Mum Yaparak Para Kazanmak!

Mum yaparak para kazanmak fikri ile sizlere bu yazımızda nasıl para kazanırız bu konudan bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi web sitemizde birçok iş fikri ve para kazanma konusunda sizlere farklı makaleler hazırlıyoruz. Son günlerde sıkça duyduğumuz bu konudan sizlere bahsetmek isterim. Mum yapmak artık eskiden kullanıldığı gibi sadece ışık elde etmek için değil artık dizayn ve dekoratif olarak yerini almaya başladı arkadaşlar. Bu konuda birçok imalatçı çeşitli hesaplardan ve pazaryerlerinden bu konuda imalata başlayıp satışlarını gerçekleştiriyorlar. Bu konuda bilmeniz gereken şey imalatın da satışında nasıl yapılacağıdır. Öncelikle sizlere mumdan bahsetmek isterim.

Mum İçin Gerekli  Olan Malzemeler

  • 1 kilo balmumu, katı parafin veya soya mumu.
  • 1 metre kadar mum ipi (hazır kesilmiş iplerden alabilirsiniz).
  • Mum hammaddesini eriteceğini kap ve ocak (mikrodalga da olur).
  • Mum kalıbı (herhangi bir kalıp kullanabilirsiniz cam kavanoz genelde kullanılır).

Bir çok yerde çok komplike ekipmanlardan bahsedilmiş. Normal bir mum yapmak istiyorsanız bu ekipmanlar yeterli. Ancak, kokulu mum için esans, renkli mum için toz boya (mum boyası olarak geçer) ve ahşap mum fitili gibi farklı ürünler kıllanabilirsiniz. Bunları internette satın almak günümüzde oldukça kolay.

Adım Adım Mum Yapımı

Mum nasıl yapılır? Konusunu uzun uzun anlatarak kafanızı karıştırmak istemiyorum kısaca mum hammaddesini bir kaba boşaltıyor ve eritiyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta mumu ocakta eritecekseniz 1 tencere 1 de kap kullanarak buharda eritmek. Mikrodalgada istediğiniz kabı kullana bilirsiniz. Tabi bu esnada ister ocakta olsun ister mikrodalga fırında ara ara karıştırmak gerekir.

Sonraki aşamada ise mum erirken kalıplarınıza veya kavanozlara fitili ortalayarak yerleştirmek. Fitilleri yerleştirdikten sonra mandal veya tel toka gibi unsurlarla sabitlemeniz büyük bir uğraştan kurtaracaktır sizi. Sonraki aşamada yaptığınız mumu kurumaya bırakıyorsunuz, devamında ambalaj ve paketleme işlemini yaparak satışa hazır hale getirebilirsiniz. Adım adım anlatacak olursak…

  1. Mum hammaddenizi bir kabın içerisine koyarak eritin.
  2. Mum hammaddesi erirken kavanozlarınıza mum iplerini yerleştirin ve sabitleyin.
  3. Eriyen mumunuzu kavanoz veya kalıplarınıza dökerek soğumasını/kurumasını bekleyin.
  4. Kuruyan/soğuyan mumlarınızı paketleyin veya ambalajlayın.

Mum yapım işlemi işte bu kadar basit. Standar mum üretimi bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Mum yapımı için çok fazla teknik yok, ancak bazı insanlar daha komplike mumlar üretmeyi tercih ediyor ahşap mum fitili kullanıyorlar, renk tozu kullanarak renklendiriyorlar vs. Bunları yapmak için ihtiyacınız olan yukarıda da bahsettiğim gibi renk tozu veya gıda boyası.

Bu boyanın kullanım miktarı ise tamamen göz kararı, istediğiniz tonu yakalayana kadar boya kullanabilirsiniz. Genelde 1 kilo hammaddeye 5 ML damla veya 5 gram renk tozu yeterli olmaktadır. Koku için yine 1 kilo hammaddeye 5-10 damla esans yeterli gelmektedir. Fazla kullanmamaya dikkat edin.

 

Çeşitli videolardan da bu konuda bilgi edinebilirsiniz. Satış konusunda planınızı hemen pazaryerleri değil instagram facebook gibi ortamlarda reklam vererek de satabilirsiniz. Satış konusunda fikirlerinizi altyapı olarak hayata geçirip mum satabilirsiniz. Çeşitli renklerde ve modellerde mum yaparak güzel bir bütçe ile para kazanabilirsiniz.

Yorum yapın