Şirket Nasıl Kurulur ?

Şirket kurulumu herkesin merak ettiği konu olduğunu gördük ve şahıs şirketi kurmak nasıl başlar nasıl işler anlatmak istedik.

 

Öncelikle birçok arkadaşımız sosyal hesaplarda ürün satışı yaparak para kazanmak istiyor ve faturasız gönderim yapıyor. Bu gönderim şeklinde müşteri de güvenli olduğunu düşünmüyor çünkü fatura yok. Sizinde aklınıza şirket kurmak geliyor ve hemen bir mali müşavire gidiyor soruyor soruşturuyorsunuz. Gel görelim ki mali müşavir size anlatıyor da anlatıyor. Sizde hemen vazgeçiyorsunuz. Arkadaşlar çok kolay ve  basit bir işi zorlaştırıyoruz. Şöyle düşünelim devlete siz gidip ben vergi ödemek istiyorum diyeceksiniz sizce devlet bu işi zorlaştırır mı ? Yeter ki siz vergi vermek isteyin. Şimdi gelelim nereden başlayacağımıza.

 

Öncelik ile kendinize bir muhasebeci seçin ve ücretinizi konuşun. Basit usul defter olacağınız için fazla miktar ödemezsiniz ki defteriniz çok işlevsel olmayacağı için uğraşıda olmayacaktır. 300 tl ye bulabilirsiniz ki ben birçok esnaf arkadaşımı ve muhasebecisini tanırım. Muhasebeciden rica edin dilekçe yazacak siz de o dilekçe ile vergi dairenize gidip başvuru yapacaksınız. Belirtin homeofis çalışacağınızı illa ki bir dükkan açmak zorunda değilsiniz.Fatura koçanı bastırarak satışlarınızda sadece fatura keseceksiniz ve muhasebecinize verecek ve beyannamenizi verecek.

Başvuruda ücret istenmiyor. Vergi dairesinde form doldurup işinizi bitiriyorlar. Birkaç gün sonra işleminiz bitiyor ve vergi levhanız çıkıyor. siz bu levha ile ilgili odaya kayıt oluyorsunuz esnaf odası vb. bu size lazım olacaktır. Vergi levhanız ile giderek bir matbaa da fatura bastırın 5 koçan bastırın ilk etapta size yeter ve maliyeti de düşüktü 150 lira vererek faturanızı adınıza bastırabilirsiniz. Şimdi hazırsınız ürün satarak fatura kesebilirsiniz. Fatura kesme işlemlerinde yeni iseniz araştırma yapın veya paraşüt gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Hacminiz yüksekse paraşüt gibi programları öneririm. Aklınızda masraf masraf dediğiniz şeyler hep sizin iyiliğiniz için. Birçok sitede size yok bağkur yok vergi yok bilmem ne. Bunlara kulaklarınızı kapatın. Bağkur sizin sosyal güvenceniz. emin olun önemli. Vergi konusunu kafanıza takmayın kira sözleşmeniz ile başvuracaksınız kiranız düşük olacaktır hali ile bu sayede stopajınız da düşük olacaktır. her ay 50 100 tl arası ücret ödersiniz. Bunlar düşük hacimde tabiki. Siparişleriniz arttıkça bu oran yükselir. Bu yüzden resmi olmaktan korkmayın. Aslında gayriresmi olmaktan korkun verginizi ödeyin alnınızın akı ile çalışın. Yardımcı olabileceğim konular var sa çekinmeden sorun yanıtlayalım.

Yorum yapın