Param Var Ne İş Kurabilirim?

Son yıllarda girişimcilik rüzgârının dünya genelinde hızlı estiği gibi ülkemizde de hareketli olduğunu görebiliyoruz. İnsanlar başarılı bir girişimci olabilmek için ihtiyaçları olan tek şey sermaye olarak düşünmektedirler. Fakat çok büyük bir sermayeniz olsa da bazen yanlış adımlar atıyor olmak başarısızlığı beraberinde getirmektedir.

Sermayemle Ne İş Yapabilirim?

Teknoloji kategorisinde iş yapmaya başlayan firmaların çok kısa sürelerde asırlık firmaların cirolarına ulaştıklarına günümüzde pek çok defa şahit olduk. İnsanların böyle girişimlere şahit olmaları, piyasada yer alan destekler ve teşvikler girişimci olmanın zengin olmaya açılan bir kapı olarak düşünülmesine neden olmuştur. Bu da elindeki sermaye ile zengin olmak isteyen insanların sayılarının artmasına neden olmuştur.

Sermayemle Ne İş Yapabilirim şeklinde sorulan soruya karşımızdakini pek mutlu etmeyecek olsa da hiçbir iş kuramazsın, kurmamalısın demek daha doğru olacaktır. İş kurmak ve sonrasında başarılı olabilmek için sermaye sahibinin ilgi alanı, yatkınlıkları önemlidir. Kişi kendisi ne iş yapacağına karar veremediği durumlarda başkasının onu tanımadan, vakit geçirmeden doğru yönlendirebilmesi neredeyse imkansızdır. Doğru yönlendirmiş ise kesinlikle bunda şans faktörünün etkisi vardır. Tavsiye almak istediğiniz kişinin bu alanda profesyonel destek sağlamıyor olması durumunda büyük ihtimalle kendisinin girmek istedikleri fakat cesaret edip aksiyon alamadıkları işleri tavsiye edecekleri bilinmelidir. Tavsiyeler genellikle benim para olsa kelimeleri işe başlar ve o işte çok para var kelimeleri ile son bulur. Bu kadar garanti ise neden her bankanın kredi dağıtmaya çalıştığı günümüzde kredi çekerek gerekli aksiyonları almıyorsun diye sormak gerekiyor.

Başarılı Olmak İçin Sermaye Yeterli Midir?

İnsanlar bir iş yapabilmek için tek gerekliliği sermaye olarak görmektedirler. İş kuracak parayı bulduktan sonra sektörde akıntıya kapılmış gibi hareket edeceklerini ve başarıya bir şekilde ulaşacaklarını düşünmektedirler. Akıntı benzetmesi doğru olsa da tecrübe, beceri ve bilgi katılmadan akıntıda hareket ediyor olmak kendinizi şelalede bulmanıza neden olacaktır. Bu da iflas anlamına gelir. Sermaye olmazsa olmazdır. Fakat tek başına başarı için yeterli değildir. İş kurmak ve sonrasında para kazanmak güzel bir yemek gibidir. Fakat sermayeniz sadece bu yemeğin malzemeleridir. Yemeğin malzemelerine sahip olmanız sizin herkes tarafından sevilecek bir yemeği yapacak olduğunuz anlamına gelmez. Kimsenin beğenmediği bir yemek ortaya çıkarmak ve malzemelerin çöpe atılmasına sebep olmak da olasılıklar arasında yer almaktadır.

Para Kazanmak İstediğiniz Sektör Hakkında Araştırma Yapın

Yapacağınız araştırmaların farklı kaynaklar üzerinden teyit edilmesine ve doğru bilgiler ile hareket ediyor olduğunuza emin olun. Sonuç olarak birden fazla kaynaktan elde ettiğiniz araştırmalarda aklınızdaki iş fikrini zevkle yapıp yapmayacağınızı görebilirsiniz. Bundan sonrası ise sektörde edineceğiniz bilgi, tecrübe ve beceri ile alakalıdır. Sermayeniz bunların yanına eklenmelidir. 4 unsurun birbirinin yanında olmaması durumunda girişilen her işte başarısız olmak ihtimali bir hayli yüksektir.

Yıllardır kendi çapınızda kodlama kategorisinde gelişmeye çalışıyor olabilirsiniz. Kendi çapınızda yazılımlar ortaya çıkarabiliyor ve hatta Evden Yazılımla Para Kazanmak noktasında başarıya ulaşmış olabilirsiniz. Bunun bir adım sonrasına geçerek yazılım ofisi açmaya karar verdiğinizde bu alanda başarılı olmama ihtimaliniz her zaman vardır. Kodlama, yazılım konusunda tecrübeniz, bilgi ve beceriniz olsa da firma yönetimi ve firma büyütmek noktasında eksikleriniz nedeniyle sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Girişiminizin başarılı olabilmesi için ihtiyacınız olan unsurların sermaye haricinde tamamlanması için aynı kategoride hizmet veren bir firmada çalışmayı tercih edebilirsiniz. Elbette yönetim ve şirket büyütmek noktasında tecrübe kazanmış olmayacaksınız. Fakat işin daha da içerisinde yer alarak çekirdekten gelme tabirini gerçekleştirmiş olacaksınız.

“Param Var Ne İş Kurabilirim?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın