Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir? Nasıl Elde Edilir?

Günümüzde artan enflasyon sebebiyle harcamalarımız kısaca giderlerimiz arttı. Durağan(durgun) bir işte emek vererek giderlerimizi karşılamaya çalışırken birde bikrim yapmak isteyebiliriz. Etken olarak tek bir işte emek vererek birikim yapmak zor olacağı için eylemsiz gelir kaynakları bu mevzuda bizlere destek olmaktadır.

Pasif Gelir Kaynakları

Eylemsiz Gelir Kaynakları

Birçok şahıs herhangi bir yere gitme yada emek verme zorluğu olmadan para kazanıp birikim yapma fikirleri aramaktadır. Eylemsiz gelir kaynakları tam olarak bunu yapmamıza olanak verir. Bir taraftan gitmekte olduğumuz işimize devam ederek öteki taraftan para kazanabiliriz. Bilhassa pandeminin ortaya çıkması ile beraber eylemsiz gelir kaynakları en oldukca dört gözle beklenen mevzular içinde yer aldı.

Arka planda para kazanmak ve birikim yapmak için en ideal yol kendimize alternatif bir gelir kaynağı oluşturmaktır. Süregelen işimize rahatça devam ederek biryandan da kolaylıkla para kazanabileceğiz. Tüm bu tarz şeyleri iyi mi yapabileceğimize birde yakından bakalım.

Not: Eylemsiz gelir elde etmek haricinde değişik fikirler için Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Eylemsiz Gelir Nedir?

Eylemsiz gelir herhangi bir çaba vermeden para kazanabileceğimiz bir yoldur. Para kazanmanın en kolay yolu olarak tanımlamak asla te yanlış bir yaklaşım olmayacaktır.

 

Devam etmekte olan işinizi hiçbir şekilde aksatmayacak size fazladan emek verme yada mesai yaratmadan para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Birçok ek kazanç yöntemi vardır. Kendinize en uygun yöntemi seçerek eylemsiz olarak gelir elde edebilirisiniz. Peki, eylemsiz gelir oluşturmak iyi mi yapılır?

Eylemsiz Gelir Iyi mi Elde Edilir?

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir

Eylemsiz Gelir Iyi mi Elde Edilir

Eylemsiz gelir ilk olarak herhangi bir çaba harcanmadan oluşan gelirdir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Öğreneğin bir öğretmensiniz ve internette bir mevzu ile ilgili kurs verdiniz. Vermiş olduğunuz bu kurs tek seferlik bir çaba gerektirdiğinden yine uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

İnternet sitenize yada kurs sitelerine yüklediğiniz anlatımınız satıldıkça para kazacaksınız. Burada herhangi bir emek verme yada mesai söz mevzusu değildir. Tek yapmanız gerek hesabınıza para yatıp yatmadığıdır Eylemsiz gelir elde etme şekilleri hakkında yalnız bir örnekten bahsettik.

Eylemsiz gelir elde etmek için ilk olarak buna uygun bir alan seçmelisiniz. Eylemsiz gelir kaynakları hiçbir çaba gerektirmeden para kazandıran bir yöntemdir. Kendinize en uygun alanı seçip arka planda para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Uyurken Para Kazanmak Mümkün mü?

Ilk olarak uyurken para kazanmak nedir onu açıklayalım. Uyurken para kazanmak işe gitmeden ve uzaktan da bile olsa emek harcamadan para kazanmayı ifade eder. Şu demek oluyor ki siz o şekilde bir iş yapacaksınız ki para kazanırken tek yapmanız ihtiyaç duyulan ne kadar kazanmış olduğunuzu denetlemek olacak.

Uyurken para kazanmak dijital çağ ile beraber oldukca daha popüler hale geldi. Birçok alanda uyurken para kazanmak artık mümkündür. Gelişen teknoloji ile beraber eylemsiz gelir kaynakları yardımıyla uyurken para kazanmanız mümkün.

Gelişen teknoloji bu alanda büyük avantaj sağlasa da eski zamanlardan beri devam etmekte olan eylemsiz gelir kaynakları vardır. İnsanlar devamlı daha kolay para kazanmanın ve sevdiklerine daha çok vakit yaratmanın yollarını araştırmışlardır. Bu yazımızda sizler için eylemsiz gelir elde şekilleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Bu mevzuya daha yakından bakmak gerekirse iyi mi bir strateji izlememiz gerektiğine kara vermeliyiz.

Eylemsiz Yatırım Stratejisi Nedir?

Ilk olarak etken ve eylemsiz yatırım nedir, farkları nedir ve iyi mi uygulanır bu konulardan anlatmak isterim. Etken yatırım, belli bir informasyon birikimi isteyen yatırım türüdür. Etken yatırım meydana getiren şahıs borayı sıkı takip etmeli ve alım –satım zamanını doğru bir halde öngörmelidir. Piyasada yaşanmış olan dalgalanmalardan en doğru şekilde kat etmelidir.

    Dolar Kazanma Yöntemi 8

Eylemsiz yatırım ise, daha oldukca uzun vadeli yatırımların tanımlarında kullanılır. Yaptığınız yatırımı uzun bir süre satmayacağınız için yaptığınız yatırımı bir süreliğine eylemsiz duruma getirmeye benzetilir. Burada kazanç vakit ile paralel gider. Eylemsiz yatarım içeriden bulunan bir gelir kaynadığıdır.

Eylemsiz yatırımcılık sabır isteyen bir yatırı türü olsa da uzun solukta etken yatırımcılıktan daha iyi kazançlar sağlamış olduğu meydana getirilen araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Etken yatırma nazaran risk düşüktür. Etken yatırım şeklinde yüksek çözümleme bilgisine gerek kalmamıştır. Eylemsiz yatırımın en temel stratejisi satın ve beklet şeklindedir.

Etken Gelir ve Eylemsiz Gelir Farkı?

Yazımızın genel mevzusu olan eylemsiz gelir fikirleri başlığını daha iyi anlayabilmek için etken gelir ve eylemsiz gelirsin arasındaki farklara bir göz atlamalıyız.

Eylemsiz gelir bir kereye mahsus yada oldukca azca çaba karşılığı elde ettiğimiz gelirler olarak genel bir tarif yapabiliriz. Eylemsiz gelir karşılığında sürekli olarak bir çaba gerektirmeyen, mesai sateni olmayan işlere denir. Etken gelirden en büyük farkı herhangi bir emek verme saatinin olmamasıdır. Bu demek oluyor ki eylemsiz gelir kaynakları yardımıyla uyurken de para kazanmanız mümkündür.

Etken gelir ise karşılığında çalışmak zorunda olduğumuz tüm gelirlerdir. Belli bir saati yada mekâna bağlı çalışılıp para kazandığımız gelirlerin tümüne etken gelir diyebiliriz.  Etken gelir ve eylemsiz gelir arasındaki en büyük ikinci fark ise, eylemsiz gelirde yürürken, kahve içerken ve hatta uyurken para kazanabiliriz. Fakat etken gelirde bunu yapmamız mümkün değildir.

Okuyun: İnternetten Para kazanma yolları başlıklı makalemizde sizlere destek olabilecek onlarca düşünce bulabilirsiniz.

 

En İyi Eylemsiz Gelir Kaynakları 

Günümüzde birçok şahıs hali hazırda çalışmakta olduğu işinin yanı sıra extra gelir elde etmek için ek ya da yan iş sahibi olmaya iş yapmaktadır. Ek iş ya da yan iş extra gelir sağla da extra vakit ve çaba anlamına da gelmektedir. Kafi zamanım yok fakat extra gelir elde etmek isterim diyenler ya da sevdiklerime daha çok vakit ayırarak bununla birlikte para kazanmanın yolunu arayanlar anlatacağımız eylemsiz gelir kaynakları sizler için uygun olabilir.

En iyi evde ek para kazanma yöntemlerine geçmeden ilkin eylemsiz gelir elde ederken bilmenizde fayda olan mühim noktalara değinmek isterim. Eylemsiz gelir elde ederken bunu sıkıntılı ve bir o denli da sabır gerektiren bir para kazanma yöntemi bulunduğunu bilmelisiniz.

Size en uygun eylemsiz gelir yöntemini belirleyerek işe başlamalısınız. Yapacağınız uzun vadeli planlar yerini eylemsiz gelire bırakacaktır. Bu süreçte sabretmeli ve çabalamayı devam etmelisiniz. Bir kez başardıktan sonrasında ise gezerken kahve içerken, yüzerken ve evet uyurken bile para kazanmanız mümkün. Ek gelir elde etme için en iyi şekilleri sizin için sıraladık.

1.Bilgiyi Satmak

Gelişen teknoloji ile beraber dijital çağ denen bir çağı yaşamaktayız. Nerede ise her işimizi, gündelik işlerimizi çevrimiçi olarak internetten yapabilmekteyiz. Dijital son zamanların getirmiş olduğu en büyük yenilik ise bilgiye ulaşmanın en rahat haline haiz oluşumuzdur. İnsanlar senelerdir arama motorlarından bilgiye erişim sağlamaktadır. Fakat zaman içinde web informasyon çöplüğü haline gelmiş ve güvenilmez olmaya adım atmıştır.

Sizde mevcud detayları en güvenilir şekilde paraya dönüştürmenin bir yolu olarak çevrimiçi kurslar karşımıza çıkmaktadır. Alanında bilgili kişiler tarafınca makul fiyatlara birçok sertifika ve informasyon sahibi olabiliyoruz. Sizde informasyon satışı yaparak web üstünden kurs verebilirsiniz. Bir kez hazırlayacağınız kurs içinde ne olduğu satış başına para kazanmanızı sağlayarak sizin eylemsiz gelir kaynağınız haline dönüşür. Eylemsiz gelir kaynakları mevzusunda en popüler fikirlerden biri informasyon satıcılığıdır.

2.Kira Geliri 

Eylemsiz gelir kaynakları dendiğinde birçok insanoğlunun aklına ilk gelen eylemsiz gelir deposu kira geliri olmaktadır. Kira geliri cemiyet içinde popüler olmakla beraber bazı gerekliler isteyen bir eylemsiz gelir deposudur.

Kira geliri satın alınan evin ya da ofisin kiraya verilerek eylemsiz gelir elde edilmesi şeklinde yapılır. Kira geliri cemiyet içinde en oldukca malum eylemsiz gelir deposu olsa da bazı sıkıntılı şartları barındıran bir eylemsiz gelir deposudur.

Öncelikli olarak satın alam işlemini gerçekleştirmek için yüksek oranda ana paraya gerekseme vardır. Kafi sermayeyi sağlamayan kişilerin en oldukca tercih etmiş olduğu yöntem ise satın alma işlemini ortaklaşa yapmaktır. Kira geliri seneler süresince size eylemsiz gelir kazandıran en güvenilir yöntemlerden birdir. Kira geliri eylemsiz gelir oluşturmak için ideal yöntemlerden de biridir.

 3.Web Sitesi Kurma 

Eylemsiz gelir kaynakları denince akla ilk gelen işlerden biri de internet sayfası kurulumdur. Eylemsiz gelir elde etmek için en kolay yol olarak görülse de kendi web sitenizi kurmadan ilkin lüzumlu detayları edinmelisiniz. İnternet üstünde videolarla ya da web tasarım kursları ile kafi donanıma ulaştıktan sonrasında web sitenizi kurabilirsiniz. Web sitenizi kurmadan ilkin ‘’tık’’ alabilecek mevzulara dikkat etmelisiniz.

Web siteniz almış olduğu tık oranına nazaran bir reklam kitlesi oluşturur. Bu sayede markaların sizin web sitenizde reklam vermek olasılığınız artar. Böylece her tık başına para kazanabilirsiniz. Kendi web sitenizi kurarak para kazanmanın bir öteki yolu ise e tecim meydana getiren firmalarla meydana getirilen ortak çalışmadır. Sitenize eklediğiniz alışveriş linki yardımıyla o linkten girerek alışveriş meydana getiren kişilerden alışveriş başına komisyon alarak eylemsiz gelir elde edebilirsiniz.

4.Uygulama Oluşturma 

Gelişen teknoloji ile beraber gündelik her işimizi web üstünden kolayca halledebiliyoruz. Teknoloji geliştikçe gündelik işlerimiz için, eğitim için ve eğlence için daha ergonomik bir çözüm olan cep telefonu uygulamaları gündeme geldi.

Birçok işimizi telefonlara yüklediğimiz uygulamaları kullanarak kısa sürede halledebilmekteyiz. Aynı işi web tarayıcısı kullanarak da halledebilme imkânımız olsa da uygulama üstünden meydana getirilen işler oldukca daha süratli ilerlemektedir.

Uygulama oluşturmanız için tek ihtiyacınız olan şey yaratıcı ve kullanışlı bir düşünce. Yarattığınız uygulamanın içine aldığınız reklamlarla eylemsiz gelir elde edebilirsiniz. Uyurken bile para kazanabileceğiniz bu yöntem eylemsiz gelir kaynakları içinde popüler bir yöntemdir.

Uygulamanız ne kadar oldukca indirilirse kazandığınız reklam geliri de buna paralel olarak artar. BU sebeple insanların dikkatini çekecek bir uygulama fikri üretmelisiniz.

5.Video Kanalı Kurma

2019 senesinde ortaya çıkan covid salgını ile beraber evlerimizde daha oldukca zaman geçirir olduk. Peş peşe gelen engellemeler ve yasaklar bizleri eve hapsetti demek daha doğru olur. Bu zamanda insanların birçoğu vaktini geçirmek için youtube şeklinde video platformlarını tercih etti.

Daha öncelerden beridir de oldukca fazla seyirci olan video platformları pandemi ile beraber daha popüler bir hale geldi. Video kanalı oluşturmak eylemsiz gelir kaynakları içinde gösterebileceğimiz bir iş fikridir. İstediğiniz videoyu bir kez çekip yükledikten sonrasında izlenme sayınıza nazaran reklam değeriniz oluşur. Aldığınız reklamlar ve izlenme sayınız karşılılığında para kazanmaya başlarsınız. Kanal oluşturmak izlendiği takdirde güzel paralar kazandırdığı şeklinde devamlı kendinizi yenilemeniz ihtiyaç duyulan de bir alandır.

6.Blog Oluşturma

Türkiye’de kira gelirinden sonrasında en oldukca kullanılan eylemsiz gelir kaynaklarından önde gelen blog oluşturma herhangi bir ana para gerektirmeden kurabileceğiniz bir iştir.

Blog oluşturacağınız mevzunun sizin ilginizi çeken bir mevzu olmasına itina göstermelisiniz. Bu sebeple sürekli olarak o mevzuyla ilgili yazılar yazarak para kazanacaksınız. Bloğunuz tıklanma sayısına nazaran bir reklam değeriniz olacak. Bloğunuza aldığınız reklamlar yardımıyla eylemsiz gelir elde etmiş olacaksınız.

Bloğunuzda deneyimlerinizde yazabiliriz. Esasen moda ile ilgilenen bir işe sahipseniz moda mevzusunda bir blog açarak okuyucularınıza ulaştırabilirsiniz.

7.Otomatlar

Eylemsiz gelir kaynakları oluşturmak istiyorsak ilk olarak insanların gereksinimlerine odaklanmalıyız. İnsanların gereksinimlerine odaklanan ve dâhiyane bir düşünce olan otomatlar gündelik hayatımızın birçok noktasında yer almıştır. Hastane, okul, metro ve daha birçok yer. Bu bölgeler bilhassa binlerce kişinin gün içinde ziyaret etmiş olduğu yerlerdir. Otomatların oralara konmasının en büyük sebebi budur.

Eylemsiz gelir kaynakları mevzusunda en güzel örneklerden önde gelen otomatlar doğru noktalara konulduklarında sizlere yüksek bir eylemsiz gelir oluşturabilir. Çevrenizi iyi gözetlemeli ve insanların otomat kullanabileceği yaygın bölgelere otomat koyabilirsiniz.  Haftada bigün yada iki gün otomatınızın eksiklerini tamamlamak için uğrayarak etkili bir gelir elde etmeniz mümkün. Bir otomatın tanesi averaj 10 bin Türk lirasına satılmaktadır. Otomatınız için en doğru yeri seçerek eylemsiz gelir deposu elde edebilirsiniz.

8.Fon Yatırımı

Son zamanlarda pek oldukca şahıs eylemsiz gelir deposu elde etmek fon yatırımını tercih etmektedir. Peki, fon yatırımı nedir? Fon yatırımı iyi mi yapılır? Yatırım fonu paranızın ustalaşmış kişiler tarafınca çeşitli alanlarda değerlendirilmesidir. Mesela altın ve hisse senedi bu alanlara örnektir.

Yatırım fonu eylemsiz gelir kaynakları mevzusuna bir örnek olsa da başlangıçta belirli bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Paranızı yöneten ustalaşmış yöneticiler devamlı olarak piyasaları izleyerek paranızı en doğru yatırımı yapmak için kullanır. Yöneticiler paranızı yatırım yaparken minimum risk –maksimum getiri ilkesini benimserler. Yatırım meydana getirilen paranızı kolay bir halde nakde de çevirebilirsiniz. Daha detaylı detayları seçeceğiniz bankaya giderek görüşebilirsiniz. Yatırım fonu yaparak gelir oluşturmada risk oldukca düşük olsa da belli bir sermayenizin olması gerekmektedir.

9.Reklam Alanı Satışı

Reklam sektörü son zamanlarda en oldukca büyüyen sektörler arasındadır. Günümüzde birçok yatırımcı ya da girişimci başarısını etkili reklamlara borçludur. Mesela Amerikan kahve zinciri Starbucks, müşterilerin sipariş etmiş olduğu kahvelere isimlerini yazarak müşterilere büyük bir jest yapmanın yanı sıra bu kahve fotoğraflarının toplumsal medyada parasız paylaşılmasını sağladılar. Bir kuruş bile harcamadan binlerce dolarlık reklam kitlesine ulaştılar. Bu kahve şirketi bu şekilde zekice bir düşünce üretmiş olsa da birçok marka reklamlarını her yerde yayınlatarak marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemektedir.

Ek gelir kaynakları mevzusuna bir örnekte haiz olduğunuz alanı reklamını yapmak isteyen firmaya kiralamaktır. Bu alan kimi zaman evinizin ya da binanızın bir duvarı olabilir. Hatta otomobilinize reklam afişlerinin kaplamasını yaptırabilirsiniz. Reklam alanı denince bu fikirler aklımıza gelse de pek oldukca yaratıcı reklam şeklide vardır.

10.Mevduat Faizi

Son yıllarda eylemsiz gelir elde etmek isteyen ve risk istemeyen kişilerin en oldukca tercih etmiş olduğu eylemsiz gelir deposu mevduat faizidir. Devasa yükseklikte miktarlar kazanamasanız da ufak yatırımla para kazanma için ideal yöntemdir. Hali hazırda duran paranızı bu yatırım şeklini kullanarak bir eylemsiz gelir kaynağına dönüştürmeniz mümkündür. Peki, mevduat faizi nedir?

Mevduat faizi paranızı seçmiş olduğunuz bankada oluşturulan mevduat hesabınıza yatırarak senelik ya da aylık olarak paranızın faizinden para kazanmaktır. Hak içinde faizini yiyecek terimiyle kullanılır. Anaparaya dokunmadan paranızın faizi ile eylemsiz gelir elde etmeniz mümkün. Özetle paranızı belirli bir süreliğine bankalara kiralama işlemidir. Paranızın miktarı alınacak olan faiz tutarını değiştirmektedir. Bankalar mevduat faiz oranı belirler sizde o orana nazaran para kazanırsınız. Mesela X bankasının mevduat faizi aylık %8 olsun. Sizin 1000 TL’niz var ise aylık 80 TL para kazanırsınız. Detaylı detayları bankalardan öğrenebilirsiniz.

 

  Dolar Kazanma Yöntemi 8

“Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir? Nasıl Elde Edilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın