Popüler Stok Fotoğrafı Siteleri

 

Popüler Stok Fotoğrafı Siteleri son dönemlerde insanların İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak isteklerinin artması nedeniyle daha fazla aranır olmuşlardır. Bu alanda bilgilendirmeler yaptığımız, kendinizi başarıya ulaştırmak için dikkat etmeniz gereken hususları ele aldığımız detaylı bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımızın devamında ise sektörde ödeme noktasında sıkıntı yaşatmayan, müşteri kitlesi ortalamanın üstünde olması nedeniyle sizleri yüksek gelirlere ulaştırabileceğimiz platformlar bilgilendirmeleri yapacağız. Sistemlerin işleyişi hakkında, gelir hedefinizi yükseltebilmek adına dikkat etmeniz gereken püf noktaları içeren altın niteliğinde tavsiyelere yer vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Shutterstock

Getty Images platformundan sonra stok fotoğrafçılığın ikinci dev ismi Shutterstock platformudur. Her ne kadar getty’nin yaptığı iş fotoğraf stoklamanın bir hayli ötesinde olsa da Shutterstock platformu da sektörde bir hayli aktiftir. Geçmiş yıllarda daha aktif olan platformun en büyük destekçilerini kaybetmesi nedeniyle satış grafiklerinde ve popülerlikte düşüş yaşadığını söyleyebiliriz. Siteye kaydolduktan sonra en iyi olduğunu düşündüğünüz 10 fotoğrafı sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Yüklediğiniz fotoğrafların incelenmesi yoğunluğa bağlı olarak 7 – 10 iş günü sürecektir. Bu sürenin sonunda 10 fotoğraftan 1 tanesi bile başarılı görülürse sistem üzerinden çalışmaya başlayabilirsiniz. Tüm fotoğraflarınız ret alsa bile denemeye devam edebilirsiniz.

Fotolia

Adobe firmasına ait olan Fotolia bağımsız bir işletme olarak hareket etmesine rağmen Adobe veri tabanından faydalanmaktadır. Reklam bütçesi yüksek olması nedeniyle başarılı bir platformdur. Satış oranı yüksek olsa da komisyon oranının yüksek olması beklentileri maddi anlamda karşılamasının önüne geçmektedir. Satıştan % 20 alarak işe başlasanız da bu zaman içerisinde % 46’ya kadar çıkabilir. Fotoğrafınızı exclusive belirlemeniz oranları değiştirecektir. Exclusive seçeneği fotoğrafın sadece o sitede satılabileceği anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak oranlar % 35 – % 63 aralığında değişmektedir.

iStockphoto

Fotoğraflarınızın satışını gerçekleştirebileceğiniz popüler ve büyük platformlardan birisi de iStockphoto adıyla hizmet vermektedir. Getty Images şirket grubuna dâhil olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Özel bir testten geçerek platforma katılım sağlayabilirsiniz. Test içeriğinde stok fotoğrafçılık ile alakalı yasal düzenlemeler ve kalite standartları noktasında sizi değerlendirmektedirler. Test içeriğine hazırlık yapmanız durumunda başarılı olma ihtimaliniz bir hayli yüksektir. Testte başarılı olmanız sonrasında üzerinde fotoğrafınız olan bir kimliğinizi ve size ait üç adet görüntüyü onaya sunmanız gerekmektedir.

Pond5

Sektörün en büyük video stokçusu durumunda olmalarını içeriklerine katkıda bulunanlarla birlikte satıcılarına da özel fırsatlar oluşturmalarıyla sağlamışlardır. İçerik oluşturanlara kendi satış rakamlarını belirleme fırsatı vermektedirler. Satış rakamının % 50’si içerik üreticiye ödenmektedir. Sektördeki platformlarla kıyaslandığında bu oranın çok iyi olduğunu sizler de göreceksiniz. Nispeten yüksek kazanç vaat ediyor olmaları nedeniyle başlangıç için tercih edilebilecek en iyi platformlar arasında yer almaktadır. Kullanıcılara sağladıkları bir diğer avantaj ise satışa sunabileceğiniz fotoğrafların standartlarının net bir şekilde belirlenmiş olmasıdır.

Adobe Stock

Fotolia’nın Adobe tarafından satın alınması sonrasında Adobe Stock sahip olduğu fotoğraf düzenleme paketini bu alana entegre etmiştir. Adobe Stock tarafından gerçekleştirilen bu hamle sektörle alakalı olmayan kullanıcıların dahi içerik üretebilmesine imkan vermiştir. Bu hamle satıcıların satışının artmasını sağlarken, alıcıların da kolay bir şekilde stok fotoğraf bulmaları sağlanmıştır. Tüm bu avantajlarına rağmen belirledikleri satıştan verdikleri % 33 komisyon düşük olması nedeniyle içerik üreticilerinin kısa sürede platformdan ayrılmalarına neden olmuştur. Başlangıç için iyi bir oran olsa bile kategoride kendilerini geliştiren kişiler için % 33 kabul edilmesi pek mümkün olmayan bir orandır. Elbette başlangıç için yüksek satış grafikleri yakalayabileceğiniz Kaliteli Stok Fotoğrafı Siteleri arasında yer almaktadır.

“Popüler Stok Fotoğrafı Siteleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın