İş Fikirleri Ve Para Kazanma

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI ! SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN ?

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI ! SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN ?

Koronavirüsün hızında büyük bir artış yaşana son günlerde hükümet yeni önlemler almakta gecikmedi. Önlemler alan ve kurul toplantısından sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı yeni önlemleri canlı yayında duyurdu. Bu yasaklar ile beraber herkesin aklına bir önceki yasaklar ile başlayan zor günler geldi. Şu anda ödemeler ve bankalar ile ilgili bir açıklama gelmedi fakat kısıtlamalar başladı.

 

Cumhurbaşkanının açıklamaları ile ülkemizde hafta sonları da dahil saat kısıtlamaları ve bazı sektörlerde maalesef kapatma kararı alındı. Hükümet kısıtlamalar ile hızla artan vaka sayılarını düşürmeye çalışacak. Maske takmanın zorunlu olduğunu zaten biliyoruz. Son günlerde onaylanan sigara yasağı ile birlikte meydanlarda ve kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklanmıştı. Bununla birlikte sokakta sigara içerek dolaşan vatandaşlar cezai işlem ile karşılaştı. Doğru bir karar aldığı bariz ortadaydı. Caddeler de insanlar sigara dan dolayı maske takmayabiliyordu.

 

Açıklamalardan sonra akıllara birçok soru işareti takıldı. Özellikle saat konularında kısıtlamaları anlamayanlar için açıklanan kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasağı ile ilgili sizlere tek tek açıklamak istedik.

 

Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler, 20 Kasım Cuma günü saat 20.00’den itibaren geçerli olacak.

Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunacak.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel­-al” hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme ­içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak. Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları saat 10.00- ­20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ