Norveç İşçi Alımı ve İş Başvurusu

İskandinav ülkeleri dünyanın en mutlu ülkeleri olarak kabul ediliyor. Zira hem yaşam hem de emek verme koşulları oldukça iyi. Norveç işe alım Bu yönüyle yakından takip edilen mevzular içinde yer almıştır. Mutluluk oranının en yüksek olduğu ülkelerden birinde yaşamak pek fazlaca kişinin hayalleri içinde yer almıştır. Norveç, yaşam koşullarını her geçen gün iyileştiren ülkeler içinde içeriyor. Sadece genç nüfusun giderek azalması ve yaşlı nüfusun artması genç işçi ihtiyacını artırmaktadır.

Norveç İşe Alım

Norveç İşe Alım

Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Norveç, Türkiye’den fazlaca sayıda işçi alıyor. Değişik sektörlerde alımlara ağırlık veren ülke, bu mevzuda da İŞKUR ile ortak emekler yürütüyor. Norveç iş başvurusu Müracaat yapmak isteyen kişiler de çeşitli kanallardan başvurularını yapma imkanı bulabilmektedir. Yurtdışında emek vererek kendine bir yaşam oluşturmak isteyenler, ülke arayışlarında Norveç’i düşünebilir.

Norveç’te çalışmak istiyorsanız, ülkenin hususi gereksinimlerini de bilmeniz gerekir. Minimum meslek lisesi mezunu olmak bu ülkede iş bulmak açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bununla birlikte bazı sektörlerde bir üniversite hatta yüksek lisans derecesi gerekebilir. Alanınızda edinim sahibi olmak da işe alım sürecini hızlandıran etkenlerden biridir. Norveç, her bakımdan çalışmak için ideal ülkeler içinde mühim bir yere haizdir.

Norveç İşe Alım

Norveç’te uzun seneler yaşamak istiyorsanız emek verme izni almayı deneyebilirsiniz. Genç nüfusuna büyük gerekseme duyan ülke, kapılarını dili bilen bazı profesyonellere açıyor. Bu doğrultuda Türkiye’den de pek fazlaca şahıs Norveç’e gitmek için çeşitli yollar arıyor. Fakat bu ülkeye gitmeden ilkin ülkeyi genel olarak tanımanız gerekiyor. Norveç işe alım Müracaat yapmadan ilkin aşağıdaki detayları öğrenmenizde yarar var:

Norveç, İskandinav Yarımadası’nın kuzeyinde yer almıştır. Resmi adı Norveç Krallığı’dır. Başkenti Oslo’dur. Türk vatandaşlarının yanı sıra Danimarka, İsveç ve Somali vatandaşları da bulunmaktadır. Etnik nüfus dağılımında en büyük hisse Polonyalılara aittir. Oslo’nun kardeş şehirlerinden önde gelen İstanbul’da yer almıştır. Resmi dili Norveççedir. Bununla birlikte Northern Lap resmi dillerden biridir. Para birimi Norveç Kronudur. NOK olarak da yazılır. Balıkçılık, petrol ve gezim gelişmiştir. İnsanların bir çok İngilizce konuşuyor. Mühim şehirler içinde Oslo, Bergen, Tromso, Alensund, Trondheim bulunmaktadır. Türklerin yoğun olarak yaşamış olduğu yerlerin başlangıcında Oslo geliyor. Bununla birlikte Drammen, büyük bir Türk nüfusuna da haizdir. Stavanger, Bergen, Trondheim’da Türkler var.

Norveç iş başvurusu Bunu yapacaksanız kesinlikle ülkenin toplumsal ve kültürel yaşamını öğrenmelisiniz. Toplumsal hayata ne kadar süratli adapte olursanız, ülke vatandaşları tarafınca o denli süratli kabul edilirsiniz. Norveç, işe alımda belirli standartları olan ülkelerden biridir. Bu yüzden uygulama alanındaki gereksinimleri tam olarak karşılamanız büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Norveç iş başvurusu

Norveç, dünyanın birçok ülkesinden işçi kabul eden ülkelerden biridir. Nerede ise her Avrupa ülkesi şeklinde Norveç de işe alım için mühim bir potansiyele haizdir. Bugün Türk vatandaşlarının bilhassa ilgi gösterdiği ülkeler içinde yer almıştır. Norveç iş başvurusu Bunu yapmak isteyenler belli noktalara dikkat etmelidir. Günümüzde iş bulmak son aşama zor olsa da yurtdışındaki fırsatlardan yararlananların sayısı oldukça fazladır. Norveç’te işçi alımı söz mevzusu olduğunda birçok değişik kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İyi bir şirkette iş bulabilmek için ilk olarak standartlarınızı belirlemeniz gerekir. Bununla birlikte firmaların sizden istediği kriterlere uyum sağlayabilmeniz de önemlidir. Norveç yaşamak için en iyi ülkelerden biri olmasına karşın, maaşınız Norveç’te hayata devam etmenin maliyetini karşılamalıdır. Kısacası kriterleriniz içinde en önemlisi Norveç’te kazanacağınız maaşların ülkenin satın alma enerjisini karşılaması olmalıdır.

Norveç birçok yerden talep gören ülkelerden biridir. Sadece her yıl bilhassa Türkiye’den fazlaca sayıda işçi aldığını söylemek mümkündür. Norveç iş başvurusu Bu mevzuda oldukça etken çalışan İnsan kaynakları firmaları için değişik alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Bununla beraber, netin avantajlarından da en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. İş başvurusunda bulunmak için Türkiye’den işlem yapabilir yada Norveç’e giderek başvurularınızı yapabilirsiniz. İnternet yardımıyla artık uzaklar fazlaca daha yakın olabilir.

Norveç’te İş Iyi mi Bulunur?

Norveç’teki toplam nüfusun neredeyse %14’ü yabancılardan oluşuyor. Bu insanların büyük bir kısmı da bu ülkede iş bulabilmektedir. Norveç’in yüksek yaşam standartları ve iş standartları dünyanın birçok yerinden insanları kendine çekiyor. Norveç’te iş bulmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bilhassa web bu mevzuda fazlaca geniş imkanlar sunmaktadır. Norveç’te iş bulabileceğiniz siteler şunlardır:

Google: Dünyanın en büyük arama motorları arasındadır. Bu sitede yapmak istediğiniz işle ilgili her detayı öğrenebilirsiniz. Feysbuk: Feysbuk, insanların birçok değişik yerden geldiği toplumsal medyalardan biridir. İş gruplarına buradan katılabilirsiniz. Jobnorge: Norveç’in en popüler iş sitelerinden biri. Fin İşleri: Bu bir tecim platformudur. Arbeidsplassen: İş arayanlar ve işverenlerin buluşma noktasıdır. Linkedin: İş bulmaya çabalayan kişilerin araması ihtiyaç duyulan platformlardan biridir.

Ülkedeki insan kaynakları şirketlerine başvurmanın yanı sıra internet sayfaları vasıtasıyla iş bulmak da mümkündür. Bu ülkede akrabalarınızın yardımıyla da iş bulmanız mümkün olabilir. Birçok değişik sektörün varlığı da daha çok iş olanağı sağlamaktadır. Norveç işe alım Kriterlerinize uygun birçok iş bulma şansınız var.

Norveç İş Olanakları

Norveç birçok değişik sektörde gelişmiş ülkelerden biridir. Bu açıdan fazlaca dinamik ve genç iş gücüne gerekseme duymaktadır. Norveç iş fırsatları Mevzuyla ilgili araştırma yaparken sektörleri kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Ülke, şahıs başına düşen gelirle Avrupa’da ikinci sırada içeriyor. Yaşam standartları en yüksek ülkeler arasındadır. Ülke hem özgür piyasa ekonomisi hem de devlet mülkiyeti şeklinde bir ekonomik düzene haizdir.

Tüm sıhhat hizmetleri ücretsiz bir şekilde verilmektedir. İşsizlik oranı fazlaca düşük. Bu oran fazlaca düşük, mesela %4. Bununla beraber, birçok iş ilanı da bulunmaktadır. Norveç, hizmet sektöründe en fazla işçi çalıştıran ülkedir. Birçok ülkede olduğu şeklinde Norveç’te de çalışan şahıs sayısı oldukça fazladır.

Norveç’teki meslekler

Norveç, belirli mesleklerde fazlaca sayıda işe alım yapıyor. Bunların başlangıcında hizmet sektörü gelmektedir. Hizmet sektörü haricinde kişiler kendi kabiliyetleri doğrultusunda iş kurma olanağına da sahiptirler. Norveç, yatırımcıları destekleyen ülkelerden biridir. Norveç’te aranan meslekler İlkler içinde şunlar yer alır:

Tabip/ Cerrah Diş Hekimi Çocuk Doktoru İnşaat mühendisi Bilgisayar mühendisi Elektrik mühendisi Aşçı Garson Bebek bakıcısı Hemşirelik işçisi Temizlik işçisi Ziraat işçisi Uygulaman Yapınak işçisi Öğretmen Avukat

Bu tür alanlarda birçok alım yapılmaktadır. Norveç işe alım Bu mesleklerin haricinde birçok değişik branşta da alımlar yapmaktadır. Norveç’te iş ilanlarına başvurmak için dil kriterlerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Norveç’te İşçi Maaşları

Norveç asgari tutarı Euro olarak ödenir. Bu miktar son güncellemelere gore 2700 Euro’dur. Saatlik ücret 220 Norveç Kronu. 17 yaşından küçüklere minimum 130 Norveç Kronu ödenir. Sadece asgari ücret, minimum ödenen ücrettir. Maaşlar mesleğe gore değişmektedir. Norveç’te işçi maaşları Şöyleki:

GÖREV
ORTALAMA MAAŞ
Avukat 5.100- 10.200 Euro Banker 4.300- 8.500 Euro Aşçı 6.800- 10.200 Euro Bakım ve Refakat Memuru 4.300- 6.400 Euro Bulaşık Makinesi 3.400- 5.100 Euro Çevre Mühendisi 4.300- 8.500 Euro Çocuk Gelişimi Uzmanı 4.300- 8.500 Euro Bebek Bakıcısı 3.400- 5.100 Euro Diş Hekimi 6.800 – 13.600 Euro Tabip 6.800- 13.600 Euro Dönerci 5.100- 7.700 Euro Ekmek imalatçısı Usta 6.000- 9.000 Euro Hemşire 4.300- 8.500 Euro İç Mimar 6.000- 11.900 Euro Kurye 3.400- 5.100 Euro Maden Mühendisi 4.300- 8.500 Euro Mimar 6.000- 11.900 Euro Hususi Güvenlik Görevlisi 3.400- 5.100 Euro

Norveç Emek harcama İzni ve Vize Başvurusu

Norveç, birçok değişik alanda personel açığı bulunan mühim ülkelerden biridir. Ekonomisini giderek güçlendiren Avrupa ülkelerinden biri olma hususi durumunu taşımaktadır. Bu yüzden emek verme vizesi yada oturma izni şeklinde mevzularda oldukça talep görmektedir. Bilhassa Norveç’te yaşamak isteyen kişilerin oturma iznine haiz olmaları önemlidir. Oturma izni ve emek verme vizesi ilk etapta 1 yıl süreyle verilmektedir. O vakit bu süreci uzatma şansınız var. Norveç emek verme izni ve vize başvurusu Aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

Geçişlik Emek harcama izni müracaat formu Vize talep dilekçesi Gezi sıhhat sigortası Maddi durumunuzu gösteren belgeler Mesleğinizle ilgili belgeler Sponsorunuz var ise sponsor belgeleri Evli kişilerin evlilik cüzdanı fotokopisi Çift taraflı kimlik fotokopisi Tam belgeli doğum belgesi Seyahatiniz data Konaklama bilgileriniz

Şunlar şeklinde birçok değişik bilgiye haiz olmalısınız: Bu belgeleri hazırlamadan ilkin Norveç konsolosluğu yada büyükelçiliğinden buluşma almalısınız. Buluşma sürecinde en mühim mevzu size sorulan sorulardır. Bu soruları vize türü kapsamında cevaplamaya itina göstermelisiniz. Sorulan sorulara verdiğiniz cevaplar belgelerinizle örtüşüyorsa vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Okuyun: Yurtdışında İş Olanağı Olan Meslekler

Norveç’te Göçmen Olmak

Norveç, denizaşırı iş fırsatları arayan kişilerin en fazlaca tercih etmiş olduğu ülkelerden biridir. Norveç hem yaşam standartları hem de emek verme koşulları açısından en iyi ülkeler içinde yer almıştır. Bu perspektiften Norveç’te göçmen olmak Nerede ise her insanın merak etmiş olduğu bir mevzudur. Norveç’te Türk vatandaşlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Hem ülkenin yurt dışından işgücü ihtiyacı hem de Türk vatandaşlarının bu işlere olan ilgisi sayının artmasını sağlıyor. Norveç, göçmenlerin haklarını yasalarla korumuş olan Avrupa ülkelerinden biridir. Bu ülkede göçmen olarak kalmayı planlıyorsanız da haklarınızı bilmelisiniz.

Sadece emek verme koşulları ülkenin mahalli halkından çok da fazla değişik değil. Alacağınız maaş ile fazlaca güzel bir yaşam yaşama şansınız olabilir. Norveç, eğitim, sıhhat ve altyapı açısından en gelişmiş ülkelerden biridir. Bu yüzden ülkeye olan talep her geçen gün artmaktadır.

Norveç’te Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Norveç, çalışmak ve yaşamak için en iyi ülkelerden biridir. Norveç’te çalışmak isteyenlere tavsiyeler Birçok mühim unsur kapsamında bahsedilebilecek olan Norveç, insanlara birçok yönden iyi bir yaşam sürme fırsatı sunmaktadır. Sadece bu süreçte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birçok mevzu bulunmaktadır. Ülke kurallarına gore yaşıyorsanız, Norveç’te uzun seneler sorunsuz bir halde geçirebilirsiniz.

Norveç’te yaşamak isteyenlerin ilk olarak dil sorununu ortadan kaldırması gerekiyor. Bu sayede kendinizi daha iyi ifade etme fırsatı bulabilirsiniz. Yaptığınız işte fazlaca iyi olduğunuzu kanıtlamanız fazlaca önemlidir. Bilhassa iş başvurusu yaparken referanslara ve deneyimlere ihtiyaç duyulan önemi vermeniz gerekir.

Türkiye’de beraber çalıştığınız firmalardan sizi en iyi tanımlayabilecek referans mektupları almaya itina göstermelisiniz. Ek olarak ülkenin toplumsal ve kültürel hayatına da kısa sürede adapte olmalısınız. Ek olarak işinizde iyi olmalı ve daima ülkenin kurallarına ve yasalarına saygı göstermelisiniz.

Yorum yapın