle beklenen husus ise telefon numaralarımızın dolandırıcıların eline iyi mi geçtiğidir. Bu mevzuda “Data Alışverişi” dediğimiz nokta devreye girer. Daha ilkin kişisel bilgilerinizi paylaştığınız firmalar size ilişik kişisel detayları değişik firmalara satarak kazanç sağlamaktadır. Mesela A firmasından abonelik açtırdınız, kimlik bilgileriniz, ev adresiniz, cep telefonu numaranız ve daha pek fazlaca bilginiz öteki firmalar tarafınca satın alınmaktadır. Bu firmalar da sizin bilgilerinizi öteki firmalara satmaktadır. Böylece yalnızca bir firmada varolduğunu düşündüğünüz bilgiler aslına bakarsak kısa vadede pek fazlaca kişinin eline ulaşmıştır.

Telefon dolandırıcılığı şekilleri ile sizi dolandırmaya çalışan kişilere karşı aşağıda sıraladığımız şekilde hareket edebilirsiniz:

155’i arayarak ihbarda bulunabilirsiniz.Tarafınıza “suça karıştınız”, “terör örgütüne yardımda bulundunuz” benzer biçimde ibareler yer edinen mesajlar gönderilirse kesinlikle saygınlık etmeyiniz.Size arama gerçekleştiren telefon numaralarını iyice araştırmalı, bu numaraların aranan bölgelere ilişik olup olmadığından kesinlikle güvenilir olunmalıdır.Arayan numaradan şüphelendiğiniz takdirde bu numarayı Google’a yazarak aratabilir, daha ilkin bu numara ile ilgili herhangi bir paylaşımda bulunulup bulunulmadığını öğrenebilirsiniz.Herhangi bir yere çekiliş için katılım sağlamadıysanız ve bundan hakkaten eminseniz telefonunuza gelen “ödül kazandınız” “hediyenizi alın” benzer biçimde mesajlara saygınlık etmeyiniz.

Gördüğünüz benzer biçimde telefon dolandırıcılığı şekilleri oldukça fazladır. Biz sizlerle en fazlaca malum ve kişilerin en fazlaca mağdur edilmiş olduğu şekilleri paylaştık. Siz de bu biçim durumlardan şüphelenirseniz ya da başınıza benzer bir vaka gelirse 155’i aramayı dikkatsizlik etmeyin. Polis ya da savcılık ile irtibata geçtiğiniz noktada kesinlikle işlem yapılacak ve dolandırıcılara ihtiyaç duyulan yaptırım uygulanacaktır.

Sizin de ne biçim bir davranış sergilediğiniz oldukça önemlidir. Dolandırıcılara ilişik kanıt elde edebilmek için onlarla iletişime geçmek yerine lüzumlu bölgelere bildirmeniz en doğru davranış olacaktır. Başınıza gelen benzer durumlarda siz de başkalarını bilinçlendirir ya da dolandırılması olası olan kişiler ile bildiklerinizi paylaşırsanız dolandırıcılık vakalarının önüne geçilebilecektir.

Her geçen gün değişik telefon dolandırıcılığı şekillerinin arttığını, dolandırıcıların her geçen gün değişik yöntemler geliştirdiğini unutmayınız ve bu yönde de dikkatli olunuz. Ihmal etmeyin ki, başınıza gelen ve kolay benzer biçimde görünen bir dolandırıcılık ilerde sizi daha da fazla mağdur edebilir.

Not: Son yıllarda en fazlaca yaşanmış olan dolandırıcılık türü suçlulara yardım ettiğinizi iddaa ederek yapılmaktadır. Unutmayınız ki Polis, Asker ya da Savcı benzer biçimde meslek mensubu kişiler sizlerden para talep etmemektedir. Bu biçim talepler ile karşılaştığınızda ilk olarak en yakın polis karakoluna gitmelisiniz.

“Telefon Dolandırıcılığı Yöntemleri ve Şikayet Hattı 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın