Ofiste ve Şirkette Çalışan Meslekler

Meslek seçimi kim bilir hayatımızın en mühim seçimlerinden biridir. Birçok şahıs ilerde yapacağı mesleğin emek harcama alanını da meslek seçimi yaparken göz önünde bulundurmaktadır. Şüphesiz ki emek harcama alanı en rahat meslekler şirkette çalışan meslekler olmuştur. Birçok şahıs oturarak, sıcak bir kahve içerek para kazanmanın hayalini kurmaktadır. ofiste çalışan meslekleri öteki tüm mesleklere bakılırsa daha rahat emek harcama alanına haiz meslekler olarak görmektedirler.

Şirkette Çalışan Meslekler Listesi

Şirkette Çalışan Meslekler Sıralaması

Şirkette çalışan meslekler genel olarak masa başı işler olarak da adlandırılır. Bu mesleklerden en oldukca bilinenlere örnek vermek gerekirse; Muhasebeci, yönetici asistanı ve finans müdürü mesleklerini sıralayabiliriz. Masa başı olarak nitelendirebileceğimiz birçok meslek dalı bulunmaktadır. Bu işler genel olarak ofis ortamında çalışırlar. Her meslek benzer biçimde bu mesleklerinde birçok zorluğu olmasına rağmen ofis meslekleri öteki mesleklere bakılırsa oldukça iyi koşullarda çalışılan mesleklelerdir. Peki, bu emek harcama şartları nedir?

Bu yazımızda bahsetmiş olduğumuz masa başı meslekler ve maaşları, emek harcama ortamları ihtiyaç duyulan beceriler ve mesleklere dair birçok bilgiyi sizler için anlatacağız.

 

Şirkette Çalışan Meslekler Sıralaması

Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı meslek listeleri haricinde, değişik meslekler ile de karşılaşabilirsiniz. Sadece listemizde yer edinen işler önü açık olan meslekler içinde yer alır. Şu demek oluyor ki bir nevi geleceği parlaktır. Şimdi şirkette çalışan meşkleri sizler için sıralayalım.

 

 

Muhasebeci

{Özel sektör} meslekleri içinde mühim bir yeri olan muhasebe mesleğini yapabilmek için ilk olarak ilgili bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler içinde işletme, kamu yönetimi, emek harcama ekonomisi, hukuk, bankacılık ve finans yer alır.

Muhasebeciler, şirketlerin gelir ve giderlerinin kayıt altına alınmasını sağlarlar. Tutmuş oldukları bu kayıtlarla lüzumlu analizleri yaparak firmanın gelişmesine katkı sağlarlar. Muhasebeci bu sebeple de şirkette çalışan meslekler denince akla ilk gelen mesleklerden biridir.

Bir muhasebeci aylık averaj 6,500 Türk Lirası kazanmaktadır. Bu sayı averaj bir kıymet olup Türkiye’deki birçok muhasebeci aylık oldukca daha fazlasını kazanmaktadır.

 

Yönetici Asistanı

Plazada çalışılan meslekler mevzusunda ilk aklımıza gelen mesleklerden biri de yönetici asistanlığıdır. Yönetici asistanlığı emek harcama ortamı oldukça rahat olmasına karşın dikkat ve özveri isteyen bir iştir.

Yönetici asistanı bağlı olduğu yöneticiye istenen mevzularda destek olmak, ofis işlerinin belirli bir düzende gitmesini sağlamak benzer biçimde belli başlı sorumlulukları olan bir iştir. Ofis işlerinin belirli bir düzende gitmesini sağlamak için yönetici asistanları, her bir çalışanın iyi mi çalıştığında işlerinin zamanında yapılıp yapılmadığına ve daha birçok mevzu hakkında informasyon sahibi olması gerekmektedir.

Ofiste çalışan meslekler içinde yer edinen yönetici asistanlığı, en düşük asgari ücret olan 4,250 TL almaktadır. Yönetici asistanının durağan(durgun) bir maaşı olmamakla beraber, yönetici asistanın alacağı maaş kendini ne kadar geliştirdiğine de bağlı bir faktördür.

 

Finans Müdürü

 Finans müdürü, bir firmanın ilerlemesi ve finans mevzusunda büyümesini sağlayacak olan eleştiri mesleklerden biridir. Finans müdürleri bir nevi muhasebecinin yapmış olduğu işi yaparlar. Fakat burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzu finans müdürleri firmanın finans kayıtlarını tutmakla kalmaz, şirket ekonomisinin gelişmesi için düşünce geliştirirler.

    Dolar Kazanma Yöntemi 8

Tüm ortaklık meslekleri içinde yer edinen finans müdürü, her şirkette ne olursa olsun olması ihtiyaç duyulan bir pozisyondur. Finans müdürü olabilmek için ilgili bölümlerden lisans derecesinde mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler iktisat, maliye, işletme ve ekonomi bölümleridir.

Şirkette çalışan meslekler içinde bulunan finans müdürleri aylık averaj olarak 12 bin TL kazanırlar. Bu sayı deneyim ile doğru orantılıdır. Averaj olarak bir finans müdürünün aylık en fazla kazancı ise 18 bin TL ye denk gelmektedir.

Okuyun: Yurtdışında Emek verme İmkanı Olan Meslekler

 

Avukatlık

Maaşı yüksek meslekler içinde bulunan avukatlık mesleği firmalar için oldukça mühim bir meslek grubudur. Şirketteki tüm işleyişlerin yasaya uygun olup olmadığı mevzusunda şirket yönetimine destek olurlar.

Avukatlar kendilerine ilişkin ofislerde ya da bulundukları şirketlerin bünyesinde çalışırlar. Aylık kazançları oldukça değişkendir. Şirkette çalışan meslekler içinde yer edinen avukatlık aylık averaj en düşük 5 bin en yüksek ise 500.000 bin TL kazanabilmektedir.

 

Mimar

En iyi meslekler içinde gösterilen mimarlık oldukça zor bir meslektir. Mimarlar kendi ofislerinde ya da mimarlık şirketlerinde çalışabilirler.

Masa başı işler kategorisine giren mimarlık mesleği 4 senelik (lisans) mezuniyet belgesi istemektedir. Çizilen proje başına ücret alındığı benzer biçimde maaşlı çalışan mimarlarda bulunmaktadır.  Mimarlık, bilgisayar üstünden çizim yapıldığı için rahat çalışılacak işler arsında gösterilir.

Minimum 5 yıl deneyimli bir mimarın maaşı aylık averaj 8 bin TL’dir. Bu sayı mimarın deneyimine bakılırsa değişmektedir.

 

Satın Alma ve Lojistik Sorumlusu

Satın alma ve lojistik sorumlusu şirkette çalışan meslekler içinde kendini gösterir. Bu mesleğin aslolan amacı, firmanın her türlü ihtiyacının tam zamanında ve en doğru şekilde karışlanmasını sağlamaktır. Şirket ihtiyaçlarının tam zamanında ve en doğru şekilde karşılanması günlük emek harcama ritminin bozulmaması için oldukça önemlidir.

Satın alma ve lojistik sorumluları aylık averaj 10 bin TL kazınırlar. Bu averaj bir fiyat olup satın alma ve lojistik sorumlusu daha oldukca {özel sektör} meslekleri içinde yer almış olduğu için aldıkları maaş firmadan firmaya oldukça değişlik göstermektedir.

 

Kalite Yöneticisi

Kalite yöneticileri şirkette çalışan meslekler içinde yer alırlar. Oldukça rahat emek harcama koşullarına haiz olan bu meslek grubu rahat çalışacak işler denince akla ilk gelen meslek gruplarından biridir.

Büyük ve üretim meydana getiren şirketlerin eğer olmazsa olmaz pozisyonlarından biridir. Üretilecek malzemenin kalite standartlarına uyup uymadığını denetleyen ve ürün standardını belirleyen kişilere kalite yöneticisi denir.

Kalite yöneticileri aylık averaj 11 bin TL maaş alırlar. Kişinin deneyimi ve meslekteki etkinliği almış olduğu maaş miktarında mühim rol oynar.

 

Sigortacılar

Sigortacılar kendi ofislerinde ya da sigorta işlerini yürüttükleri şirketlerde çalışabilirler. Masa başı iler içinde yer edinen sigortacılık ilgili bölümden mezun olarak yapılabilir. Bu bölümler içinde 2 senelik sigortacılık ve bankacılık bölümlerinin yanı sıra sigorta acentesi açabilmek için herhangi bir 4 senelik bölümden mezun olunması gerekmektedir.

Sigortacıların maaşı almış oldukları kar marşına göre farklılık gösterir. Bu oran %8 ve %30 içinde değişmiş olur. Şirkette çalışan meslekler içinde bulunan maaşlı çalışan sigortacılar ise aylık averaj 5 bin TL kazınırlar.

 

Emlakçılar

Emlakçılar kendi ofislerinde ya da emlak şirketlerinde çalışabilirler. Masa başı işler içinde gösterilen emlakçılık tam olarak masa başı işi olarak göstermek yanlıştır. Emlakçılar masa başlangıcında ve etken olarak hareket isten bir meslek icra ederler.

Maaşlı olarak çalışan emlakçılarda da dâhil olarak satış yaptıkları ya da kiraladıkları konut karşılığında prim alırlar. Bir emlakçının aylık averaj kazancı 4 bin – 10 bin içinde değişmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisleri

Bilgisayar mühendisleri mühendislik şirketlerinde ya da şirketlerin informasyon işlem departmanları benzer biçimde bölümlerinde çalışabilirler. Bu sebeple de de bilgisayar mühendisleri şirkette çalışan meslekler içinde gösterilirler. Bilgisayarlar ve yazılım mevzusunda birçok alanda çalışabilirler. Bir bilgisayar mühendisinin aylık averaj kazancı ise 8 bin TL’dir.

 

Informasyon İşlem Müdürü

Gelişen teknoloji ile beraber informasyon işlem müdürü, firmalar için oldukça mühim bir pozisyon haline gelmiştir. Bilgisayar mühendislileri yada yazılımcılar bu pozisyonda çalışabilirler.

Güzel meslekler içinde gösterilen informasyon işlem müdürlüğü iş yükü oldukça çok bir meslektir. Şirketteki bilişim ekipmanlarının doğru çalışıp çalışmadığı bakım ve onarımından sorumlulardır. Bir informasyon işlem müdürü aylık averaj 10 – 15 bin içinde maaş alırlar.

 

Grafik Tasarım Uzmanı

Gelişen teknoloji ile beraber sanal dünyanın önemi git gide artmaktadır. Günümüzde her firmanın bir logosu ve internet sayfası vardır. Grafik tasarım uzmanları tamda bu sebeple en oldukca aranan meslek grupları içinde yerini alırlar.

Grafik tasarım uzmanları kendi ofislerinde ya da bağlı olduğu şirkette çalışabilirler. Şirkette çalışan meslekler içinde yer edinen grafik tasarım uzmanlığı logo tasarımı internet sayfası tasarımı, ürün tasarımı benzer biçimde birçok mevzuda çalışırlar.

Bir grafik tasarım uzmanı aylık averaj minimum 10 bin TL kazanabilmektedir. Yaratıcılık ve üretkenlik bu meslek için oldukça mühim olduğundan alınan maaşlar bu doğrultuda değişkenlik göstermektedir. Ortaya çıkan tasarım ne kadar yaratıcı olursa alınan ücret o denli artar diyebiliriz.

 

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Şirketlerin başarı göstermiş olmasında asla şüphesiz en mühim faktörlerden bir de şirkette çalışacak elmanın kaliteli oluşudur. Firmanın gerekseme duyduğu eleman kadrolarının en iyi şekilde ve şirket yararına olacak durumda düzenlenmesinden sorumlulardır.

Şirkette çalışan meslekler içinde yer edinen insan kaynakları yönetici rahat çalışılacak mesleklerden biridir. İnsan kaynakları yönetici aylık averaj 10 bin TL kazanırlar.

 

Halkla İlişkiler Uzmanı

Şirkette çalışan meslekler içinde yer edinen halkla ilişkiler uzmanı, şirketlerin en mühim pozisyonlarından biridir. Bu meslek grubu firmanın dış iletişiminde mühim rol oynarlar. Bir firmanın büyümesi için en mühim onayı veren kişiler halktın ta kendisidir. Bu sebeple de firmanın amaçlarının ve hizmetlerinin en iyi şekilde halka tanıtılması gerekmektedir.

Halka ilişkiler uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Halka ilişkiler uzmanları aylık averaj en ez 4.250 – en fazla 10 bin TL kazanmaktadırlar.

 

Pazarlama Müdürü

Pazarlama müdürleri şirketlerin ekonomisinde oldukça mühim bir rol oynarlar. Şirketlerin satış oranlarını arttırmak aslolan amaçları içinde yer alır. Şirket satış hacmini artırabilmek için uygun stratejileri ve emek harcama yöntemini belirleyen kişilerdir.

Şirkette çalışan meslekler arsında yer edinen pazarlama müdürleri aylık averaj en düşük 5 bin TL kazanırlar. En yüksek ise 11 bin TL kazanabilmektedirler. Bu meslek grubu rahat çalışılacak işler içinde gösterilebilirler.

Okuyun: AFAD Gönüllüsü Iyi mi Olunur?

 

CEO

Şirkette çalışan meslekler arsında en yüksek konumda bulunan meslektir. Oldukça zor bir meslek olan CEO’luk her insanın yapabileceği bir iş değildir. Şirkette yürütülen tüm operasyonlardan görevli kişidir. BU sebeple de belirli bir emek harcama saati bulunmamaktadır. Şirket denen tüzel kişiliğin ete kemiğe bürünmüş halidir. Başka bir deyişle şirketi temsil eden kişiliktir. Oldukça büyük bir sorumluluğu bulunan CEO’lar senelik averaj 1 milyon üstünde kazanç elde ederler.

 

Yazılım Geliştirici

Günümüz teknoloji çağı diye adlandırılmaktadır. Bu yüzden de teknoloji ile ilgilenen tüm meslekler günümüzde büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Şirkette çalışan meslekler içinde bulunan yazılım geliştiricilerde teknoloji ile iç içe olan mesleklerden biridir.

{Özel sektör} meslekleri içinde da gösterilen yazılım geliştiriciler, yazılımların geliştirilmesi üstünde çalışlar. Yazılım geliştiriciler aylık averaj 6,350 TL kazanırlar.

 

Veri Giriş Mensubu

Firmalar için mühim bir pozisyon olan veri giriş mensupları masa başlı işler içinde yer alır. Veri giriş mensupları şirkete ilişkin her türlü bilginin depolanması ve kategorileştirilmesi işlerine bakarlar.

Veri giriş mensupları birçok bölümden mezun olan kişiler tarafınca yapılabilen bir mesleklerdendir. Genel olarak rahat çalışılacak meslekler içinde izah edebilir. Veri giriş mensupları aylık averaj 5 bin TL kazanırlar.

 

Analist

Şirkette çalışan meslekler içinde oldukca mühim bir yere haiz olan bir meslek olan analistlik halk tarafında oldukca fazla bilinmeyen bir meslek grubudur.

Analistler firmanın satış hacmi, kar oranı, şirket yatırım adımları ve daha birçok mevzuda lüzumlu analizleri yaparak firmanın her daim büyümesini hedeflerler. Şirketlerde analist olarak çalışabilmek ilgili bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler arsında işletme, ekonomi, matematik mühendisliği benzer biçimde bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Analist olabilmek için mezun olunan bölümden daha oldukca bu mevzulara ilgi ve yeteneğin olması gerekmektedir. Masa başı işler içinde yer edinen analistlik, aylık averaj en düşük bin TL kazanırlar.

 

Moda Tasarımcısı

Moda tasarımcıları masa başı işler içinde yer almaktadırlar. Bu meslek grubu maaşı yüksek meslekler ve rahat çalışılacak meslekler içinde yer alır.

Moda tasarımcıları ofislerde ya da uzaktan çalışabilmektedirler. Meydana getirilen tasarıma bakılırsa aldıkları maaş değişmektedir. Bu meslekte en mühim olan faktörlerden biri de asla şüphesiz özgünlüktür. Tasarımı meydana getirilen parçanın özgünlük derecesine bakılırsa de alınan ücret değişmektedir. İyi tasarımılar aylık en düşük 15 bin TL kazanabilmektedir.

 

İhracat ve İthalat Uzmanı

Bir firmanın başarı göstermiş olmasında en etkili unsur asla şüphesiz ihracat ve ithalatta başarı sağlanmasıdır. En büyük şirketlerin ithalat ve ihracat mevzusunda oldukça başarı göstermiş olduklarını görmekteyiz. Peki, bu şirkteler bu başarıları iyi mi sağlamaktadır?

Şirkette çalışan meslekler içinde yer edinen ihracat ve ithalat uzmanı pozisyonu büyük firmalar ve büyümekte olan firmalar için oldukça mühim bir departmandır.

Bu meslek grubunda istenen en mühim beceri dil bilgisidir. İhracat ve ithalat uzmanı olarak çalışacak kişin yabancı dil bilgisinin oldukça gelişmiş bir düzeyde olması beklenir. Bu mesleği icra eden kişiler yüksek maaş ve rahat emek harcama ortamıyla son zamanlarda en oldukca dikkat çeken meslek grupları içinde yer almıştır.

  Dolar Kazanma Yöntemi 8

Yorum yapın