Sesli Kitap ile Para Kazanmak

 

Sesli Kitap ile Para Kazanmak ek gelir elde etmek isteyenlerin pek bilmediği bir kategoridir. Kitapseverler arasında son dönemlerde sesli kitapların popüler olmaya başladığını biliyoruz. Popüler olmaları hem yazarların hem de yayınevlerinin trendin avantajlarından yararlanabilmek adına harekete geçmelerine neden olmuştur. Sesli kitap formatlarını daha çok piyasaya sürmeye başlamışlardır. Yayıncılar ve seslendirme sanatçıları için hızla büyüyor olan bir pazardan bahsediyoruz. İnsanların akıllı telefonlarla kitaplara ulaşabilmeleri bu sayede daha kolaylaştırılmaktadır.

Sesli Kitap kavramı yeni bir başlık gibi gözükse de aslında geçmişi 1970’lere kadar uzamaktadır. Elbette analog kasetler ile başlayan serüven daha sonra CD’ler ile devam etmiş ve genelde eğitim materyalleri için kullanılmıştır. Sesli kitap adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi kitap metinin ses kaydı haline denmektedir. Kitapların tam halinin seslendirilmesi mümkün olduğu gibi sadece belirli bir kısmı da seslendirilebilmektedir. Sesli Kitap Sesi Olarak Para Kazanmak konusunun bu bilgilerle daha çok ilginizi çektiğini biliyoruz.

Kimler Sesli Kitap Sesi Olabilir?

İnsanlar bilgi edinebilmek, hayatın koşturmacasından sıyrılarak eğlenceli vakit geçirmek için sesli kitap tercih ederler. Bu nedenle Sesli Kitaplardan Kazanç Sağlamak isteyen birisinin öncelikle insanların dinlemekten hoşlanacağı bir sese sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz. Sesinizi farklı duygulara göre şekillendirebiliyor olmak kitaptaki hissi kişide uyandırmak için önemlidir. Bunu yapabiliyor olmanız standart beklentiler arasındadır. Ayrıca seslendireceğiniz kitaba göre sesinize yön veriyor olmanız gerekmektedir. Çocuk edebiyatı kitaplarını seslendirirken farklı seslere ihtiyacınız olacağı gibi şiir okurken belirli bir ritmi yakalamanız gerekmektedir.

Sesli kitap ile para kazanmak istiyorsanız her iş kolunda olduğu gibi sabırlı olmanız beklenmektedir. Kaydı bitirdikten sonra dinleme yaparken fark edilen hataları tekrar düzenlemelisiniz. Belirli bir kısmı düzenlerken diğer bölümlerdeki ses tonunu yakalıyor olmanız, dinleyiciye farklılık hissettirmiyor olmanız gerekmektedir. Böylece kaydın tamamı bir bütünlük içinde olacaktır.

Sesli Kitap Kayıt Süreci Nasıl Olmalıdır?

Kayıt sürecini kendiniz hallederek pazarlama yapabileceğiniz gibi yapım şirketleriyle, direkt olarak yazarla veya yayıncı ile de çalışabilirsiniz. Projeye başladığınız zaman son teslim tarihine riayet etmeniz gerekmektedir. Hazırlık çalışmalarının ardından kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. Hazırlık aşamalarında metni tanımalı, akışı oluşturmalısınız. Bazı konularda araştırma yapmanız gerekebilir. Hazırlık sonrasında hazır olduğunuzda sessiz ve iyi bir akustiğe sahip olan çalışma ortamını hazırlamanız gerekiyor. Metnin gerektirdiği duyguları verebilmek, doğru telaffuzlar ve metne uygun enerji seviyesi ile mümkün olacaktır. Sesli kitap kaydınızın uzun olması durumunda parçalara ayırabilirsiniz. Kişi bu alanda başarılı olmak için yerine göre ses teknisyeni, yerine göre kalite kontrolcü yerine göre kendisinin yönetmeni olmalıdır. Tüm bunlar disiplin ile sağlanabilir.

Sesli Kitap İle Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Kaliteli bir iş ortaya koyabilmek için öncelikle bazı ekipmanlar edinmeniz gerekecektir. Kaydın tutulması için bir bilgisayar yeterli gelecekken kayıtların düzenlenmesi için kullanacağınız yazılıma önem vermeniz gerekmektedir. Harika bir sesiniz olsa bile ucuz bir mikrofon istediğiniz kalitenin işe yansımasının önüne geçebilecektir. Bu nedenle yatırım yapacağınız ekipmana iyi bir kulaklık ve yine iyi bir mikrofonu da eklemelisiniz. Evinizde özel bir stüdyo oluşturma durumunuz olmasa bile küçük bir ses kabini oluşturmak veya duvarlarda izolasyon yapmak ihtiyacınız olan sessiz ortamı sağlayacaktır. Kalitesinden emin olduğunuz şekilde projeyi sonlandırdığınızda para kazanmak noktasında sonuç alabilmek için kayıtları uygun platformlara yüklemeniz gerekmektedir. Genellikle sesli kitap platformları İngilizce olsa da yakın zamanda Türkçe dil seçenekli platformların sayılarının artacağını kategorinin gördüğü ilgi nedeniyle biliyoruz.

Yorum yapın