Organizasyon Şirketi Kurmak | Nasıl Kurulur?

Katıldığınız bir düğünde yada partide mekanın düzeni, kullanılan malzemeler benzer biçimde detaylara takılıp kalıyor musunuz? Kendinizi bir an için organizatörün yerine koyup ben olsam ile süregelen cümleler kurar mısınız? Hayal gücünüze ve gözlem kabiliyetinize güveniyor musunuz? soruya cevabınız evet ise organizasyon şirketi oluşturmak Kariyer hedefleriniz için doğru bir adım olabilir.

Organizasyon Şirketi Kurmak

Organizasyon Şirketi Oluşturmak

Daha azca ana para ile meydana getirilen işler içinde yer edinen organizasyon işini zaman içinde büyütmek mümkündür. Organizasyon şirketi kurma maliyeti Yaptığınız işin kapsamına bağlıdır. Öteki iş fikirleriyle karşılaştırıldığında, ilk yatırım düşük tutulabilir. İş buldukça hizmet kapasitenizi ve kalitenizi artırabilirsiniz. Zaman içinde büyüyebilir ve sektörde bir marka haline gelebilirsiniz.

Organizasyon şirketi kurulumu ortalama yedi gün sürer. Organizasyon şirketi oluşturmak için lüzumlu belgeler Aralarında işe hususi bir belge yoktur. Herhangi bir şirket açmak için lüzumlu adımları uygulamanız yeterlidir. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, etkinlik alanınıza gore gereksinim duyulan belgelere haiz olmanızdır. Mesela tur düzenlemek için TÜRMOB sertifikasına haiz olmak gerekiyor.

Not: Organizasyon şirketi oluşturmak haricinde değişik fikirler edinmek Mağaza Açma Fikirleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Organizasyon Emek vermesi Iyi mi Yapılır?

Organizasyon işi hem zevkli hem de kazançlıdır. Başarıya ulaşmış ve sürdürülebilir bir iş oluşturmak istiyorsanız organizasyon işlerinin iyi mi yapıldığına dair iyi bir araştırma yapmalısınız. Aşağıdaki ipuçlarının size rehberlik edeceğini düşünüyoruz.

Etkinlik alanınızı seçin.

Örgütsel çalışmanın kapsamı geniştir. Düğün ve düğün benzer biçimde işlerin yanı sıra kurultay ve ticari gösteriler de organizasyon faaliyetleri içinde yer almıştır. Ilk olarak hangi alanlarda etkinlik göstereceğinize karar verin.

Başlangıç ​​ekipmanını sağlayın.

İlk yatırımda oldukca telaşlı olmayın. Organizasyon şirketi oluşturmak Asgari ihtiyacınız olan şeyleri karşılayın öteki malzemeler için işin gelmesini bekleyin ve işin niteliğine gore harcayın.

Bir reklam ve tanıtım bütçesi ayırın.

Organizasyon şirketi için en mühim ana para reklam ve tanıtımdır. Başlangıç ​​sermayenizin çoğunu bu alana yatırın. Daha çok kişiye ulaşın ve istihdam potansiyelinizi artırın.

Toplumsal medya platformlarını etkin bir halde kullanın.

Organizasyon sahiplerinin bir çok araştırmalarını web ve toplumsal medya üstünden yapmaktadır. Toplumsal medya hesaplarınızı etken olarak kullanın. Kuruluşlarınızdan güzel kareler paylaşın. Mümkünse etkinlik sahiplerinden pozitif yönde yorumlar alın ve toplumsal medya hesaplarınızda paylaşın.

Sözleşmelerinizi doğru ve profesyonelce hazırlayın.

Birçok organizasyon şirketi hizmet sözleşmelerine ihtiyaç duyulan önemi vermemektedir. Sadece, sözleşme işin temellerinden biridir. Taraflar içinde kararlaştırılan vazife ve sorumlulukları gösterir. Herhangi bir olumsuzluk durumunda uygulanacak ana metindir. Boşuna söylemediler şu sebeple söz uçup gidecek, yazı kalacaktı. Tamamlanmamış yada atlanan bir nokta büyük kayıplara niçin olabilir. Bu yüzden en azından bir avukat görüşü alınarak örnek bir sözleşme hazırlanmalıdır.

Organizasyon Şirketi Oluşturmak

Tüm bunlar size çekici geldiyse ve organizasyon şirketi oluşturmak Isterseniz işletme için lüzumlu adımları atmaya başlayabilirsiniz. Öteki şirketlere benzer şekilde organizasyon işini meydana getirecek bir şirket kurulur. Şirket kuruluşu esnasında etkinlik alanları açıkça belirtilmelidir. Var ise işe özgü belgeler kurum aşamasında sunulmalıdır.

Organizasyon işi bir ekip işidir. Ekip dediğimizde 10-15 kişiyi kastetmiyoruz. İş kapasitenize gore iki şahıs kafi olacaktır, 10 şahıs lüzumlu olabilir. Mühim olan takımın dinamik olmasıdır. Isterseniz organizasyon için lüzumlu hizmetleri bir araya getiren çatı şirket da olabilirsiniz. Mesela bir düğün organizasyonu için dekoratör, fotoğrafçı, müzisyen benzer biçimde alt kategorileri düzenleyip paket olarak sunabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, mühim olan etkinlik sahibinin memnuniyetidir. Her aşamada onların memnuniyetini ön planda tutmalısınız.

Bir öteki mühim nokta da trendleri takip etmektir. Modası geçmiş ve günümüze hitap etmeyen kuruluşlar alıcı bulamıyor. Bu sürem moda olan malzemeler gelecek yıl modası geçmiş olabilir. Bu yüzden elinizde kesinlikle klasik bir paket olmalıdır. Ek olarak kendini yenileme kapasitenizi yüksek tutmalısınız.

Okuyun: Kendi İşinizi Oluşturmak

18. paragraftan ilkin

Organizasyon Şirket Kurma Maliyeti

Herhangi bir şirket oluşturmak için ana para gereklidir. Bu ana para hem kurum giderlerini hem de ilk yatırım maliyetlerini kapsar. Organizasyon şirketi kurma maliyeti Bu kalemler de dahildir. İşletme sahibi olabilmek için ilk olarak resmi kurumlardan lüzumlu izinlerin alınması gerekmektedir. Bu kurumlar iş yerinizin bulunmuş olduğu belediye, vergi dairesi, toplumsal güvenlik kurumu ve tecim/meslek odası olarak sıralanabilir.

İşletme açıldıktan sonrasında oluşacak maliyetler iş hacmi ile orantılıdır. Organizasyon şirketi açmak Değişken maliyetler için ödenen

Vergiler: KDV (aylık olarak ödenir); Stopaj (aylık yada üç ayda bir ödenecek); Geçici vergi (aylık yada üç ayda bir ödenir); Gelir yada Kurumlar Vergisi (senelik ödenen) Ücretler: Personel ücretleri, mali müşavir tutarı, öteki danışmanlık hizmetleri için ödenen ücretler Primler: Aylık işçi sigorta primi ve BAĞKUR primi Öteki ödemeler: Meslek odası tutarı, ödenen senelik defter giderleri

Organizasyon Şirket Oluşturmak İçin Lüzumlu Belgeler

Organizasyon şirketi, kişi şirketi yada ana para şirketi olarak kurulabilir. Bu şirketlerin kuruluşu için şirket türüne gore aşağıdaki belgeler istenmektedir:

Nüfus cüzdanı Konut Fotoğraf Kiralama iş yeri kiralık ise sözleşme, malik iseniz tapu Mali müşavirinize verilen vekaletname Müessese formu İmza beyannamesi

Bunlara ek olarak ana para şirketleri, şirket sermayesinin yatırıldığını gösteren temsilci, hisse oranları, banka dekontu benzer biçimde ek belgeler de isterler.

Ek olarak resmi kurumlardan lüzumlu izinlerin alınması gerekmektedir. Organizasyon şirketi oluşturmak için lüzumlu belgeler Bunlar içinde şunları sayabiliriz:

Vergi dairesinden vergi levhası alınması, Toplumsal Güvenlik Kurumu’na kaydolması, belediyeden işyeri ve emek harcama ruhsatı alınması, Tecim Odası yada Meslek Odası’nda oda kayıt belgesi oluşturulması

Organizasyon Şirket KOSGEB Desteği

Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), belirlenen koşulları elde eden işletmelere yıl süresince değişik destek sunar sağlamaktadır. Kurum her yıl destek programında yer edinen sektörleri internet sayfasında detaylı olarak yayınlamaktadır. Organizasyon şirketi KOSGEB desteği kurumun destekleri arasındadır.

Organizasyon işine girecek olanların bilmesi ihtiyaç duyulan bir nokta, KOSGEB’in organizasyon desteğinin de belirli etkinlik alanlarını kapsadığıdır. Destek listesindeki Madde 82.3, kurultay ve fuar organizasyonlarını kapsar. Şu demek oluyor ki düğün, düğün benzer biçimde etkinliklerde etkinlik gösteren organizasyon şirketi için destek paketi açıklanmadı.

Organizasyon İşi Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Organizasyon işi oldukca kazançlı olabilir, sadece doğru hamleleri yapmazsanız batık bir girişime de dönüşebilir. Yükselen bir başarı trafik yakalayarak marka haline gelecek organizasyon şirketi oluşturmak İşletmenizde fark yaratmak için bazı mühim noktalar vardır.Organizasyon işi yapmak isteyenlere tavsiyeler Listemizi inceleyebilirsiniz.

Tanıtım için interneti etkin bir halde kullanın.

Organizasyon şirketini tanıtmanın en iyi yolu internettir. İnternetteki değişik araçlar size oldukca azca maliyetle birçok olanak sunar.

Web sitenizde güzel fotoğraflar kullanın ve kullanıcı yorumlarını ilave edin. Arayanların size tek tıkla ulaşabileceği araçları kullanın. Sitenizde SEO uyumlu içerik sunun. Toplumsal medya hesaplarınızdan etken ve güncel paylaşımlar yapın. Mevzuyla ilgili forum sayfalarını takip edin, yorum yaparak şirketinize yönlendirin. Feysbuk’ta etken gruplara katılın. Takip edin, yorum yapın. Belirli mevsimlerde minik bütçelerle sponsorlu reklam verin.

Gerçekleştiremeyeceğiniz planlar sunmayın.

Hizmet işinde referans her şeydir. Hizmet satın alanların memnuniyeti, bir sonraki işin habercisidir. Etkinlik sahibini etkilemek ve işi almak için asla yerine getiremeyeceğiniz planları sunmayın. Dönemin web çağı bulunduğunu ihmal etmeyin. Tek bir yorum sizi vezir yada rezil yapabilir.

Dinamik ve iddialı bir ekip oluşturun.

Organizasyon işinde para kazanmanın %80’i iletişimdir. Müşteriyi doğru anladığınızdan ve gereksinimlerine yanıt verebildiğinizden güvenilir olmalısınız. Organizasyon süreci kendi içinde dinamik bir vazife olduğundan ekibin buna ayak uydurması gerekir. Organizasyon şirketi oluşturmak için Ayrı bir satış ve pazarlama birimine haiz olmak büyük bir avantajdır. Bu ekip ikna edici ve iddialı olmalıdır.

Yorum yapın