Satış Ortaklığı Nedir? Affiliate Marketing ve Komisyonlu Satış

Affiliate kanalları son 15 senedir web sektöründe popüler bir halde kullanılmaktadır. Üniversitelerde bile ders olarak okutulmaktadır. bağlı kurum pazarlaması ile para kazanmak Doğru teknikleri bildiğiniz sürece kolaydır. Peki siz bu yöntemle para kazanmak ister misiniz? Cevabınız evet ise endişelenmeyin. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda bağlı kurum pazarlaması nedir, bağlı kurum pazarlaması nedir, komisyon satışı iyi mi yapılır benzer biçimde tüm mevzularda detaylı bilgiye haiz olacaksınız.

Ortak nedir?

Ortak nedir?

Sadece dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç nokta var. şu demek oluyor ki senden derhal ilkin bağlı kurum pazarlaması ile para kazanmak Oldukça kolay dedik. Evet bu doğru. Bir tek işi doğru tekniklerle yapmanız gerekiyor. Emeklerinizin boşa gitmemesi için bu işle ilgili A’dan Z’ye her şeyi bilmeniz gerekiyor. Ilk olarak bu işe iyi mi başlayabilirsiniz? bağlı pazarlama Yapabileceğiniz tüm detayları aktaracağız. Bundan sonrasında, bağlı kurum pazarlama ortakları olan şirketlerin bir listesine haiz olacaksınız. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan bu bilgiyi aldıktan sonrasında oturup birazcık düşünmek. Hangi satış kanalıyla ve hangi şirketle en iyi şekilde çalışabileceğimi düşünmek. Bu mevzuda sizin için en yararlı sonucu verdikten sonrasında işe başlayabilirsiniz.

Şimdi arkanıza yaslanın ve bağlı kurum pazarlamasının ne olduğuyla ilgili makalemizin derinliklerine dalmaya hazırlanın. Yazımızı okuduktan sonrasında aklınıza takılan bir sual olursa yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşırsanız seviniriz.

Ortak nedir?

Ortaklık Ortaklık

Ortaklık Ortaklık

Bağlı kurum pazarlaması nedir Öteki isimlerini de başlığımızın yanında ayraç içinde gördünüz dostlar. Evet, oldukca yeni bir şey olmadığı için çeşitli adları var. Sadece bizi ilgilendiren kısım bu değil. Ilk olarak satış ortaklığı yaparak iyi mi para kazanabileceğimizi öğrenmeliyiz.

Bağlı pazarlama; Yayıncı ve katılımcı ürün sahibi şirket içinde komisyon satışları yada tıklamalar adına meydana getirilen bir anlaşmadır. Haiz olduğunuz gösterim kanallarında ürünleri sahibi olan şirket adına paylaşırsınız. Elbet bu paylaşımları firmanın size verdiği linklerle yapıyorsunuz. Sonrasında paylaştığınız bağlantı üstünden meydana getirilen satışlardan komisyon alırsınız.

Komisyon bağlı kurum pazarlaması firmalar için oldukca mühim bir programdır. Bu ortaklık yardımıyla firmalar hem ürünlerinin reklamını yapmakta hem de firmaları için extra satış kanalları oluşturmaktadır. Tüm yayıncılar, şirket adına çalışan çalışanlar gibidir. Bir nevi pazarlamacı benzer biçimde. Doğal ki tek fark, evden satış ortaklığı yaparak para kazanma fırsatına haiz olmalarıdır. Şimdi satış ortaklığının ne olduğundan oldukca iyi mi yapıldığına gelelim.

Affiliate Affiliate Iyi mi Yapılır?

bağlı kuruluş pazarlaması nasıl yapılır

bağlı kurum pazarlaması iyi mi yapılır

Affiliate olmak için belirli bir popülerliğe ulaşmış bir gösterim ağına haiz olmanız gerekir. Bu gösterim ağları popülerliklerine gore blog, feysbuk, Instagram, Twitter vb. ağlardan oluşmaktadır. Elbet size tavsiyemiz, çoğu zaman daha çok kazandıran blog üstünden satış ortaklığı yaparak para kazanmanız olacaktır. Şu sebeple ürününüzü Feysbuk sayfaları haricinde öteki platformlarda tanıtmak birazcık kısıtlı. Bir blogda gönderi paylaşmak ve reklamlarınızı denetlemek hakkaten oldukca kolay. Elbet öteki kanallardan bağlı kurum pazarlamasının ne işe yaradığını ve iyi mi yapılacağını da anlatacağız.

Ilk olarak size satış ortağı komisyon oranları ve ortaklık türleri hakkında informasyon vermekte yarar var. Affiliate pazarlama komisyon oranları ürünlere gore değişmektedir. Kar marjı bazı ürünlerde %1 iken bazı ürünlerde %80’e kadar çıkabilmektedir. Doğal olarak bu oran ürünün satılmasının zorluğuna gore artmakta yada azalmaktadır.

Satış marjı %80 olanlar çoğu zaman e-kitap, yazılım programları, oyun coinleri benzer biçimde ürünlerden oluşuyor. Doğal ki, bu tür maddi olmayan ürünleri satmak hakkaten zor. %1 ürün firmalara gore değişim göstermektedir. Elbet bu sektörde averaj oran %8 ile %15 arasındadır.

Satış Ortaklığı Pazarlaması Iyi mi Çalışır?

Tıklama ve BGBM Başına: Firmalar size bir reklam resmi verir. O görsele tıklandığında yada bin gösterime ulaştığında para kazanmaya başlarsınız. Buna, tıklama yöntemiyle bağlı kurum pazarlaması da denir. Ek olarak tıklama yöntemiyle bağlı kurum pazarlaması meydana getiren Türk siteleri de var.

Üyelik yada BBGM Başına: Bazı firmalar yalnız getirdiğiniz üyeler için size ödeme yapar. Şu sebeple amaçları üyelere para kazandırmaktır. Bu tür sitelere örnek vermek gerekirse, en popüler olanlar Advantagex, Rrtıway ve Beruberry’dir.

Satış ve BBGM Başına: Bizim aslolan ilgilendiğimiz kısım bu. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan ürünü tavsiye etmek ve üyeleri o siteye yönlendirmek. Üyeler, referans kodunuz yada bağlantınız ile o siteden herhangi bir ürün satın aldıklarında, ürün komisyon oranına gore ödeme alırsınız. Fark ettiyseniz hepsinde BBGM (bin yayınlanma başına maliyet) ödemesi var. Burada satış yapmasanız bile size reklam yayınlanma tutarı ödenecektir. Bir tür bağlı kurum pazarlama teşvikidir.

Ortak Gösterim Kanalları

Bağlı kuruluş pazarlaması nedir?

Bağlı kurum pazarlaması nedir?

En etken olarak kullanılan ortak gösterim kanalları blog ortağı, instagram bağlı kuruluşu ve twitter tıklama ortağı aşağıda listelendiği benzer biçimde.

A) Blog Açarak Satış Ortaklığı Oluşturmak

En popüler ve en oldukca tavsiye edilen bağlı kurum pazarlama modelidir. Ilk olarak blog açmayı öğrenmelisiniz. Doğal bu sizi korkutmasın. Hiçbir şey bilmiyor olsanız bile blog açmayı öğrenmeniz en fazla 3 haftanızı alacaktır. Sonraki otomatikman gelir. Mühim olan başlamaya niyet etmektir. Denemekten korkmayın. Bu şekilde vatanımızda bağlı kurum pazarlama kanallarından ayda 8-10 bin TL kazanan insanoğlu var. Bu sayı kesinlikle abartı değil. Şimdi size blog açmadan ilkin yapmanız gerekenleri anlatalım.

Her şeyden ilkin, ne satmak istediğinize ve hangi ortaklık programına katılmak istediğinize karar verin. Kendinizi tüketicinin yerine koyun. Karar verdiğiniz ortaklık programında yer edinen ürünleri satın alır mıydınız? Cevabınız evet ise doğru yoldasınız. Ürünlere ve ne tür bağlı kurum pazarlaması yapacağınıza karar verdiniz. Sonraki adım, işletmenizi tanımlayan bir alan adı satın almaktır. Burada bir örnekle açıklayalım. Mesela zayıflama çayları satan bir firmanın ürünleriyle ortak olmanız sizin için mantıklıydı. “weakmakmesa.com.com” benzer biçimde bir alan adı satın almanız sizin için daha mantıklı olacaktır. Son olarak, daima dürüst ve akıcı bir dil kullanarak gösterim yapın. Bu sayede ziyaretçilerinizin ve takipçilerinizin itimatını kazanabilir ve satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Blog ağı bağlı kurum pazarlaması hakkında aşağıdakilerden bahsetmeye kıymet. Tüm blogunuzu bağlı kurum pazarlamasında yapmak zorunda değilsiniz. Doğrusu bir ürün hakkında tek bir sayfa ilave ederek bunu yapabilirsiniz. Doğal ki, kazançlarda bir fark olacaktır. Mesela bu sitede zayıflama çayları ile ilgili bir yazı yazabiliriz. Peki tüketici olarak bir finans sitesinden mi yoksa zayıflama rejimi sitesinden mi alışveriş yapıyorsunuz? İşte yanıt kendini gösteriyor. Gittiğiniz sektörü belirlemeniz oldukca mühim.

b) Instagram Satış Ortağı nedir?

Instagram bağlı kuruluş pazarlaması

Instagram bağlı kurum pazarlaması

Affiliate programını şu demek oluyor ki Affiliate Pazarlama etkinliğini uygulayabileceğiniz kanallardan yukarıda bahsetmiştik. İşleyiş sıralamasında ikinci sırada yer edinen Instagram Affiliate Pazarlama, bilhassa bazı şirketlerin kıskacında olan bir ağ pazarlama faaliyetidir. Sebebi ise her insanın bir Instagram hesabının olması ve oldukca iyi reklam faaliyetleri içinde inanılmaz bir halde çalışmasıdır. Tamam Instagram ortaklık modeli Adım atmak için ne yapmanız gerekiyor?

Ilk olarak oldukca iyi bir takipçi sayısına ulaşmanız gerekiyor. Hesabınız kişisel olabilir yada belirli bir niş hakkında olabilir. Doğal ki kazanç miktarı kişiye ve satılan ürüne gore değişecektir. Mesela meşhur bir şahıs bir fotoğraf paylaşıp bu marka pantolon giyiyorum diyebilir. Bu reklam insanları etkileyecek. Sadece kişisel hesabınızdan yaptığınız paylaşımlar etkilenmeyecektir.

Elbet iş moda tasarımı Instagram sayfasını açtığınızda değişecektir. Bir tek moda tekstil tasarım ürünlerini paylaşan bir hesabınız var ise, kullanıcılar üstündeki etkileşim oranınız oldukça yüksek olacaktır. Bunu bilen firmalar normal olarak sizinle çalışmak isteyeceklerdir. Bağlı şirketlerin sitelerinde çoğu zaman Instagram için uygulanan bir program bulmak mümkündür. Onlara hakkaten iyi bir ortak benzer biçimde görünüyorsun.

c) Twitter İş Ortağı Nedir?

Twitter’da 280 karakterlik bir paylaşım kısıtlaması bulunduğunu biliyoruz. Bu karakter kısıtlaması ile Twitter’da bağlı kurum pazarlaması hakkaten zor. Bunu bilerek, bağlı kurum pazarlama şirketleri, tıklama yöntemiyle bağlı kurum pazarlaması için size para teklif eder. Doğrusu verdikleri bağlantıları yayınlıyorsunuz. İnsanlar tıkladıkça para kazanın.

Komisyonla satış yapan şirketler

Komisyonla satış meydana getiren firmalar

Not: Google arama hacimlerine baktığımızda parasız satış ortaklığı meydana getiren firmalar benzer biçimde yüksek bir arama hacmi ile karşılaştık. Ortaklar çoğu zaman parasızdır. Bu mevzuda dolandırıcılık amaçlı satış ortaklığı sitelerine karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Paylaşımlarımız çoğu zaman günceldir. Hala tereddüt ediyorsanız yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Ortak Siteler ve Firmalar

Affiliate pazarlama sisteminin firmalar için ne kadar karlı bulunduğunu anlattık. Bu yüzden, bağlı kurum pazarlaması elde eden binlerce şirket bulabilirsiniz. Doğal olarak burada mühim olan sizin için avantajlı olan dürüst satış ortaklığı sitelerini tercih etmenizdir. Bu mevzuyu daha detaylı ele aldık ve sizler için bir sıralama hazırladık. bağlı siteler ve firmalar Yazımızda bulabilirsiniz.

Türk Affiliate Siteleri

Affiliate pazarlama siteleri yalnız yurt haricinde değil kendi vatanımızda de popülerdir. Bu mevzuda birazcık daha detaylı olacağız. Bağlı kurum pazarlaması ana işiniz olduğundan, yaptığınız şirket seçimleri önemlidir. Bazı yabancı şirketlerle etkileşimde güçlük yaşayabileceğiniz için satış ortaklığı meydana getiren Türk siteleriyle çalışmanız sizin için avantajlı olabilir. Bağlı kurum pazarlaması olan Türk siteleri Güncel şirket listesini başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Son olarak satış ortaklığı yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şeylerden anlatmak istiyoruz. Sizden para isteyen bağlı şirketlerle çabalamayın. Sonuçta yayıncı sensin. Ziyaretçi kitleniz var. Doğrusu ödemesi ihtiyaç duyulan insanoğlu sizlersiniz. Eylemsiz gelir elde etmek için muhteşem bir sistem olan ortaklık ağını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Affiliate pazarlama nedir, Affiliate nedir, komisyonlu affiliate pazarlama nedir benzer biçimde genel olarak sorulan soruları çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığımız araştırmalarla cevaplamaya çalıştık. Bağlı kurum pazarlaması da uğraştığımız sektördür. Yazımızın yararlı bulunduğunu düşünüyorsanız paylaşmanız başkalarına da yarar elde edecektir.

Yorum yapın