Popüler Stok Fotoğrafı Siteleri

 

Popüler Yığın Fotoğrafı Siteleri son dönemlerde insanların İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak isteklerinin artması sebebiyle daha çok aranır olmuşlardır. Bu alanda bilgilendirmeler yaptığımız, kendinizi başarıya ulaştırmak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan hususları ele aldığımız detaylı bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımızın devamında ise sektörde ödeme noktasında sorun yaşatmayan, satın alan kitlesi ortalamanın üstünde olması sebebiyle sizleri yüksek gelirlere ulaştırabileceğimiz platformlar bilgilendirmeleri yapacağız. Sistemlerin işleyişi hakkında, gelir hedefinizi yükseltebilmek adına dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan püf noktaları içeren altın durumunda tavsiyelere yer vereceğimizden güvenli olabilirsiniz.

Shutterstock

Getty Images platformundan sonrasında yığın fotoğrafçılığın ikinci dev adı Shutterstock platformudur. Her ne kadar getty’nin yapmış olduğu iş fotoğraf stoklamanın bir fazlaca ötesinde olsa da Shutterstock platformu da sektörde bir fazlaca aktiftir. Geçmiş yıllarda daha etken olan platformun en büyük destekçilerini kaybetmesi sebebiyle satış grafiklerinde ve popülerlikte düşüş yaşadığını söyleyebiliriz. Siteye kaydolduktan sonrasında en iyi bulunduğunu düşündüğünüz 10 fotoğrafı sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Yüklediğiniz fotoğrafların incelenmesi yoğunluğa bağlı olarak 7 – 10 iş günü sürecektir. Bu sürenin sonunda 10 fotoğraftan 1 tanesi bile başarıya ulaşmış görülürse sistem üstünden çalışmaya başlayabilirsiniz. Tüm fotoğraflarınız ret alsa bile denemeye devam edebilirsiniz.

Fotolia

Adobe firmasına ilişik olan Fotolia bağımsız bir işletme olarak hareket etmesine karşın Adobe veri tabanından faydalanmaktadır. Reklam bütçesi yüksek olması sebebiyle başarıya ulaşmış bir platformdur. Satış oranı yüksek olsa da komisyon oranının yüksek olması beklentileri maddi anlamda karşılamasının önüne geçmektedir. Satıştan % 20 alarak işe başlasanız da bu süre içinde % 46’ya kadar çıkabilir. Fotoğrafınızı exclusive belirlemeniz oranları değiştirecektir. Exclusive seçeneği fotoğrafın bir tek o sitede satılabileceği anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak oranlar % 35 – % 63 aralığında değişmektedir.

iStockphoto

Fotoğraflarınızın satışını gerçekleştirebileceğiniz popüler ve büyük platformlardan birisi de iStockphoto adıyla hizmet vermektedir. Getty Images şirket grubuna dâhil olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Hususi bir testten geçerek platforma katılım sağlayabilirsiniz. Kontrol muhteviyatında yığın fotoğrafçılık ile ilgili yasal düzenlemeler ve kalite standartları noktasında sizi değerlendirmektedirler. Kontrol içeriğine hazırlık yapmanız durumunda başarıya ulaşmış olma ihtimaliniz bir fazlaca yüksektir. Testte başarıya ulaşmış olmanız sonrasında üstünde fotoğrafınız olan bir kimliğinizi ve size ilişik üç tane görüntüyü onaya sunmanız gerekmektedir.

Pond5

Sektörün en büyük video stokçusu durumunda olmalarını içeriklerine katkıda bulunanlarla beraber satıcılarına da hususi fırsatlar oluşturmalarıyla sağlamışlardır. İçerik oluşturanlara kendi satış rakamlarını belirleme fırsatı vermektedirler. Satış rakamının % 50’si içerik üreticiye ödenmektedir. Sektördeki platformlarla kıyaslandığında bu oranın oldukça iyi bulunduğunu sizler de görmüş olacaksınız. Nispeten yüksek kazanç vaat ediyor olmaları sebebiyle başlangıç için tercih edilebilecek en iyi platformlar içinde yer verilmiştir. Kullanıcılara sağladıkları bir öteki avantaj ise satışa sunabileceğiniz fotoğrafların standartlarının net bir halde belirlenmiş olmasıdır.

Adobe Stock

Fotolia’nın Adobe tarafınca satın alınması sonrasında Adobe Stock haiz olduğu fotoğraf düzenleme paketini bu alana entegre etmiştir. Adobe Stock tarafınca meydana gelen bu hamle sektörle ilgili olmayan kullananların dahi içerik üretebilmesine olanak vermiştir. Bu hamle satıcıların satışının artmasını sağlarken, alıcıların da kolay bir halde yığın fotoğraf bulmaları sağlanmıştır. Tüm bu avantajlarına karşın belirledikleri satıştan verdikleri % 33 komisyon düşük olması sebebiyle içerik üreticilerinin kısa sürede platformdan ayrılmalarına niçin olmuştur. Başlangıç için iyi bir oran olsa bile kategoride kendilerini geliştiren kişiler için % 33 kabul edilmesi pek mümkün olmayan bir orandır. Elbet başlangıç için yüksek satış grafikleri yakalayabileceğiniz Kaliteli Yığın Fotoğrafı Siteleri içinde yer verilmiştir.

“Popüler Stok Fotoğrafı Siteleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın