Shutterstock Para Kazanma | Fotoğraf Satmak

Çektiğiniz fotoğraflardan para elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Fotoğraf stoklayan sitelerden para kazanmak mümkün. Shutterstock’tan para kazanma Fotoğraf çekme yöntemlerini öğrenerek keyifle yaptığınız fotoğraf çekimlerinden gelir elde edebilirsiniz. İlgi göreceğini düşündüğünüz fotoğraflarınızı siteye yükleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Shutterstock'tan Para Kazanma

Shutterstock’tan Para Kazanma

Internet sayfaları, afişler, toplumsal medya platformları ve hususi projelerde en büyük sorunlardan biri kullanılan görsellerin telif haklarıdır. Tasarımcılar parasız ve telifsiz görsellerle emek harcamayı tercih ediyor. Sadece bu, son aşama sınırı olan ve orijinal olmaktan uzak olabilir. Görsellerin önemi arttıkça örneksiz fotoğraf arayışları da artmaktadır. Yığın fotoğraf platformları da daha sık kullanılmaya başlandı. fotoğraf satarak para kazanmak Ustalaşmış fotoğrafçılar çalışmalarını bu platformlara yüklerler.

Shutterstock, görsel çeşitliliği ve kalitesi ile en fazlaca tercih edilen yığın fotoğraf platformlarından biridir. Shutterstock ile para kazanın Fırsattan yararlanan binlerce sanatçı, 19 yılda şirketten 1 milyar dolardan fazla ödeme aldı. Şirket, ilgilenen sanatçılara daha çok gelir sağlamayı ilke edinmiştir. Alan kişi lisansı ne kadar fazlaysa sanatçının almış olduğu komisyon o denli yüksek olur. Site şu anda 405 milyondan fazla görsele haiz.

Okumak: Fotoğraf satarak para kazanmanın yanı sıra değişik iş fikirleri için İnternetten Para Kazanma başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Her fotoğrafın bir hikayesi vardır. Bu öykü, internet sayfası sahiplerinin, tasarımcıların, içerik üreticilerinin ardında olduğu bir değere haiz olabilir. Hususi günlerde yada değişik konseptlerde çekilmiş fotoğrafları kullanmak isteyen birçok şahıs ve kurum olabilir. Yığın fotoğrafçılığı, bu ihtiyacı karşılamak için gelişmekte olan bir endüstridir.

Yığın fotoğraf telif hakları, ilgili platform tarafınca belirli bir ücret karşılığında çekilen, sitede gizlenen ve üçüncü kişilere satılan fotoğraflardır. fotoğraf satarak para kazanmak Eserlerinin telif haklarını durağan(durgun) bir ücret yada komisyon karşılığında yığın fotoğrafçılarına satmak isteyenler. Internet sayfası ek olarak bir ücret karşılığında fotoğraf satıyor. Tipik olarak, fotoğrafçı için kazanılan para, indirme ve lisanslama başına belirlenen komisyonlardır. Kalan miktar siteye gelirdir. Shutterstock emek verme yöntemi, komisyonla çalışan ilk modele uygundur.

Shutterstock ile Para Kazanma

Shutterstocken köklü yığın fotoğraf platformlarından biridir. Shutterstock ile para kazanın oldukça kolay. Siteden para kazanmaya adım atmak için Shutterstock katkıda bulunan bölümünde bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesap sahipleri içeriklerini platforma yükler. Bu iki kolay adımın sonunda fotoğraflar kullanıcılar için görüntülenmeye hazır hale geliyor.

Shutterstock, fotoğrafçıların eserlerine telif tutarı öderken site kullanıcılarına telifsiz fotoğraflar sunar. Bir kullanıcı platformdan bir fotoğraf indirdiğinde, o görseli dilediği benzer biçimde kullanma hakkı elde eder. Başkasına satarak para kazanamaz, şu sebeple telif hakkını değil, bir tek kullanma hakkını alır. Başkasının kullanmasına engel olması imkansız.

Kullanıcı, görselin başkası tarafınca kullanılmasını istemiyorsa, emek harcamayı lisanslayabilir. Bu yöntemle platform, haiz olduğu telif hakkını satın alır. Lisanslı emek verme için Shutterstock’tan para kazanma hakkı ortadan kalkacaktır. Fotoğrafçı için bu bir dezavantaj yaratabilir. Site, site sahibinin lisanslı ürün sayısı arttıkça komisyon oranını yükselterek bu dezavantajı ortadan kaldırmaktadır.

Okuyun: Eylemsiz Gelir Kaynakları

Shutterstock Fotoğrafları Satış

Shutterstock’u bu kadar popüler icra eden faktörler; sektör deneyimi, fotoğraf portföyü ve alan kişi kitlesidir. Bu faktörlerin gelişmesinin arkasında firmanın fotoğraf satma başarısı yatmaktadır.. Shutterstock fotoğraflarını sat için çeşitli stratejiler geliştirir.

Kullanıcı dostu tasarım

Sitenin kolay kullanımı, onu arayan biri için önemlidir. Shutterstock, tasarımı ve araçlarıyla görsellere gerekseme duyanlara hızla destek oluyor.

Platform, görsel arayanlar tarafınca en fazlaca kullanılan arama kelimelerine nazaran kategoriler oluşturur. Yığın adam, yığın hanım, yığın düğün fotoğrafları benzer biçimde kategorilerle aramayı kolaylaştırır.

Trend takip edeni, data ve yenilik

Platform, taleplere yanıt verebilmek için trendleri yakından takip ediyor. Haber amaçlı görseller Shutterstock’tan para kazanma Kategorilerinde en fazlaca kazananlar arasındadır. Ek olarak Shutterstock, anneler günü, düğün sezonu benzer biçimde belirli dönemlerde öne çıkan kategoriler oluşturur. Her yıl yayınladığı raporlarda senenin en fazlaca aranan kelimeleri, en fazlaca talep edilen renkleri benzer biçimde mevzularda data vermektedir.

Sitenin şeffaflığı da siteyi sanatçılar ve kullanıcılar için bir albeni merkezi haline getiriyor. Kazanç politikası ve komisyon oranları internet sayfasında açıkça yazılıdır.

Shutterstock Alternatif Siteler

Shutterstock en güvenilir ve kullanılan yığın fotoğraf platformlarından biri olsa da piyasada alternatifler mevcut. Shutterstock alternatif siteleri aşağıdaki listede bulunabilir:

Yığın fotoğraf alanında en kurumsal sitelerden biridir. Şirket 2000 senesinde kuruldu ve 2006 senesinde Getty Images tarafınca satın alındı. Platform, kalite standartlarını korumak için kayıt olmak isteyenler için belirli kurallar koyuyor.

Adobe’nin sitesi Fotolia, 2004 senesinde kuruldu. Adobe’nin kalitesinden ve geniş veritabanından yararlanmanızı sağlar. İndirme başına komisyon öder. Komisyon oranları yüzde 33 ile yüzde 38 içinde değişiyor.

2009 senesinde Ukrayna’da kurulan şirket, 2021 senesinde Vistaprint tarafınca satın alındı. Ek olarak Türkiye desteği de sunuyor. Komisyon oranları %30 ile %38 içinde değişmektedir.

Shutterstock Averaj Kazanç

Fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler, yığın fotoğraf hizmeti veren platformlardan birine üye olarak çalışmaya başlayabilirler. Aynı anda birden fazla siteye fotoğraf yükleyemeyeceğiniz için sizin için en karlı siteyi bulmanız gerekiyor. Shutterstock averaj kazançları Miktarları bilerek karar verebilirsiniz.

Birinci olarak, Shutterstock’tan para kazanma Yöntemler içinde en önemlisi indirme başına gelirdir. İndirilen her fotoğraf için, kullanıcının ödediği miktarın belirli bir kısmı size verilecektir. Komisyon oranı %15 ile başlamaktadır. Fotoğraflarınız kullanıcılar tarafınca satın alındıkça komisyon oranı artar.

Bir Yılda Satılan Fotoğraf Sayısıkomisyon oranı0-10015%101-25020%251-50025%501-250030%2501-250035%2500040’tan fazla

Platformdan kazanmanın öteki yolları referans olmaktır. Herhangi bir sanatçı referansınızla siteye üye olursa, indirilen görsellerden 0,04 $ kazanırsınız. Bir alan kişi kaydına atıfta bulunursanız, ilk ödemenin %20’si hesabınıza yatırılır. Bu şekilde yapılacak maksimum ödeme tutarı 200$’dır.

Fotoğraf başına kazanacağımız averaj gelir 0,44 ABD Doları ile 1,19 ABD Doları içinde değişmektedir. Fotoğraflarınız satın alındıkça kazancınız tavan fiyatına yaklaşır.

Shutterstock Güvenilir mi?

Shutterstock, hem sanatçılar hem de müşteriler için şeffaftır. Emek verme prensipleri, kazanç oranları, paketler hakkında detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. Sitenin blog bölümünde firmanın kazançları, en fazlaca kazanan ülkeler, en fazlaca kazanan sanatçılar benzer biçimde bilgiler saydam bir halde paylaşılmaktadır.

En İyi Fotoğraf Satış Sitesi Hangisidir?

En iyi fotoğraf satan site, siteden ne beklediğinize bağlıdır. Bunu belirlemede profesyonellik seviyenizin yanı sıra firmanın katılım koşulları ve kazanç fırsatları da önemlidir. Shutterstock’tan para kazanma Karar vermeden ilkin komisyon oranları karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.

Shutterstock: %15-40 iStock: %15-%45Fotolia: %33-38 Depositphotos: %30-38

Ek olarak aşağıdaki noktalar da karar vermenize destek olabilir.

Shutterstock’ta, bir alan kişi tavsiyesiyle meydana getirilen tavsiyenizin ilk satışından %20 kazanırsınız. Depositphotos’da hususi gelir paylaşım programına katılarak %40 komisyon alabilirsiniz. Fotoğraflarınız 25 binin üstünde satılırsa, Depositphotos ve Shutterstock arasındaki komisyon oranı nerede ise aynıdır. Fotolia, minimum ödeme 25$’dır. iStock oranları münhasır olmayan ve münhasır programlar için farklılık gösterir. Hususi fotoğraf olarak belirttiğiniz eserler için komisyon oranı %25’ten başlamaktadır. Sanatçılara referans olmak da mümkündür. Shutterstock’tan para kazanma yollarından biridir. Sitede referans verdiğiniz sanatçının eserleri satılırsa, elde edilmiş gelirden belirli bir miktar gelir elde edebilirsiniz.

Yorum yapın