Pinterest İle Para Kazanmak | Pinterest Kullanımı

Pinterest görsel paylaşımların yapıldığı bir site. Vatanımızda halen pek oldukça şahıs tarafınca bilinmiyor. ABD da ise %52 benzer biçimde kullanım oranına haiz. Aylık ziyaretçi sayısı 200 milyonun üstünde. Düzgüsel bir internet sayfasında kullanıcılar 2 ile 3 dk içinde süre geçirirken, bu süre Pinterest de 14 dk. Bu muhteşem bir süre. Feysbuk’ta bir gönderi paylaştığınızda etkileşim süresi maksimum 5 gün. Pinterest sitesinde ise bir süre kısıtlaması yok.6 ay sonrasında bile fotoğraflarınız yüksek ziyaretçi sayısına ulaşabilir. Peki bu inanılmaz istatistiklere haiz olan Pinterest iyi mi kullanılır, Pinterest ile para kazanmak mümkün mü? İşlerinize iyi mi bir katkı sağlayabilir?

Okuyun: Whatsapp ile Iyi mi Para Kazanılır

 

Pinterest Iyi mi Kullanılır?

Pinterest nasıl kullanılır

Pinterest iyi mi kullanılır

Ilk olarak Pinterest’in haiz olduğu avantajlara bakalım. Bu avantajlar yardımıyla işinizi büyütebilirsiniz. Yada yalnız Pinterest ile para kazanmanız da mümkün.

Pinterest 2010 yılı Mart ayında kurulmuştur.Aylık kullanıcı sayısı 200 milyonun üzerindedir.Hanım kullanıcı sayısı, adam kullanıcı sayısından fazladır.ABD da meydana getirilen alışverişlerin %16’sı Pinterest sitesinde meydana getirilen yönlendirmeler ile gerçekleşir.Pinterest üstünde kullanıcılar tarafınca meydana getirilen ”PİN” sayısı 100 milyara ulaşmıştır.2014 senesinde %98 oranında gelişme rakamına haiz olmuştur.Pinterest üstünde meydana getirilen gönderiler, Feysbuk da ki  gönderilere oranla 1800 kat daha uzun ömürlüdür.Pinterest’in en büyük rakibi Google görsellerdir.

Pinterest sitesini evinizin odası benzer biçimde düşünün. Bu odanın duvarlarında birden oldukça pano var. Bu panolar sizin tarafınızda kategorilere ayrılmış. Fotoğraflarınızı da kategoriye nazaran panolara asıyorsunuz. Pano için verdiğiniz adlar ”bebeklik fotoğraflarım, gençlik fotoğraflarım, iş fotoğraflarım vb” benzer biçimde olabilir. Fotoğrafları tutturmak için kullandığınız iğne yada raptiyenin adı ”pin”.Aslına bakarsan ”pin” kelimesinin Türkçe karşılığı ”toplu iğne”.

 

Pinterest nasıl kullanılır

Pinterest iyi mi kullanılır

Yukarıdaki örnekte yer edinen tüm terimler Pinterest.com sitesinde geçmektedir. Pinterest iyi mi kullanılır diyenlerin ilkin bu terimleri bilmesi lazım.

 

Pinterest ”Pin” Nedir?

Pin örnekte bahsettiğimiz benzer biçimde fotoğraflarınızı Panoya tutturmanız için kullandığınız iğne. Girdiğiniz herhangi bir internet sayfasındaki fotoğrafı Pinterest de bulunan panonuza yerleştirebilirsiniz. Güzel yanı ise sizin yaptığınız Pinleme ile kullanıcılar o siteyi ziyaret edebilir. Ya da ”re pin” özelliği ile başka bir kullanıcı sizin paylaştığınız resmi kendi panosuna yerleştirebilir. Bu sayede gönderiniz daha çok kişiye ulaşmış olur.

 

Pinterest ”Pano” Nedir?

Attığınız resimleri anahtar kelimeler ile kategoriye ayırmış olmuş olursunuz. Bu kategoriler Pinterest sitesinde ”pano” olarak ifade edilmektedir. Pano adları çoğu zaman en oldukça meydana getirilen aramalardan oluşur. ”Kendin yap fikirleri, dekorasyon fikirleri, saç tasarımları, el işi modelleri, ergonomik fikirleri” benzer biçimde. Pano yardımıyla hem siz hem de öteki kullanıcılar aradıkları fotoğraflara daha kolay ulaşabilirler.

 

Pinterest ”Denemeler” Nedir?

Pinterest sitesinin en güzel kısmı burası. Paylaşan fikirler ile ilgili yorum yapmanızı sağlar. Doğal olarak  aslolan istenen o fikirleri deneyenlerin yorum yapması. Bu sayede öteki kullanıcılar doğruluğunu ve uygulanabilirliğini kontrol etmiş olur. ABD da Pinterest çoğunlukla yiyecek tarifleri için kullanılır. Denemeler kısmı yiyecek tarifleri açısından oldukça data verici.

Okuyun: Evde Para Kazandıran İşler

 

Pinterest Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Pinterest kişisel paylaşımların yapıldığı bir site değil. Çoğu zaman aile üyeleriyle karşılaşmazsınız. Bazı kullanıcılar Feysbuk ve İnstagram’ın aile üyeleri tarafınca işgal edilmesinden dolayı şikayetçi. Pinterest tamamen yararlı olabilecek kaliteli görsellerin paylaşılmış olduğu bir site. Pinterest iyi mi kullanılır diyenlerin ilk olarak takipçi sayısını arttırmaları gerekiyor.

 

Takipçi sayısını arttırmak için insanları takip etmekten çekinmeyin. Yabancı kullanıcılar çoğu zaman takibe, takip ile karşılık verir. Bu sayede gönderileriniz daha çok kişiye ulaşmış olur. Pinterest en oldukça etkileşime haiz gönderileri ”en oldukça konuşulanlar” panosuna yerleştirir. Bu sayede tek bir gönderi ile 10 binlerce kullanıcıya erişmiş olmuş olursunuz.

 

### Pinterest sitesini kullanmak için yalnız 2 amacınız olabilir. Bunlardan birisi beğendiğiniz gönderileri, sonrasında yine incelemek için panonuza kaydetmek. Bu sayede kendinize ilişik istediğiniz benzer biçimde bir arşiv oluşturmuş olmuş olursunuz. Pinterest iyi mi kullanılır diyenler bu mevzuda sorun yaşamaz. Şundan dolayı kendinize ilişik bir görsel paylaşmıyorsanız takipçi sayınızın da bir mühim yoktur.

 

### Öteki amacınız ise Pinteresti para kazanmak yada bir kesime ulaşmak için kullanmak olabilir. Pinterest üstünde yer edinen fotoğrafların %95’i internet sayfası sahiplerine ilişik. Ya da bu siteler üstünden para kazanan insanlara. Pinterest ile öteki toplumsal medya sitelerine oranla daha çok etkileşim kazanabilirsiniz. Şimdi iş için Pinterest iyi mi kullanılır inceleyelim.

 

Pinterest İle Para Kazanmak

Pinterest iyi mi kullanılır size özet olarak anlattık. Aslına bakarsak kullanılması oldukça kolay bir uygulama. Mühim olan bu uygulama ile para kazanmak.Pinterest üstünde 100 milyar etkileşim sayısına haiz fotoğraf var. Bu kadar fotoğrafın yüklenmesi ve etkileşim almasının tek bir amacı var.O da para kazanmak.

 

Sizde Pinterest ile para kazanmak istiyorsanız, ilk olarak para kazanma yöntemini seçmeniz lazım. Hangi kanallar ile para kazanabilirsiniz? Ya da Pinterest ile para kazananlar neler yapıyor.Gelin beraber inceleyelim.

 

Pinterest Affiliate Pazarlama-Satış Ortaklığı

Eğer bir internet sayfası sahibi değilseniz satış ortaklığı yöntemini tercih edebilirsiniz. En zahmetsiz para kazanma yöntemidir. Bir çok e-ticaret sitesi onların linklerini paylaşmanız karşılığında size satış üstünde komisyon öder. Beğendiğiniz ve insanların alabileceğini düşündüğünüz bir ürün var ise bunu Pinterest sitesinde kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Bu biçim ortaklık veren sitelere satış ortaklığı siteleri başlıklı yazı üstünden ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce bilgisine sahipseniz bu paylaşımları İngilizce yapmanızı tavsiye ederiz. Yabancılara satış yapmanız Türklere oranla daha kolay. Doğal olarak birde yabancı kullanıcı sayısı Türk kullanıcı sayısından fazla.

 

Pinterest Google Adsense İle Para Kazanma

Yalnız blog sitesi sahiplerinin para kazanabileceği bir yöntemdir. Blog sitesi sahipleri Google reklam ağına katılarak, siteleri üstünde çıkan reklamlar ile para kazanabilir. Bu sayfa üstünde yer edinen reklamlar benzer biçimde. Karşınıza çıkan bu reklamlar ile site sahipleri tıklama başına 0,10 kuruş ile 1 TL içinde para kazanır. Doğal olarak Türkçe sitelerde geçerli bu. Eğer yabancı bir blog sitesi sahibi iseniz bu rakamlar 1 TL ile 30 TL içinde değişecektir.

 

Bir sitenin Google’ın ilk sayfasında çıkması oldukça zor. Bundan dolayı Pinterest sitesini kullanan blog sahipleri extra daha çok ziyaretçiye haiz olabilir. Hatta Pinterest üstünden gelen ziyaretçi sayısı bir çok sitelerde %90’a yakındır. Siteye trafik almak Google’a nazaran Pinterest’de daha kolay.

 

Pinterest ile E-Tecim Yapak

Gittigidiyor, N11, Etsy, Amazon, Ebay benzer biçimde sitelerde satış yapıyorsanız, ürünleriniz için alan kişi bulabilirsiniz. Bilhassa Etsy sitesinde satış yapanlar pinterest iyi mi kullanılır diye araştırma yapar. Şundan dolayı Etsy üstünde yalnız el yapımı ürünler yer alır. Pinterest sitesinde bu biçim kendin yap görsellerinin  olduğu bir site.

 

Etsy sitesine bir ürün eklediğiniz süre, binlerce ürün arasından üst sıralarda çıkması oldukça zor. Ya oldukça popüler bir satıcı olmalısınız ya da reklam vermelisiniz. Pinterest sitesi ile yayınladığınız ürünü tamamen ücretsiz bir şekilde ön plana çıkarabilirsiniz. Etsy sitesi kullanıcıları çoğu zaman kadınlardan oluşuyor. Pinterest ABD da %62 benzer biçimde kadın kullanıcı oranına haiz. Bu sayede istediğiniz kullanıcı kitlesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Doğal olarak bunu yalnız Pinterest için düşünmeyin. Vatanımızda insagram üstünden satış yapanlarda Pinterest üstünden pazarlama faaliyeti yürütmektedir. Ürünleriniz el yapımı ya da ilgi çekiciyse kısa zamanda başarıya ulaşmanız mümkün. Paylaştığınız fotoğrafların kalitesi de belirleyici etken olacaktır.

 

Pinterest Ücretli Paylaşım Yapmak

Pinterest takipçi sayınız yüksek ise ücretli olarak paylaşım yapabilirsiniz. Bu hem sizin için hem de şirket için avantajlıdır. Firmaların yeni bir hesap açması ve kullanıcılar ile etkileşime geçmesi uzun bir süre alacaktır. Bunun yerin takipçi sayısı yüksek olan bir Pinterest Fenomenine paylaşım yaptırmak daha mantıklı. Fenomen yardımıyla kısa zamanda yüksek etkileşim sayısına ulaşılabilir.

Yurtdışı takipçi sayınız fazla ise paylaşım başına 500 TL, 1000 TL benzer biçimde ücretler alabilirsiniz.Doğal olarak bu ücret şirket ile yaptığınız anlaşmaya nazaran değişim izah edebilir.

 

Pinterest Fotoğraf Ekleme

Pinterest iyi mi kullanılır diyenlerin başarısı, tamamen ekledikleri fotoğraflara bağlı. Eğer pinlediğiniz fotoğraf tıklama almıyorsa başarı göstermiş olmanız olanaksız. Fotoğraflarınızın tıklama almasını istiyorsanız aşağıda yazılı olanları uygulayın.

Bozuk olan fotoğrafların paylaşımını yapmayın.İnografik şu demek oluyor ki muhteviyatında yazı olan resimler daha oldukça tıklama alır.Fotoğrafları ilave etmeden önce hazır şablon kullanabilirsiniz.Tek bir şablona birden fazla fotoğraf yükleyerek daha başarı göstermiş olabilirsiniz.Pinterest Business kaydı yaparak fotoğraflarınızın etkileşim oranını takip edin.İnografik fotoğraf yapmak için Snappa sitesini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.İdeal fotoğraf boyutu 735 x 1102 olmalıdır.

 

### Sitelerde gördüğünüz fotoğrafları kaydetmek için eklenti yada uygulama kullanmanız gerekiyor. Masaüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz Pinterest üstünden bu eklentiye haiz olabilirsiniz. Mobil kullanıcılar uygulama ile ya da site üstünde bulunan paylaşım düğmeleri ile fotoğraf eklemesi yapabilirler. Google Chrome Pinterest eklentisine haiz olmak için tıklayın.

 

Pinterest Benzeri Siteler

Pinterest iyi mi kullanılır diyen ziyaretçilerimizin aşağıda yer edinen Pinterest benzeri sitelere kayıt olmasını tavsiye ederiz. Bu sayede daha faza etkileşime haiz olabilirsiniz. Ek olarak bu uygulamalar ileride Pinterest benzer biçimde büyüdüğünde siz erken üyelik yaptığınız için avantajlı olacaksınız.

 

1.We Heart İt

Tamamen gençler için oluşturulmuş Pinleme sitesi.Paylaşımlara baktığınız süre bunu anlayabilirsiniz.

 

2.DudePins

Pinterest bayanlar için değil, sadece o şekilde bir idrak oluşturulmuş. DudePins ise erkekler için yapılmış bir uygulama.

 

3.Dribbble

Tasarımcılar için oluşturulmuş toplumsal ağ. Ustalaşmış tasarımlara ilginiz var ise ne olursa olsun ziyaret etmelisiniz.

 

4.Pearltress

Pinterest sitesine en oldukça benzeyen alternatif uygulamadır. Daha oldukça ağaçlar ve takılar üstüne fotoğraflar bulabilirsiniz.

 

5.FoodGawker

Yemekler için oluşturulmuş pinleme sitesi. ABD da Pinterest sitesi yiyecek tarifleri için kullanıldığından, yalnız yiyeceklerden oluşan bu uygulama oluşturulmuş.

 

6.Juxtapost

Pinterest ilk çıkmış olduğu zamanlarda davetiye üstüne üyelik alımı yapıyordu. Juxta o dönemlerde alternatif olarak çıktı ve davetiye istemedi. Pinterest davetiyeli üyeliği kaldırdığı süre, Juxta tesirini yitirmiş oldu. Sadece hala en iyi alternatiflerden birisi konumunda.

 

7.Liqurious

İçecek tarifleri için oluşturulmuş pin sitesi. Birbirinden değişik kokteyl tariflerine ulaşabilirsiniz.

 

8.Manteresting

Erkekler için oluşturulmuş Pin sitesi. Erotik paylaşımların artması sebebiyle kullanıcı kitlesini yitirmiştir.

 

9.HomeTalk

Ev dekarasyon tasarımlarını bu uygulama üstünden ulaşabilirsiniz. Çoğu zaman mimarlar tarafınca kullanılan bir sitedir.

 

10.GentleMint

GentleMint erkekler için yeni kurulmuş olan Pin sitesi. Sadece erkekler için oluşturulmuş öteki sitelere nazaran daha kaliteli.

 

Pinterest Taktikleri

Pinterest uygulaması, Feysbuk, İnstagram ve Twitter dan sonrasında popülerlik olarak 4. sırada yer verilmiştir. Markanıza daha çok kıymet katmak istiyorsanız, Pinterest benzer biçimde etkili bir uygulamayı kullanırken bazı taktikleri ihtiyacınız var. Pinterest esin veren proje fotolarına ev sahipliği meydana getiren bir site. Sizde buna ayak uydurup esin verici paylaşımlarda bulunmalısınız. Pinterest iyi mi kullanılır diyenler için bu taktikleri maddeler halinde inceleyelim.

 

### Pano sayısını arttırmaktan çekinmeyin.100 tane fotoğrafı 1 pano içinde barındırdığınız süre oldukça dağınık bir görüntü çizecektir. Sadece bu tarz şeyleri anahtar kelimeler ile panoları yerleştirirseniz, ziyaretçiler tüm fotoğraflarınıza kolaylıkla ulaşabilir. Panonun açıklaması ve isminin oldukça mühim bulunduğunu ihmal etmeyin.

 

### ”Re pin” özelliğinden faydalanmayı dikkatsizlik etmeyin. Bu profilinizin zenginliğini ifade eder. Twitter da ki retweet benzer biçimde düşünün. Beğendiğiniz kaliteli gönderileri profilinde tutarak daha çok takipçi elde edebilirsiniz. Pinterest üstündeki görsellerin %80 ”re pin” ile oluşturulmuştur.

 

### Panolara ilişik kapak fotoğraflarını özenle seçmeniz gerekiyor. Ziyaretçiler profilinize girdiğinde, onları panolarda yer edinen kapak fotoğrafları karşılayacak. Bu fotoğraflar panonun ziyaret edilip, edilmemesi için belirleyici rol oynayacak. Sizin en için en etkili Pin hangisi ise onu kapak fotoğrafı olarak belirleyin.Doğal olarak bunun için hususi fotoğrafta hazırlayabilirsiniz. Boyut olarak 220 x 150 en ideal boyuttur.

 

### Pinterest ile paylaştığınız fotoğrafların kare değil de dikdörtgen olmasına itina gösterin. Pinterest tarafınca verilen istatistik bilgilerinde bu açıkça belirtilmiş.Dikdörtgen fotolar hem daha oldukça yer kaplar hem de daha çok etkileşime sahiptirler. Dikdörtgen paylaşımlara 3 ile 4 arası fotoğraf sıkıştırıp, yazı da ekleyebilirsiniz.

 

### Pinterest’in toplumsal medya uygulaması bulunduğunu ihmal etmeyin. Bundan dolayı fotoğraflarınıza meydana getirilen yorumlara ne olursa olsun yanıt yazın. Eğer yalnız Pinterest üstünden direkt satış yaptıysanız, müşterinizden yorum yapmasını rica edin. Bu sayede daha çok satış gerçekleştirebilirsibiz.

 

### Pinterest Analytics kullanmayı dikkatsizlik etmeyin. Bu özelliği yalnız işletme-business hesapları kullanabilir. Analytics yardımıyla ziyaretçilerin fotoğraflarınızla etkileşimini görebilirsiniz. Kaç tıklama aldığınız, re-pin sayısı, takipçi artış yüzdesi benzer biçimde mühim veriler yer alır. Pinterest iyi mi kullanılır diyenlerin işletme olarak hesap açmasını tavsiye ederiz. Bunun için ek bir bilgiye ihtiyacınız yok.

 

### Fotoğraflarınızı paylaştığınız zamanlar oldukça mühim. En oldukça kullanıcının olduğu saatler için otomatik paylaşım ayarı yapın. Genel anlamda bu saatler akşam 20:00 ile 23:30 arasıdır. Bu saatler için yaptığınız otomatik paylaşım etkileşim oranınızı arttıracaktır. Bu saatler hafta sonu için değişim izah edebilir.

 

### Varlıklı Pinler özelliğinden faydalanın. Doğal olarak bunun için web sitenizi Pinterest uygulamasına tanıtmanız lazım. Lüzumlu tanıtımı yaptıktan sonrasında paylaşımlarınız için daha çok bilgiler ekleyebilirsiniz. Mesela; bir yiyecek tarifi fotoğrafının altına malzemeler listesini ekleyebilirsiniz.Ya da kullanıcıyı siteye çekecek sözcükler yazabilirsiniz.

 

### Pinterest kullanmaya yeni başladıysanız, kendinizi tanıtmak için reklam vermeyi dikkatsizlik etmeyin. İlk zamanlarda vereceğiniz reklamlar ile ”re pin” yardımıyla takipçi sayınız artabilir.6 ayda yakalayacağınız başarıyı 1 ay içinde yakalayabilirsiniz. Doğal olarak paylaşımlarınıza güveniyorsanız bunu yapın. Aksi taktirde vereceğiniz reklam bir işe yaramayacaktır.

 

### Blog sitesi sahibi iseniz tüm fotoğraflarınıza ”Pin it” düğmesi iliştirmeyi ihmal etmeyin. Büyük markaların %70’inin fotoğraflarında bu düğme yer verilmiştir. Kaliteli fotoğraflarınız ne olursa olsun pin alacaktır.

 

Pinterets 2020 İstatistikleri

Pinterest tarafınca ABD için 2017-2018 verileri açıklandı. Bununla beraber araştırma şirketleri tarafınca meydana getirilen anketlerde bu verilere dahil edildi. Pinterest iyi mi kullanılır diyenlerin bu istatistikleri ne olursa olsun dikkate alması gerekir. Zira ABD da satıcıların yakaladığı başarıyı, Pinterest üstünden sizde yakalayabilirsiniz.

 

###ABD’li Pinterest kullanıcılarının %40’ının geliri senelik 100 bin doların üstünde.%50’si ise senelik 50 bin doların üstünde bir gelire haiz.

 

### Pinterest bir ara %80 benzer biçimde hanım kullanıcı oranına sahipken, son yıllarda adam kullanıcı sayısı arttır. Bununla beraber ABD da yetişkinlerin %30’u Pinterest kullanmaya başladı.

 

### 18-35 yaş arasındaki gençlerin %50’i ayda minimum bir kere Pinterest uygulamasına giriş yapıyor.Çoğu zaman takip edilen mevzular teknolojik paylaşımlar.

 

### Pinteresti etken olarak kullananların %60’ı satın almalardan ilkin ne olursa olsun Pinteresti kullandığını söylemektedirler.

 

### Pinterest üstünden meydana getirilen aramaların %85’i mobil aramalardır. Doğrusu mobil kullanım oranı yüksek. Bu rakamlar düzgüsel bir toplumsal medya sitesinde %60 civarıdır.

 

### ABD da en oldukça aranılan mevzular sanat içerikli malzemeler ve yiyecek tarifleridir. Bu tarz şeyleri evsel fikirler, sıhhat ve güzellik mevzuları takip eder.

 

### Pinterest sitesinde verilen her 1 dolarlık reklam, kullanıcısına 2 dolar kazandırmıştır.

 

### Pinterest kullanan satıcılar, kullanmayan rakiplerine nazaran 2018 senesinde %32 daha çok satış yaptılar.

 

### ABD da yönlendirme trafiğinin %8’i Pinterest üstünden gelmiştir. Bu veri tüm siteler için averaj olarak alınmıştır. Bu sayı oldukça etkisi altına alan.

 

### Pinterest uygulamasının güncel piyasa kıymeti 15 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

Yorum yapın