Komisyon Almayan Satış Siteleri Listesi 2023

Komisyon, aracı vasıtasıyla meydana getirilen satışlarda aracının oranı anlamında kullanılmaktadır. Bu komisyonlar e-ticaret sitelerinin ana gelir deposudur. Komisyonsuz satış siteleri Her ne kadar tüm satıcılar tarafınca aransa da aracılık satışlarında komisyonsuz çalışmak neredeyse imkansızdır.

Komisyonsuz Satış Siteleri

Komisyonsuz Satış Siteleri

Ürünlerinizi satmak için bir mağaza açmak istediğinizi hayal edin. Aylık giderlerinizi kiralama tutarı, faturalar, temizlik ve benzeri kalemler oluşturur. Herhangi bir mağazada stant açsanız bile kira ve gider katkı oranı ödersiniz. E-ticaret yapabilmek için market komisyon oranlarını durağan(durgun) bir gider olarak değerlendirmelisiniz. Komisyon oranları hesaplaması siteden siteye değişmiş olur.

Pazaryerlerinin almış olduğu komisyon, platformlardan sağlanan hizmete, reklam harcamalarına ve teknik altyapı giderlerine katkı olarak değerlendirilebilir. Mesela, N11’in tv reklamları tüm satıcılar için tanıtım hizmetidir. Her satıcı bu hizmet için ayrı ödeme yapmaz. Bu ücretler satışlarınızdan alınır. N11 komisyon oranı yada pazarlama hizmeti ücretlerinden ödenir.

Komisyonsuz Satış Siteleri

Tecim Bakanlığı 2021 verilerine nazaran Türkiye’de e-ticaretin genel tecim içindeki oranı %17,7’ye terfi etti. Geçen yıl 484.347 işletme e-ticaret faaliyetlerinde bulunmuş oldu. Bu işletmelerin 472.604’ü e-ticaret pazaryerlerinde etkinlik göstermektedir.

Bu dev pazara katılmak isteyenlerin aramış olduğu en mühim mevzu komisyonsuz satış siteleri oluyor. Parasız satış siteleri bulmanın mümkün olmadığını baştan belirtmek gerekir. Sadece sitelerin değişik ürün gruplarına nazaran pazaryeri komisyon oranları değişim göstermektedir. Bu oranlar satacağınız ürünü ve kullanacağınız platform seçimini direkt etkisinde bırakır.

E-ticaret kullanıcıları tarafınca en oldukça tercih edilen online satış siteleri şu şekilde sıralanabilir.

HepsiburadaGittigidiyorTrendyolN11Ptt AVMFlowerbasketAmazone-BayAliexpressModacruz

Makalemizde, komisyonsuz satış siteleri En popüler online satış sitelerinin komisyonlarını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Okuyun: Trendyol Teslimat Noktası Olmak

Komisyon Oranları Hesaplama

Piyasalar komisyon oranlarını hesaplarken ürünlerin arz ve talebine bakar. Bugün pazaryerlerinde uygulanan en düşük komisyon oranı %2’dir. Komisyon oranlarının hesaplanması KDV dahil satış tutarları üstünden yapılır.

Mesela 100 TL + KDV ile sattığınız bir ürününüz var. Ürün kategorisi için KDV oranının %18, pazaryeri komisyon oranının ise %8 bulunduğunu varsayalım. Ürününüzün satış fiyatı KDV dahil 118 TL olacaktır. Komisyon oranı 118*0.08=9.44 TL’dir.

Burada ürünü faturalandırdığınız için KDV’nin tamamını ödersiniz. Şu demek oluyor ki 100 TL’ye bir ürün sattığınızda 90,56 TL kazanırsınız. Eğer kargo tutarı, paketleme vs. giderlerinizi düşerek net gelirinizi bulabilirsiniz.

N11 Komisyon Oranı

N11, 2013 yılından bu yana hizmet veren Türkiye merkezli bir pazar yeridir. “Yaşam sana gelir” sloganıyla hizmet veren sitenin aylık trafiği 42 milyonun üzerindedir. Sitedeki ana kategoriler şu şekilde sıralanabilir:

ModaElektronikEv ve YaşamAnne ve BebekKozmetik ve Kişisel BakımTakı ve SaatSpor ve Dış MekanKitaplar, Müzik, Filmler, OyunlarOtomotiv ve Motosikletler

N11’in alt sitesi olarak hizmete oluşturulan garaj11’de vasıta satışı yapılabilmekte, pet11’de hayvan dostlarımıza hususi ürünler satılabilmektedir.

N11 komisyon oranı ürüne nazaran %2 ile %25 içinde değişmektedir. N11 komisyonu haricinde ürün listeleme tutarı ve belirli bir miktar pazarlama hizmet bedeli alınır. Komisyonsuz satış siteleri Arayanlar için %2 komisyon oldukça düşüktür.

8 Dolar Nasıl Kazanılır

N11, kullanılmış otomobiller için en düşük komisyon oranını alır. Ek olarak bu ürünlerin satışı için pazarlama tutarı almaz. Öteki ürünler için %0,8 yada %0,1 pazarlama tutarı alınır. Yüksek komisyon oranları içinde %20 komisyon ile giyim, takı, aksesuar ve güneş gözlüğü bulunmaktadır. En yüksek oran %25 ev ve dekoratif aksesuarlarda uygulanmaktadır.

Trendyol Komisyon Oranı

Trendyol, 2010 senesinde kurulmuş bir e-ticaret sitesidir. Türkiye’nin ilk decacorn’u olan marka, teknoloji alanında geliştirdiği trendyol teknolojisi ile de günün öncüsüdür.

Sitenin aylık trafiği 64 binin üzerindedir. Site verilerine nazaran pazaryeri 2021 senesinde 25,6 milyon etken müşteriye hizmet verdi. Müşterilere günlük averaj 1,5 milyon ürün teslim edildi.

Sitenin ana kategorileri şu şekilde sıralanabilir:

KadınErkekÇocukEv ve MobilyaSüpermarketKozmetikAyakkabılar ve ÇantalarSaatler ve AksesuarlarElektronikSpor ve Dış Mekan

Trendyol komisyon oranları %5 ile %25 içinde değişmektedir. Öteki platformlardan değişik olarak marka komisyon oranlarını belirlerken satılan ürünün markalı olup olmamasına nazaran değişik ürünler uygular. Mesela atkı, bere, eldiven ürünlerinde, genel Trendyol komisyon oranı 20’dir%. sözleşmeli futbol kulübü ürünlerinde %11,8; Carter’ın ürünlerinde %13, Adidas ve benotton benzer biçimde markalarda ise %15’lik oranlar uygulanmaktadır.

Site ek olarak komisyon oranlarında kampanyalar düzenlemektedir. Mesela siteye müracaat tarihinden itibaren 3 gün içinde satışa başlarsanız ilk ay için %40 komisyon indirimi uygulanacaktır. Bu oran 4-7 gün içinde satışa başlayanlarda %30’a, 8-15 gün içinde başlayanlarda %10’a düşmektedir.

Bu aşamada Trendyol markalı ürünlerin satılmasında avantaj sağlamaktadır. Sitenin belirli ürünler için komisyon oranlarını alttaki karşılaştırmalı tabloda bulabilirsiniz.

Hepsiburada Komisyon Oranı

Hepsiburada 2000 senesinde kuruldu. Markanın ilk satış kategorisi bilgisayarlar oldu. 5 yıl içinde birçok değişik sektördeki bayileri müşterileri ile buluşturmuştur. Hepsifly markasıyla son olarak tayyare bileti satışları 2021 senesinde başladı.

Sitenin 33 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var. Aylık averaj trafik akışı 112 milyonun üzerindedir. 45 bini aşkın kayıtlı mağazasıyla 44 milyonu aşan ürün çeşitliliğine haizdir.

Site, hanım girişimlerini destekleyerek, yüzde 51 ve daha çok hisseye haiz hanımefendilere ilişik işletmelere komisyon indirimleri sunuyor.

Sitenin ana kategorileri şu şekilde sıralanabilir:

ElektronikModaEv, Yaşam, Kırtasiye, OfisOtomatik, Bahçe, Kendin Yap MarketAnne, Bebek, OyuncaklarSpor, Dış MekanKozmetik, Kişisel BakımSüpermarket, Evcil Hayvan DükkanıKitaplar, Müzik, Filmler, Hobi

Hepsi bir arada komisyon oranı Ürüne nazaran %3 ile %23 içinde değişmektedir. En düşük komisyon %3 ile android ve iphone cep telefonlarına uygulanmaktadır. En yüksek komisyonlu pil, cep telefonu parçaları, özçekim çubuğu, telefon kılıfları, telefon oyun takıları. Hepsiburada’da %3’ten süregelen fiyatlarla komisyonsuz satış siteleri aramalarda öne çıkıyor.

Gidiş Komisyon Oranı

Gittigidiyor, 2011 senesinde e-bay çatısı altında kuruldu. Türkiye, e-bay üstünden internasyonal arenaya ulaşmak açısından online pazaryerleri içinde mühim bir avantaja haizdir.

Sitenin 35 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var. 120 bin civarında satıcının ürünlerine platform üstünden ulaşılabiliyor. Sitenin aylık trafiği 32,5 milyonun üzerindedir.

Sitedeki ana ürün kategorileri şu şekilde sıralanabilir:

ElektronikEv, Bahçe, Ofis, Kendin Yap PazarıModaKozmetik, Kişisel BakımBebek, AnneSüpermarket, PetBook, Müzik, Oyuncak, HobiOtomobil, MotosikletSpor, Dış Mekan

gidiş komisyon oranı %5-23 içinde değişmiş olur. Yatırım amaçlı en düşük komisyon oranı geçerlidir. Dekorasyon ürünlerinde en yüksek oran uygulanmaktadır. Listede yer almayan herhangi bir ürün için en yüksek komisyon alınır.

Site ek olarak kullanıcının tercihine nazaran ücretli pazarlama seçenekleri de sunmaktadır. Aramada ürünleri öne çıkarmak için günlük 0,80 TL ücret alınmaktadır. Ürününüzün alt başlık olarak görünmesi için 0,03 TL gerekmektedir. Site ek olarak ana sayfada tavsiye edilen ürünler bölümünü açar. Günlük 1,50 TL ödeyerek ürününüzün bu kategoriye dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

Komisyon Oranları Karşılaştırması

Türkiye’nin en oldukça satılan pazaryerleri, komisyonsuz satış siteleri aralarında değildir. Sadece sattığınız ürüne bağlı olarak belirli sitelerde avantajlı satışlar yapmanız mümkündür.

Değerlendirmenizi kolaylaştırmak için belirli ürünler için komisyon karşılaştırma tablomuzu aşağıda bulabilirsiniz.

ÜRÜN

N11

Trendyol*

Yürü! Yürü! Yürü

Hepsi burada

Yatırım Altını

5

3,5

5

4

Bebek Bezi, Islak Havlu

10

10

11.

12.5

Oyuncak (kutu, eğitici oyunlar, yapboz)

15

14-15

15.8

16

Cep Telefonu (Android, Iphone)

5

5

6.15

3

Cep Telefonu Takıları

14-23

11-25

20

12.5-23

Bilgisayar (ipad, tablet, dizüstü bilgisayar)

5.5

6

6.35

4

dizüstü bilgisayar)

5.5

6

6.35

6

Bilgisayar masaüstü)

6

7

7.15

7

Beyaz Eşya (buzdolabı, çamaşır makinesi vb.)

8

7.5 (5)

8.8

8.5

video kamera, kamera

5.5

7

8

8.5

Giysiler

20

20 (11.8-17)

21

18

Ayakkabı

17

23 (11.8-17)

17.8

18

Dekorasyon

15-25

20 (15-17)

16.30-20

17-22

Kitap

10

12

11.

13-15

Makyaj malzemeleri

15

16 (15)

15.8

15

gıda

15

15

15

15

*Ayraç içindeki oranlar anlaşmalı markalar için belirlenen komisyon oranlarıdır.

8 Dolar Nasıl Kazanılır

Yorum yapın