Pizza Dükkanı Açmak ve İşletmek hakkında bilmeniz gerekenler

Her geçen gün birazcık daha artan pizzacı dükkanları oldukça geniş bir satın alan kitlesine hitap ediyor. Hem yüksek standartlarda hizmetler vermeleri hem de birçok kişinin damak tadına uygun pizza sunmaları pizzacıların karlı işletmeler olmasını sağlar. Bu yüzden pizza dükkanı açmak günümüzde son aşama popüler işler içinde yerini alıyor. Değişik tatlarda sunacağınız pizzalar ile hem geniş bir satın alan kitlesine ulaşabilir hem de en iyi şekilde kar elde etme imkanı bulabilirsiniz. Günümüzde pizza dükkanı açmak son aşama ciddi bir girişim olarak görülebilir. Bu yüzden işletmenizi açmadan ilkin kesinlikle detaylı bir iş planı hazırlayarak detaylı emek harcamalar gerçekleştirmelisiniz.

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza dükkanı açma benzer biçimde bir girişimde bulanacaksanız kesinlikle iş yerinizi açacağınız yer de dahil olmak suretiyle birçok detayı göz önünde bulundurmanız gereklidir. Titizlikle gerçekleştireceğiniz araştırmalar neticesinde pizzacı dükkanınızı son aşama iyi fırsatlarla açma imkanı bulabilirsiniz. Bu süreçte hem ana para hem de iş yeri içinde ki dekorasyon mevzuları en fazlaca ehemmiyet vermeniz ihtiyaç duyulan mevzular içinde bulunuyor. Pizza dükkanı açmak mevzusunda kararınızı verdiyseniz işletmenizin boyutlarına da ehemmiyet vermeniz gerekiyor.

Geniş ve büyük bir pizza salonu açmak maliyetlerinizi artırarak ana para geri dönüşünü zorlayabilir fakat küçük ve orta ölçekte bir iş yeri açmak son aşama karlı olabilir. Pizzacı dükkanı açma maliyetleri bu süreçte e fazlaca ehemmiyet vermeniz ihtiyaç duyulan mevzular içinde içeriyor.

Pizzacı dükkanı açmak zannedildiği kadar kolay değildir. Ilk olarak bu sektörde fazlaca büyük bir rekabet ortamında olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte her adımınızı doğru atabilmek için iş planını hazırlarken bazı soruların yanıtlarını kendinize sormanız gerekiyor. Ilk olarak iş planında olması ihtiyaç duyulan noktalar içinde şunlar bulunuyor:

 • Dükkanın bulunması ihtiyaç duyulan konum
 • Çevrede rakip bir işletmenin varlığı
 • İş yeri kirası için ayrılabilecek kira bedeli
 • Personel sayısı ve maliyeti
 • Dekorasyon ve maliyeti
 • Pizza için lüzumlu malzemeler ve maliyetleri
 • Sermayenin durumu ve nereden temin edileceği
 • Lüzumlu malzemelerin nerelerden temin edilebileceği

Şeklinde mevzular iş yeri açma bakımından büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Pizzacı dükkanı açabilmek için bunların yanında dükkan açma evrakları, ana para geri dönüş süreci, karlılık oranları benzer biçimde bilgileri da göz önünde bulundurmalısınız. Pizzacı açma fikri mevzusunda tüm detaylar netleştiğinde ise işletmenizi kolaylıkla açabilirsiniz.

Pizzacı Açma Maliyeti

İş yeri açma mevzusunda kişileri en fazlaca merak ettiren konulardan birisi işletmenin açılış maliyeti oluyor. Pizzacı açma maliyeti de bu bakımdan son aşama mühim bir detaydır. Bu şekilde bir iş yerini kurabilmek için averaj olarak 150 metrekarelik bir alana ihtiyacınız bulunuyor. Bu süreçte işletme maliyetlerinizi etkileyen birçok mühim unsur bulunuyor. Ilk olarak dekorasyonun kesinlikle göze hitap etmesi gerekiyor.

Mutfakta ki tüm ekipmanların eksiksiz olması ve tüm iş güveliği önlemlerinin alınmasına itina gösterilmelidir. Pizzacı açabilmek için dükkan haricinde minimum 80 bin- 100 bin TL gereksiniminiz bulunuyor. Bunun yanında ek harcamalar için de bir miktar para bulundurmanız gerekiyor. Pizza dükkanlarında masa ve iskemle, oturum düzeni, pizza malzemeleri ve mutfak ekipmanları maliyet kalemleri üstünde büyük bir etkiye haiz oluyor. Büyük ve cafe tarzında bir yer açmak için ise minimum 500 bin TL ana para gereklidir.

Sadece iyi bir işletme kurabilmek için kesinlikle iyi bir dekor emek vermesi yapmanız gerekiyor. Bunun yanında evlere ve iş yerlerine servis olanaklarını da müşterilerinize sunmanız gerekiyor. Bunlar da maliyetlerinizi artıran unsurlar oluyor. Sadece ek bir maliyet demek ilerleyen süreçte sizlere kar olarak dönebilecek bir durumdur.

Pizzacı Dükkanı Kazancı ve Kar Marjı

Pizzacı dükkanı açmak birçok kişinin düşsel olsa da bu işe girerken kazanç durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yaptığınız harcamaları kısa sürede çıkarmanız ve süratli bir halde kara geçebilmeniz büyük ehemmiyet taşıyor. Eğer pizzacıyı açtıktan sonrasında 6 ay kadar kendinizi yönetim edebilecek ek sermayeniz yok ise daha titiz bir halde işe başlamanız gerekiyor. Kolayca satın alan çekmek isterseniz ilk olarak bayilik sistemlerini değerlendirebilirsiniz.

Pizza bayiliği veren firmalar yardımıyla adı duyulmuş bir markanın bayisi olabilirsiniz. Bu şekilde insanoğlu güvendikleri tatları daha çok tercih edecek ve daha kolay bir halde sizlerden pizza alacaktır. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta yalnızca pizza dükkanı için uygun bir yer seçmektir. İster bayilik olsun ister kendi isminizi seçerek açın lokasyon tesiri büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. İş planınızda da kesinlikle pizzacı dükkanı kazancı ve kar marjı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer kar marjınızın yüksek olmasını istiyorsanız işletmenizin dışarıya da servis hizmeti vermesine itina göstermeniz gerekiyor. Şu sebeple pizza en fazlaca evlere istenen yemekler içinde bulunuyor. Yüksek bir lezzet sunumu gerçekleştirebilirseniz kar marjınız da bir o denli yüksek olacaktır.

Averaj boyutlarda bir işletmeden elde edeceğiniz kar marjı %75 ile %100 içinde değişiyor. Minik boyutlu bir pizzanın maliyeti 7.5 TL olduğunda bu pizzayı da en düşük 15 TL’den satışa sunduğunuzda devasa yükseklikte bir kazanç elde edebiliyorsunuz. Satış sirkülasyonunuz yüksek olduğunda işletmenizi de büyütmek için elinizde extra ana para birikimi olabiliyor.

Pizza Bayiliği Veren Firmalar

Para kazanmak için besin sektörünü seçiyorsanız iş planınızı fazlaca iyi yapmanız gerekiyor. bilhassa sektör deneyiminiz de yok ise kesinlikle ustalaşmış firmaların desteğini almanız büyük bir ehemmiyet taşıyor. Bayilik sistemleri de sizlere bu desteği fazlası ile vermektedir. Hem yüksek kazanç elde etmenize destek verirken hem de dükkanın kurulum aşamasında sizlere beklediğiniz desteği sunuyorlar. Sadece bayilik seçiminde de kesinlikle titiz davranmanız gerekiyor. Şu sebeple her firmanın bayilik tutarı öbürlerinden değişik ve sizlere verdikleri destek sunar de bu bayilik ücretlerine bakılırsa belirleniyor. Pizza bayiliği veren firmalar şunlardır:

 • Domino’s Pizza
 • Terra Pizza
 • Little Caesars
 • Panino Pizza
 • Pizza Hut
 • Pizza Wings
 • Pizza Tomato

Oldukca tercih edilen ve adı malum pizza bayilik firmalarıdır. Her firmanın kurulum desteği değişik olacağından bilhassa lokasyon seçiminde, personel eğitiminde, reklam ve tanıtım çalışmalarında sizlere destek verebilecek olan bir bayilik tercih etmeniz gerekiyor.

Pizzacı Açmak İçin Lüzumlu Belgeler

Pizzacı açmak için maliyet ve kar marjı kadar mühim bir öteki mevzu ise işletmenizi açacağınız süre gereksinim duyacağınız belgeler oluyor. Birçok belgenin hazırlanması bu süreçte sizi yıpratabilir. Sadece hangi işletmeyi açarsanız açın bu belgelerin kesinlikle hazırlanması sizden istenmektedir. Pizzacı açmak için lüzumlu belgeler şunlardır:

 • Hijyen belgesi ve itfaiye uygunluk belgesi
 • Yapı kullanma izni
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı
 • Müracaat beyan formu
 • Adli sicil kaydı fotokopisi
 • TC kimlik belgesinin fotokopisi
 • 2 tane de vesikalık fotoğraf

Bu belgeler standart olarak hazırlanması ihtiyaç duyulan belgelerdir. Sadece kimi zaman bulunduğunuz yerin belediyesi sizlerden değişik belgeler talep edebiliyor. Bu yüzden belge hazırlama süreci öncesinde güncel evrak listesine ulaşmanız gerekebilir.

Pizzacı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Pizzacı açmak zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. Her ne kadar pizza mevzusuna hakim olursanız olsun işletme yönetimi becerisi büyük bir ehemmiyet taşıyor. Pizzacı açmak isteyenlere tavsiyeler içinde de yönetim ilk sırada geliyor. Bu dükkanı açmak için ilk olarak iyi bir yer seçimi yapmanız gerekiyor. Üniversite ve lise yakınları, çarşı merkezleri yüksek kazanç getirecek bölgeler içinde bulunuyor. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu da pizzacı dükkanı açarken hijyen mevzusudur. İşletmenizin hem satın alan ağırladığınız hem de mutfak alanlarınız kesinlikle yüksek hijyen kurallarına uygun olmalıdır.

Fiyatlarınızın averaj düzeyde olması derhal her kesimden satın alan kazanmanızı sağlar. Bu yüzden fiyat ve hizmet çeşitlerinizin müşteriyi cezp etmesine ehemmiyet vermeniz gerekiyor. Evlere ve iş yerlerine servis meydana getirecek kuryenizin olması da mühim oluyor. Böylece hem işletme içi hem de işletme dışı kazanç sağlama şansınız oluyor. Pizzacı dükkanı açmak mevzusunda detaylı emek harcamalar yaparak işletmenizi açabilirsiniz.

Yorum yapın