Sesli Kitap ile Para Kazanmak

 

Sesli Kitap ile Para Kazanmak ek gelir elde etmek isteyenlerin pek bilmediği bir kategoridir. Kitapseverler içinde son dönemlerde sesli kitapların popüler olmaya başladığını biliyoruz. Popüler olmaları hem yazarların hem de yayınevlerinin trendin avantajlarından yararlanabilmek adına harekete geçmelerine niçin olmuştur. Sesli kitap formatlarını daha oldukca piyasaya sürmeye başlamışlardır. Yayıncılar ve seslendirme sanatçıları için hızla büyüyor olan bir pazardan bahsediyoruz. İnsanların akıllı telefonlarla kitaplara erişebilmeleri bu sayede daha kolaylaştırılmaktadır.

Sesli Kitap terimi yeni bir başlık benzer biçimde gözükse de aslen geçmişi 1970’lere kadar uzamaktadır. Normal olarak analog kasetler ile süregelen macera ondan sonra CD’ler ile devam etmiş ve genel anlamda eğitim materyalleri için kullanılmıştır. Sesli kitap adından da kolaylıkla anlaşılabileceği benzer biçimde kitap metinin ses kaydı haline denmektedir. Kitapların tam halinin seslendirilmesi mümkün olduğu benzer biçimde yalnız belirli bir kısmı da seslendirilebilmektedir. Sesli Kitap Sesi Olarak Para Kazanmak mevzusunun bu bilgilerle daha oldukca ilginizi çektiğini biliyoruz.

Kimler Sesli Kitap Sesi Olabilir?

İnsanlar informasyon edinebilmek, yaşamın koşturmacasından sıyrılarak keyifli zaman geçirmek için sesli kitap tercih ederler. Bu yüzden Sesli Kitaplardan Kazanç Sağlamak isteyen birisinin ilk olarak insanların dinlemekten hoşlanacağı bir sese haiz olması icap ettiğini söyleyebiliriz. Sesinizi değişik duygulara nazaran şekillendirebiliyor olmak kitaptaki hissi kişide uyandırmak için önemlidir. Bunu yapabiliyor olmanız standart beklentiler arasındadır. Ek olarak seslendireceğiniz kitaba nazaran sesinize yön veriyor olmanız gerekmektedir. Çocuk edebiyatı kitaplarını seslendirirken değişik seslere ihtiyacınız olacağı benzer biçimde şiir okurken belirli bir ritmi yakalamanız gerekmektedir.

Sesli kitap ile para kazanmak istiyorsanız her iş kolunda olduğu benzer biçimde sabırlı olmanız beklenmektedir. Kaydı bitirdikten sonrasında dinleme yaparken fark edilen hataları yine düzenlemelisiniz. Belirli bir kısmı düzenlerken öteki bölümlerdeki ses tonunu yakalıyor olmanız, dinleyiciye farklılık hissettirmiyor olmanız gerekmektedir. Böylece kaydın tamamı bir bütünlük içinde olacaktır.

Sesli Kitap Kayıt Süreci Iyi mi Olmalıdır?

Kayıt sürecini kendiniz hallederek pazarlama yapabileceğiniz benzer biçimde yapım şirketleriyle, direkt olarak yazarla yada yayıncı ile de çalışabilirsiniz. Projeye başladığınız vakit son teslim evveliyatına riayet etmeniz gerekmektedir. Hazırlık çalışmalarının peşinden kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. Hazırlık aşamalarında metni tanımalı, akışı oluşturmalısınız. Bazı mevzularda araştırma yapmanız gerekebilir. Hazırlık sonrasında hazır olduğunuzda sessiz ve iyi bir akustiğe haiz olan emek verme ortamını hazırlamanız gerekiyor. Metnin gerektirdiği duyguları verebilmek, doğru telaffuzlar ve metne uygun enerji seviyesi ile mümkün olacaktır. Sesli kitap kaydınızın uzun olması durumunda parçalara ayırabilirsiniz. Şahıs bu alanda başarıya ulaşmış olmak için yerine nazaran ses teknisyeni, yerine nazaran kalite kontrolcü yerine nazaran kendisinin yönetmeni olmalıdır. Tamamı disiplin ile sağlanabilir.

Sesli Kitap İle Iyi mi Para Kazanabilirsiniz?

Kaliteli bir iş ortaya koyabilmek için ilk olarak bazı ekipmanlar edinmeniz gerekecektir. Kaydın tutulması için bir bilgisayar kafi gelecekken kayıtların düzenlenmesi için kullanacağınız yazılıma ehemmiyet vermeniz gerekmektedir. Mükemmel bir sesiniz olsa bile ucuz bir mikrofon istediğiniz kalitenin işe yansımasının önüne geçebilecektir. Bu yüzden yatırım yapacağınız ekipmana iyi bir kulaklık ve gene iyi bir mikrofonu da eklemelisiniz. Evinizde hususi bir stüdyo oluşturma durumunuz olmasa bile ufak bir ses kabini oluşturmak yada duvarlarda yalıtım yapmak ihtiyacınız olan sessiz ortamı elde edecektir. Kalitesinden güvenilir olduğunuz şekilde projeyi sonlandırdığınızda para kazanmak noktasında netice alabilmek için kayıtları uygun platformlara yüklemeniz gerekmektedir. Çoğu zaman sesli kitap platformları İngilizce olsa da kısa sürede Türkçe dil seçenekli platformların sayılarının artacağını kategorinin görmüş olduğu ilgi sebebiyle biliyoruz.

“Sesli Kitap ile Para Kazanmak” üzerine 2 yorum

Yorum yapın