Para Kazandıran Bitkiler Listesi 2023

Şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve kargaşasından bunalan, köy ve tabiat yaşamı yaşamak isteyenler için ziraat geçim deposu şeklinde görünüyor. Sadece, yetiştirebileceğiniz o denli fazlaca para kazandıran nebat var ki, bunlar sayılamayacak kadar fazlaca. Geçiminizi tarımla sağlamayı bırakın, bu bitkileri yetiştirerek kısa sürede varlıklı olabilirsiniz. Türkiye’de en fazlaca ödeme icra eden bitkiler peki onlar ne?

Para Kazandıran Bitkiler

Para Kazandıran Bitkiler

Bitkilerimizi listelemeden ilkin değinmemiz ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu var. Siz de bu bitkileri yetiştirerek devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Kısaca faizsiz ziraat kredisi yada tarımsal devlet destekleme hibesi alabilirsiniz. Normal olarak alacağınız bağışlama miktarı yaş aralığınıza ve yapacağınız işe gore değişim göstermektedir. Türkiye’de en fazlaca para kazandıran bitkiler hangileri?

Not: Bu bitkiler haricinde ziraat ürünlerine yatırım yapmak istiyorsanız kesinlikle yapmalısınız. En Karlı Ziraat Ürünleri Makalemize göz atın.

Para Kazandıran Bitkiler

En Değerli Bitki Türleri

En Kıymetli Nebat Türleri

En fazlaca para kazandıran en pahalı nebat türlerini aşağıda sizler için listeledik. Bu bitkilerin bir çok tıbbi ve endüstriyel endüstrilerde kullanılmaktadır.

1-Büyüyen Safran Bitkisi

Dünyada en fazlaca Afganistan ve Türkiye’de yetişen bir bitkidir. Safran İlaç, boya ve kozmetik sanayinde kullanılan bir bitkidir. 1 gram safran fabrikalarda işlenebilir ve 1 ton boya için hammadde olarak kullanılabilir. Safranbolu da vatanımızda yetiştirilebilir. Isterseniz aynı iklim koşullarına uygun başka bir coğrafyada da yetiştirebilirsiniz. Bu görkemli bitkinin gramı 140 TL’ye alıcı bulabiliyor.

2-Büyüyen Aynısafa Bitkileri

Vatanımızda yetiştiriciler bir elin parmaklarını geçmez. Doğada fazlaca nadir görülen bir bitkidir. Sadece kansere, kansızlığa ve yorgunluğa iyi geldiği malum bu bitkiye talep fazlaca fazla. Hal bu şekilde olunca fiyat oldukça yüksek. İnternette araştırdığımız aynısefanın averaj kilogram fiyatı 1750 TL.

3-Büyüyen Yoğurt

Adından da anlaşılacağı şeklinde, lenfatik ve laktik ile ilgili bir bitkidir. Kısaca karaciğer, dalak, böbrek ve bağırsaklara iyi gelir. Ek olarak nadiren üretilir ve doğadan toplanır. Yoğurt otunun averaj ağırlığı 1000 TL’dir. İlaç yapımında da kullanılır.

4-Büyüyen Kuşkonmaz

Avrupa’da fazlaca meşhur olan bir sebze türüdür. Deneyenler lezzetini size anlatacaktır. Varlıklı nebat dersek orası orası. Sebebi ise bir demet fiyatının 20 TL olmasıdır. Maalesef vatanımızda yabani olarak toplanmaktadır. Ticari olarak yetiştiren kimse yok. İnanın bu şekilde bir kuşkonmaz ekenler ilk mahsulünü kısa sürede ihraç edebilecek.

5-Büyüyen Kakule Bitkileri

Kakule aslen bir baharat türüdür. Çay, kahve ve yiyeceklere tat vermek için kullanılır. Avrupa ve Hindistan’da fazlaca meşhur bir bitkidir. Güzel bir kokusu var. Bilhassa alkolü yok edici tesiri vardır. Yararları sayısızdır. Bu güzel bitkinin ağırlığı 250 TL’ye alıcı bulabiliyor.

6-Büyüyen Entele Bitkileri

Bugün bir tek Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Entele bitkisinin saçları uzatma, saçları sıkılaştırma ve dökülmeyi önleme şeklinde yararları vardır. Vatanımızda uygun iklim koşullarında yetiştirilebilir. Bu devasa bitkinin kilosu 1500 TL’ye alıcı bulabiliyor.

7- Adaçayı Bitkilerinin Yetiştirilmesi

Beyaz tüylü yapraklarıyla parıldayan ve muhteşem bir kokuya haiz bir bitkidir. Kokusu başta olmak suretiyle birçok kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır. Antiviral bir nebat olan adaçayı ilaç sektöründe olmazsa olmaz kılmaktadır. Adaçayı doğada naturel olarak yetişir ve mayıstan hazirana kadar hasat edilir. Doğal ki büyüyeceğiniz için hazır fide satın alıp kış aylarında ekime başlayabilirsiniz.

8-Büyüyen Aloe Vera

Aloe vera, güzellik ve yaşlanma karşıtı bir nebat olarak bilinir. Bu nebat kaktüse benzer ve 3 katmandan oluşur. İçindeki jel aslen çalışan kısımdır. Bu jel kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır. Dünya pazarında da büyük bir yere haizdir. Aloe vera yetiştirmek için büyük bir çeşitlilik elde ederek başlayabilirsiniz.

9-Büyüyen Rezene Bitkileri

Hem baharat hem de nebat çayı olarak kullanılan bir nebat türüdür. Anne sütünü çoğaltması ve iştah açıcı özelliği olması cemiyet tarafınca kullanımını artırmıştır. Ek olarak ilaç endüstrisindeki bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Rezene fidanı dikerek yüksek gelir elde etmek mümkündür. Ek olarak ektiğiniz rezeneyi nebat çayı firmalarına sözleşmeli olarak pazarlayabilirsiniz.

10-Büyüyen Balsam Balsamı

Uyku ve stres için kullanılan limon otuna olan talep son zamanlarda arttı. Bunun sebebi, son aşama stresli bir toplumda yaşamamızdır. Çoğu zaman Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Sakinleştirici etkisinden dolayı birçok ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Limon otu ekerek yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Ek olarak yukarıda sayılan tesisler için devlet tarafınca bağışlama programları, teşvik programları ve faizsiz krediler şeklinde imkanlar da bulunmaktadır. Hibeler yaşınıza ve yetiştireceğiniz ürünlere gore değişmektedir. Bunun için tarımsal sübvansiyonlar Daha detaylı data için bağlantıya tıklayın.

Yorum yapın