Yazın Otelde Çalışmak – Çalışma Şartları ve Tüm Detaylar

Yaz mevsiminde, Türkiye’nin cenup kıyılarına doğru büyük bir personel göçü adım atar. Bilhassa 5 yıldızlı oteller ve gezinsel işletmeler sezonluk personele gerekseme duymaktadır. sen de bir otelde çalışmak Isterseniz sizlere en güncel detayları verecek bir rehber hazırladım. Antalya, Muğla, Kuşadası ve Didim Bu yazıda emek harcama koşulları, maaşlar, iş pozisyonları ve benzer biçimde birçok gezinsel şehirde yaşayacağınız zorluklar. 20 yılını Türkiye’de turizmle geçirmiş biri olarak A’dan Z’ye sorularınızı yorum kısmından cevaplayacağım.

Yazın Otelde Çalışmak

Yazın Otelde Çalışmak

birinci olarak bir otelde çalışmak Bunu isteme sebepleri bir çok insan için aynıdır. Eğlenmek ve para kazanmak. Peki bu mümkün mü? Yanıt hem evet hem hayır. Otelde çalışmanın keyifli yönleri olmasıyla birlikte zorlukları da vardır. Sadece bunun her meslekte geçerli bulunduğunu söyleyebilirim. Ekşi lügat, forum siteleri vb. platformlarda arama yaptığınızda pozitif yönde ve negatif yorumlarla karşılaşacaksınız. Peki hangisi doğru?

Bu yorumların hepsi doğrudur. Yaptığınız işten keyif almak tamamen size kalmış. Günde 8 saat çalışacağınız söyleniyor fakat 12 saat çalıştığınız zamanlar var. Güneş düşündüğünüzden daha kavurucu ve dayanılmaz olabilir. Bir ihtimal fena bir yöneticiyle yüz yüze gelirsiniz. Bu tür olumsuzlukları listeler halinde sıralamak mümkündür. Sadece avantajları saymak aynı durum için de geçerlidir. Kararsız bulunduğunu ve cesaretlendirici bir güce ihtiyacın bulunduğunu biliyorum. Bu yazıda bu gücü aktarmak için elimden geleni yapacağım.

Yazın Otelde Çalışmak

yazın otelde çalışmak Dünyanın en zevkli işlerinden biridir. Gelen tüm müşteriler yorgunluklarını atmak ve eğlenmek için orada yerlerini alırlar. Somurtkan insanları görme olasılığınız daha düşüktür. Hepimiz gülümseyecek ve etrafa sevinç saçacak. Bu şekilde bir ortamda çalışmak o insanların enerjisinin size geçmesini elde edecektir. Mesela; Düzgüsel bir hayatta, biri size gülümserse, o kişiye karşı bir güdü olarak gülümsersiniz. Gezim işi de öyleki. Güleryüzlü insanoğlu içinde çalışmanın size sağlayacağı ilk katkı budur.

Şimdi de otelde çalışmanın bir öteki avantajından bahsedelim. Deniz, kum, güneş ve yeşilliklerle dolu bir alan. İnsan psikolojisi üstüne araştırma yapmış olursanız bu renklerin canlılık ve sevinç kattığını algılayabilirsiniz. Otelde işe gitseniz bile, dinlence günlerinde ve mesai saatleri haricinde bu avantajlara haiz olacaksınız.

Otelde senin benzer biçimde yüzlerce çalışan var. Bu kişiler içinde ODTÜ’den yeni mezun olanlar, hatta Kolombiya’dan yalnız animatörlük için gelenler de var. Başka bir deyişle, kesinlikle sizin benzer biçimde olacak bir arkadaşla tanışacaksınız. Onlarla zaman geçirmek ve ağ oluşturmak size değişik kapılar açabilir. Mesela; Bu şekilde otele çalışmaya gelip Antalya’da kalıcı ortak iş kurmuş dostlarım var. Doğal ki, bu yalnız bir örnek. Evlenenleri, yurtdışına gidenleri, değişik planlar yapanları saymıyorum.

Otelde çalışmak ve mutlu olmak Tamamen amacınıza ve karakterinize bağlı. Bazı insanoğlu eğlenen müşterileri çekemedikleri için mutsuz olurlar. Kendilerini otel müşterisi ile kıyaslayanlar bile var. Sen de onlar gibiysen bu hayatta hiçbir işte ne mutlu olursun ne de para kazanırsın. Otelde eğlenen kişilerin kendi vatanlarında düzgüsel bayağı işlerde çalışan kişiler olmasına itina gösterin. Sonuçta, onlar benzer biçimde bir dinlence geçirme fırsatınız olabilir. Anın tadını çıkarmaya çalışırsanız oldukca keyifli bir sürem sizi bekliyor olacak.

Antalya’da Otelde Çalışmak

Antalya, Türkiye’de en oldukca otel bulunan bölgedir. Alanya, Kemer, Side, Manavgat, Göynük, Konyaaltı ve Belek benzer biçimde bölgelerde 5 ve 4 yıldızlı otellerde çalışmak mümkündür. Sadece bu otellerdeki emek harcama koşulları hakkında genelleme yapmak mümkün değildir. Her otel yönetimi ve o otelin çalışanları, otelin kişiliğini belirler.

Çalışanlarına kıymet veren bir otel işletmesi var ise oldukca keyifli bir sürem sizi bekliyor. Şu sebeple ortam ne kadar hoş olsa da personelin gereğinden fazla emek harcaması, fazla emek harcaması ve yönetim tarafınca devamlı baskı altına alınması işlerin çekilmez hale gelmesine niçin olabilir. Buna personel yiyecekleri, personel konaklaması ve çalıştığınız departman dahildir.

Antalya’da bir otelde çalışmanın en büyük pozitif yanları, dinlence günlerinizde gezi mevzusunda geniş bir seçeneğiniz olmasıdır. Ek olarak yeme içme açısından yöre halkı için daha uygun seçenekler bulma imkanı vardır. Mesela; Bodrum, Gümbet benzer biçimde gezinsel yerlerde bu şekilde bir fiyat pozitif yanları bulmak zor. Dezavantajı ise aşırı sıcak ve nemli havaya haiz olmasıdır.

Muğla’da Otelde Çalışmak

Fethiye, Marmaris, Göcek, Bodrum, Gümbet ve Turbükü benzer biçimde gezinsel bölgeleri bulunmaktadır. Sadece Antalya’da olduğu benzer biçimde yalnız belirli ilçelerde 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Mesela; Marmaris İçmeler 5 yıldızlı oteller açısından oldukça zengindir. Sadece Fethiye için aynı şey söylenemez. Sadece Muğla’da otelde çalışmak Antalya Antalya için söylediklerim geçerlidir. Bu tamamen çalışacağınız otele bağlıdır.

Peki otel hakkında iyi mi data alabilirim? Bunun için otelin Google incelemelerini okuyun. Müşteriler bir otelden memnunsa çalışanları da memnun diyebilirim. Şu sebeple çalışanların performans düşüklüğünün en büyük sebebi otel yönetiminin yanlış politikasıdır.

Personel Konaklaması Iyi mi?

Yazın otelde çalışmak isteyenlerin en oldukca merak etmiş olduğu sual işaretidir. Bazı oteller bildiğiniz askeriye benzer biçimde çalışan bir sisteme haiz olabilir. Kısaca bir odada 20 kişinin kalmış olduğu ve odayı ayak kokularının kapladığı bir ortamdır. Maalesef bu tür bölgeler işinizin çekilmez hale gelmesine niçin olacaktır. Ek olarak, elektrik maliyetleri sebebiyle odalar klimalı değildir. Sadece negatif durumdan derhal vazgeçmeyin.

Birçok 5 yıldızlı otelde 2 kişilik lojmanlar bulunmaktadır. Kemer’de bu tür birçok otel var. Normal olarak bu konaklamalar otel içinde yada otel haricinde olabilir. Otele oldukca uzak değilse sizin için pek bir şey fark etmeyecektir. Müşterilerden uzakta bir konaklama sizin için daha da avantajlı olabilir. Otel yönetimleri mesai saatleri haricinde misafirlerle tanışmanızı istemiyor.

Otelde Emek harcama Saatleri

8 Dolar Nasıl Kazanılır

Otellerde mola ve yiyecek saatlerini saymazsak emek harcama saatleriniz 8 saattir. Sadece birçok otel sizi 12 saat yada daha çok çalıştırmak isteyebilir. Size fazla mesai verilirse, bunun için endişelenmenize gerek kalmamıştır. Şu sebeple otel son aşama yoğunsa ve personele gerekseme duyuyorsa fazla mesai yapmak istemiyorum demeniz saçma olur. Ne yazık ki bu tür işlerden kaçınan personel yalnız otellerde değil birçok işletmede kalamaz.

Normal olarak her gün 12 saat yada 15 saat çalışmak düzgüsel bir durum olması imkansız. Sizden sadece yoğun hafta sonları bu şekilde bir talepte bulunabilirler.

Personel Yiyecekleri Nasıldır?

Çoğu zaman müşterilerden arta kalan yemekler otel çalışanı için ayrılmıştır. Sadece lüks otellerde fazla yemekten ziyade personele ayrı yiyecek veriliyor. Bu tür otellerin çalışanı için bile hususi aşçıları vardır. Yiyeceklerden sonrasında içiniz rahat olabilir. Sadece son zamanlarda en büyük mesele 4 yıldızlı her şey dahil otellerde yaşanıyor. Satın alan yemeklerinin bile yenemeyecek düzeyde bulunduğunu görebilirsiniz. Bu tür oteller, personel için arta kalan yiyecekleri kullanır. Ne yazık ki, bu durumda yapabileceğimiz bir şey yok.

Otel İşleri Iyi mi Bulunur?

Kurumsal oteller çoğu zaman Kariyer.net ve Yenibiris.com benzer biçimde sitelerde duyuru verirler. Sadece bu oteller için CV önemlidir. Kısaca daha ilkin Garson, Busboy yada Barmen olarak çalışmadıysanız bu otellerden iş daveti almanız oldukca zor. Maaşları ve emek harcama koşulları iyi olduğundan çoğu zaman nitelikli eleman sıkıntısı çekmezler.

Daha ilkin asla deneyiminiz yoksa ve yazın bir otelde çalışmak istiyorsanız, Feysbuk grupları ve Indeed.com benzer biçimde siteler tam size gore. Bilhassa Feysbuk sayfalarında yazlık alanlarda personel ilanlarına ulaşabilirsiniz. (Antalya iş ilanları, Fethiye İş İlanları Sayfası)

Otel İş Pozisyonları

Otelin kalıcı ve mevsimlik iş pozisyonları vardır. Bir meslekte uzmanlığınız var ise, kalıcı pozisyonlara başvurabilirsiniz. Gene de yaz tatilinde otelde çalışmak ya da mevsimlik çalışmak istiyorsanız aşağıdaki işleri seçebilirsiniz.

GarsonlukKomboyBarmenlikTemizlikAsistanı ResepsiyonBellboySpaStewart BulaşıkçıAsistanıBahçecilikCankurtaranAnimatörSquareman vb.

Otelde Çalışmanın Zorlukları

Bu alt başlığa gelene kadar size hep iyi taraflarını anlattım. Şimdi size beklediğiniz zorlukları anlatayım. Fakat ihmal etmeyin ki Türkiye’de yaşamak ve idame başlı başına zor olsa gerek. Aşağıdaki zorlukları görmezden gelmek ve keyfini çıkarmak tamamen size kalmış.

Bölgeye gore oldukça sıcak ve nemli bir iklim sizi bekliyor olacak. Çalışırken minimum 2-3 kez giyim değiştirmeniz gerekecektir. Çalıştığınız yere bağlı olarak otel yiyecekleri oldukca fena olabilir. Otel lojmanında 4’ten fazla personel var ise ve hususi alan yoksa, uyumak sizin için bir çile olacaktır. Otel yönetimi, personele karşı hoşgörülü ve kaba davranmazsa sürem çekilmez hale gelir. Son aşama yoğun dönemlerde, kaos sebebiyle sinirlenebilirsiniz. Mesela barmenseniz size verilen 20 bardakla karşılaşacaksınız. Emek harcama ortamının karakterini personel şefleri belirler. Şef fena ve kaba biriyse sinirlerinizi bozabilir.

Bunun benzer biçimde yüzlerce olumsuzluğu saymak mümkündür. Sadece, görmezden gelirseniz, size yeni fırsatlar açılacaktır. Mesela; Bir ağ oluşturmanızı tavsiye ederim. Orada tanıdıklarınız vasıtasıyla daha lüks otellerde iş bulabilir, hatta kalıcı olarak daha iyi pozisyonlar elde edebilirsiniz.

Okumak: Bir otelde çalışmak haricinde değişik iş pozisyonları hakkında data almak için emek harcama koşulları Kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Otelde Çalışmak İçin Lüzumlu Belgeler

18 yaş altı kişiler otellerde çalışamaz, bu şekilde bir durumunuz var ise iyi bir emek harcama ortamı sizi beklemeyecektir.yazın otelde çalışmak İsterseniz, birçok seçeneğiniz bulunduğunu bilmelisiniz. Kısaca bilhassa Nisan ve Mayıs aylarında birçok otel personel bulmakta zorlanıyor. Dolayısıyla otel sizi değil, siz oteli seçin. Konaklama, personel yiyecekleri ve yan haklar hakkında sual sorduğunuzdan güvenilir olun. Otelde emek harcamayı yalnız mevsimlik bir iş olarak görebilirsiniz. Sadece çalıştığınız işin size hayal bile edemeyeceğiniz kapılar açabileceğini bilmelisiniz. Birçok otel yöneticisi ve otel sahibi en düşük kariyer seviyesinden gelmiştir. Devamlı ümitli ve güler yüzlü olmanızı tavsiye ederim. Gezinsel bölgelere gidip bir sürem otelde çalışmak size hiçbir şeye mal olmaz. Aksine kazanacağınızdan güvenilir olabilirsiniz.

yazın otelde çalışmak” başlıklı yazının sonuna geldik. Aklınıza takılan herhangi bir mevzu hakkında yorum kısmına yazabilirsiniz. Sorularınız en geç 1 gün içinde cevaplanacaktır.

8 Dolar Nasıl Kazanılır

“Yazın Otelde Çalışmak – Çalışma Şartları ve Tüm Detaylar” üzerine bir yorum

Yorum yapın