Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları

Zamanı paralar ve fiyatlar Basılmış olduğu döneme, madenin cinsine, durumuna ve ilişkin olduğu ülkeye göre farklılık gösterir. O devrin uygarlıkları, bastıkları paranın sikke türünü ekonomik durumlarına nazaran belirlemişlerdir. Normal olarak bulundukları coğrafyanın konumu da önemlidir. Bundan dolayı zamanı paralar ve değerleri tek bir bakış açısıyla fiyatlandırılamaz. Herhangi bir internet sayfasında gördüğünüz fiyatlar sizin için %100 doğru değildir. Bu yazımızda Lidya sikkeleri, Osmanlı altınları, Bizans sikkeleri ve zamanı eserler hakkında tüm bilgileri ele alacağız.

Bugün hem devletimizde hem de dünyada bu paraları toplayan koleksiyonerler bulunmaktadır. Sayıları hiçbir şekilde önemsiz değildir. Netice olarak, madeni paralar büyük bir tecim hacmi yaratır. Dolayı zamanı paralar ve tutarları En sık sorulan sorular içinde?

Okuyun: Madeni Para Değerleri ve Tutarları

Zamanı Sikkeler Ve Tutarları

tarihi paralar ve fiyatları

zamanı eserler

Koleksiyonerler hariç, zamanı eserlerle uğraşan öteki grup, saymanlar yada mirasçılar diyelim. Hazinedarlar yada varisler bu madeni paraların kıymetini, milliyetlerini, hangi döneme ilişkin olduklarını bilmiyorlar. Ilk olarak size fiyat belirleme için birkaç ipucu verelim.

Zamanı eserler ve tutarları hakkında informasyon almak için ne olursa olsun bir uzmanla iletişime geçin. Paranızın kıymeti tahmininizden daha büyük olabilir. Elinizdeki paranın kıymetini bilen ve size yalan beyanda bulunarak parayı ucuza kapatmak isteyenler olacaktır. Elinizdeki zamanı yapıt parasını satmak için bir müzeye başvursanız bile müze yetkilileri size destek olacaktır. Vatanımızda en yaygın sikkeler Osmanlı sikkeleri, eski Bizans sikkeleri ve bazı Kelt sikkeleridir. Lidya madeni parası en kıymetli madeni paradır. Manisa bölgesinde Lidya parası bulma olasılığı oldukça yüksektir. Zamanı sikkeleri inceleyen bilim dalına nümizmatik denir. Ek olarak nümizmatik bilim adamları ile anlaşabilir ve bu mevzuda size destek olmalarını isteyebilirsiniz. Bulduğunuz zamanı eserleri eritme yöntemini kullanmayın. Alınmaktan korkmayın. Son olarak, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey oldukça fazla araştırma yapmak. Tek bir uzmandan değil, birden fazla uzmandan fiyat alın.

tarihi paralar ve fiyatları

Yabancı sitelerden yaptığım birkaç görsel araştırmanın neticelerini sizlerle paylaşacağım. Sitelerde coinlerin altında minimum müzayede tutarları bulunmaktadır. Bu görüntüler Bizans sikkelerine aittir. Elinizde Bizans sikkeleri var ise ortalama bir kıymet verebilirsiniz.

Okuyun: Gömü İşaretleri ve Anlamları

Antika Madeni Para Ticareti

Madeni para araştırmalarının ne kadar mühim olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu coinler üstünde araştırma yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. Yeter ki elinizdeki paranın gerçek kıymeti hakkında informasyon sahibi olun ve satış yapılacak yeri iyi bilin.

Osmanlı Antik Sikkeleri

Osmanlı Altınları

Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl süresince 3 kıtaya hükmetti ve bir çok milletin tarihinde mühim bir rol oynadı. Dünyada Osmanlı’yı duymayan hiçbir millet olmadığını söyleyebiliriz. Organik olarak bu informasyon durumu, Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili materyallere olan ilgiyi artırmaktadır.

Osmanlı altınları bunlardan biridir. Bir tek devletimizde değil tüm dünyada inanılmaz talep görüyor. 1900’lere ilişkin olanlar bile ebay.com100 dolar şeklinde fiyatlara alıcı buluyorlar.

Ek olarak Osmanlı altın paraları ile ilgili görsellerin bulunmuş olduğu siteyi ziyaret edebilirsiniz. tıklayarak Madeni paralar hakkında informasyon alabilirsiniz. Google tercüme hususi durumunu kullanarak detayları okuyabilirsiniz.

Lidya Sikkesi

Lidya Sikkesi

Lidya Sikkesi

Aramızda paranın Lidyalılar tarafınca bulunduğunu bilmeyen yoktur. Lidyalılar zamanında Manisa’da yaşamış bir uygarlıktır. Dolayısıyla paranın ilk bulunmuş olduğu yerin Manisa bulunduğunu söylemek doğru olur. Lidya madeni parası şimdiye kadar bulunan en eski para birimidir. İnanılmaz derecede kıymetli. Doğal ki, kıymeti durumuna göre farklılık gösterir. Bu bir Kelt parası. Avrupa menşeili web sitelerinde 600£ şeklinde sayılara alıcı buluyor.

Not: Zamanı eserler, madeni paralar ve değerleri mevzusunda birçok sitede değişik fiyatlar verilebilmektedir. Ilk olarak elinizdeki paranın zamanı yapıt sınıfında olup olmadığını araştırmalısınız. Bu aşamada Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu size yol gösterecektir. Ondan sonra elinizdeki zamanı eserler satılabilirse bir nümismatistten fiyat alabilirsiniz.

Eskimiş Bizans madeni paralar

Bizans imparatorluğu, Roma imparatorluğunun devamıdır. İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu tarafınca fetih edilmesi ile Bizans İmparatorluğu bitti. Sadece Bizans, tüm Hıristiyanların atası olan bir imparatorluktur. Netice olarak Bizans zamanı eserlerinde yoğun talep görmektedir.

Kazılarımızda bilhassa yeni metro kazılarında Bizans İmparatorluğu’na ilişkin binlerce çuval zamanı yapıt bulunmuş oldu. Bunlardan biri de madeni paralar. Bizans sikkelerinin maliyeti 35 ile 2000 dolar arasındadır. Bu site size daha detaylı informasyon verecektir. tıklayarak Daha detaylı informasyon alabilirsiniz.

Zamanı eserler ve madeni paralar hakkında sizler için birçok kaynaktan informasyon toplamaya çalıştık. Sadece zamanı sikkeler hakkında ansiklopediler yapmaya kafi gelecek kadar yabancı kaynak bulunmaktadır. Bir çok görseldir. Doğal bu tarz şeyleri paylaşmak bizim için oldukça zor. Zamanı eserler ve tutarları hakkında informasyon almak için ne olursa olsun bir uzman yada nümizmatik derneğine başvurunuz.

Okuyun: Doğada Altın ve Biçim Iyi mi Bulunur?

Para Hakkında İlginç Gerçekler

Dünyada basılan ilk para birimi İngiliz sterliniydi. En iyi para birimi 2011 senesinde basılan Cenup Sudan Lirası’dır. Dünyada toplam 180 çeşit para birimi vardır. Monopoly oyunu için basılan para miktarı, merkez bankaları tarafınca basılan senelik para miktarından daha fazladır. Dünyanın en büyük banknotu Filipinler’e ilişkin. 8 inç genişliğindedir. En ufak banknot 1,3 inçlik Roma banknotudur.

Zamanı paralar ve fiyatlar ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzular için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tarihi Sikkeler ve Fiyatları

Zamanı yapıt sikkeleri ve tutarları, zamanı yapıt sikkeleri ve değerleri, Lidya parası, Osmanlı altını, eski Bizans sikke değerleri, zamanı yapıt sikkeleri, Osmanlı antik sikkeleri, zamanı sikkeler ve tutarları

Yorum yapın